начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Височина на оранжерия

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Височина на оранжерия

Мнениеот xnikolanx » 13 Ное 2020, 14:08

Здравейте, ще строя оранжерия в двор собственост на мои роднини. Имам дилема дали да я построя в двора в регулация или на съседно място на други мои роднини, буквално на 20метра, но извън регулация. Има ли някакво значение дали ще е в двор в регулация или в земеделска земя?


И най-важния ми въпрос до колко метра имам право да строя оранжерията, понеже предполагам се води стопанска постройка и има някакви ограничения за височината. Моля кажете ми какви са ограниченията за височина на оранжериията и трябва ли да ходя в някаква институция да вписвам, че съм си построил оранжерия 5-6 метра висока? :)
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот jhoro » 13 Ное 2020, 17:08

Здравейте.
Всички отговори ще намерите във Визата за проектиране, Инвестиционния проект и Разрешението за строеж.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот xnikolanx » 13 Ное 2020, 17:11

Но необходими ли са, само защото оранжерията ми ще бъде 5-6 метра висока?
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот nikodim77 » 13 Ное 2020, 20:56

Еееий Жоро!!!
Прекаляваш, прекаляваш и пак, прекаляваш!!!
Чета те в друга тема какви глупости ръсиш, но тъй като там се намесиха ivanov_p и lawchoice, та рекох да не се включвам. Но тук също „изби рибата”!
Какви визи за проектиране, какъв инвестиционен проект и най-вече какво разрешение за строеж за оранжерия бе?!?! Що, за пореден път хвърляш питащ в правното небитие?
Вземи се …
Все по-рядко се включвам в лекса заради такива като теб и всъщност, най-вече заради теб, който си на всяка манджа мерудия, ама развалена - изгнила мерудия, дето разваля и манджата…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот jhoro » 13 Ное 2020, 21:07

nikodim77 написа:Еееий Жоро!!!
Прекаляваш, прекаляваш и пак, прекаляваш!!!
Чета те в друга тема какви глупости ръсиш, но тъй като там се намесиха ivanov_p и lawchoice, та рекох да не се включвам. Но тук също „изби рибата”!
Какви визи за проектиране, какъв инвестиционен проект и най-вече какво разрешение за строеж за оранжерия бе?!?! Що, за пореден път хвърляш питащ в правното небитие?
Вземи се …
Все по-рядко се включвам в лекса заради такива като теб и всъщност, най-вече заради теб, който си на всяка манджа мерудия, ама развалена - изгнила мерудия, дето разваля и манджата…

Ами а включи се де - като си курназ! Ама явно не това е проблема.
В другата тема, с ivanov_p и lawchoice нямаме разминаване.
И не се прави на някакъв … разпоредител - са казваш кой, какво да пише.
Нямало да,влиза? Не съм те канил, че да те изпращам!

Пп. Не бъркай 5-метрова оранжерия с 50-сантиметров заслон от полиетилен. И си спомно, какво е „незаконно строителство”!
https://www.dnsk.mrrb.government.bg/UI/ ... QFvQ%3D%3D
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот nikodim77 » 13 Ное 2020, 21:27

Алооо! Не ми дръж такъв тон бе! Разпоредителен е твоят тон!!! С мен не се бъзикай, разбра ли!!!
Дали е 5 метра или 50 см. е оранжерия – чл. 151 от ЗУТ в едно с трайно-утвърдена СП!!!
Токова да си **ост, не е истина!!!
Ако чаках покана от теб за участие в тема по лесно и евтино щеше да ми е да скоча от високо…
Propensity греши много като те отъждествява с хигиенист!!!Хигиенистите са хора с достойнство, трудещи се и полезни за останалите! А ти си един търтей, за който студент по психология или докторант по същата биха могли да сътворят научен труд (дисертация)…

Дали сте на едно мнение там, а? Ръсиш глупост след глупост…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот ivanov_p » 13 Ное 2020, 22:53

Оранжерията може да е висока и 50 метра, Лондонската ботаническа градина може и да е по-висока, не знам.
Има няколко "стандартни височини", най-разпространените, около 2,80 м., за домашни оранжерии и 4-4,5 м. за по-големи.
Ако е до 200 кв.м. не ви трябва разрешение за строеж, но... за да не ви трябва наистина разрешение оранжерията трябва да е от стария тип - стъпила на почвата и покриваща почва. Ако правите съвременен тип, с бетонен под, върху който на няколко етажа се отглеждат растения, ви трябва разрешение за площадката, същото и ако правите бетонни ивици върху които стъпват носещите греди на огражденията, които са до 40 см. високи. Същото е ако правите вкопана оранжерия за светлолюбиви гъби, кладница, шийтаке, които обикновено се вкопават на около метър (не е задължително), там ако е над 30 кв.м. ви трябва разрешение.
Защото най-вероятно ще ползвате оранжерията за друго вариантите са - правите я върху терена, чакате съседи и община да реагират и ако няма сигнали илислед като мине проверката бетонирате каквото ви трябва, а най-добре да ползвате бетонни плочи, по тях спокойно се движи мотокар или стакер.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот jhoro » 13 Ное 2020, 23:29

Благодаря на г-н ivanov_p за отговора и най-вече - за някои технологични подробности. Никога не съм ги знаел - поради липса на интерес.
Но си мисля - височината зависи от вида ба басажденията. За нискостеблени култури не е нужна голяма височина на етажа. Тези 2,80 м са в най-високата точка (в средата - при двускатен покрив) и най-важното е - човек да може да ходи прав вътре.
5 метра е много даже за овошки!

Друг момент - все повече в оранжерийното промишлено растениевъдство не се използва почва. При „люлково” производство на ягоди (например) , най-горния ред е на около 1,5 метра от пода.

Тоест - оранжерия с подобна височина предполага голяма РЗП. И ще изпъква на мястото, като „въшка на чело”!
Едва ли съседите ще са във възторг.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот xnikolanx » 15 Ное 2020, 06:31

jhoro написа:Благодаря на г-н ivanov_p за отговора и най-вече - за някои технологични подробности. Никога не съм ги знаел - поради липса на интерес.
Но си мисля - височината зависи от вида ба басажденията. За нискостеблени култури не е нужна голяма височина на етажа. Тези 2,80 м са в най-високата точка (в средата - при двускатен покрив) и най-важното е - човек да може да ходи прав вътре.
5 метра е много даже за овошки!

Друг момент - все повече в оранжерийното промишлено растениевъдство не се използва почва. При „люлково” производство на ягоди (например) , най-горния ред е на около 1,5 метра от пода.

Тоест - оранжерия с подобна височина предполага голяма РЗП. И ще изпъква на мястото, като „въшка на чело”!
Едва ли съседите ще са във възторг.

Точно за овошки ще е и не мисля, че 5 метра ще са много за овошки! Съседите в регулация не си обитават земята от над 15 години. Съсеите на съседното място извън регулация пък - откакто комунистите национализират земята им.

Добре, доколкото разбрах от колегата Ви @ivanov_p височината няма значение, но 200 квадратни метра е лимита без да е необходимо да регистрирам в институции каквото и да е. Правилно ли съм разбрал? И ако искам повече, просто трябва да строя повече оранжерии. Металнната конструкция мисля да е директно забучена в почвата на половин метър и 5,5 м да ми стърчат. Покрива мисля да е равен, а не извит, бетон не мисля да слагам, за да мога лесно да извадя металните колчета в бъдеще (ако реша)


ivanov_p написа:Оранжерията може да е висока и 50 метра, Лондонската ботаническа градина може и да е по-висока, не знам.
Има няколко "стандартни височини", най-разпространените, около 2,80 м., за домашни оранжерии и 4-4,5 м. за по-големи.
Ако е до 200 кв.м. не ви трябва разрешение за строеж, но... за да не ви трябва наистина разрешение оранжерията трябва да е от стария тип - стъпила на почвата и покриваща почва. Ако правите съвременен тип, с бетонен под, върху който на няколко етажа се отглеждат растения, ви трябва разрешение за площадката, същото и ако правите бетонни ивици върху които стъпват носещите греди на огражденията, които са до 40 см. високи. Същото е ако правите вкопана оранжерия за светлолюбиви гъби, кладница, шийтаке, които обикновено се вкопават на около метър (не е задължително), там ако е над 30 кв.м. ви трябва разрешение.
Защото най-вероятно ще ползвате оранжерията за друго вариантите са - правите я върху терена, чакате съседи и община да реагират и ако няма сигнали илислед като мине проверката бетонирате каквото ви трябва, а най-добре да ползвате бетонни плочи, по тях спокойно се движи мотокар или стакер.
Какво значи "стъпила на почвата и покриваща почва" ? Няма да слагам бетон, директно метала половин метър в почвата и 5,5 да стърчи над повърхността. Покриваща почва какво ще рече?

Оранжерията ще е за екзотични плододайни овошки.
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот ivanov_p » 15 Ное 2020, 09:13

С равен покрив става, но в някой район в който не вали сняг, теглото на снега върху 200 м2 е 60 тона, колкото на един локомотив. Отидете при някой конструктор, който да изчисли конструкцията за да не я търсите из района след всяка буря.
Съмнявам се, че може да направите множество оранжерии под 200 м2 в един парцел, макар да не е написано изрично се подразбира, че става въпрос за една оранжерия в парцел. След като сте на полето няма проблем да направите по-голяма и да извадите разрешение, което така или иначе ще ви трябва за електричество, вода, отопление.
Височината ще се ограничи от показателите в района, за 5,5 м. няма да има проблем.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот jhoro » 16 Ное 2020, 01:54

Както Ви беше казано от ivanov_p (не обиждайте човека - какъв „колега” съм му аз?) повечето ограничения ще наложи не правото, а физиката!
Виждал съм доста оранжерии, най-големите - в района на Кресна. Там, за три оранжерии, хората имаха собствен ТЕЦ! Но даже и там - нямаха 5,50 метра „светло” (доколкото помня!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот xnikolanx » 16 Ное 2020, 02:43

ivanov_p написа:С равен покрив става, но в някой район в който не вали сняг, теглото на снега върху 200 м2 е 60 тона, колкото на един локомотив. Отидете при някой конструктор, който да изчисли конструкцията за да не я търсите из района след всяка буря.
Съмнявам се, че може да направите множество оранжерии под 200 м2 в един парцел, макар да не е написано изрично се подразбира, че става въпрос за една оранжерия в парцел. След като сте на полето няма проблем да направите по-голяма и да извадите разрешение, което така или иначе ще ви трябва за електричество, вода, отопление.
Височината ще се ограничи от показателите в района, за 5,5 м. няма да има проблем.

Жестоко бъркате. Няма да ми е необходимо електричество за вода и отопление. Вода гравитатъчно ще поливам от огромен резервоар, който ще изкопая във най-високата част на парцела. После с помоща на капково поливане с програматори на батерии ще поливат всички овошки. Резервоара ще пълня чрез помпа от ниската част до високата. Помпата е акумулатирна на ейнхел с 3000литра дебит за 60мин, а с батериите ми издържа 75минути, с външен акумулатор може да издържи бая повече.

Отопление не ми трябва за нещата, които ще гледам в оранжерията. Те издържат до минус 1 и минус 7. (жълта гуава и ягодова гуава).

Района е м/у ямбол и елхово и сняг почти няма. Следователно и от конструктор няма да имам нужда?
xnikolanx
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 15 Сеп 2010, 01:04

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот nikodim77 » 16 Ное 2020, 03:25

Жоро,
Да благодариш на ivanov_p за това,че те научи на нещо можеш!(всъщност поздравявам те за това!) Но да се извиниш на питащия, за факта, че го лъга безсрамно и безочливо - не можеш, а!!!

Уважаеми xnikolanx, и др. четящи този форум,
Юзърът Жоро предполагаемо е форумен "трол", защото се изявява в качеството на компетентен по дадени правни въпроси, но същевременно с отговорите, които дава заблуждава питащите, а отговорите в повечето случай нямат връзка с правото!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот ivanov_p » 17 Ное 2020, 14:54

Не знам. Аз като бях млад и глупав разбирах от всичко и го правех сам, сега за кучешка колибка ми правят проект, защото проекта има две основни цели - първата, да се направи по правилен начин съоръжението, втората, ако дявола си няма работа и си я намери точно при съоръжението, да има с кого да се оправдаеш.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Височина на оранжерия

Мнениеот jhoro » 17 Ное 2020, 18:15

xnikolanx написа:Жестоко бъркате. Няма да ми е необходимо електричество за вода и отопление. Вода гравитатАчно ще поливам от огромен резервоар, който ще изкопая във най-високата част на парцела. После с помощТа на капково поливане с програматори на батерии ще поливат всички овошки. Резервоара ще пълня чрез помпа от ниската част до високата. Помпата е акумулаторна на ейнхел с 3000 литра дебит за 60 мин, а с батериите ми издържа 75 минути, с външен акумулатор може да издържи бая повече.
Отопление не ми трябва за нещата, които ще гледам в оранжерията. Те издържат до минус 1 и минус 7. (жълта гуава и ягодова гуава).
Района е м/у Ямбол и Елхово и сняг почти няма. Следователно и от конструктор няма да имам нужда?

Може и да бъркаме, ама...
Казано е - „Това, дето го пише по книгите - ако се раждаше и по нивите...“
Както не е необходимо захранване и вода - оказва се, че ще трябва! Вода - най-малкото, регистриран (в съответната басейнова дирекция) водоизточник! Електричество - тези акумулатори не се зареждат „от нищото“!
За температурите - „-7 градуса Целзий“ не е нищо! В този район рядко пада сняг, ама „термометъра“ - бая пада! Изпробвано (2 години баш в Елхово)!
За земеделската част - вместо „капково ННАРОЯВАНЕ“ - огледайте вариантите за „перма“ земеделие!

ivanov_p написа:Не знам. Аз като бях млад и глупав разбирах от всичко и го правех сам, сега за кучешка колибка ми правят проект, защото проекта има две основни цели - първата, да се направи по правилен начин съоръжението, втората, ако дявола си няма работа и си я намери точно при съоръжението, да има с кого да се оправдаеш.

Само една добавка!
Наскоро имаше тема (Навеси в имот)- за кучешката колибка няма проблем, ама за „заграждението около колибката“ ... иска се узаконяване!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

)

Мнениеот lagerta » 27 Ное 2020, 03:39

Здравейте! Виждам, че има много отговори, за съжаление нямам време да ги изчета.
По питанията разбирам, че нямате намерение да изграждате законно съоръжението, т.е няма да Ви е нужна официалната му регистрация. Ако е така, не е нужно да се съобразявате със законите за застрояване в урбанизиран имот и в такъв с предназначение "земеделска земя". Имайте предвид, че ако по някаква причина ви потрябва водо и електро снабдяване за земеделския имот с пломбирани точки на отчитане, мисията често става скъпа или невъзможна.
Височината, ширината, дължината и т.н на бъдещата оранжерия си кореспондират с конструкцията, която някой си прави ненужния труд да я пресмята срещу буреносен вятър с петдесетгодишна повтаряемост, съвсем рядко срещаното в този район тежко снегонавяване и т.н., само и само да хвърля в ненужни разходи бъдещия собственик и то с единствената цел да защити творението си от авария! Колко разправия за нищо :-) Я си стройте както и каквото си знаете!
Ако ще се възползвате от средства по програми, нещата стоят различно. Неотдавна ми попадна проект за оранжерия, кандидатствала по програма за финансиране и уау!
Успех в начинанието!
lagerta
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 12 Окт 2019, 20:25


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron