начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот philipa » 07 Юни 2018, 16:47

Здравейте, уважаеми!
Ситуацията при мен е следната:
Притежаваме къща, която се намира в парцел със съсобственици. Тяхната къща от двадесет години е необитаема, неподдържана и разбира се преди няколко години се срути окончателно. Пиша това, за да придобиете представа, за какво точно става дума. Имаме калкан с къщата на съседа, която е зад нашата къща - парцелите са отделни. Та така! Преди няколко години имахме желанието да направим ремонт на покрива и мансарден етаж. Ходихме в Общината и ни обясниха, че може по чл.50 от ЗУТ, надзид до 1.50 м. със съгласието на съседите. Да, ама не. Съседите се оказаха много "добри" хора. Приключихме с идеята. "Добрият" съсед намери инвеститор и се започна едно убеждаване, колко ще е хубаво ако си построим един БЛОК и да заживеем всички заедно и щастливо...Дааа! Няма да навлизам в подробности около сценките, които ми въртяха. Отказахме им и се върнахме пак на идеята за ремонт на покрив. Къщата е строена 50-те години на двадесети век. Текущи ремонти са правени през години, но покрива е много зле. Конструкцията на покрива е ниска, няма достатъчно наклон и има една улама, която направо е вдлъбната. Отново в Общината. Питах ги как да си направя ремонт на покрива без да искам съгласие от съседите. "Може" - казаха, по чл.53 от ЗУТ. Подадох заявление за скица за проектиране. И се почна - архитектурен, конструктивен проект. Добре! Наех си архитект. Човекът се погрижи за всичко - архитектурна част, конструктивна част, ВиК, Ел. и какво ли още не. След това фирма за строителен надзор за доклад. След набавяне на всички необходими документи най - после ги внесох в Общината. Днес си викам, я чакай да видя какво става. И изненада....Техникът на нашия район ми обясни, че височината на билото преди бил 5.4 м., а сега по проект 5.8 м. и в този случай щяло да ми трябва съгласие от съседа, който е на калкана...Та сега не знам и аз, трябва ли ми и ли не? Моля, за мнения! Май прекалих с писането ама..... Благодаря предварително на отзовалите се!
philipa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2018, 15:57

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот vdggbg » 07 Юни 2018, 17:36

Според Чл. 53 от ЗУТ: Заварени сгради в поземлени имоти по чл. 49 могат при спазване на изискванията на този закон да се преустройват вътрешно, да се променя предназначението им и да се ремонтират, без да се изменя външното им очертание, в хоризонтално и вертикално отношение и без да се правят нови или да се укрепят съществено носещите конструкции.
Така, както го описвате, е налице нарушение, изразяващо се в промяна на външното очертание на сградата във вертикално отношение. Може да благодарите на архитекта за "добре свършената работа".
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот philipa » 07 Юни 2018, 18:37

Здравейте! Благодаря за включването!
Покрива е дълъг 10 м. На 8.5 м. дължина, височината на билото остава непроменена. С 0.4 м. са издигнати 1.5 м. към калкана. Това е направено с цел, проблемната улама да се издигне. Малко е сложно и явно без чертежа няма как да стане ясно. Но както казвате Вие, от законова гледна точкаможе ми съм в нарушение :(
philipa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2018, 15:57

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот vdggbg » 07 Юни 2018, 22:15

Случва се целите да са благородни, но средствата за постигането им - не.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот teogeo » 10 Юни 2018, 19:41

Странно защо са Ви го казали така в общината, но ремонт на покрив в лошо състояние със сигурност не може да мине по чл. 53 от ЗУТ, и магареца Ви го каза с цитиране на разпоредбата - "без да се правят нови или да се укрепят съществено носещите конструкции". А за един ремонт на покрив в лошо състояние - винаги се налага най-малкото подмяна на ребрата (т.нар. "мартаци") и "клещите" към тях. По-рядко - стълбовете (поповете). И... верно архитектът Ви е калпазанин!

Чудя се дали "дърпането" на съседа не може да се тушира с чл. 195-196 от ЗУТ... ...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот philipa » 12 Юни 2018, 15:38

Здравейте! Днес отново бях в Общината. Положението е такова-съгласие и съседа, с който сме на калкан или преработка на проекта :(
philipa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2018, 15:57

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот boxko » 13 Юни 2018, 10:50

Здравейте,
може да пренебрегнете липсата на съгласие, но преди това трябва да си обезпечите бъдещия процес и да предприемете малко по-различни мерки.
Пиша Ви ЛС.
boxko
Потребител
 
Мнения: 151
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот zlato » 02 Дек 2018, 02:32

Здравейте, тази тема вълнува и мен. Къщата не е калкан, а на два етажа. Собственик на втория етаж съм аз, а на първия етаж съседите. Филма с надзид до 1.50 ни струва проекти, разрешение за строеж и жалба от съседите прати всичко на боклука. Подпокривното пространство е изцяло моя собственност. Къщата е строена 1960та год. И покрива е в отчайващо състояние. От години водя борба и преговори със съседите за основен ремонт, без резултат. Отношенията ни са влошени, а трябва да се направи ремонт. Частичен ремонт не помага, покрива е правен с кал. Въпроса ми е как да направя законен ремонт без подписи за съгласие? Трябва ли сградата да има технически паспорт? Моля за съвет.
zlato
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 16 Апр 2009, 16:20

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот zlato » 02 Дек 2018, 02:46

teogeo написа:Странно защо са Ви го казали така в общината, но ремонт на покрив в лошо състояние със сигурност не може да мине по чл. 53 от ЗУТ, и магареца Ви го каза с цитиране на разпоредбата - "без да се правят нови или да се укрепят съществено носещите конструкции". А за един ремонт на покрив в лошо състояние - винаги се налага най-малкото подмяна на ребрата (т.нар. "мартаци") и "клещите" към тях. По-рядко - стълбовете (поповете). И... верно архитектът Ви е калпазанин!

Чудя се дали "дърпането" на съседа не може да се тушира с чл. 195-196 от ЗУТ... ...


Общините явно юридически не са много наясно. Така ме подведоха, че вместо ремонт и изграждане на капандури , мога да мина на "преуустройство на собств.таванско помещение с надзид до 1.50". При жалба от съседите, ДНСК отмени разрешението за строеж. Всичко за моя сметка разбира се.... 10000 лв. назад и покрива тече.
zlato
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 16 Апр 2009, 16:20


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron