начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от имот

Мнениеот geovanna » 10 Яну 2020, 23:32

Здравейте, Имаме незастроен имот, в регулация, в курортно селище. На метри от нашия имот, има застроено голямо съоръжение, без да е искано разрешение от кметството, а общината ме уверява, че това е частен имот, който не попада в моя. Твърдят, че все пак имат строителни разрешения. Имам ли право за иск за премахване и нарушения на правата ми, загуби съответно, тъй като имам потенциален купувач и с наличието им, става невъзможно.
Моля за мнение, търся становище и адвокат.
Благодаря
geovanna
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Май 2019, 13:23

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот teogeo » 11 Яну 2020, 10:47

geovanna написа:Здравейте, Имаме незастроен имот, в регулация, в курортно селище. На метри от нашия имот, има застроено голямо съоръжение, без да е искано разрешение от кметството, а общината ме уверява, че това е частен имот, който не попада в моя. Твърдят, че все пак имат строителни разрешения. Имам ли право за иск за премахване и нарушения на правата ми, загуби съответно, тъй като имам потенциален купувач и с наличието им, става невъзможно.
Моля за мнение, търся становище и адвокат.
Благодаря


Безопасното разстояние, на което се поставят антените се определя с Наредба № 9 за нивата на електромагнитни полета в населени места, курорти и т.н. (да не цитирам цялото име, че не го знам наизуст).

Като цяло при пускане на строеж в експлоатация (това се води строеж) в общината се носи протокол от измерването на излъчваната мощност от базовата станция (там са няколко честоти, ако за връзка на базовата станция с мобилната мрежа няма оптика, то с "релейка", т.е. пак по радиовълни, високочестотни.. нямам време да дописвам, гонят ме от компютъра). Като цяло, ако антената е високо - няма страшно.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот tochotocho » 11 Яну 2020, 11:20

Добре беше -да приложите скица! Имате УПИ незастроено. През "УЛИЦАТА " в друго УПИ, оператор изгражда мощна антена .. Когато дойде време за пускане в експлоатация, замерване, протоколи - всичко ще е както трябва. Регулират се мощностите, замерване, протокол- всичко си е ОК. Е,после се променя. Как ще разберете! При жалба , операторът е уведомен, регулира и пак всичко си е ОК. Такъв проблем имаме с мощна антена изградена на покрива на съседната сграда - на около 50 метра от нашия блок. И случките са както ги описах!
Предяване на иск- адвокат е Ваше решение. Консултирайте се поне с повече от един адвокат. и преценете!
Щом има Разрешително за строеж има и ПУП или изменение в ПУП. Във вилна зона разрешена височина е 10 м. Предполагам,че оператора има конкретно разрешение - за ретранслатор-антена , да покрива дадения район! От общината дори са го приветствали-
Опитайте да продадете УПИ-то на оператора!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Яну 2020, 23:46

Курортът е неприкосновен - поне там да няма облъчване. Радиацията на мобилните е в пъти по-опасна - особено при белтъчната на хората, като прием на качествена храна, в действителност има недостатъчност - тоест - само около определен процент от хората в България могат да поддържат имунна система, но тъй като темата не е здравен форум - нито е политически, то какво.

Наскоро парирах един строеж на електропровод - далекопровод - при който има най-малкото жужене денонощно, като изкарах, че от Гърция има вече одобрена европейска програма за отглеждане на пчели-майки и на пчелин, тоест - съществуват два обществени, така да се каже интереса - на малкият гражданин и на могъщата електроразпределителна компания. Един вид малкият гражданин има европейска програма за пчелин и при това положение - ще набият настрани жиците. Ма то е индивидуално.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот teogeo » 12 Яну 2020, 00:31

ivan_lawyer написа:Курортът е неприкосновен - поне там да няма облъчване. Радиацията на мобилните е в пъти по-опасна - особено при белтъчната на хората, като прием на качествена храна, в действителност има недостатъчност - тоест - само около определен процент от хората в България могат да поддържат имунна система, но тъй като темата не е здравен форум - нито е политически, то какво.

Наскоро парирах един строеж на електропровод - далекопровод - при който има най-малкото жужене денонощно, като изкарах, че от Гърция има вече одобрена европейска програма за отглеждане на пчели-майки и на пчелин, тоест - съществуват два обществени, така да се каже интереса - на малкият гражданин и на могъщата електроразпределителна компания. Един вид малкият гражданин има европейска програма за пчелин и при това положение - ще набият настрани жиците. Ма то е индивидуално.


Лъчението от базовите станции е електромагитно, нейонизиращо. Да го сравняваш с това на 110kV или 22kV електропровод не говори добре за теб, Иване. Не знам за каква радиация говориш, ама иди прочети дефиницията за радиация, тя е - йонизиращо лъчение. Досега никой не е успял да докаже, че излъчването от базовите станции и въобще мобилните телефони е опасно за здравето на хората, явно ти си първият. Върви си вземи нобелова награда.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот probcho » 12 Яну 2020, 15:55

Здравейте,
geovanna написа:Имаме незастроен имот (с променено предназначение на земята?), в регулация (приложена ли е регулацията?), в курортно селище ( имате ли представа колко е допустимата височина на застрояването?). На метри от нашия имот (колко метра?), има застроено голямо съоръжение, без да е искано разрешение от кметството (от кметството не се иска разрешение, а от общината), а общината ме уверява, че това е частен имот (дори и да е частен имот официално ли внесохте питането/молбата/жалбата?), който (предполагам, че е "което") не попада в моя. Твърдят, че все пак имат строителни разрешения ( ако имат такова, то следва да е посочено в публичният регистър на съответната община). Имам ли право за иск за премахване (на какво основание?) и нарушения на правата ми ( кои права?), загуби съответно (какви по-точно?), тъй като имам потенциален купувач и с наличието им, става невъзможно (невъзможно или не Ви изнася?).
Моля за мнение, търся становище и адвокат.
Благодаря

По мое скромно мнение:
Ако се обърнете към вещо лице, ще се посочи, че имотата попада в "сянката" - т.е. не е облъчен пряко от монтираните панели. Не посочвате колко е висока антената ( 20м окомерно ли го установихте, или Ви показаха проектите в общината?), но все пак в курортните зони има определен вид и начин на застрояване, при което се предполага, че същата ще е над височината на предвиденото (ако има такова) във Вашият имот застрояване. В тази връзка, може да направите извода, че зоната не е за постоянно пребиваване, а като се има предвид, че масово има такива изградени върху различни сгради в жилищните райони на населените места, а същите са минали т. н. "здравен контрол" и замерване от акредетирана лаборатория (която в РБ се оказва, че е една единствена), се налага извода, че същата е безопасна ( по отношение на т.н. "лъчение/облъчване").
В тази връзка може би следва да конкретизирате за какви права, загуби и притеснения става въпрос.

ПП
Или адвоката ви трябва да бъде много ЯК или да са повече от един...
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот tochotocho » 12 Яну 2020, 18:23

Изгубени в превода! И тук изгубени в същественото! Вярно е ПРОБЧО! Това е ВИЛНА ЗОНА! Не е предназвачена за постоянно живеене, а за отдих. В почивни дни си правите излет, на полянката, бохчата и се прибирате в ПАНЕЛКАТА! От какъв ЗОР оператора строй тази станция! Негова работа! Но за ВИЛНА ЗОНА с пребиване ден на седмица/максимално / , е не ви задължават да ходите там, ако считате за опасно. За шега или ако истина, предлагам да купя вашето УПИ. При това съседство макс. 1 евро за кв.м. Пуснете скица и оферта !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот geovanna » 14 Яну 2020, 01:10

Здравейте, благодаря на всички за отговорите, виждам, че имам доста пропуски, но съм дебютант в сайта, не познавам и добре менюто, надявам се да успея със снимките. Нашият е имот е около 6.4 дка, незастроен, в регулация, на метри - граничи със съсед, който си бил продал имота на оператора, но съгласете се, че никой разумен човек, не би си купил подобен имот, колкото и атрактивен да е той..Имам снимки, включително карта на сателитните антени в България по един норвежки проект, но незнам, как да изпратя снимките, нещо не става с прикачи, Благодаря, поздрави
geovanna
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 06 Май 2019, 13:23

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот petarkrastev » 09 Окт 2020, 16:16

Здравейте tochotocho, как се справихте с антената монтирана на 50м от блока? Вашият опит ще ми е от полза, защото сега се изправям пред подобен казус.
Поздрави,
Петър
petarkrastev
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 09 Окт 2020, 16:13

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот lagerta » 18 Дек 2020, 23:08

Здравейте!
По тезите "за" и "против" вредите от коментираните антени няма да взема страна, ще добавя следното:
Мобилните групи, които обслужват "мрежите" на операторите и работят по разширението им, се състоят от няколко мъже - от шофьор до инженер. Предполагам при всички оператори е идентичен случая. Не знам дали са указания от оценката на риска (не се сетих да питам), но препоръката е: ако някой от работещите реши да си има дете, се спира от "терен", остава поне шест месеца на "канцеларска" работа, за да се изчисти организма му от облъчването, след което му се прави изследване за измененения..... и т.н.
Може писаното от мен да се счете като "чул недочул" или "видял недоразбрал" (това е инфо отпреди 8-10 години), но дали е съвпадение или не - това семейство не се сдоби с дете, а мъжът смени работата.
Юристите, които се занимават с жалби на клиенти срещу поставени устройства в близост до жилищта им, си заслужава да задълбаят информацията, ако са любопитни каква е истината.
Поздрави!
lagerta
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 12 Окт 2019, 20:25

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот probcho » 18 Дек 2020, 23:27

lagerta написа:Здравейте!
По тезите "за" и "против" вредите от коментираните антени няма да взема страна, ще добавя следното:
Мобилните групи, които обслужват "мрежите" на операторите и работят по разширението им, се състоят от няколко мъже - от шофьор до инженер. Предполагам при всички оператори е идентичен случая. Не знам дали са указания от оценката на риска (не се сетих да питам), но препоръката е: ако някой от работещите реши да си има дете, се спира от "терен", остава поне шест месеца на "канцеларска" работа, за да се изчисти организма му от облъчването, след което му се прави изследване за измененения..... и т.н.
Може писаното от мен да се счете като "чул недочул" или "видял недоразбрал" (това е инфо отпреди 8-10 години), но дали е съвпадение или не - това семейство не се сдоби с дете, а мъжът смени работата.
Юристите, които се занимават с жалби на клиенти срещу поставени устройства в близост до жилищта им, си заслужава да задълбаят информацията, ако са любопитни каква е истината.
Поздрави!

Не знаех, че това е тема за махленските клюки! Все съм си мислил, че това е правен форум и се стъпва на база нормативи !
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Построена е 20 м антена на мобилен оператор на метри от

Мнениеот jhoro » 19 Дек 2020, 02:33

probcho написа:Не знаех, че това е тема за махленските клюки! Все съм си мислил, че това е правен форум и се стъпва на база нормативи !

Е, вече ще знаеш!
Макар и с правна насоченост - това е ФОРУМ (говорилня). Тук се излагат мнения, съждения, становища и всичко останало. Написаното е само за информация - няма правна стойност!
teogeo написа:Безопасното разстояние, на което се поставят антените се определя с Наредба № 9 ...

Благодаря на teogeo за насоката. Цялото име е „Наредба № 9 от 14 март 1991 г. за пределно допустими нива на електромагнитни полета в населени територии и определяне на хигиенно-защитни зони около излъчващи обекти“ ([urlhttps://www.rzi-vt.bg/zakoni/naredba9-EMP.pdf]целия текст[/url])
Интересното в случая е, че вътре пише:
Чл. 1. С тази наредба се определят нормите и изискванията за защита на населението от вредното въздействие на електромагнитни полета (ЕМП) в честотния обхват от 30 kHz до 30 GHz.

В момента навлизат 5G-мрежите. От обща култура знаем, че там се използват честоти от 24 GHz до 72 GHz. Излиза, че въпросната наредба не се отнася за тези мрежи.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron