начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот philipa » 07 Юни 2018, 16:47

Здравейте, уважаеми!
Ситуацията при мен е следната:
Притежаваме къща, която се намира в парцел със съсобственици. Тяхната къща от двадесет години е необитаема, неподдържана и разбира се преди няколко години се срути окончателно. Пиша това, за да придобиете представа, за какво точно става дума. Имаме калкан с къщата на съседа, която е зад нашата къща - парцелите са отделни. Та така! Преди няколко години имахме желанието да направим ремонт на покрива и мансарден етаж. Ходихме в Общината и ни обясниха, че може по чл.50 от ЗУТ, надзид до 1.50 м. със съгласието на съседите. Да, ама не. Съседите се оказаха много "добри" хора. Приключихме с идеята. "Добрият" съсед намери инвеститор и се започна едно убеждаване, колко ще е хубаво ако си построим един БЛОК и да заживеем всички заедно и щастливо...Дааа! Няма да навлизам в подробности около сценките, които ми въртяха. Отказахме им и се върнахме пак на идеята за ремонт на покрив. Къщата е строена 50-те години на двадесети век. Текущи ремонти са правени през години, но покрива е много зле. Конструкцията на покрива е ниска, няма достатъчно наклон и има една улама, която направо е вдлъбната. Отново в Общината. Питах ги как да си направя ремонт на покрива без да искам съгласие от съседите. "Може" - казаха, по чл.53 от ЗУТ. Подадох заявление за скица за проектиране. И се почна - архитектурен, конструктивен проект. Добре! Наех си архитект. Човекът се погрижи за всичко - архитектурна част, конструктивна част, ВиК, Ел. и какво ли още не. След това фирма за строителен надзор за доклад. След набавяне на всички необходими документи най - после ги внесох в Общината. Днес си викам, я чакай да видя какво става. И изненада....Техникът на нашия район ми обясни, че височината на билото преди бил 5.4 м., а сега по проект 5.8 м. и в този случай щяло да ми трябва съгласие от съседа, който е на калкана...Та сега не знам и аз, трябва ли ми и ли не? Моля, за мнения! Май прекалих с писането ама..... Благодаря предварително на отзовалите се!
philipa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2018, 15:57

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот vdggbg » 07 Юни 2018, 17:36

Според Чл. 53 от ЗУТ: Заварени сгради в поземлени имоти по чл. 49 могат при спазване на изискванията на този закон да се преустройват вътрешно, да се променя предназначението им и да се ремонтират, без да се изменя външното им очертание, в хоризонтално и вертикално отношение и без да се правят нови или да се укрепят съществено носещите конструкции.
Така, както го описвате, е налице нарушение, изразяващо се в промяна на външното очертание на сградата във вертикално отношение. Може да благодарите на архитекта за "добре свършената работа".
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот philipa » 07 Юни 2018, 18:37

Здравейте! Благодаря за включването!
Покрива е дълъг 10 м. На 8.5 м. дължина, височината на билото остава непроменена. С 0.4 м. са издигнати 1.5 м. към калкана. Това е направено с цел, проблемната улама да се издигне. Малко е сложно и явно без чертежа няма как да стане ясно. Но както казвате Вие, от законова гледна точкаможе ми съм в нарушение :(
philipa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2018, 15:57

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот vdggbg » 07 Юни 2018, 22:15

Случва се целите да са благородни, но средствата за постигането им - не.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот teogeo » 10 Юни 2018, 19:41

Странно защо са Ви го казали така в общината, но ремонт на покрив в лошо състояние със сигурност не може да мине по чл. 53 от ЗУТ, и магареца Ви го каза с цитиране на разпоредбата - "без да се правят нови или да се укрепят съществено носещите конструкции". А за един ремонт на покрив в лошо състояние - винаги се налага най-малкото подмяна на ребрата (т.нар. "мартаци") и "клещите" към тях. По-рядко - стълбовете (поповете). И... верно архитектът Ви е калпазанин!

Чудя се дали "дърпането" на съседа не може да се тушира с чл. 195-196 от ЗУТ... ...
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот philipa » 12 Юни 2018, 15:38

Здравейте! Днес отново бях в Общината. Положението е такова-съгласие и съседа, с който сме на калкан или преработка на проекта :(
philipa
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2018, 15:57

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот boxko » 13 Юни 2018, 10:50

Здравейте,
може да пренебрегнете липсата на съгласие, но преди това трябва да си обезпечите бъдещия процес и да предприемете малко по-различни мерки.
Пиша Ви ЛС.
boxko
Потребител
 
Мнения: 152
Регистриран на: 01 Авг 2010, 14:54

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот zlato » 02 Дек 2018, 02:32

Здравейте, тази тема вълнува и мен. Къщата не е калкан, а на два етажа. Собственик на втория етаж съм аз, а на първия етаж съседите. Филма с надзид до 1.50 ни струва проекти, разрешение за строеж и жалба от съседите прати всичко на боклука. Подпокривното пространство е изцяло моя собственност. Къщата е строена 1960та год. И покрива е в отчайващо състояние. От години водя борба и преговори със съседите за основен ремонт, без резултат. Отношенията ни са влошени, а трябва да се направи ремонт. Частичен ремонт не помага, покрива е правен с кал. Въпроса ми е как да направя законен ремонт без подписи за съгласие? Трябва ли сградата да има технически паспорт? Моля за съвет.
zlato
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 16 Апр 2009, 16:20

Re: Разрешително от Общината за основен ремонт на къща

Мнениеот zlato » 02 Дек 2018, 02:46

teogeo написа:Странно защо са Ви го казали така в общината, но ремонт на покрив в лошо състояние със сигурност не може да мине по чл. 53 от ЗУТ, и магареца Ви го каза с цитиране на разпоредбата - "без да се правят нови или да се укрепят съществено носещите конструкции". А за един ремонт на покрив в лошо състояние - винаги се налага най-малкото подмяна на ребрата (т.нар. "мартаци") и "клещите" към тях. По-рядко - стълбовете (поповете). И... верно архитектът Ви е калпазанин!

Чудя се дали "дърпането" на съседа не може да се тушира с чл. 195-196 от ЗУТ... ...


Общините явно юридически не са много наясно. Така ме подведоха, че вместо ремонт и изграждане на капандури , мога да мина на "преуустройство на собств.таванско помещение с надзид до 1.50". При жалба от съседите, ДНСК отмени разрешението за строеж. Всичко за моя сметка разбира се.... 10000 лв. назад и покрива тече.
zlato
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 16 Апр 2009, 16:20


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron