начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Преместване на кухня в друга стая

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот letqshtiqt_chemshir » 18 Юни 2016, 18:33

Здравейте,
Искаме да преместим кухнята си в друга стая. Доколкото разбрах, е необходимо да узаконим подобно преустройство. Можете ли да ме ориентирате какви са стъпките за това? Също, необходимо ли е съгласието на съседите под нас - те като цяло са против всичко и не можем да разчитаме на съгласието им. Моля, посъветвайте ме как да постъпим.
letqshtiqt_chemshir
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2016, 18:17

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivanov_p » 18 Юни 2016, 19:07

Мести си кухнята и си трай.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот doc03 » 20 Юни 2016, 02:08

Защо ще променяте предназначение и ще си слагате кухнята над спалнята на хората под Вас?

П.П. Ще си трае, докато не ги наводни.
Тогава ще види кон боб яде ли ...
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот jhoro » 20 Юни 2016, 12:47

Наводняване на жилището отдолу винаги може да се получи - независимо къде е кухнята. При един евентуален пожар - пожарникарите "вкарват" 1-2-3-4 кубически метра вода (демек - тона).
За да не се притеснявате за подобен риск - направете си някаква имуществена застраховка с "Гражданска отговорност"

Колкото до самото преместване - съобразете кое и как ще подразни съседите ви. Скоро имаше тема за аспиратор включен в отдушника. Зауства се в комина - за да не мирише на съседите отдолу и отгоре.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivanov_p » 20 Юни 2016, 17:51

По принцип един архитект има повече акъл от редовия гражданин. Щом кухня, баня или балкон са сложени някъде е близо до ума, че там им е мястото. Напоследък има опущения, но да си преместиш кухнята в друга стая е малко авангардно и едва ли необходимо.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот vdggbg » 20 Юни 2016, 19:56

Това за архитекта с повечето акъл е оборима презумпция, не е императив.
Според текстовете в ЗУТ и Наредба № 7 кухнята не е "санитарно помещение", за което да има забрана да бъде разполагано над нещо друго, нито да бъде обединявано пространствено с други помещения - даже точно наопаки. Друг е въпросът, че с промените в ЗУТ от декември м. г. всякакви преустройства изчезнаха от категорията на т. нар. "разрешени строежи". Въпреки това, при определени условия преустройствата са извън обхвата на дейностите, за които се изисква разрешение.
Въпрос на гледна точка.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Юни 2016, 21:37

Еми може да искат да се разширяват - това е нагон. Еми трябва или да им дадат по голямо жилище - или да си купят тристайно. Такива са реалиите. Но отходния канал - тоест - канализацията - трябва да се заусти в банята или да да преминава непосредствено в щранг вертикален - не повече от метър и половина - до два.
Ако е на балкона - сложно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот letqshtiqt_chemshir » 20 Юни 2016, 23:20

Здравейте! Много благодаря за отговорите!
Всеки ремонт сам по себе си е приключение, в което с радост не бихме се впуснали, освен ако не е Наистина Необходим :wink: Така и с този.
От техническа гледна точка - отклонението за вода и мръсен канал, което трябва да правим е точно метър от стената на банята. Разбира се, мръсният канал ще бъде заустен в този на банята. Избрахме вариант, който да сведе до минимум пътят, който тръбите трябва да изминат до новата кухня, за да се опитаме да сведем до минимум рисковете от евентуални щети.
Благодаря за съвета за имуществената застраховка. И ние си мислихме да го направим - просто за всеки случай. Макар че тръгне ли да се наводнява кухнята - където и да е тя - ще е проблем за съседите отдолу, дори и да им протече над кухнята.
Това, което ме притеснява е правната страна на нещата. Доколкото разбрах, се е изисквало разрешение за строеж за това преустройство, тъй като по ЗУТ, чл. 151, се изисква разрешение за строеж, тъй като променяме предназначението на помещение (бивша стая да стане на кухня). Прегледах текста на ЗУТ и видях, че този член е коригиран. Не съм наясно как трябва да постъпим в този случай - не ми се иска да имаме проблеми с ДНСК след време (можело да ни глобят и да ни накарат да върнем старото положение). На съседите отдолу мога да разчитам единствено за това да създават проблеми. И ми се иска да си спестя главоболие от законова гледна точка. Не съм наясно с материята и възможностите ни и затова се обръщам към вас за съвет. И предварително благодаря :wink:
letqshtiqt_chemshir
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 18 Юни 2016, 18:17

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот jhoro » 21 Юни 2016, 00:14

Имуществената застраховка е нещо, което всеки би трябвало да има - без значение ще прави ли ремонти или не. Както казах - едно малко пожарче и .. не стига щетите вкъщи, ами и съседите отдолу ще изреват. Но засега застрахователната култура в България е около точката на замръзване.

За преместването - досега съм видял поне 10 такива без никакви документални действия. Включително и на по-големи разстояния и заустване на канала в оточната канализация (от покрива).
Но това е само факт - не съвет.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Юни 2016, 00:27

Със сигурност кухнята не може да се местн. Сега дали може да се узакони - не знам. Допускам остъклен балкон.
Като майстор - не мога да заустявам дълъг водопроводен канал - просто се набримчват отпадъци такива неща - устието на канала - трябва да е на метър - два.

Освен да го отпушват през ден два.
По - добре да върви водата отколкото да се правят упражнения.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот vdggbg » 21 Юни 2016, 10:16

От формална гледна точка - нищо не променяте. Поне не и според заложените в закона дефиниции на понятието "промяна на предназначението". Обърнете се към някой, който може обосновано да Ви обясни защо това е така - за Ваше спокойствие.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivanov_p » 21 Юни 2016, 16:04

Понеже закони много, а ищах за четене малко, съм си създал прости правила, обединяващи множество нормативни актове и едно от тях е: Местиш ли мивка ти трябва разрешение за строеж. Защо? Не знам, но трябва.
Отделно кухнята трябва да има комин, а те се правят рядко в други стаи и да е решен въпросът с вентилацията.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот jhoro » 21 Юни 2016, 17:06

Това за мивката - важи ли, ако преместването е на 1 метър - от едната стена на другата? При положение, че канала е в ъгъла, между двете.

Другото интересно - всички говорят за "стаи", а споменават и балкони. Които, ако са балкони. а не лоджии - даже не са и помещения.
Колкото до комините - има сгради, в които изобщо няма комини. Само вентилация, ама аспиратор заустен към вентилацията ...!!!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот vdggbg » 21 Юни 2016, 17:52

Кой знае поради какви причини - може би поради изложените по-горе от г-н Иванов - но у хората масово битува непоклатимата увереност, че, каквото и да правиш в собствения си имот, ти е необходимо а) разрешение от общината, и б) съгласие от всички съседи. Това, слава Богу, въобще не е така.
Що се отнася до комините - ми има кюнци всякакви, гофрета, меки връзки, пластмаси - можеш да закараш въздуха където си поискаш из целия апартамент - не че наличието на кухненски аспиратор е задължително...
Иначе - далеч по-добре е да смениш жилището с по-удобно, и по-просторно, отколкото да правиш разни измъчени преустройства - с това никой не спори.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivanov_p » 21 Юни 2016, 18:50

Ако местиш мивката с мека връзка може и да не ти трябва разрешение, но за всяка промяна на ВиК инсталацията трябва.
В кухнята не е проблем въздуха, а мазнините. Те са характерни като силно запалими и в този смисъл при проверка на комин на заведение винаги идва и пожарна. Мазнините се отделят при варене, пържене и печене и се лепят по стените на въздуховодите. Запалването им може да унищожи сградата. Най-често се палят скари и фритюрници, както всички са чели не изгарят само скарите и фритюрниците, а цялото заведение, защото мазнините са навсякъде, вкл. и като тънък филм по стените.
При вадене на кухня на лоджия проблемите са в двете направления - ВиК и вентилация. Иван е казал за мръсния канал, той се запушва, особено ако се използват "отпушващи препарати", липсва наклон и мазнините се осапуняват от препаратите, като след 12-15 години запушват напълно тръбата. Липсата на комин, в който да се вкара аспирацията води до това, че от 18 до 22 ч. смърди на манджи, та се не трае, както казват шопите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот vdggbg » 21 Юни 2016, 19:04

Г-н Иванов, написал сте доста дълъг пост, с правилни, по същество, умозаключения - от житейска гледна точка. Сега, ако у Вас в кухнята мазнините се лепят по стените... :) не зная какво да кажа. Трябва и да се почиства, от време на време - нали така? И коминът да се отпушва - най-добре с черен барут.
А защо непременно трябва да липсва наклон? И защо ще смърди само от 18 до 22 часа - някои хора ползват кухните и на закуска, и на обяд, и - няма да повярвате - има и такива, които готвят в къщи и след 22 часа...
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Преместване на кухня в друга стая

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Юни 2016, 19:38

Всякакви селянии съм виждал, с уважение към Елин Пелин, включително и аз съм ги правил. Какво ли не съм зауствал. Такива архитектури съм виждал и съм правил, че мале - мале. Въпросът е - че смърди на канал и то в жилищна стая.
Трябва ли да смърди - не знам - канали-манали - въпросът е водата да се движи по общият щранг. Отводната, отходният щранг.
Да не се прави преместване на кухните в стаите. Това са Пурковски работи - "Господин за един ден". Какво ли ще стане - от двустаен - в тристаен. По скоро е важно децата да се доближат до прозорците - там да си пишат домашните - до стъклените витрини - ако е с балкон, до самия прозорец, до стъклото, за да пишат домашните на дневна светлина.
Което е другото - жилищата са ни съвременни, колкото и да ни се иска да са хасиенди, това е. Блазе на виладжийските мурафети. Но и това ни е достатъчно. Не знам за някъкви здравословни проблеми от панелени жилища. То не бяха клеветии, работи. Аз съм си доволен от панелните апартаменти, верно топло - верно студено, верно всичко - но си ми е готино.

За паленето - е така - аз с една оливия някаква мента такава експлозия стана - добре, че бях заустил добре абсорбатора - то и в заустването не е причината, де. Сложих да загрее олиото и то гръмна. От тигана ли - че беше тънък, от олиото ли - ама експлозия голяма - отнесе и абсорбатора и голема екзплозия беше.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 22 госта


cron