начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

искат да ми съборят оградата

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


искат да ми съборят оградата

Мнениеот elenakrs » 28 Фев 2018, 21:32

Здравейте,
Надявам се това е точното място да си задам въпроса,ти като от местната община вдигат рамене...
Живея в Созопол във вилна зона Буджака.
Къщата е в регулация със акт 16,въобще всички възможни документи са издадени по законния ред .
Наскоро започнаха да копаят и полагат кабели за вилно селище Созополис (само да вметна,че нашия район/улица няма улично осветление,канализация или асвалт).
И господата от Булелектрикс решиха,че кабела им трябва да минава през нашия двор и през тупика под които има централни кранове,от които да спрем водоподаването при евентуална авария .Категорично отхвърлихме този вариант
Последва писмо от общината,че ще ни съборят оградата или по-точно :
"Така построената ограда препядства изпълнението на строеж "външно ел.захранване за вилно селище",за който е издадено разрешение за строеж 175/23.11.2010.
Видно от гореизложеното е налице неподходящ по местоположение строеж "ограда" ,подлежащ на премахване по реда на чл.195,ал.5 от ЗУП .
На основание чл.196,ал.2 от ЗУП имате възможност да представите становище ,възражение или други документи имащи отношение в 7 дневен срок...."
Прочетох внимателно закона и членовете,но не виждам логика .
Без никакви претенции да разбирам или да съм експерт,ви моля за съвет как да постъпя.
Благодаря предварително
elenakrs
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Фев 2018, 21:08

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот probcho » 28 Фев 2018, 22:33

:| Нямате много време.
1. Това разрешение за строеж 175/23.11.2010г. съобщавано Ви ли е?
2. Имате ли строителни книжа за оградата?
3. От кога сте собственици на имота?
4. Само вашият имот ли се засяга?
5. Вашата къща има ли РС и от кога?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот elenakrs » 01 Мар 2018, 10:36

Благодаря за бързия отговор!
Къщата е на името на свекърва ми и всички документи са у нея .
Отказва да ми ги преснима ,но разбрах че оградата не вклучена в плана и РС
Не са ни уведомили за плановете за строеж.Къщата е строена 2005 г .Собственици сме от много години.Това (Буджака) е вилна зона и навремето са били лозя тук.Самата къща е строена на обезщетение ,т.е. даден е парцел земя от около 900 м2 на строителна фирма,която строи две къщи .Едната продава,другата е нашата.За да издадат акт 16 на къщата,строителния техник е казал,че трябва да има ограда.Но никой не е споменал,че трябва документ и за нея.
elenakrs
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Фев 2018, 21:08

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот elenakrs » 01 Мар 2018, 10:41

А и още нещо да попитам,понеже не можах да намеря точна информация в интернет.
Тези разрешителни за допълнителна ел.инсталация нямат ли давност?
И двата члена,които са споменати в писмото не се ли бият един с друг?
Единия е .че кмета има право еднолично да премахне,разруши,а следващия на база на който ще рушат е за нестабилни, полуразрушени и т.н. сгради
elenakrs
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Фев 2018, 21:08

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот tochotocho » 01 Мар 2018, 11:04

Имате " неподходящ по местоположение строеж ОГРАДА." Ще рече ,че от общината са преценили, че въпросната ограда НЕ Е ИЗГРАДЕНА където трябва ! Известно е ,че оградата се изгражда по границата на имота - УПИ. Дори е указано при съседно УПИ да се изгради като 1/2 в единия и 1/2 в съседния парцел.
И излиза, че въпросните кабели ще се полагат по линията на оградата , след като се събори. Нима не може да се положат кабелите успоредно до оградата. Отвън оградата ? И още-. въпросното РС е от 2010 г. Сега сме 2018 г.!Изтекъл срок. Има ли строителни книжа за това полагане на кабели.
Вярно е : спазете срока от 7 дни :възражение, искане за копие от документацията.искане за линия на нова ограда, ако тази се премахне! Обезщетение и финансиране или изграждане на нова ограда от фирмата кабелополагаща. запор върху строителството и още, още. Необходим е опитен адвокат. Но си пуснете възражението с исканията !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот vdggbg » 01 Мар 2018, 15:50

За елементи на техническата инфраструктура срокът за завършване е 10 години - т. е. РС е в срок, ако е започнато строителството. Не става ясно как точно оградата пречи - най-вероятно е заградено нещо, дето не е трябвало да се загражда.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот probcho » 01 Мар 2018, 20:44

Давате твърде малко информация, но е достатъчна за да Ви кажем, че трябва да се обърнете към адвокат, който е наясно с материята.
Принципно външно ел.захранване се разполага в очертанията на уличната регулация.
Предвид, че имота попада във вилна зона следва да се направи проверка за наличие на ПУП за имота Ви, парцеларен план за външното и справка в кадастъра за заснемане.
Така че носителя на документите, т.е. свекървата, може да се захване с проверката на всички налични документи относими към вашият имот.
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот doondie » 01 Мар 2018, 21:27

Моето мнение е, че щом не си доволна и имаш законова възможност да протестираш и обжалваш, тогава няма причина да не се възползваш от правото си. Не е нормално 8 години след издаване на разрешителното да ти казват, че искат да ти събарят оградата. И как се издава разрешително, без предварително да е проверено дали се засяга нечий имот? Не се ли явява "неподходящ по местоположение" въпросният нов строеж, след като вашият имот е построен 5 години преди издаването на разрешителното им?

Лошото в случая е, че имотът не е на твое име. Щом свекърва ти дори копия на документите не ти дава, тогава не виждам какво можеш да направиш, дори да имаш право. Но ако приемат възраженията ти като заинтересована страна (живееш там 13 г.), тогава искай да ти направят нова ограда. Ако кабелите минават отдолу, защо ще се руши оградата, а просто не се изкопае под нея в частта, която е необходима? Съответно толкова ли не може да се измести откъде ще минават тези кабели?
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот elenakrs » 02 Мар 2018, 21:55

Благодаря на всички за полезната информация и отговори и се извинявам за късния отговор.
Бях в обшината да пусна възражение и се оказа,че на "Созополис" явно име важно това допълнително окабеляване и след лична среща с кмета имаме споразумение кабела да мине от външната страна на оградата.За щастие или нещастие в малките населени места все още нещата стават по втория начин.... С "приятели"
elenakrs
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Фев 2018, 21:08

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот doondie » 03 Мар 2018, 00:05

Те таке утре могат за нещо друго да претендират.
Добре е обаче, че нещата по този казус са се наредили.

Поздрави! о/
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: искат да ми съборят оградата

Мнениеот tochotocho » 03 Мар 2018, 11:35

Радвам се,че нещата се уреждат .И то по моето предложение - кабелите успоредно на оградата! Така и политиците се хвалят- ние го предложихме това още през 2008 година !!! и т.н.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron