начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

мълчалив или немълчалив отказ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот todorst » 29 Юни 2015, 10:36

В телевизионно предаване се дискутираше следното : строителят подал документи за разрешение за строеж. В определения срок няма отговор. Следва съдебна процедура. Съдът отменя мълчаливия отказ. Какво следва? Отново искане за Разрешение за строеж. Този път администрацията отговаря с отказ. Отново в съда. Съдът отново отменя отказа. Безкрайно тупане на топката! За да отхвърли отказа ,съдът е разгледал спора и мотивирно е решил - ОТМЕНЯ ОТКАЗА. Но от това не следва СЪГЛАСИЕ. Макар логично да имаме ОТКАЗ или СЪГЛАСИЕ! Няма друга алтернатива! Такава е логиката. Не е ли време при мълчалив отказ или при отхвърляне на отказа от съда, да се приеме МЪЛЧАЛИВО СЪГЛАСИЕ! Това ще подтикне администрацията да заработи! Както е при преклузивните срокове! Пропуснеш срока- чаша студена вода! Моля, за коментар!!!.
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот julyanvonemona » 29 Юни 2015, 17:28

Имам безкрайна практика с мълчаливите и немълчаливите откази на разни общини в BG вкл. и с самопровъзгласилите се корифеи от НАГ при СО. Практиката ми предимно обхваща издаване заповедите по чл.135 ал.4 ЗУТ. за допускане до изменение на ПУП и за нов ПУП по чл.124а ЗУТ. Адвокатите които работят с мен (понеже аз съм архитект) по отношение мълчаливите откази винаги печелят. Печелят и по отношение на формалните откази. Наскоро увеличиха хонорара им за ЗУТ дела - минималният беше 400, сега е 600лв и те са доволни . Обикновено след формалния (немълчаливия) отказ общинарите лягат в калта и се огъват. За сега се правят на луди само НАГ при СО в лицето на арх. Петър Диков. Скоро ще изпитат по едно дело, горчивината на съдебните глоби. При всички случаи обаче, ако точно следиш сроковете и строго съблюдаваш процесуалния ред, решаването на проблема ти е по бързо, от колкото ако ходиш във фронт-офисите им и искаш да разговаряш със съответния специалист за да го кандардисваш. Лично аз от близо 10 години разговарям с общинари само епистоларно. Относно издаване РС редът е малко по страничен. Там компетентни по веригата са ДНСК (чл.216 ЗУТ). Моето впечатление е, че общо взето те са по в час. С тях все още понякога водя и вербални разговори. Идеята на бившия председател на ВАС и настоящ омбусман Константин Пенчев за мълчаливото съгласие още от преди няколко години не се възприе, колкото и на мен да ми изглежда разумна.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот todorst » 30 Юни 2015, 19:51

Юлиан......, Ако пожелаеш коментирай от практиката си какво става след отменяне от съда на мълчаливия или немълчаливия !В Решенията чета "ОТМЕНЯ ..." , но не задължава органа да издаде положителния отговор : разрешение и друго поискано от заявителя/молителя/. Като има отмяна, значи можеш отново да искаш, заявиш, . и т.н. както писах ТУПАНЕ НА ТОПКАТА. Ето за това бих желал коментар!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот ivan_lawyer » 30 Юни 2015, 21:04

Отмяната на мълчалив отказ води до начална фаза, което задължава органа да се произнесе изрично.
Несъблюдаването на разпореденото от съда води до прогресивно налагане на глоби от съда спрямо органа.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5235
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот julyanvonemona » 30 Юни 2015, 22:06

при потмяната на мълчаливия отказ съдът е задължен да върне делото с указание адм. орган да се произнене по същество. Във всички случаи обаче, Вашият адвокат, трябва да го поиска от административния съд, защото въпреки че съдът по закон е задължен да даде такова указание, по необясними за мен причини, някой администротивни съдилища понякога си правят оглушки. Вече при издаване на формалния отказ съдът следва да се мотивира, дали отменя като незаконосъобразна жалбата по чл.135 (124а) ЗУТ или постановява административния орган да издаде искания акт. В НАГ при СО обаче играят следния финт: Пишат ти указателно писмо (без да има нито един от реквизитите на ИАА) да им представиш нещо си, което законът въобще не изисква и адвокатът ти, ако е аджамия пропуска някой фатален срок, при което ти дори и после да обжалваш си след срока и съдът прекратява делото. Този номер съм установил, че го правят на мои колеги и те се хващат да ходят и да "преговарят" със съответните експерти, при което вече си изгорял от всякъде. Тогава - след като съдът им е дал указание да се произнесат с "да" или с "не" ако продължават да си правят оглушки с чиста съвест можете да инспирирате административният съд да им наложи глоба. Глобата дори и само 5 лева да е ( а тя по закон е повече), винаги изиграва ролята на остен.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот todorst » 01 Юли 2015, 21:09

Юлиан... Ето това си е отговор, споделяне! Значи хванеш ли се "дерзай" следи нещата лично! и реагирай навреме. и моето мнение е " дискриминационно " отношение на правилата, законите и пр. За простотията има преклузивни срокове, а за държавни, общински органи няма!. Т.е. след като съдъг е изпратил преписката до напр. общината с указиния и тя до 30 дни не е реагирала, хаг им преклузивен срок, вече не може да откаже. И да се счита за мълчаливо съгласие! Това се подкрепя и от г-н Пенчев обдул.... сложна чуждица!
И актуално- Браво на гърците : яле , пиле и кога дошло време за плащане ПЛАКАЛИ. РЕФЕРЕНДУМ!. Правилно г-н Каролев казва : взехме заем от 100 хил. лв. , искаме половината да ни опростите , а за другата половина референдум/семеен съвет / !
Честито на пенсионерите- повишение на пенсиите с 1,9 % по швейцарско правило. Сега няма да гоним американците, а швейцарците. Е ,къде си Тошко Колев.
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот julyanvonemona » 02 Юли 2015, 21:35

todorst написа:...И актуално- Браво на гърците :
По този въпрос ме потърси на друго място. Тук - не!
Колкото до това дали общината може да откаже или не - de facto тя винаги може да откаже, примерно защото я "боли корем".Голямото изкуство е от тук нататък - да откриеш технологията, по която на съответният орган ефективно да му бръкнеш в джоба. 5 лева да му вземеш - не че ги няма, но много го боли! И най-странното е, че след това не те мрази, даже в известен смисъл на думата те "уважава". Чувал съм да казват: "Подпиши му на тоя каквото иска, само го разкарай от тук!" За мен това си е чисто обяснение в любов.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот todorst » 04 Дек 2015, 21:44

Най-после въпросът ще влезе в парламента. Евала на патриотимния фронт. Дано получат подкрепа! Надали!Защото ГЕРБ управлява, а това е вкарване на един дебел....Да опишем ситуацията към днешна дата. 1. Подаваш искане,заявление в общината. 2. Минава месец и няма отговор. 3. Това е МЪЛЧАЛИВИЯ отказ. 4. Жалиш се в съда. 5. Съдът решава- връща преписката на общината с указание да я разгледа и отговори на гражданина.6. Може да мине месец и няма отговор и отново МЪЛЧАЛИВ отказ и пак в съда и пак връщане с указание. 7. Може и отговор - отказ, често немотивиран. 8 и сега вече в съда се опитваш да пребориш властта, хаиде де ! 9. .....
А ако се приеме новото процедура- мина месец, няма отговор и това е МЪЛЧАЛИВО СЪГЛАСИЕ! Пей сърце!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот julyanvonemona » 08 Дек 2015, 10:01

Идеята за мълчаливото съгласие, за първи пат я лансира официално бившия омбусман и бивш председател на ВАС Константин Пенчев. Предполагам обаче че няма да мине поради ред причини - някои от които сериозни и обективни - или ако мине ще бъде съпроводено с ред баражи срещу злоупотреби, което на практика може би ще затрудни функционирането на държавната администрация поще повече.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: мълчалив или немълчалив отказ

Мнениеот nina7493 » 20 Фев 2016, 14:53

Изчетох доста за казуса " мълчалив отказ ", понеже вече съм подала жалба в Адм.съд срещу общината и ми се искаше да разбера малко повече, за изходите от тези дела - да кажем съдът задължава общината (в случая кмета ) да се произнесе, но той не изпълнява предписанието на съда..........и какво прави ищеца (в случая аз)?
И при положение, че се касае за доста сериозен материален интерес (промяна на показателите за застрояване на имота ми от Жм на Жс), това ли единствено могат да бъдат претенциите ми - МЪЛЧАЛИВ ОТКАЗ ???
nina7493
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 31 Мар 2015, 18:23


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron