начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Канализация в частен имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Канализация в частен имот

Мнениеот yanna_ch » 01 Окт 2020, 09:09

Здравейте, закупила съм празен парцел, впоследсвие разбирам, че през имота ми преминават тръбите за канализация на съседите ми. Подала съм сигнал до местното ВиК дружество за премахването им, а от там ми отговарят, че не предвиждат средства за премахването им и ако имам претенции да ги заява по съдебен път към съседите ми. Интересуваме какви са вариантите за премахването на канала?
yanna_ch
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Окт 2012, 15:56

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот jhoro » 01 Окт 2020, 11:44

Здравейте!
Въпросът Ви изобщо не е за този форум! Няма юридическо, а по-скоро - практическо решение.

Намирате си един „ВиК проектант“(ако не познавате такъв - питайте в местната Регионална Колегия на КИИП) и той ще организира всичко. Ще проучи възможностите, ще проектира преместването и ще го узакони ...
Относно финансовата страна - може да стане „по лесния“ и „по трудния начин“, но това ще се реши „в движение“!
Отделно - в зависимост от Вашите инвестиционни намерения - канала може да пречи, но може и да не пречи!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот Melly » 01 Окт 2020, 12:39

jhoro написа:Здравейте!
Въпросът Ви изобщо не е за този форум! Няма юридическо, а по-скоро - практическо решение.

Намирате си един „ВиК проектант“(ако не познавате такъв - питайте в местната Регионална Колегия на КИИП) и той ще организира всичко. Ще проучи възможностите, ще проектира преместването и ще го узакони ...
Относно финансовата страна - може да стане „по лесния“ и „по трудния начин“, но това ще се реши „в движение“!
Отделно - в зависимост от Вашите инвестиционни намерения - канала може да пречи, но може и да не пречи!


Към автора на темата:
Изначално погрешно е твърдението на потребителя "jhoro", тъй като сте закупила имот с тежест - "поземлен сервитут" за преминаване на тръби през вашия имот за обслужване на съседен имот.
Въпросът за изместване на трасето му не е фактически, а правен. В тази връзка основателно е становището на местното ВиК с дадените от него насоки.
Обърнете се към адвокат и съвместно предприемете нужните действия.
Предупредена сте :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот lagerta » 18 Дек 2020, 01:29

Здравейте!
Въпросът Ви не съдържа цялата информация, за да получите съвет.
Каква канализация преминава - само от един имот имот или е по-голям колектор?
Трасето регистрирано ли е със съответния сервитут?
Кога се е появило това трасе и има ли строителни книжа, т.е. законно ли е?
Има ли нотариално заверено съгласие за преминаване от старите собсвеници? В този случай преди изповядване на сделката би следвало да ви излезе тежест! Дано да не попадате в този случай!
Много голяма част от подземната инфраструктура не е нанесена правилно в кадастъра или въобще не е нанесена. Има много голяма опасност да ви изнудят да изместите канализацията за Ваша сметка, тъй като рано или късно ще построите нещо и ще ви потрябва удостоверение за въвеждане в експлоатация.
Трябва да съберете доста информация и ако имате късмет, тази канализация няма да е законна по сега действащото законодателство и ще е с малък диаметър, т.е обслужваща един имот, например.
Успех!
lagerta
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 12 Окт 2019, 20:25

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот probcho » 18 Дек 2020, 22:29

lagerta написа:Въпросът Ви не съдържа цялата информация, за да получите съвет.

До тук съм съгласен с Вас!
lagerta написа:Има ли нотариално заверено съгласие за преминаване от старите собсвеници? В този случай преди изповядване на сделката би следвало да ви излезе тежест! Дано да не попадате в този случай!
Много голяма част от подземната инфраструктура не е нанесена правилно в кадастъра или въобще не е нанесена. Има много голяма опасност да ви изнудят да изместите канализацията за Ваша сметка, тъй като рано или късно ще построите нещо и ще ви потрябва удостоверение за въвеждане в експлоатация.
Трябва да съберете доста информация и ако имате късмет, тази канализация няма да е законна по сега действащото законодателство и ще е с малък диаметър, т.е обслужваща един имот, например.

Това са само локуми!
ПП
Простете, с какво се занимавате? Сладкарство?!?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот jhoro » 18 Дек 2020, 22:37

probcho написа:ПП. Простете, с какво се занимавате? Сладкарство?!?

Не - онождаме идиоти!
Вие ... мераклия ли сте?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот probcho » 18 Дек 2020, 22:42

jhoro написа:
probcho написа:ПП. Простете, с какво се занимавате? Сладкарство?!?

Не - онождаме идиоти!
Вие ... мераклия ли сте?

:lol: Супер мераклия!
Кой кого? Или ще се менкаме? :wink:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот lagerta » 19 Дек 2020, 00:43

Здравейте!
Относно пропускът от моя страна да запозная общността с какво се занимавам, нямам против да споделя: опитвам се да "изместя" от имота си (не за моя сметка, разбира се) транзитен стоманен водопровод ф400, чиято теоретична ос в Кадастъра е отразена някъде под асфалта на улицата, а на практика се точи през частни имоти. Много е важна ала-бала информацията, която се събере предварително, особено чрез неофициални източници. Много е важно не се обаждаш добросъвестно на Софийска вода (например), че имаш проблем, защото си оставаш с проблема (както е видно от множеството споделени примери).
В добавка към вечния спор кой е по-по-най си позволявам да споделя следното: Добрият професионалист е този, който може не само да намери под вола теле, но и да убеди "говедаря", че крава изобщо не съществува.
Относно "супер мераклия!"-та също си позволявам да отбележа, че освен очевидните възможности, коментирани по-долу, може да опита и следната: хваща, обръща и действа сам! Не са необходими съдружници и удоволсвието остава напълно безплатно!
Поздрави и успех!
С извинения към пусналия темата!
lagerta
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 12 Окт 2019, 20:25

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот jhoro » 19 Дек 2020, 02:10

След като изяснихме всичко останало - да се върнем към основния въпрос на темата!
Автора казва:
yanna_ch написа:Здравейте, закупила съм празен парцел, в последствие разбирам, че през имота ми преминават тръбите за канализация на съседите ми. Подала съм сигнал до местното ВиК дружество за премахването им, а от там ми отговарят, че не предвиждат средства за премахването им ...

Най-вероятно няма учредени никакви тежести (сервитути) върху имота. Просто съседите (както често е ставало) са решили, че оттам и е най-удобно. На ВиК дружеството и е било все едно.
Факта, че не оспорват трасето, а просто „не предвиждат средства“ за преместване - говори в тази посока!
Относно „Сервитутните ивици на линейните В и К обекти“ - Наредба № РД-02-20-1 от 5 март 2020 г.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Канализация в частен имот

Мнениеот probcho » 20 Дек 2020, 20:05

Уважаеми, lagerta
Простете, че не съм се заинтересувал конкретно от Вас и коленопреклонно моля да бъда извинен, като дадете Ваша благословия....
Но...
lagerta написа:Здравейте!
Относно пропускът от моя страна (след като е Ваш пропуска необходимо ли е ние, простосмъртните, да се чувстваме виновни) да запозная общността с какво се занимавам, нямам против да споделя (изписахте доста "компетентни" мнения по различни теми за да благоволите да разкриете Вашите ...тегоби): опитвам се (продължавайте с опитите) да "изместя" от имота си (не за моя сметка, разбира се) транзитен (????) стоманен водопровод ф400, чиято теоретична ос (това трябва да е ново понятие в кадастъра!!!) в Кадастъра е отразена някъде под асфалта на улицата, а на практика се точи през частни имоти. Много е важна ала-бала информацията, която се събере предварително, особено чрез неофициални източници. Много е важно не се обаждаш добросъвестно на Софийска вода (например), че имаш проблем, защото си оставаш с проблема (както е видно от множеството споделени примери). (Видно е, че по махленски се стъпва на "ала-бала" информация от "неофициални" източници)
В добавка към вечния спор кой е по-по-най си позволявам да споделя следното: Добрият професионалист е този, който може не само да намери под вола теле, но и да убеди "говедаря" (ако "говедаря" не е специалист, кой е този, моля посочете спец, който му обяснява, че крава изобщо не съществува).
Относно "супер мераклия!"-та ( това за jhoro ли става въпрос?) също си позволявам да отбележа (позволено Ви е да отбележите - Вие можете и правите каквото си искате), че освен очевидните възможности, коментирани по-долу (?!?? - моля пояснете), може да опита и следната: хваща, обръща и действа сам! (Много сбъркани представи, но евала за иновативността) Не са необходими съдружници и удоволсвието остава напълно безплатно!
Поздрави и успех!
С извинения към пусналия темата!

И понеже, Ваше превъзходство, е видно, че сте аджамия момче, силно се надявам, че правите разлика между водопровод и канализация! Опс, май за Вас ВиК е все едно! Браво) Евала!
И да допълня само
jhoro написа:След като изяснихме всичко останало - да се върнем към основния въпрос на темата! (До тук добре)
Автора казва:
yanna_ch написа:Здравейте, закупила съм празен парцел, в последствие разбирам, че през имота ми преминават тръбите за канализация на съседите ми. Подала съм сигнал до местното ВиК дружество за премахването им, а от там ми отговарят, че не предвиждат средства за премахването им ...

Най-вероятно няма учредени никакви тежести (сервитути) върху имота. (Все пак има! Нормативно разгледан въпрос - господстващ имот! Ама май трябва да се чете!) Просто съседите (както често е ставало) ( да разбирам ли, че в този форум са водещи махленския манталитет) са решили, че оттам и е най-удобно. На ВиК дружеството и е било все едно. (Дали?!? Поне да се знаеше времето за изпълнението му)
Факта, че не оспорват трасето, а просто „не предвиждат средства“ за преместване - говори в тази посока! (Нищо подобно, този факт е само във Вашите очи и разсъждения)
Относно „Сервитутните ивици на линейните В и К обекти“ - Наредба № РД-02-20-1 от 5 март 2020 г.

Уважаеми,... (ще пропусна обръщението, че има тънкообидни)
Хубаво е, преди да правите някакви напъни ( дори по любимия иновативен вам метод), да се почете поне малко! Но виждам, че сте истински българи, приложили народната мъдрос "За лудо работи, за лудо не стой"! Моля да не обиждате по този начин всички останали българи! (ако някой се е засегнал, то поне мен да не обиждате)
Ако нямате нищо против ще споделя една холандска мъдрос "Работи умно", а не "Работи като луд"!

ПП
Ако търсите сериозен дебат поне стъпвайте на конкретни и коректни данни ( не махленска информация)! В противен случай разбирам, че само си чешете Его-то!
Не държа да ми отговаряте! Темата е без развитие и не е необходимо да доказвам на който и да било (простете Ваше Благоволенчество) каквото и да е било!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron