начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

ЗУТ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


ЗУТ

Мнениеот Атанас » 22 Яну 2005, 21:52

Дами и господа дайте съвет!

Собственник съм на дворно место в което през 1977 година е построена незаконно постройка от 70 кв.м която е предобита по давност от извършителя на строежа и същият притежава нотариален акт за въпросната постройка.
До момента постройката не е узаконена съгласно срока на ЗУТ 26.01.04г. мога ли да искам нейното премахване така , че да ползвам земята си или някакви компенсаций , че постройката се намира в моя земя.
Благодаря ви предварително.
Атанас
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 22:31

Да, ако строежът не е узаконен и не е подадено заявление в преклузивния срок - 26.01.2004 г., трябва да поискате от съответния началник на РДНСК или най-добре до началника на ДНСК да се издаде заповед за премахване на незаконния строеж. Трябва да се издаде констативен акт, като установените в него обстоятелства подлежат на възражение пред Началника на РДНСК в 7-дневен срок. След обсъждане на възраженията от страна на компетентия административен орган, той издава или отказва да издаде Заповед за премахване на незаконния строеж. Тази заповед подлежи на обжалване пред съответния окръжен съд, чието решение подлежи на касационно обжалване пред ВАС. След влизане в сила на заповедта за премахване, органите на ДНСК премахват постройката принудително, ако в срока за доброволно изпълнение нарушителят не я премахне доброволно. Но ако административният орган бездейства, това не Ви лишава от правото по исков ред - чл. 109 ЗС (негаторния иск) да искате от съда да постанови премахване на незаконния строеж - в тази насока има едно ценно тълкувателно решение на ВС от 1984 г.
gega
 

Re: ЗУТ

Мнениеот донна2 » 22 Яну 2005, 22:33

Съгласно § 16. от ПР на ЗУТ Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване.
донна2
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 22:35

донче, престани с твоите изтъркани слова, не разбираш ти и от ЗУТ. Стига с този пар. 16 (1) ЗУТ - строежът най-вероятно противоречи на предвижданията на ПУП.
gega
 

Re: ЗУТ

Мнениеот донна2 » 22 Яну 2005, 22:36

гега от къде разбра ,че противоречи
донна2
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 22:41

донче, няхам ги аз тези неща, а и какво стана с твоите безумни твърдения и отправени хули против знаещите, които ти разясняваха простичкия факт, че и незаконен строеж може да бъде предмет на вещно право! Увря ли ти главицата, baby:)))
gega
 

Re: ЗУТ

Мнениеот donna » 22 Яну 2005, 22:44

аз не хуля никого за разлика от теб погледнах годината на построяване на въпросната сграда
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: ЗУТ

Мнениеот enigma » 22 Яну 2005, 22:55

Цитирам: “Но ако административният орган бездейства, това не Ви лишава от правото по исков ред - чл. 109 ЗС (негаторния иск) да искате от съда да постанови премахване на незаконния строеж - в тази насока има едно ценно тълкувателно решение на ВС от 1984 г.”

Това отново ни вкарва в дяволския спор от тази седмица може ли да се придобива право на строеж по давност, вие всички как мислите при този конкретен случай?

По тълкувателното решение правено ли е такова възражение?
enigma
 

Re: ЗУТ

Мнениеот enigma » 22 Яну 2005, 22:57

“Донна”,
мисля, че сегашния казус разреши спора по голяма част от предните проблеми.
enigma
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 22:59

Погледни чл. 111 ЗС и сам/а ще си отговориш! И апропо мъж или жена си, за да зная как да се обръщам - ениматична/и:))))
gega
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 23:11

Само ти така си мислиш, но не и донка!:)))))
gega
 

Re: ЗУТ

Мнениеот donna » 22 Яну 2005, 23:12

годината на строежа по другия казус е 1993-1994г./ако строежа е незаконен да ,но там не се разбра / ,но по тоя казус сградата е строена 1977г.
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: ЗУТ

Мнениеот scribtor » 22 Яну 2005, 23:17

До: Автор: Атанас (---.plovdiv.spnet.net)
Господине, въпроса ви не е труден, но начинът, по който сте избрал да получите консултация, едва ли ще Ви бъда от особена полза. Има много неща които трябва да се преценят и ако прочетете написаното по- горе, абстрахирайки се от някои реплики, ще видите че има мното "ако". С една дума - ако построеното отговаря на двете кумулативни изискнавия, посочени в § 16, ал.1 от ПЗР на ЗУТ - обектът е търпим, както вече Ви беше посочено. Това обаче не е единственият текст, който следва да се преценява. Съветът ми е - потърсете си адвокат, работещ в тази сфера, ако намеренията Ви са сериозни, ако - не, наслаждавайте са на пишещите.
Аватар
scribtor
Потребител
 
Мнения: 688
Регистриран на: 18 Яну 2005, 23:46

Re: ЗУТ

Мнениеот Атанас » 22 Яну 2005, 23:21

моля ви не се карайте дайте ми съвет.
Значи сградата е строена когато собственик на имота е бил баща ми и не се е намирал в България но по неведуми пътища е издадено разрешение за строеж за 24 квадрата на дядо ми.
Сега собственик на земята съм аз но след дълги дела за собственост на постройката съдът казва , че не го интересува дали е законна или не тя е станала собственност на дядо ми /сега вече на братовчетка ми след смъртта му, завещание/
Пуснал съм жалба до ДНСК и общината , но от проведения разговор с архитекта отива на търпим строеж по въпросния 16 параграф.Но какво значи търпим след като аз съм собственник на земята и никой не е давал разрешение да се строи там.
След като се произнесат от ДНСК и общината има ли някакви срокове за обжалване и пред кого.
Благодаря ви
Атанас
 

Re: ЗУТ

Мнениеот avukat » 22 Яну 2005, 23:22

vvvv
avukat
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 23:26

Е, приятелю, трябва да зачетете силата на присъдено нещо на влязлото в сила съдебно решение! Щом съдът е установил, че дядови е собстевникът на този имот и ако се установи, че той е търпим строеж, нищичко не можете да направите.
gega
 

Re: ЗУТ

Мнениеот Атанас » 22 Яну 2005, 23:28

макар и този строеж да е незаконен
Атанас
 

Re: ЗУТ

Мнениеот enigma » 22 Яну 2005, 23:29

До “гега”,

1/ мъж

2/ Има и по-чист текст 55 ЗС, а аз това го пея от сума ти време. “Протекта” поддържа под диск. за придобивната давност (ли поне поддържаше), че не може на практика съгласно ЗУТ. После май стигнахме до консенсус, че зависи от интереса във всеки един случай (което не може да се прецени в оня конкретен случай – малко факти), а “донна” ни изненада в гръб, че никой няма да издаде констативен нот. акт щом сградата е фактически построена, но няма акт. 16 (аз поне така я разбрах).
enigma
 

Re: ЗУТ

Мнениеот Атанас » 22 Яну 2005, 23:30

и какво ще рече търпим строеж
Атанас
 

Re: ЗУТ

Мнениеот gega » 22 Яну 2005, 23:31

така е, но все пак има една възможност, ако се установи, че този строеж не е отговарял или не отговаря в момента на предвижданията на ПУП (Подробния устройствен план) и в частност на регулационния или застроителния план. Но това Вие сам трябва да си го установите! Просто пред мен нямам стъклена сфера:)))))))
gega
 

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron