начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Мнениеот lenakrasteva » 15 Авг 2021, 14:41

Здравейте, имам следния въпрос. Възможно ли е и на какво основание няколко сгради в съседния ми имот да са нанесени в кадастъра. Сградите са строени абсолютно без никакви документи преди 2-3 години,Едната даже е на 50 см. от моя имот и сега виждам, че фигурират в кадастъра. Възможно ли е изобщо сграда напълно незаконна да се отрази в кадастъра.
lenakrasteva
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 15:32

Re: Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Мнениеот guest1 » 15 Авг 2021, 15:26

Здравейте!
По принцип - щом са незаконни - те не съществуват в правния мир.
Но .. има нещо междинно - "статут на търпимост" или "търпими строежи".
§ 16. (1) Строежи, изградени до 7 април 1987 г., за които няма строителни книжа, но са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, са търпими строежи и не подлежат на премахване и забрана за ползване. Те могат да бъдат предмет на прехвърлителна сделка след представяне на удостоверение от органите, които са овластени да одобряват съответните инвестиционни проекти, че строежите са търпими.
(2) Незаконни строежи, започнати в периода 8 април 1987 г. - 30 юни 1998 г., но неузаконени до влизането в сила на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали по време на извършването им или съгласно този закон, и ако са декларирани от собствениците им пред одобряващите органи до 31 декември 1998 г.
(3) Незаконни строежи, започнати след 30 юни 1998 г., но неузаконени до обнародването на този закон, не се премахват, ако са били допустими по действащите подробни градоустройствени планове и по правилата и нормативите, действали за посочения период или съгласно този закон, и ако бъдат декларирани от собствениците им пред одобряващите органи в 6-месечен срок от обнародването на този закон.
(4) При отчуждаването на строежи по ал. 1 и на узаконени строежи по ал. 2 и 3 те се оценяват и за тях се дължи обезщетение на собствениците по общия ред.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Мнениеот nikodim77 » 15 Авг 2021, 16:42

Здравейте,
Уважаема lenakrasteva,
Пишете, че сградите са построени преди 2-3 години, което изключва представеното Ви от форумния трол - guest1, който Ви праща в 90-те години…
Отговорите на въпросите Ви: „Възможно ли е и на какво основание…” се намират в ЗКИР и ЗУТ.По-конкретно глава 6-та отЗКИР. Към темата за нормативни актове, можем да говорим и за АПК (чл. 26 и чл. 35 от същия кодекс). Но, преди всичко Вие би следвало да сте 100% убедена в твърденията си, че сградите са строени абсолютно без никакви документи. Да, отстоянието, за което твърдите, че е по-малко от 50 см води до съмнения относно законосъобразността на строежа, но това е въпрос, който не сте извела.
Съветвам Ви да се обърнете към специалисти в областта, защото тук може само да се пишат общи приказки…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Мнениеот ivanov_p » 15 Авг 2021, 18:20

Възможно ли е изобщо сграда напълно незаконна да се отрази в кадастъра.

Всичко е възможно, виждал съм мечка да кара велосипед, а конкретно в регистъра се отразява това което съществува в реалния мир, а не в правния. Ако това не ви хареса и имате правен интерес е предвиден и ред за действия според желанието ви.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Мнениеот guest1 » 15 Авг 2021, 20:35

Думите:
lenakrasteva написа:Сградите са строени абсолютно без никакви документи преди 2-3 години, Едната даже е на 50 см. от моя имот и сега виждам, че фигурират в кадастъра.

изобщо не приемам за съществени!
Едно, че не е сигурно - има ли строителни книжа;
Второ - че при това отстояние - няма как да се разреши ново строителство;
Трето - нещата вече са доста затегнати (освен, ако не е ... #В-дън-гори-Тилилейски)

Сигурно е само едно - "че фигурират в кадастъра"!
Ами щом сте ги видели там - вижте също - от коя дата е "Заповед за одобрение на КККР"!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как незаконни постройки са нанесени в кадастъра

Мнениеот lenakrasteva » 15 Авг 2021, 21:20

guest1 написа:Думите:
lenakrasteva написа:Сградите са строени абсолютно без никакви документи преди 2-3 години, Едната даже е на 50 см. от моя имот и сега виждам, че фигурират в кадастъра.

изобщо не приемам за съществени!
Едно, че не е сигурно - има ли строителни книжа;
Второ - че при това отстояние - няма как да се разреши ново строителство;
Трето - нещата вече са доста затегнати (освен, ако не е ... #В-дън-гори-Тилилейски)

Сигурно е само едно - "че фигурират в кадастъра"!
Ами щом сте ги видели там - вижте също - от коя дата е "Заповед за одобрение на КККР"!

В това, че са строени без никакави строителни книжа съм убедена и знам , дори сме го коментирали това със съседа, По принцип сградите в момента не ни пречат, но за в бъдеще не знам дали ще е така. По скоро ми е странно, как и на какво основание се появиха в кадастъра. Аз разбира се ще проверя.
Наистина става въпрос за малко населено място, но все пак...
Заповедта е от преди няколко месеца
lenakrasteva
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 15:32


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron