начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Преустройство на покрив

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Преустройство на покрив

Мнениеот emilgrigorov » 14 Дек 2013, 09:58

Ами защото, драги, именно покривите, респективно ослънчаването/засенчването, са в изначалните идеи, "руутс" на градоустройството, на застроителните режими бе :lol:
Ох, лелееее :) Не се учудвам, че до скоро в твоята институция парцеларният план беше някаква си помощна картинка на техника :lol: :lol: :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот julyanvonemona » 14 Дек 2013, 11:31

emilgrigorov написа:Ох, лелееее Не се учудвам, че до скоро в твоята институция парцеларният план беше някаква си помощна картинка на техника

emilgrigorov, ако имаш от някъде някаква сламка, от институцията на probcho , където да е писано че парцеларния план е "помощна картинка" или нещо в този смисъл, публикувай я тук или ако считаш че ще си създадеш неприятности прати ми я само на мен. Аз съм "отвързан от всякъде" и ми предстои само една важна (последната) житейска среща, така че нямам притеснения от никого и за нищо.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот emilgrigorov » 14 Дек 2013, 16:51

Акт по ЗАНН устройва ли те, Емонски? :lol:
Кат се видиме, ш`ти покажа, да се посмееш :lol:
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот probcho » 14 Дек 2013, 19:06

Ех, драги, драги....
emilgrigorov написа:Ами защото, драги, именно покривите, респективно ослънчаването/засенчването, са в изначалните идеи, "руутс" на градоустройството, на застроителните режими бе :lol:

Само това ли измислихте? :D
Предполагам или сте слънчасал (но в тази зима де ти) или си засенчен (от що ли?).
Май някой трябва да си припомни (не че има архитекти, пък били и то главни):
1. в кой момент се счита за приложен плана;
2. става въпрос за реконструкция (или преустройство) на част от съществуваща сграда (покрив);
3. за определяне ослънчаването/засенчването играе роля котата на стрехата;
4. при летните кухни не се държи сметка за разстоянието до съседни сгради;
emilgrigorov написа:Ох, лелееее :) Не се учудвам, че до скоро в твоята институция парцеларният план беше някаква си помощна картинка на техника :lol: :lol: :lol:

Явно спортувате "дребнавост" и "оплюване"! :lol:
Мога поименно да изброя гл.архитекти, които гледан същият този план като картинка и не знаят кога влиза в сила! Мрът като мухи!!! :lol:
julyanvonemona написа:.....ако имаш от някъде някаква сламка, от институцията на probcho , където да е писано че парцеларния план е "помощна картинка" или нещо в този смисъл, публикувай я тук или ако считаш че ще си създадеш неприятности прати ми я само на мен. Аз съм "отвързан от всякъде" и ми предстои само една важна (последната) житейска среща, така че нямам притеснения от никого и за нищо.

Силно се надявам и аз да се запозная с такава "сламка" - ще ми е интересно! Пък и се надявам да не е извадено от контекста на предмета на спора!
emilgrigorov написа:Акт по ЗАНН устройва ли те, Емонски? :lol:
Кат се видиме, ш`ти покажа, да се посмееш :lol:

Е, ми да! Лесно е публично да оплюеш някого, а после - "само на теб ще кажа"!

ПП
1. Жалко е, че модели на поведение се пренасят в този форум!
2. Форум за правна помощ се превръща в котило за интриги, уронване на авторитети и съвети за закононарушения.
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот Melly » 14 Дек 2013, 19:21

probcho написа:.................................................
ПП
1. Жалко е, че модели на поведение се пренасят в този форум!
2. Форум за правна помощ се превръща в котило за интриги - Дааааа....., точно така е., уронване на авторитети - особено от изявили се тук интриганти и съвети за закононарушения - дадени от "капацитети", водени единствено от постигане на комерсиалните си цели.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот julyanvonemona » 14 Дек 2013, 22:31

Melly написа:
probcho написа:.................................................
ПП
1. Жалко е, че модели на поведение се пренасят в този форум!
2. Форум за правна помощ се превръща в котило за интриги - Дааааа....., точно така е., уронване на авторитети - особено от изявили се тук интриганти и съвети за закононарушения - дадени от "капацитети", водени единствено от постигане на комерсиалните си цели.

Я глей, глей, глей.....глей ти! "Цък, цък яаааазък!"
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот emilgrigorov » 17 Дек 2013, 21:08

probcho написа:...
1. в кой момент се счита за приложен плана;
2. става въпрос за реконструкция (или преустройство) на част от съществуваща сграда (покрив);
3. за определяне ослънчаването/засенчването играе роля котата на стрехата;
4. при летните кухни не се държи сметка за разстоянието до съседни сгради;
...

probcho, не го приемай като заяждане или опит за злепоставяне. Устройствените думички и помисли не са точно най-силната ти страна.
1. С изпълнение на основите, но само по отношение бъдещи изменения. Всякакви отклонения от ПУП, РУП, Виза нагоре и в страни представляват устройствени нарушения.
2. Именно , преустройство.
3. Котата на стрехата , и навсякъде - котата на билото (обърни внимание, указана е нормативно). В крайна сметка - сянката, Пробчо.
4. Държи се сметка за височината.
Надявам се, че съм ти бил от полза.
Ако срещнеш казуси , в които не си компетентен, питай тук, ще ти отговаряме.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот emilgrigorov » 17 Дек 2013, 21:12

Безплатно.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот julyanvonemona » 17 Дек 2013, 22:40

emilgrigorov написа:Безплатно.


emilgrigorov Недей и ти да приличаш на някои адвокати с души на бакали!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот probcho » 18 Дек 2013, 00:25

emilgrigorov написа:Устройствените думички и помисли не са точно най-силната ти страна.

Аз не съм и претендирал за това!
НО...
emilgrigorov написа:1. С изпълнение на основите, но само по отношение бъдещи изменения. Всякакви отклонения от ПУП, РУП, Виза нагоре и в страни представляват устройствени нарушения.

Бъдещи изменения?!?!? Какво точно имате предвид?
Никъде не срещнах в постовете на питащия твърдения относно дигане на било или стреха!
emilgrigorov написа:2. Именно , преустройство.

Думичката "преустройство" е включена в името на темата, но от изнесеното на последно питащият може да се допусне, че става въпрос за реконструкция. Подобна теза разви Бармалей(който и да е той)!
emilgrigorov написа:3. Котата на стрехата , и навсякъде - котата на билото (обърни внимание, указана е нормативно). В крайна сметка - сянката.....

Аз обърнах внимание! А Вие?
Да, определени са някакви ... зависимости относно котата на билото спрямо котата на стрехата, но е смехотворно да се твърди, че същата е определяща(за сянката) в "устройството"! В противен случай широкото прокламиране от страна архитектите, че барбекюто било лятна кухня, а барбекюто с "покривче" било покрита лятна кухня, ще отиде на кино, защото не съм видял архитект да направи покрива с височина 0,5м (т.е. да е обърнал внимание на указания норматив) и никой инвеститор няма да ви търпи с това "нахлупено покривче" (тип виетнамска шапка) над "помпозната" си "открита лятна кухня"!
Горещо Ви препоръчвам да се спрете и върху факта, че съществува разпоредба, която елегантно видоизменя (да не кажа "подминава") зависимостта между стреха и било! Нооооооооо, кой съм аз, че да повдигам тези въпроси....
И след краткото лирическо отстъпление....
Конкретно: От питащата не се посочва наличие на завишаване на билото.
emilgrigorov написа:4. Държи се сметка за височината.

Да, височината спрямо прилежащият терен! Но интересно, че подминахте коментара относно коя височина!
emilgrigorov написа:Надявам се, че съм ти бил от полза.
Ако срещнеш казуси , в които не си компетентен, питай тук, ще ти отговаряме.

От полза - за дебата!
Компетентен!?!? Нямам намерение да ви отнемам тази привилегия!
Но можехте поне да отговорите разбираемо на питащата!

ПП
emilgrigorov написа:Безплатно.

Защо ли пък безплатно?
Аз вече платих с нервите си!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот emilgrigorov » 18 Дек 2013, 10:07

probcho написа: ... зависимости относно котата на билото спрямо котата на стрехата, но е смехотворно да се твърди, че същата е определяща(за сянката) в "устройството"! ...


Разбира се, че е определяща. Аргументите за опростенчески правила бяха , че няма как на общинар да обясниш за влиянието на застрояването в/у факторите на околната среда и правата. И на майстор ...

Нормативната уредба в това отношение е усреднен модел на отношения в централните географски райони на България. Със съществени несъответствия с физико-географските особености на някои южни и източни региони на страната.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот julyanvonemona » 18 Дек 2013, 16:29

emilgrigorov написа:
probcho написа: .....
Нормативната уредба в това отношение е усреднен модел на отношения в централните географски райони на България. Със съществени несъответствия с физико-географските особености на някои южни и източни региони на страната.
.
Със този пасаж от твоя пост забележително се открояваш от бакалския принцип на мислене! По същество обаче мога да влезна в дълга беседа с теб, относно достоверността на твоята оценка. Аз също имам свои собствени наблюдения по въпроса, които мога да противопоставя на тезата ти. Не знам обаче дали тук е подходящото място за подобни изяви, защото моята "муза" Мelly и съпровождащата я камарила под предлог, че следят за "чистотата" :D :D :D на този форум, отново ще ме заклеймят като интригант :lol:, което всъщност си е забавно от всякъде!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот dum4o » 20 Яну 2014, 00:35

barmaley написа:Така че изграждането на стоманобетонен покрив е нов строеж, за извършването на който задължително се издава разрешение, в противен случай същият се явява незаконен с всички следващи от това последици....



Виждам, че има доста компетентни участници по темата, които надявам се, ще изразят мнение.
Случаят е следният:
Сграда, намираща се в чужд имот с плосък стоманобетонен покрив с хидроизолация.
Собственикът на сградата си изважда разрешение за строеж, наименовано "ремонт на покрив", но върху стария плосък стоманобетонен покрив изгражда нов едноскатен покрив от стоманени профили, покрит с термопанел.
За пояснение, ще посоча, че върху стария стоманобетонен покрив на сградата е изпълнен стоманобетонен пояс, върху който стъпват носещите стоманени колони на новият едноскатен покрив от стоманени профили и термопанел.

Въпросите ми са:
1. Следва ли да се счита, че новият едноскатен покрив от стоманени профили и термопанел е нов строеж и по тази причина, собственикът на земята е заинтересовано лице по чл. 149 от ЗУТ?
2. Следва ли да се счита, че стоманобетонният пояс, върху който стъпват стоманените колони представлява надзид, след като е излят върху стария покрив?
dum4o
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 20 Яну 2014, 00:30

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот atanasovv » 29 Яну 2014, 14:20

Новият покрив е нов строеж, независимо, че извършеното строителство е върху съществуваща сграда.
Така както сте го описали, става ясно, че се изгражда нов покрив и следователно е нов строеж, а след като е нов строеж , собственикът на земята е заинтересовано лице по чл.149, ал.2, т.1 ЗУТ.
atanasovv
Младши потребител
 
Мнения: 73
Регистриран на: 09 Яну 2009, 03:04

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот krismarg » 29 Дек 2014, 00:37

Да повдигна темата с подобен въпрос:
Според ЗУТ ремонта на покрива изисква разрешение, проект и т.н. Ремонт обикновено се налага след поне 15-20 и повече години от построяването и то е заради старите технологии и свличането на циглите, прокапване, изгниване на греди и т.н. Т.е. обикновено сградите който се нуждаят от такъв ремонт са строени преди 1987 и са търпими. За тях обаче не издават разрешителни. Тези строежи не могат и да се узаконят.
Какво се прави в случая? Кое е най-законното положение? Такива са сигурно 90% от къщите в селата и малките градове.
krismarg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2014, 23:43

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот julyanvonemona » 02 Яну 2015, 10:32

krismarg написа:...Кое е най-законното положение?....
Има само една степен и тя е "законно положение"
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот krismarg » 05 Яну 2015, 00:02

Да така е. Въпроса не го зададох правилно. Какво може да се направи законно освен фадромата и наново?
krismarg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2014, 23:43

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот julyanvonemona » 05 Яну 2015, 07:20

krismarg написа:.....Т.е. обикновено сградите който се нуждаят от такъв ремонт са строени преди 1987 и са търпими. За тях обаче не издават разрешителни. Тези строежи не могат и да се узаконят.......Такива са сигурно 90% от къщите в селата и малките градове.

Горните пасажи съдържат поне две неистини. Затова не правете подобни обобщения, а най-напред си изяснете конкретно за вашата сграда, постройка или каквото и да било, как стоят нещата и после задайте конкретен въпрос!
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот krismarg » 05 Яну 2015, 13:31

По-скоро неточности. В последните промени на ЗУТ от ноември 2014 търпими строежи може да са такива преди 2001 г (не помня кой месец). Това естествено не ги прави автоматично такива. Визирам строежи с издадени такива удостоверения. За процента затова съм писал "сигурно".Няма такава статистика. Може би това имате в предвид като неистини?

В питането ми става въпрос за строежи с удостоверения за търпимост. Обикновено еднотипни сгради, строени по един и същ начин(на границите на парцелите) от кирпич, комбинация кирпич-тухла, или само тухла. Всички са с основи от камък на различна височина - няма железобетонни елементи. Всички са строени с разрешение за строеж - билет.
Основните проблеми са с покривите. Нуждаят се от ремонт, естествено без промяна на кота корниз и кота било.

Има ли практика в общините за даване на разрешение за ремонта или укрепване на покрив на такива сгради, но без да се изисква проект?
krismarg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Дек 2014, 23:43

Re: Преустройство на покрив

Мнениеот bgarch » 05 Яну 2015, 13:55

krismarg написа:Всички са строени с разрешение за строеж - билет.

Ако има въпросното разрешение за строеж няма защо да говорите за търпими строежи, а за законни такива. В такъв случай няма проблеми да ремонтирате покрива, включително и с разрешение за строеж.
А за разрешаване на ремонт на търпим строеж виж дискусията в другата тема-
http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=26&t=59159
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

ПредишнаСледваща

Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron