начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Смяна на статут на помещение

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Смяна на статут на помещение

Мнениеот popistiq » 29 Окт 2012, 22:17

Здравейте! Скоро закупихме помещение, което искаме да направим салон за красота. Помещението е търговско, по нотариален акт - магазин, с всички изисквания за квадратура и височина от ХЕИ. Всичко е ОК до издаването на работно време. В общината заявиха, че трябва да се направи смяна на статута на помещението. Може ли някой да обясни защо се прави това, как се прави и нормативна уредба, според която това се изисква. Мога да допълня, че в помещението не са извършвани никакви преустройства.
Предварително благодаря!
popistiq
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Окт 2012, 22:04

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот emilgrigorov » 29 Окт 2012, 23:03

popistiq написа:...
1. защо се прави това
2. как се прави
3. нормативна уредба, според която това се изисква...

1. За да е гадно.
2. Наемате архитект, подготвяте си 3-5000 лв. и 3-6 месеца, и започвате. Всичко се прави от името на собственика.
3. Промяната на предназначението е уредено в ЗУТ. А самото предназначение се определя според :
НАРЕДБА № 3 ОТ 28 АПРИЛ 2005 Г. ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО, СЪЗДАВАНЕТО И ПОДДЪРЖАНЕТО НА КАДАСТРАЛНАТА КАРТА И КАДАСТРАЛНИТЕ РЕГИСТРИ
ДВ. бр.41 от 13 Май 2005г., изм. ДВ. бр.16 от 21 Февруари 2006г., изм. ДВ. бр.82 от 21 Октомври 2011г.

Приложение № 2 към чл. 13, ал. 2, чл. 14, ал. 4 и чл. 16, ал. 2
Таблица 3 - Класификатор за предназначение на сградите и на самостоятелните обекти в тях
4. Самостоятелни обекти в сгради
500 Жилище, апартамент
510 Ателие за творческа дейност
530 Гараж в сграда
540 Инфраструктурен обект в сграда
550 За търговска дейност
560 За обслужваща дейност за битови
услуги
570 За обществено хранене
580 За детско заведение
590 За здравни и социални услуги
600 За културна и обществена дейност
610 За учебна дейност
620 За научна и проектантска дейност
630 За култова и ритуална дейност
640 За спортна и развлекателна дейност
650 За делова и административна
дейност
660 За офис
670 За склад
680 Обекти със специално предназ-
начение
690 Друг вид самостоятелен обект в
сграда
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот popistiq » 29 Окт 2012, 23:26

В крайна сметка в какво трябва да го променя, след като е търговско помещение? Това е пълно безумие... И къде се подават документи за започване на процедурата по смяната на статута? Предполагам, че през това време салона може да работи (за времето, през което тече самата процедура) :?:
popistiq
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Окт 2012, 22:04

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот emilgrigorov » 30 Окт 2012, 11:06

Колко етажна е сградата, в която е въпросният обект? Кога е строена сградата. Въведена ли е в експлоатация (Акт 16).

А по отношение промяната на предназначението, според мен преминавате от код 550: За търговска дейност към код 560: За обслужваща дейност за битови услуги или към код 590: За здравни и социални услуги.
Тълкувание на въпроса може да даде министърът на РРБ. Става с писмо, входирано в строителното министерство. Отговарят за месец-два и можете да се позовете на отговора. Ако преминете към такъв вариант, кажете, за да оформим текста.

Би могло да се пробва и директно по реда на :
ЗУТ - Чл. 151. (1) Не се изисква разрешение за строеж за:
...
3. вътрешни преустройства, при които не се:
а) засяга конструкцията на сградата;
б) извършват дейности, като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;
в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях;

Отстояването на чл. 151 или обжалването на отговора на МРРБ става в съда :arrow: адвокат от сега. Не е зле обектът да е собственост на физическо лице, защото рискът от глоби е голям, а за фирма глобите са огромни.

До официална промяна на предназначението (реда, за който писах в първия си пост) нямате право да работите. Но, в интерес на истината, всички фризьорски салони го правят, и обикновено контролните органи си затварят очите. То иначе кой би издържал 6 месеца да плаща наем и да стои затворено.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот popistiq » 03 Ное 2012, 21:54

Благодаря много! Аз между другото поразпитах в общината и архитекти по темата, но всички ми дадоха различни отговори... И все пак каквото изискват от общината - това ще е :?
popistiq
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Окт 2012, 22:04

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот mrslvklv » 17 Окт 2013, 15:32

Здравейте. Ще попитам в тази тема тъй като е най-близка до моя проблем. Решил съм да наема помещение, което да развивам като кафе сладкарница. Реших за да спестя време (предполагам нерви и пари също) да наема фирма за регистрацията на фирма и друга за хасеп. Преди това обаче стои въпросът кое помещение да наема. Попаднах на няколко, които ми обясниха, че са със "статут на магазин" и със "статут на търговски обект". Доколкото виждам в тази таблица не съществува понятието "статут на магазин" понятието "статут на търговски обект най-вероятно се има впредвид "550 За търговска дейност". Въпросът ми е ако помощението е със статут на магазин трябва ли да му променям статута за да го ползвам като кафене (ще се продават само напитки и пакетирани храни, които няма да се произвеждат в помощението). И в какво трябва да го променя. Същият въпрос искам да задам и ако е със статут "550 за търговска дейност" трябва ли и в какво да му променя статута? Искам да отбележа, че и в двата случая няма да се извършват абсолютно никакви ремонтни дейности. Доколкото знам ако се наложи промяна на статут това струва 3-5000лв и отнема до 6 месеца. Третият ми въпрос е ако започна такава промяна по статута през това време мога ли да извършвам търговска дейност като кафене при наличието на хасеп?
mrslvklv
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 17 Окт 2013, 14:53

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот todorst » 20 Дек 2013, 14:55

Дано да сте се оправили. Всичко е МАФИЯ ! Според мен един имот може да бъде ЖИЛИЩЕН или НЕЖИЛИЩЕН
Нежилищният с под категорий :гараж, със стопанско предназначение!
Търговски обект. Значи нещо продаваме! Е ако продавам хранителни стоки! Съответно разрешение, но не от общината! А това битови услуги ! Пране,чистене ,гладене,чесане, стригане! ит-н. всичко вързано с БИТА !
Дайте определение ЩО Е ТО БИТ и съответно БИТОВИ услуги! А аз ще продавам красота! Красота на тялото и облеклото.Идва при мен нищожество и излиза от студиото КРАСАВЕЦ или КРАСОТКА ! Ама казват КАК го правиш? Моля,регистрирайте ме като "самарянин/ка! или факир. Каква е таксата за факир!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот ivanov_p » 20 Дек 2013, 15:24

В случая най-вероятно не става дума за регистрация по ЗУТ или кадастъра, а по общинските наредби. Там редът е съвсем друг, но с това съм се занимавал преди много години и в момента не знам регламента. Беше такъв, че за да смениш статут на магазин който е за продажба на обувки в такъв за продажба на дрехи се вадеше разрешение за строеж.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот emilgrigorov » 20 Дек 2013, 16:38

Смяна на предназначение, от "550 - За търговска дейност" в "570 - За обществено хранене".
Става с проекти, разрешение за строеж и УВЕ (Акт 16).
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот 111888 » 21 Дек 2013, 10:49

Това със смяната на ппредназначението е едно тотално безумие. Това е някакъв абсолютен ужас. Какво е това чудо-купуваш помещение ,което е магазин, и ако искаш да правиш кафене трябва да се изправиш с подобно безобразие, загуба на време , бюрокрация, разходи -срещу които не получаваш нищо, освен унижения, и глоби-ако много знаеш. Редно е да има статут-жилищно и помещение за бизнес. А какво ще правя в помещението си е моя работа. Ако искам ще го превърна в офис, в магазин-това си е моя работа. Определено-всички които развиват бизнес следва да поискат законодателна промяна-пишете зо вашия народен представиетл, до МС , омбудсмана и тн. Нали уж административната тежест щяха да я облекчават. Всякакви лобистки законодателни промени бяха приети хайде и нещо полезно да приемат-това безумие със смяна на предназначение на обект да го премахнат. Абе такова чудо дали има в САЩ-купуваш помещение било бърза закуска, и да ти искат разрешение, ако ще правиш фризьорски салон. Явно в тази държава с подобни утежнения, пречки, бюрокрация наистина целят да смажат обикновения човек дръзнал да опита да работи сам за себе си, като открие малък собствен бизнес.

(редно е и адвокатите да подкрепят законодателната промяна за премахване на безумието със смяна на предназначението на обект-на цар Асен примерно е пълно с кантори и тн-представям си какъв ужас е гараж да придобие статут на кантора(днес невъзможно, но преди го допускаха), или апартамент, магазин да станат на кантора или купувате магазин , за да го правите на кантора-и какво шест месеца трябва да чакате докато господарят-чиновник ви одобри трудно събираните хартиики-документи)
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот julyanvonemona » 21 Дек 2013, 13:46

111888 написа:(редно е и адвокатите да подкрепят законодателната промяна за премахване на безумието със смяна на предназначението на обект-на цар Асен примерно е пълно с кантори и тн-представям си какъв ужас е гараж да придобие статут на кантора(днес невъзможно, но преди го допускаха), или апартамент, магазин да станат на кантора или купувате магазин , за да го правите на кантора-и какво шест месеца трябва да чакате докато господарят-чиновник ви одобри трудно събираните хартиики-документи)

От гледна точка на леснинията - добре, ама и ние архитектите искаме да ядем хляб, така че подкрепата на подобна законодателна инициатива е възможна, но ако колегите от КАБ се усетят (макар че общо взето са дървеса), са в състояние да окажат сериозна съпротива предвид чл.5 т.6 ЗКАИИП и създадените покрай тази разпоредба връзки в законодателното тяло.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот emilgrigorov » 21 Дек 2013, 17:03

111888 написа:... вашия народен представител...

Няма такова положение.
Освен това, представителността на 42-рото Народно събрание е 38% ...
А че е безумие - безумие е. Смяната на предназначение отнема 3-6 месеца и струва 3-6000 лева.
Беше още по-безумно, сега видовете предназначения са ограничени все пак.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот todorst » 29 Дек 2013, 20:11

Пешо, не само архитектите искат да ядат. И ние балъците, граждани също искаме да ядем. това не е мотив за мафиотизиране на определен кръг от услуги.Пререгистрация. Архитекти. Що за глупости ! Днес продавам
кожени обувки, утре джапанки , пантофи. Пререгистрация!
todorst
Потребител
 
Мнения: 629
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: смяна на статут на помещение

Мнениеот julyanvonemona » 29 Дек 2013, 21:46

Никога не съм казал че аплодирам цялото това безумие, но пък веднъж създадено като статут защо да го премахваме след като на нас ни носи облаги. В крайна сметка това е борба, и там е "кой-кого". Ние се борим безумието да остане, защото освен на нас архитектите, дава хляб и на един болюк чиновници, които "регулират" нещата, пък вие останалите се борете също. Ето! Правете митинги!Надигайте глас, може пък и да се подкваси....Важното е екшън да има. Днес не живеем в онова романтично време когато Исак Нютон е авторитет само благодарение на значимостта му като откривател на природни закони. Сега не се нуждаем от такива откриватели, а от друг вид - такива които са в състояние да създават и раздават дейности, колкото и безумни да изглеждат и колкото здравият разум да ги отрича. Ако вникнете малко в "пожарникарската наредба" например, онази с цифренобуквения код, който така и не запомних, ще видите че е конструирана така, все едно че цялото народонаселение зорлем се е втурнало да си създава самозапалващи се домовете, а пожарникарите-чиновници в ролята на филантропи ни спасяват от самите нас.
Такива мити работи "пешовото" :D
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот oneroad » 07 Фев 2014, 19:59

ТЪПИ УПРАВНИЦИ И ЗАКОНОБОРЧЕТА
oneroad
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Фев 2014, 13:41

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот anichkab » 08 Апр 2014, 15:15

Здравейте,
Имам подобен казус и за това реших да пиша в тази тема. В момента разглеждам за наем един обект, за който брокерката ми каза, че е със статут "кафе аперитив". Искам да му променим статута на ресторант. За съжаление не мога да открия каква е разликата, но ни се иска да произвеждаме храна на място. Има помещение, което може да се ползва за кухня, пространство за отдих, две отделни тоалетни. Може ли малко помощ кой код всъщност трябва да е за "кафе аперитив" и кой за ресторант и как става?
Благодаря предаварително за отгворите!
anichkab
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Апр 2014, 15:12

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот emilgrigorov » 08 Апр 2014, 16:45

Няма промяна в предназначението.
Изискайте от собственика документа за въвеждане в експлоатация (Разрешение за ползване, Удостоверение за въвеждане в експлоатация, "Акт 16") и проектите, по които е въведен "Кафе-аперитива" в експлоатация.
Също така - и паспорта на сградата.
Следващата стъпка е, да си намерите проектант - технолог, с който да разработите технологичен проект. Може да потърсите и стария такъв, който е правил технологията за "Кафе-аперитива". И по всякакви въпроси би било добре да се допитвате към стария проектантски колектив. В насока "Вътрешно преустройство без промяна в предназначението, конструкцията или натоварванията, и без намеса в общи части, проводи и съоръжения".
Такъв технологичен проект ще Ви е необходим, за да се съгласува с РЗИ (ХЕИ), Пожарната, по всяка вероятност - и с ВиК, и с Енергото (ще Ви е необходимо повече електроенергия) ... и да получите съответните разрешителни.

Ако действително възнамерявате да извършите преустройството по реда на чл.151-ЗУТ, горещо Ви препоръчвам от сега още да ангажирате адвокат, който да Ви защитава от опити за нерегламентирано администриране.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот aleksibebov » 16 Апр 2014, 19:28

Искам да ви попитам, дали мога да работя с входящ номер докато чакам смяната на предназначение ,като обекта в който ще работя е бил вече търговски , и ако не мога какви санкции могат да ми наложат?В търговския закон никъде не искат смяна на предназначение за да ти приемат документите за работно време.Благодаря!
aleksibebov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:50

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот augustina » 20 Апр 2014, 19:52

Здравейте,моят въпрос е следния:купих помещение 14 кв.м. в под блоково пространство ,което искам да ползвам за гараж.В нотариалния акт обаче пише, че е със статут на офис и лицето на помещението е с врата и прозорци.Мога ли да го ползвам за гараж,без да променям статута му, тъй като предполагам гаража е по-ниска степен от офис, освен това този "офис'' е от 1990 год. и даже е с височина 2 м.Поставям само една гаражна врата и не правя никакви преустройства.Или може би има значение за плащането на данъци и такси смет, когато се ползва за офис ? В общината ли се променя статута или направо в проектантска организация ми изготвят нов проект за гараж ?
augustina
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 30 Авг 2010, 19:41

Re: Смяна на статут на помещение

Мнениеот emilgrigorov » 23 Апр 2014, 19:34

augustina написа:... тъй като предполагам гаража е по-ниска степен от офис ...

Няма такива положения. За съжаление.
Както и никъде не пише, че вратата на офиса не може да е гаражна. Няма и такова нормативно изискване, че в офиса си не можете да държите автомобил ... :lol:
В случая проблем е промяната на фасадата.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron