начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съседа ще ми зазида прозореца

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 07 Юли 2012, 02:43

Здравейте,на скоро се натресох на следния казус.Купих къща която е на граница със съседен имот,на приземния етаж имам прозорец който гледа към двора на съседа.Той има намерение да строи ограда висока 2.20м която да долепи до къщата ми и така ще закрие прозореца.Има ли законово право на това.
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 07 Юли 2012, 07:54

Ако по ПУП вашата къща няма режим на свързано застрояване - да!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 07 Юли 2012, 17:43

Къщата е на граница с два съседни имота,ако и другия съсед реши да вдига ограда значи ли ,че ще ми зазида прозорците и от неговата страна ,не важи ли някакво птавило за заварено положение.Преди много години къщата ми се е намирала в голям парцел ,който в годините е бил разделен на три парцела и самата къща е останала на границата с двата от север и от запад ?
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 07 Юли 2012, 18:57

...не важи ли някакво птавило за заварено положение.

Няма такЪви правила!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот probcho » 07 Юли 2012, 20:20

julyanvonemona написа:
...не важи ли някакво птавило за заварено положение.

Няма такЪви правила!

Знам ли.... може и да не е така!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 07 Юли 2012, 22:44

Къщата е строена 1946 г.и прозорците винаги са си били там.....изкате да ми кажете ,че сулю дето е купил съседния имот може да ми затвори прозорците ли.Ако това е така ....много абсурдно ми звучи.Незнам някога по -какви правила къщата е останала на граница със съседен имот. Да предположим, че парцела се раздели в днешно време,къде ще са оградите на съседа по закон?
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот emilgrigorov » 07 Юли 2012, 23:12

ruskata написа:... Да предположим, че парцела се раздели в днешно време,къде ще са оградите на съседа по закон?

На 3 метра, с възможност за малко намаляване.
Ако къщата отпадне от режима на застрояване, и със съгласието на другата страна, може и да е на имотната граница. Във временен режим, до прилагане на застроителния план ... и оградите, включително.
Има и други възможности, но са в такава насока по отношение на прозореца Ви.
А пък Вие си потърсете документите по разделянето на големия парцел, там сигурно са уговорени тези неща.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юли 2012, 01:38

emilgrigorov написа:
ruskata написа:... Да предположим, че парцела се раздели в днешно време,къде ще са оградите на съседа по закон?

На 3 метра, с възможност за малко намаляване.
Ако къщата отпадне от режима на застрояване, и със съгласието на другата страна, може и да е на имотната граница. Във временен режим, до прилагане на застроителния план ... и оградите, включително.
Има и други възможности, но са в такава насока по отношение на прозореца Ви.
А пък Вие си потърсете документите по разделянето на големия парцел, там сигурно са уговорени тези неща.

В случай че по ПУП -ПРЗ за двата УПИ се предвижда свързано по начин застрояване прозореца на заварената ви къщичка която не е в режим на застрояване щи бъде затворен, като стой та гледай рано или късно.Същевременно той не може да го направи заради масивна ограда защото на това пречи чл.48 (3) изр.2 ЗУТ. Закона предвижда и ред за обезщетение заради това.
Останалото са индустриялни количества глупости.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот ruskata » 08 Юли 2012, 07:31

Благодаря ,за одговорите.Къщата не е в режим на свързано застрояване.Поставил съм въпроса в общината интересното беше ,че и там не можаха да ми одговорят веднага.Ще чакаме главния архитект да направи справка в ЗУТ .Надявам се прозорците на къщата да си останат на място .
ruskata
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 06 Юли 2012, 15:29

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юли 2012, 15:58

Поставил съм въпроса в общината интересното беше ,че и там не можаха да ми одговорят веднага.

Никак даже не е интересно! Общинарите ги подбират с природно увредени мозъци. Ако се случи някой нормален, той непременно се уврежда в първите 72 часа считано от датата на назначаването му! :!:
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот nk7702n » 08 Юли 2012, 18:50

julyanvonemona написа:
Поставил съм въпроса в общината интересното беше ,че и там не можаха да ми одговорят веднага.

Никак даже не е интересно! Общинарите ги подбират с природно увредени мозъци. Ако се случи някой нормален, той непременно се уврежда в първите 72 часа считано от датата на назначаването му! :!:

Как ги изчисли тия 72 часа, необходими за увреждането? :lol: Не разбра ли, че човекът се очаква да си направи справка в ЗУТ и тогава ще даде компетентен съвет!
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юли 2012, 19:10

Как ги изчисли тия 72 часа, необходими за увреждането?
Уважаема nk7702n.
В мезозойската ера самият аз съм бил общинар в продължение на четири години - време достатъчно да настъпи тотално унищожение на нормалният ми начин на мислене. Имах късмета след това да попадна на добри учители, същевременно и лечители, благодарение на които до голяма степен съм си възвърнал собственото аз, но ми бяха необходими повече от 20 години за това. Но от общинарщината 100% излекуване няма! Тя се консервира на определено ниво и при настъпването на благоприятни за процъфтяването и условия отново се активизира! Самият факт, че по всеки повод и без повод ги нападам и в работата си гледам да им създавам максимални затруднения, недвусмислено означава, че мисленето ми си остава непоправимо увредено!
А колкото до това, защо времето на увреждане настъпва най- късно до 72 считано от датата на назначаването им, до този извод съм достигнал освен от горчив личен опит и благодарение анализирането на чуждия такъв!
Последна промяна julyanvonemona на 08 Юли 2012, 19:41, променена общо 1 път
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот sunrise » 08 Юли 2012, 19:25

А какво точно ще търсят в ЗУТ? Това се гледа в плана , а не в ЗУТ. Вижте договора за делба и скицата към него. Не съм техник, но си мисля,че ще се касае за свързано застрояване или пк страните си дават взаимно съгласието, да не се спазват отстоянията. А от коя година е делбата?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юли 2012, 19:46

....или пк страните си дават взаимно съгласието, да не се спазват отстоянията.

sunrise
"Отстоянията" са предмет на задължителна публична норма и не могат да бъдат суспендирани чрез частно правни уговорки. Ако може нещо да се направи то е единствено по реда на чл.36 ЗУТ
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот sunrise » 08 Юли 2012, 19:59

julyanvonemona написа:
....или пк страните си дават взаимно съгласието, да не се спазват отстоянията.

sunrise
"Отстоянията" са предмет на задължителна публична норма и не могат да бъдат суспендирани чрез частно правни уговорки. Ако може нещо да се направи то е единствено по реда на чл.36 ЗУТ

Да и също при съгласието на съседите. Има практика и то много. Често и точно в такива договори, защото ще се получи недопустимо застрояване.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юли 2012, 20:07

Да и също при съгласието на съседите.Има практика и то много...

Кое "да"?
1 че такава практика е правилна или:
2. че има и такава съдебна (на ВАС) практика? :D
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот sunrise » 08 Юли 2012, 20:15

Да, че има съдебна практика да се издава разрешение за строеж при намалени отстояния, ако съществува съгласиео на съседите. Дали е правилна или не е отделен въпрос.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот nk7702n » 08 Юли 2012, 20:21

Sunrise,Вие написахте, че въпросът за намаляване на отстоянията се решава по договорен път, а това е невъзможно, защото си има изрични изисквания в императивните норми на ЗУТ. Чл. 36 допуска именно такова намаляване, но при точно определени предпоставки и това не зависи от волята на съседите или от лицето, което иска да му бъде издадено разрешение на строеж. :roll:
Последна промяна nk7702n на 08 Юли 2012, 20:26, променена общо 1 път
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот julyanvonemona » 08 Юли 2012, 20:23

Да, че има съдебна практика да се издава разрешение за строеж при намалени отстояния, ако съществува съгласиео на съседите.

sunrise Ако такава практика изхожда от ВАС моля посочете я! До колкото следя техния сайт такова нещо не съм срещал.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Съседа ще ми зазида прозореца

Мнениеот sunrise » 08 Юли 2012, 20:48

nk7702n написа:Sunrise,Вие написахте, че въпросът за намаляване на отстоянията се решава по договорен път, а това е невъзможно, защото си има изрични изисквания в императивните норми на ЗУТ. Чл. 36 допуска именно такова намаляване, но при точно определени предпоставки и това не зависи от волята на съседите или от лицето, което иска да му бъде издадено разрешение на строеж. :roll:

Ако искайте вярвайте, но скоро с едни клиенти устанивихме , че им искат такова съгласие и то при вече съществуваща сграда, за да си я узаконят.
А практика ще потърся , но сега нямам достъп до правно информационна система.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Следваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron