начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да знам



мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да знам

Мнениеот isivarb » 05 Мар 2012, 12:42

Здравейте,
Може ли да ми отговори някой мога ли да бъда осъден и даден на съдия изпълнител без изобщо да знам, че има заведено дело срещу мен?
isivarb
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 10:56

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот kuma_lisa » 05 Мар 2012, 14:13

Да, може, ако например дължите пари на някоя банка :)
kuma_lisa
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 20 Фев 2012, 13:44

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 14:30

Може, ако не сте бил намерен на адреса си.
А ако говорим за заповедно производство - малко по-различно е, отколкото да сте осъден, макар да има ИЛ, в който пише точно това ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот isivarb » 05 Мар 2012, 15:26

Случаят е следният: Синът ми е подписал Запис на заповед на своя колежка. Тъй като счита, че тя иска тези пари неправилно - не ги изплаща. (Не оспорвам правото й да си търси парите, след като има подписан този документ.)
Питам само, може ли да е водено дело срещу него без той да знае и да бъде осъден? И на всичкото това отгоре да плащам и хонорара на адвокат, за който нито съм чувала, нито знам какви услуги ми е предоствил?
isivarb
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 10:56

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот ykovachev » 05 Мар 2012, 15:37

Данните са малко непълни, но ако наистина се е стигнало до ДЕЛО, адвокатът е предоставил услугите на "врага", не на Вашата страна.
Дали все пак не става въпрос за заповедно производство?
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот isivarb » 05 Мар 2012, 15:56

След като внесох всички дължими суми, които ми поиска помощника на ЧСИ, получих следния документ:
УВЕДОМЛЕНИЕ до ...........
Уведомяваме Ви, че изпълнително дело №...... с взискател .....при ЧСИ ...., по което сте длъжник се свършва с резолюция от .... дата.

Това не е ли дело и ние не трябваше ли да сме уведомени.
Вероятно това, което съм платила е хонорара на насрещната страна.
Наясно съм, че е можело да разнищя въпроса навреме, но нямах нерви да чакам да ми влезе в къщата съдия изпълнител.
Сега задавам тези въпроси само защото искам да знам и защото чух за подобни случаи от познати и дори от предаване на Нова ТВ - законно ли е човек да не е уведомен, че някой го съди, дори и да е банка.
isivarb
Младши потребител
 
Мнения: 67
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 10:56

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот REVOLUTION » 05 Мар 2012, 16:03

Питай по телевизията , там ще ти помогнат.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот ykovachev » 05 Мар 2012, 16:13

Преди изпълнителнототрябва да е имало друго дело, но явно нямате информация за него. Така че и аз не мога да отговоря.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот REVOLUTION » 05 Мар 2012, 16:37

Аз пък като хвърля боб ,ми си излиза едно към едно класическата ситуация.
Запис на заповед :arrow: Длъжника е получил заповед за незабавно изпълнение и ПДИ.Можел е да възрази , но не го е направил.Платил е като поп+адв.хонорар на кредитора и сега се чуди може да бъде осъден без да бъде уведомен.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот inspectora » 05 Мар 2012, 16:57

Вижте, isivarb, тук не става дума за "осъждане", макар че това е написано в изпълнителния лист, който е издаден. Т.нар. "заповедно производство" представлява една по същество административна процедура, макар осъществявана от съда. Не сте уведомени за самата процедура, защото така предвижда закона, което е и логично и ще се опитам да обясня за какво става въпрос:
Кредиторът отива в съда и казва, че някой му дължи пари. Съдът издава съответния акт /в някои случаи "на пълно доверие", а в други все пак на база на някакъв докумет - казвате има запис на заповед, за която много добре знаете, че не е платен :!: /. Съдът изпраща писмо /което се нарича заповед за изпълнение/ до длъжника, като му обяснява за какво става дума и ако длъжникът не е съгласен се води дело. Ако длъжникът е съгласен, но не плати, тогава вече е осъден. Но виждате, че длъжникът е уведомен и му е дадена възможност за реакция. Има други случаи, когато актът на съда е издаден на база документ /както е Вашият случай/. Тогава "писмото" до длъжника се изпраща не от съда, а от съдебния изпълнител - длъжникът отново има възможност да спори, да се съди и т.н., докато се окаже "осъден" /евентуално/. Да, в тези вторите случаи се развива едно изпълнение на практика преди окончателното "осъждане" на длъжника, но все пак и кредиторите имат право на бързо удовлетворение - все пак говорим за документ, за задължение, под което длъжникът си е сложил подписа + твърдение за неплащане /В случая това твърдение едва ли е измислено - кой се занимава да ходи в съд, да плаща на адвокати, да плаща държавни такси, ако длъжникът му се е издължил?/ Ето и в тези случаи длъжникът е уведомен преди "окончателното му осъждане" - ако не дължи :arrow: съд, има варианти и да се спре изпълнението докато трае изпълнителното дело при ЧСИ ...

Така че не ги гледайте тези болни мозъци по телевизията, които разправят, че можело да те осъдят без да разбереш ... Да, без да разбереш се развива част от производството, което е нормално - дали длъжникът като разбере, че се тръгва срещу него, няма да почне да се покрива и да покрие имущество и т.н., ако има на разположение 2-3 месеца /че в някои случаи и повече/ да го направи? Но в тези случаи говорим за наличие на сериозни основания да се "повярва" на кредитора /както вече споменах - има документи и то такива, които са със значително по-голяма степен на достоверност от други, на които законът не придава такова значение .../, при което длъжникът е ... да кажем "полу-осъден", но в никакъв случай не можем да говорим, че са го осъдили без да разбере ... Все на един етап от всичко това длъжникът разбира, че кредиторът си търси вземането и може да реагира /гворим за етап, при който във всички случаи не е налице окончателно осъждане/. Ако си знае, че дължи, тогава аз лично не виждам какво плаче, че не го били уведомили - е колко пъти да го уведомяват? Нима кредиторът, преди да потърси съдебна намеса, не е правил опити да уреди нещата доброволно?
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот stepenwolf » 30 Мар 2012, 12:01

При мен се получи по подобен начин, само че още не са ми изпратили "писмото" да ме уведомят че ме съдят.
Обадиха ми се от банката че съдия изпълнител ми е блокирал всички сметки. Според мен ме съди неправомерно, така че ще се съдим, но при блокирани сметки не мога да си изплащам дори кредита към банката и след месец ще започнат пък те да ме съдят, че не си покривам кредитните вноски... какво се прави в такъв случай?
stepenwolf
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Мар 2012, 11:34

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот silanapravoto » 07 Апр 2012, 18:56

stepenwolf написа:При мен се получи по подобен начин, само че още не са ми изпратили "писмото" да ме уведомят че ме съдят.
Обадиха ми се от банката че съдия изпълнител ми е блокирал всички сметки. Според мен ме съди неправомерно, така че ще се съдим, но при блокирани сметки не мога да си изплащам дори кредита към банката и след месец ще започнат пък те да ме съдят, че не си покривам кредитните вноски... какво се прави в такъв случай?


Господин "инспектор" е отговорил много хубаво на всички длажници, много елемнтарно и много ефектно.Само на поединни не се връзва да им духа зад вратъ някакъв СИ. И затова почват да ревът как не съ знаели за заповедно производство или за испалнителни действия които Взискателя-кредитор е предприел към тях.
И господина от госрното постване си знае защо СИ му е блокирал сметките, понеже това е първото активно испалънително действие-активност която предприема всякой СИ договорно с Взискателя -кредитор, а след това слага ръка на движимо и недвижимо имущество докато подмири иска по кредита. Така че господа длъжници опичайте си акъла и бъркайте си в джобовете да връщате заемите и кредитите ако мислите да бъдете мирни.
silanapravoto
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Май 2009, 18:08

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот stepenwolf » 10 Апр 2012, 16:25

Много скапани закони имаме! В случая имам движимо и недвижимо имущество с което мога да обезпеча парите които твърдят че им дължа, но ако нямах - какво правим? Никой нямаше да ме пита дължа ли ги или не! Ми то и аз мога да извадя някакви си "документи", че половината град ми дължи пари и колкото от тези хора нямат достатъчно имущество ще се окаже че ми дължат по 50-100 хил. лева примерно, защото съм показал някакъв "документ". Ами ако ми бяха запорирали сметките с претенции за 1 млн. лева примерно? Изгарях без да дължа нищо, защото такива са ни законите!
stepenwolf
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Мар 2012, 11:34

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот Гост. » 10 Апр 2012, 17:59

Нещо кофти сте схванал ситуацията в правен аспект- ще ви питат, въпросът е само "кога". И когато питането се случи имате правно гарантирана възможност да задвижите съдебната машина.

А, що се отнася до законите.... гражданин сте на тази държава, ерго- всеки си носи кръста, който му е отреден. Тези 12 дузини в народното събрание все са избирани от някого.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот silanapravoto » 10 Апр 2012, 20:35

stepenwolf написа:Много скапани закони имаме! В случая имам движимо и недвижимо имущество с което мога да обезпеча парите които твърдят че им дължа, но ако нямах - какво правим? Никой нямаше да ме пита дължа ли ги или не! Ми то и аз мога да извадя някакви си "документи", че половината град ми дължи пари и колкото от тези хора нямат достатъчно имущество ще се окаже че ми дължат по 50-100 хил. лева примерно, защото съм показал някакъв "документ". Ами ако ми бяха запорирали сметките с претенции за 1 млн. лева примерно? Изгарях без да дължа нищо, защото такива са ни законите!

Уважаеми господине,
нещо нещата не се връзват, тук или сте вие в областта на научната фантастика или е вашия СИ зрял за наказателна процедура за узнудване. Ето аз бих Ви помолил да ми помогнете да срещу поединни ХОРА от София да извадя документи че ми дължът само 350.000 евра и обещавам че ще ги разделиме след като докажеме че ги дължът.
Но да знаете че са сериозно юридически потковани и можеме да намажеме и белезниците
Хайде останете ми със здраве и признайте си без бой колко пари дължите на Взискателя, чиито представител е вашия опонент СИ срещу когото ревете.
Иначе законите на Р.България не са съвсем скапани.....
3
silanapravoto
Младши потребител
 
Мнения: 29
Регистриран на: 10 Май 2009, 18:08

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот stepenwolf » 11 Мар 2014, 18:03

Връщам една доста стара тема, но да се похваля - след почти 2 години ми махнаха запорите и се доказа, че не дължа нищо! Прибрах си и автомобилите, но с доста намаляла пазарна цена. Явно все пак има някакви закони, но какви? В крайна сметка се оказва, че не мога да предявя никакви претенции за тези 2 години... Единственото ми "облекчение" остава, че този изруд неземен ще плати разноските по делата :x Ми много ясно че другия път като му скимне и ще започне да съди някой друг, след като няма последствия...
Успешен ден, седмица, месец, година и живот на всички и ви пожелавам от сърце да не се налага да влизате в съд за да се оправдавате че нищо не сте направили!
stepenwolf
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Мар 2012, 11:34

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот vlad67 » 26 Яну 2015, 13:24

REVOLUTION написа:Питай по телевизията , там ще ти помогнат.


Много е нагъл отговора, отвратително е, погнусих се :0 Иска да го изберат за адвокат и да му дават пари ама за това , че дишаш даже ...тяка ми мяза отговора.. ако не съм прав сорри.
vlad67
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Яну 2015, 13:03

Re: осъждане без уведомление

Мнениеот tyronne » 22 Ное 2017, 09:03

inspectora написа:Съдът изпраща писмо /което се нарича заповед за изпълнение/ до длъжника, като му обяснява за какво става дума и ако длъжникът не е съгласен се води дело.


А очевидно може и да не изпраща.

Заявление за издаване на ЗИ ли е първата стъпка, която Цесионера (наричани по-надолу педалите) поема (хронологично)?
https://i.imgur.com/ZwdhZ7r.jpg :)
tyronne
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 24 Мар 2011, 22:16

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот ivanov_p » 22 Ное 2017, 09:53

Съдът изпраща на длъжника съобщение със заповед за изпълнение, ако заявлението е по чл. 410 ГПК, т.е. нормални търговски или граждански задължения. Длъжникът има срок от две седмици да възрази, плати исканата сума, изцяло или частично или не отговори. Ако възрази взискателят образува дело срещу него, което се води по общия ред, с призоваване и т.н. Ако длъжникът прояви гражданско съзнание и плати, което е най-разумно и което препоръчвам, може да подаде искане за намаляване на разноските. Ако длъжникът не отговори в двуседмичен срок ЗИ влиза в сила и съдът издава изпълнителен лист с който се образува изпълнително дело.

При заявление по чл. 417 ГПК (банки, нотариални договори, запис на заповед) съдът издава ЗИ и изп.лист за които не съобщава на длъжника. Взискателят образува с тях изпълнително дели и съдебният изпълнител връчва ЗИ на длъжника, който има двуседмичен срок за да възрази или не. Ако възрази взискателят ще започне дело, а ако не възрази изпълнителният лист ще влезе в сила.

Както виждаме правата на длъжника са защитени изцяло от закона, а не би трябвало, доколкото длъжникът има право само да плати, иначе нямаше да го кръстят длъжник.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: мога ли да бъда даден на съдия изпълнител без изобщо да

Мнениеот tyronne » 23 Ное 2017, 17:07

моля да го наричаш Балък (както така или иначе правят педалите).

радвам се че Балъка е защитен от закона. само чакаме да го приемат тоя закон. същия закон дето не го уведомява че еди кога си има ч.гр.дело, в което Балъка все пак е страна, а му дава възможност след това да се защити? след като е осъден чак може. преди това не бива.

да не навлизаме в математиката само че излиза че Балъка е платил да речем 2000 от 4000, а Педалите искат 4000+ примерно (и не само примерно).
Оп. Още по-зле било. изкупеното задължение реално е платено.

btw защо Балъка плаща за адвокат и юрисконсулт на Педалите (освен по причината че е Балък де)?
1) който наема той си му плаща. и му е платено. така взима пари 2 пъти. също така може да е лице на ТД пр Педалите - отново си му е платена незнайната услуга.
2) Балъка не вижда фактури все пак и не знае защо са 100, а не 40, 50, 60, 160, 250, абе схванахте.

P.S. Схванах защо ЧСИ праща ИЛ (а трябва съда да го праща все пак). Изключително мръсно и долно, достойно за утрепка (каквито са).
https://i.imgur.com/ZwdhZ7r.jpg :)
tyronne
Потребител
 
Мнения: 227
Регистриран на: 24 Мар 2011, 22:16


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron