начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблем със софийска вода

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем със софийска вода

Мнениеот lazar_shalamanov » 28 Авг 2020, 17:11

Здравейте, първо искам да се извиня ако нещо пропускам или не съм запознат защото за първи път се занимавам с такива неща.
Имам проблем със софийска вода както горе съм опоменал и проблемите са два.
1ви Имам имот в Малинова Долина и исках да строя къща, обаче през парцела преминава водопровод който захранва 2 къщи в съседство за който дори и те незнаеха, дойдоха огледаха казаха че е невъзможно но като копнаха с багера разбраха истината. Този водопровод са го копали преди 50г моите деди. До тук добре, задължиха ме да подпиша едни документи че съм съгласен да минава през парцела, казвам задължиха защото иначе ми казаха че няма да ме присъединят към тях.
Всичко до днес беше добре вървяха ми документите, къщата е построена и реших да си оправя документите с тях да си открия партида, обаче ми върнаха предписание че трябва да си оправя проектите и да преместя къщата защото нямало 3м отстояние от водопровода...... как да я преместя като вече е построена.
2ри проблем с тях: искат да им осигуря достъп до водопровода за да могат да си го ревизират ако нещо стане, да ама там ще ми бъде гаража и подхода до колите как да им позволя да ми изкопаят цялата вертикална планировка и после всичко да е за моя сметка?
И другия ми въпрос е че искам да ги осъдя и да ми плащат наем или да си премахнат водопровода от парцела ми.
Благодаря!
lazar_shalamanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Авг 2020, 16:54


Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот jhoro » 28 Авг 2020, 17:54

Здравейте!
Положението ... никак не е във Ваша полза!
Чл. 67. (1) Подземни и надземни общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура се проектират и изграждат в общински и държавни поземлени имоти. Когато това е невъзможно, мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура се изграждат в поземлени имоти - собственост на физически и юридически лица, по реда на чл. 199 или 205.
(2) В поземлените имоти, които се намират върху или в близост до подземни комуникационни или други мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура, се предвижда такова застрояване, което да не влияе неблагоприятно върху конструкциите на техническата инфраструктура, както и да не навлиза в сервитутните ивици за експлоатация и ремонт на тази инфраструктура. В случай на невъзможно постигане на целесъобразно застрояване или когато сервитутните ивици заемат повече от 1/3 от площта на урегулиран поземлен имот, с подробния устройствен план имотът се предвижда за съответната мрежа, като отчуждаването се извършва за сметка на съответния собственик на мрежата или съоръжението при спазване изискванията на чл. 206.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот nikodim77 » 28 Авг 2020, 23:16

Здравейте,
Уважаеми Г-н. shalamanov,
Ако има нещо което да не е във Ваша полза, то би било това, че сте подписвали някакви бумаги, за които, ако не знаете от какво естество са не е следвало да полагате своя подпис. (Но пък, сервитутните договорки са овързани с нотариални действия)
Съветвам Ви да се обърнете към специалист – адвокат или др., който да Ви окаже необходимото съдействие и насоки професионално, а не тук, особено като чета предходния коментар, който Ви вкарва в „трета глуха”.
Като някаква „сламка” ще ви подскажа, че не толкова ЗУТ, колкото Закона за водите и подзаконовите му НА са относими към Вашият случай (чл. 112 и др. текстове) Също така и чл. 31а от Закона за кадастъра и имотния регистър. Посочих чл. 112 от ЗВ, защото не сте посочил отстоянието от построената къща до сервитутната ивица, а в текста на ал. 2 от същия е налично.
...искам да ги осъдя и да ми плащат наем или да си премахнат водопровода от парцела ми.

Това си го избийте от главата... Осъдете и топлофикация тогава, за това, че тръбите им минават през апартамента Ви... : :roll: :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот lazar_shalamanov » 29 Авг 2020, 08:25

В случая не е невъзможно, да захранят 2та имота тъй като отзад при тях има изграден водопровод на улицата, просто те трябва да си пуснат нови документи. Но това няма как да стане.
Хубаво не мога да ги осъдя ама оттук на сетне аз трябва да оставя тези 100кв м като общински едва ли не, нито мога да си направя подход за колите нито гараж също и ограда.
Сега ме съветват да изкарам акт 14 и да докажа че там има къща и изместването на целия план е невъзможно.
На мен не ми пречи водопровода, с комшиите се разбирам в ентернита вкараха нова полиетиленова тръба която едва ли ще ми създава проблеми, но просто почвам да се дразня.
Те дори не знаеха че има водопровод защо се обадих.....
lazar_shalamanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Авг 2020, 16:54

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот ivanov_p » 29 Авг 2020, 09:07

Трябвало е да се дразните преди да подпишете документите, разумният човек не излиза от екшъни, а не влиза в тях. Отидете в ВиК и се разберете да изместите тръбите за ваша сметка, това може да стане и ще е най-бързо и безболезнено. Земята не става почти общинска, а си остава изцяло ваша, като може да я ползвате, но в случай на авария екипите на ВиК трябва да имат достъп и не за друго, а защото ако не отстранят теч ще ви падне къщата. Влезли сте в приключение по ваше желание, излезте от него, а не го правете по-интересно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот jhoro » 29 Авг 2020, 15:08

lazar_shalamanov написа:В случая ...

Здравейте!
Предишния пост беше ... само начало! Посочих ви основния „Подводен камък“, в който може да се спънете!
Гледам приложените скица и становище. Пълни глупости и формалности!
Така наречената „Служебна актуализация“ е ...ала-бала! „Според предоставената от Вас информация - през имота преминава водопровод“. А тези (от ВиК) - какво очакват? Междугалактическа магистрала или „Червеева дупка“ ли? Нали техни служители са изградили този водопровод - не се е появил от нищото?
На скицата - няма никакви размери! Говорим за УПИ VIII-227а (трапецовидното), а преминаващия водопровод е означен с пунктирана синя линия? Също така - уж имате „Виза за проектиране“ и всички останали документи? Петното за къщата ... също липсва на скицата? А Предварителен договор с ВиК - имате ли? Защо не са Ви захранили от същия водопровод? С цел - ремонтопригодност!

Относно земята - ivanov_p Ви го е казал, но ... обяснявам втори път, за да е сигурно, че сте разбрали!
Не става дума за собственост - държавна, общинска, частна (на съсед) - говори се за „Сервитут - неимуществено право на използване и/или влизане в недвижимото имущество на друг, без да го притежаваме.“ Просто - не трябва да има недвижими неща (постройки и многогодишни растения) в зоната над и около водопровода!

Какво е най-лесното решение?
Магистралния водопровод „60 Е“ минава по средата на улицата - най-вероятно общинска собственост. Захранваните имоти са от другата страна на Вашия - даже УПИ 221 има обща имотна граница както с Вашия, така и със съседния (УПИ XXXIV 2133). Прави се лека промяна на трасето - от отклонението -> до ъгъла -> после, по имотната граница между УПИ VIII-227а (вашия имот) и УПИ XXXIV 2133 -> влиза в съседния имот близо до сегашната „входна точка“! Трасето „по границата“ не засяга никого - застрояването в двата имота е свободно, покрай границата и сега си има 3-метрова сервитутна ивица ...
Просто ще трябват още малко пари!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот lazar_shalamanov » 29 Авг 2020, 21:43

Къщата вече е построена и си живея в нея просто сега си откривам партида за да мога да я узаконя.
Не искам да взимам вода от този водопровод защото в момента в който ми създаде проблем ще го затапя!
А колкото до това кой го е полагал, това е бил моя дядо и комшии, в този квартал канализация и водопровод си ги правим на частни начела и точно оттам идва проблема.
Пак казвам от софийска вода въобще не знаеха за него докато аз не им казах и те си го нанесоха на скицата.
Архитекта не се е съобразил с него и сега ми се дръвчат за тези 3м.
Искат да им представя акт 14 или 15 да видят че къщата е построена и съответно няма как да се измести и евентуално тогава ако мине.
А аз съм я докарал едва до разрешително за строеж тепърва ще се открива строителна площадка.... казуса е сериозен
Да става въпрос за УПИ 227-а
lazar_shalamanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Авг 2020, 16:54

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот jhoro » 29 Авг 2020, 23:20

Баси мамата!!!
Имате (надявам се) НА - за имота!
Имате „Разрешение за строеж“!
Не сте казали нищо за „Виза за проектиране“?

Нямате:
1. Протокол за предаване и приемане на одобрения проект и влязлото в сила разрешение за строеж за изпълнение на конкретния строеж (
Приложение № 1);
2. Протокол за откриване на строителна площадка и за определяне на строителна линия и ниво на строежа (
Приложение № 2)
и
Протокол за откриване на строителна площадка и определяне на строителна линия и ниво за строежи на техническата инфраструктура (Приложение № 2а);
3. Констативен акт за установяване съответствието на строежа с издадените строителни книжа и за това, че подробният устройствен план е приложен по отношение на застрояването (
Приложение № 3);
4. Заповедна книга на строежа (
Приложение № 4);
5. Акт за уточняване и съгласуване на строителния терен с одобрения инвестиционен проект и даване на основен репер на строежа (
Приложение № 5);
6. Акт за приемане на земната основа и действителните коти на извършените изкопни работи (
Приложение № 6);
7. Акт за приемане на земната основа и действителните коти на извършените изкопни работи (
Приложение № 7);
8. Акт за приемане и предаване на бетонни, стоманобетонни или други фундаменти за монтаж на конструкции, машини и съоръжения (
Приложение № 8);
9. Акт за предаване и приемане на машини и съоръжения (
Приложение № 9);
10. Акт за установяване състоянието на строежа при спиране на строителството (
Приложение № 10);
11. Акт за установяване състоянието на строежа и строителните и монтажните работи при продължаване на строителството за всички спрени строежи по общия ред и предвидените в т. 10 други случаи (
Приложение № 11);
12. Акт за установяване на всички видове строителни и монтажни работи, подлежащи на закриване, удостоверяващ, че са постигнати изискванията на проекта (
Приложение № 12);
13. Акт за установяване на щети, причинени от непреодолима природна сила и др. (
Приложение № 13).

А вече живееш в постройката и се каните да се снабдите с:
- Акт за приемане на конструкцията (Приложение № 14) - Акт 14;
и
- Констативен акт за установяване годността за приемане на строежа (Приложение № 15) - Акт 15.

Няма да питам, за кога се предвиждат:
Протокол за установяване на годността за ползване на строежа (Приложение № 16) - Акт 16.
„Разрешение за ползване“ или „Удостоверение за въвеждане в експлоатация“
Протокол за проведена 72-часова проба при експлоатационни условия (Приложение № 17).

Много глупости съм чувал, ама това ...
Направо номинация за „Оскар“!


Пп. За справка - „Наредба № 3 от 31 юли 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот ivanov_p » 30 Авг 2020, 10:09

Къщата е незаконна и ако е била построена до 2001 г. в съответствие с нормативните актове мисля, че е възможно да се узакони, но трябва да се обърнете хора, които се занимават с това. На око, ако къщата е над водопровода, вероятно не е спазено отстоянието от 3 метра от страничната граница.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот lazar_shalamanov » 30 Авг 2020, 10:46

Ако си мислите че е лесно да чакате 15г разрешително за строеж, поставете се на мое място.
Понеже мястото е трапецовидно предния ъгъл на къщата има само 1м отстояние на долу вече има над 3м.
Сега съм хванал надзор да почваме да я узаконяваме със задна дата, ако имате някой впредвид по в ерудиран и безскрупулен може да ми дадете координати.
lazar_shalamanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Авг 2020, 16:54

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот jhoro » 30 Авг 2020, 11:11

ivanov_p написа:Къщата е незаконна и ако е била построена до 2001 г. в съответствие с нормативните актове мисля, че е възможно да се узакони, но трябва да се обърнете хора, които се занимават с това.

Здравейте! Първото нещо - то се „вижда и от Космоса“!
Относно продължението - само ще цитирам няколко неща, от първия пост-въпрос:
lazar_shalamanov написа:Имам имот в Малинова Долина и исках да строя къща ...
Всичко до днес беше добре вървяха ми документите, къщата е построена и реших да си оправя документите с тях да си открия партида ...

Както се вижда (и подразбира) - инвестиционното намерение се е зародило на доста по-късен етап (много след 2001 г).
Към питащия.
Когато решите да строите - в собствен имот или чужд (с отстъпено право или на друго основание) - започва се с документите! Повечето са лесно достъпни:
1. Документ за собственост или право на строеж.
2. Скица на поземления имот.
Следващите се изготвят след изясняване инвестиционното намерение, и са последователни - в зависимост един от друг (предходния).
3. Виза за проектиране - с нея се разрешава изготвянето на проект, съобразен с ПУП и всичко останало.
4. Инвестиционен проект с включени всички части - архитектура, конструкции, ВиК, Ел., ПАБ ...
5. Оценка за съответствието на проекта
6. Одобрение на проекта
Успоредно с точки 5 и 6, се издават:
7. Становища от експлоатационните дружества - „В и К“ и ЕРП.
8. Предварителни договори за присъединяване към експлоатационните дружества + становище от РИОСВ.

Чак когато „камарката“ (щото - наистина е едно голяма купчина хартия) бъде налична - се издава (по ваше искане) мечтаното „Разрешение за строеж“! И започва истинската работа!

ivanov_p написа:На око, ако къщата е над водопровода, вероятно не е спазено отстоянието от 3 метра от страничната граница.

Чета
lazar_shalamanov написа:... да ама там ще ми бъде гаража и подхода до колите ...

Явно основната сграда не е върху водопровода. Но „на око“ избягвам да преценявам - най-добре е, да се посочат точните отстояния.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот Melly » 30 Авг 2020, 12:29

lazar_shalamanov написа:Здравейте, първо искам да се извиня ако нещо пропускам или не съм запознат защото за първи път се занимавам с такива неща.
Имам проблем със софийска вода както горе съм опоменал и проблемите са два......................

Към питащият:
Кога вие питащите ще осъзнаете, че проблемите ви НЕ СЕ РЕШАВАТ тук по преразказ? 8) :evil:
Обърнете се към квалифициран специалист да прегледа документите ви и да ви даде правилна насока за последващи фактически и правни действия.
Тази тема, като всяка друга с малки изключения, се е превърнала във формат "Аз питам, ние отговаряме с цитиране на законови норми и умозаключения, които в почти всички случаи са неотносими" - (напр. потребител "jhoro") - подобие на БГ мама. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот lazar_shalamanov » 31 Авг 2020, 07:14

Просто сондирам мнения, да съм казал някой да дойде да ми оправи бакиите!
lazar_shalamanov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 28 Авг 2020, 16:54

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот jhoro » 31 Авг 2020, 12:27

Melly написа:Към питащият:
Кога вие питащите ще осъзнаете, че проблемите ви НЕ СЕ РЕШАВАТ тук по преразказ? 8) :evil:
Обърнете се към квалифициран специалист да прегледа документите ви и да ви даде правилна насока за последващи фактически и правни действия.
Тази тема, като всяка друга с малки изключения, се е превърнала във формат "Аз питам, ние отговаряме с цитиране на законови норми и умозаключения, които в почти всички случаи са неотносими" - (напр. потребител "jhoro") - подобие на БГ мама. :idea:

Към отговарящата:
Като гледам последните действия в квартал Лозенец, Стара Загора - мирише само на едно действие - с булдозера!
Не е мое мнение - казано е от ДНСК е:
3. Какви са последиците при извършване на незаконен строеж?
Всички незаконни строежи, извършени след влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията - 26.07.2003 г. подлежат на премахване.
За незаконният строеж се издава заповед за спиране на строителството, забранява се достъпа до строежа, след което се премахва със заповед на Началника на ДНСК. На нарушителя се налага глоба или имуществена санкция.
Узаконяване на незаконни строежи се допуска само при определени условия.
6. В кои случаи се узаконяват незаконните строежи?
Незаконните строежи могат да бъдат узаконени, ако са извършени до 26.07.2003 г., най-късно до 26.01.2004 г. е подадено искане от собственика на строежа до органа, който е издал или е следвало да издаде разрешението за строеж и ако са допустими по разпоредбите, които са действали по времето, когато са извършени, или по действащите разпоредби на Закона за устройство на територията.

lazar_shalamanov написа:Просто сондирам мнения, да съм казал някой да дойде да ми оправи бакиите!

Да очакваме ли следваща тема - „Що ми бутна'а къщурката?“
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот Melly » 31 Авг 2020, 12:31

lazar_shalamanov написа:Просто сондирам мнения, да съм казал някой да дойде да ми оправи бакиите!

И като сондирахте мнения, та каква е следващата ви стъпка?
Проблеми от такова, като във вашия случай естество се решават с предприемане на правни и фактически действия, а не чрез сондиране на мнения от юзъри, притежаващи неустоима потребност да пълнят темите с несъстоятелни разсъждения - с две думи, да си чаткате по клавиатурите.
jhoro написа:................

Ей на, пак се е изх*дил по темата. :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Проблем със софийска вода

Мнениеот lagerta » 18 Дек 2020, 03:15

Здравейте!
Невъзможно е да се изчетат всичките разговори по Вашия казус, но не сте единствения с такъв проблем!
Може би сте единствения, подписал "онзи документ", но не тъжете и вместо да си хабите здравето, наемете си юрист - специалист по подобни на Вашия проблем въпроси, който да потърси правата Ви, да намери някакъв пропуск в документите, които сте разписал, особено след като сте въведен в заблуда или не сте бил информиран за всички възможности и последствия, и т.н. и т.н....
Поздрави и успех!
lagerta
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 12 Окт 2019, 20:25


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron