начало
Инцидентно мнозинство и месианско главозамайване не са достатъчни за конституционна ревизия Инцидентно мнозинство и месианско главозамайване не са достатъчни за конституционна ревизия

учредяване право на строеж

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


учредяване право на строеж

Мнениеот ала » 08 Апр 2004, 11:16

Колеги, ако някои е запознат нека ми каже следното. Имам парцел. Желая строителна фирма да построи да речем 5 етажна жилищна сграда, но желая да запазя 2 апартамента за себе си, на които да стана собственик след построяването, като равностоиност на цената която би следвало да ми се плати за учреденото право на строеж. Как в нотариалния акт това нещо се оформя.
ала
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот donna2 » 08 Апр 2004, 11:26

да оформя се в самия НА , срещу отстъпеното право на строеж собственика на земята получава 2 апартамента , чиято равностойност представлява цената на правото на строеж , уговарят срок за рехвърлянето след като се издаде удостоверението за ползване ,също така квадратурата и етажа
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот donna2 » 08 Апр 2004, 11:45

да оформя се в самия НА , срещу отстъпеното право на строеж собственика на земята получава след построяване на сградата 2 апартамента в собственост , чиято равностойност представлява цената на правото на строеж , уговарят срок за рехвърлянето след като се издаде удостоверението за ползване ,също така квадратурата и етажа ала написа:
>
> Колеги, ако някои е запознат нека ми каже следното. Имам
> парцел. Желая строителна фирма да построи да речем 5 етажна
> жилищна сграда, но желая да запазя 2 апартамента за себе си,
> на които да стана собственик след построяването, като
> равностоиност на цената която би следвало да ми се плати за
> учреденото право на строеж. Как в нотариалния акт това нещо
> се оформя.
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот tany_ivanova » 08 Апр 2004, 12:45

И в никакъв случай не прехвърляйте идеални части от земята.
tany_ivanova
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Апр 2004, 23:48


Re: учредяване право на строеж

Мнениеот george slavov » 08 Апр 2004, 14:17

Triabva da namerite stroitelna firma s koiato da sklu4ite predvaritelen dogovor za u4rediavane prvo na stroesh ,v koito se zapisva procenta na vashata kompensacia koito varira 16%--20% v zavisimost ot kvadraturatana parcela tova preblizitelno e ravnostoino na okolo 150-200m2 pri po goliama kvadratura se dava i magazinno pomestenie kato dopalnenie kam kompensaciata .Stroitelite v sofia predpo4itat tozi na4in na stroitelstvo zastotro ne se nalaga da plastat kesh zaq kompensaciata
george slavov
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот george slavov » 08 Апр 2004, 14:20

tova sa gluposti ta koi stroitel stese saglasi sled kato se postoi sgrada da ne mu badat prehvarleni idealni 4asti ot zemiata sled postroiavaneto na sgradata
george slavov
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот ала » 08 Апр 2004, 14:40

да, разбрах. Въпросът ми беше, дали с един НА, може да стане това. Т.е. вместо пари с/у учреденото право на строеж да получа апартамент или два, няма значение, не да получа пари и после от същата сграда да си купя апартамент.
ала
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот alaia » 08 Апр 2004, 14:45

Kolega,

to4no s edin notarialen akt moje da stane. Kato oezstetenie za uchredenoto pravo na stroej poluchavate dva apartamenta - podrobno opisani.

Vijdala sam takav notarialen akt - dejstvaite!!!
alaia
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот donna » 08 Апр 2004, 15:00

и защо му е предварителен договор и процент на компенсация ,как се прави съм го записала по-горе и такава е практиката
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот рери » 08 Апр 2004, 16:46

лично аз съм правила такъв, но не нот.акт, а договор между две юридически лица. Там има срокове на изпълнението на строителството, неустоики, права и зад. на страните. Как ще се впишат в един нот. акт. Тя хубаво ще му учреди право на строеж и ще получи 2 апартамента, представляващи цената на пр. на строеж, но ако фирмата нищо не постпои
рери
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот donna2 » 08 Апр 2004, 16:58

нищо не пречи дори в самия НА да се уговорят неустойките ако фирмата нищо не построи
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот младежа » 08 Апр 2004, 17:36

Ама тат това е едно обикновенно договорче, какво му мислите толкова....сядате и каквото сте се разбрали си го пишете / но трябва да имате обособен предмет или поне 20-30 % , АМ КЪДЕ СА ТЕЗИ ПРОЦЕНТИ- в мазето ли?..........Конретизация !!!
младежа
 

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот tany_ivanova » 08 Апр 2004, 19:33

Много внимателно огледайте условията...и най-вече подберете фирмата... може на един нотариален акт да стане прехвърлянето на право на строеж и уговаряне на строителството, разпределението на апартаментите , условията- всякакви и неустойките... Не прехвърляйте право на строеж преди да има идеен проект поне на сградата..... да видите какво всъщност вземате като обещетение за продаденото право на строеж... Но трудно строителна фирма ще се съгласи да прехвърля след построяване на сградата / повечето фирми прехвърлят на зелено / .... но уточнете че фирмата може да препродава правото на строеж само и изрично с вашето съгласие и присъствие и при какви условия / всичко трябва да е точно написано и да не се тълкува двояко / .... Но идеални части от земятя НЕ ПРЕХВЪРЛЯЙТЕ / не е задължително...независимо какво ви казват / ...... ако фирмата не построи сградата ......съдебните дела са много тежки..... но правото на строеж се погасява по давност ако не се упражни в рамките на 5 години.... Ако фирмата няма земя... проблемите са по-малко но ако има и я прехвърли на трети лица/ а това правят / ще си имате нови съсобственици...дето може трудно да се разберете с тях / особено като се стигне до пари /...... И не можете да си върнете собствеността на земята повече....
Тук не може да се напише всичко...но си намерете адвокат да ви изготви документите...... защото нещата не изглеждат сложни, но последствията могат да бъдат мноооооооого страшни.... / личен опит/ ....
tany_ivanova
Потребител
 
Мнения: 168
Регистриран на: 04 Апр 2004, 23:48

Re: учредяване право на строеж

Мнениеот Гари » 08 Апр 2004, 22:28

От личен опит :
1. Подписвате предварителен договор с фирмата /преди изготвянето на идейния проект/ като в него описвате какво точно ще се строи - предназначение, съгласно визата за проучване и проектиране която предполагам имате на този етап е ясно като етажност, коти и т.н. технически изисквания... и естествено кои апартаменти ще останат за вас - тук не може да се изисква пълна точност при индивидуализацията на съответните обекти, защото тепърва предстоят удобрения, поправки, съгласувания, но дори тогава може да се опише, но не като %!!! а като застроена площ на съответен етаж. Тук е много важно да конкретизирате площа - т.е. не обща площ а "чиста жилищна площ" без идеални части от общите части от сградата! Срокове, неустойки, степен на завършеност на вашите обекти и т.н....
При учредяване на право на строеж - фирмата която го осъществява става собственик на цялата сграда, затова именно трябва да запазите правото на строеж за обектитие които се явяват като компенсация за учреденото от вас право. Ще поясня - при така уговорените условия вие ставате автоматично собственик на тези обекти без да е необходимо фирмата след издаването на разрешението за ползване на сградата /Акт 16/ да ви ги прехвърля с нов нотариален акт.
2. Строителната фирма/инвеститора изготвя идеен проект и подписвате нот. акт в който най-общо се повтаря предварителния договор.
3. Прехвърлянето на идеални части от парцела става след издаването на разрешение за ползване на сградата и е съответно на частта която е собственост на строителната фирма.
След което се молите и надявате всичко да се развие благоприятно.
Не претендирам за изчерпателност но се надявам написаното от мен да ви е от полза.
Гари
 


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron