начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Незаконно пристрояване в съсобствен имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Незаконно пристрояване в съсобствен имот

Мнениеот Riska » 12 Сеп 2008, 16:21

Здравейте!
Общо 6 съсобственика, роднини , преди няколко месеца взехме решение да разделим доброволно съсобсвен имот.Става въпрос за голяма къща, с апартамент на всеки етаж.Собствеността изглеждаше делима, тъй като през 1997г. баща ми е направил инвеститорски проект , абсолютно легитимен и съгласуван за времето си , за вътрешна реконструкция на сградата, и има екзикутиви по които е възможно да стане реалната делба на всеки един от апартаментите.
Само, че при подробно разглеждане на екзекутива, забелязах, че съществуващата пристройка към едната страна на къщата, липсва на чертежа.По късно баща ми си призна, че я направил на своя глава, защото "там му хартисало място ". Приствояването в тази част на къщата е без спазени отстояния от имотната граница на съседите, даже еркера "виси" на имотната граница на комшията.
След като тази пристройка е направена без да е била предвидена в архитектурния проект, няма спазени отстояния от вътрешната имотна граница , има ли възможнаст да бъде узаконена така да го наречем -постфактум.
Пак повтарям, къщата е реално делим имот, което разделяне може да бъде направено по екзекутиви, но се съмнявам, че пристроените стаи към всеки от апартаментите от едната страна на къщата ще бъдат вписани в евентуален бъдещ нотариален акт.Може би ще ми трябва и компетентно мнение на архитект-градоустроител, наясно съм с това , но бих искала да знам и правната страна на проблема, както и съвет към кой адвокат бих могла да се обърна, защото съм наясно, че процедурата по узаконяването на тази пристройка ще е наистина дълго, надявам се само да е възможно!
Благодаря ви предварително!
Riska
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2008, 15:35

Мнениеот sunrise » 12 Сеп 2008, 16:35

Узаконяването няма да е дълго. По закон , то е невъзможно.
Тази част към всеки отделен обект ли се пристроява, или е отдела?
Какво значе, разделяне по екзекутива? :roll:
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот Riska » 12 Сеп 2008, 16:51

Екзекутив - имам в предвид работния проект, по който 1997 г. е направена вътрешна рекунструкция на цялата къща и са обособени отделни апартаменти на всеки етаж по два апартамента.
Нотариус ни каза, че по този архитектурен проект може да разделим апартаментите в реални граници и да обособим отделни за правото имоти. Само че, към лявата страна на къщата е направено пристрояването и е на всеки един етаж, по една стая към всеки един апартамент. Всъшност се е получило една малка секция от сграда, долепена на калкан до основната застроена сграда.
Именно тази секция я няма в архитектурния проект.

Притеснихте ме с твърдението , че по закон няма начин да бъде узаконено . :(
Riska
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Сеп 2008, 15:35

Мнениеот sunrise » 12 Сеп 2008, 16:58

А с екзекутива всичко наред ли е? Екзекутив се прави , когато се променя проект, той също трябва да е одобрен от общината. Имате ли от Агенцията по кадастър скици ? Там как се води сградата?
А за узаконяването, сте изпуснали сроковете и вече е невъзможно?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот vili » 13 Сеп 2008, 18:00

Трябва да проверите дали това, което е построено извън арх. проект е нанесено в кадастралния план като съществуваща постройка. От този факт ще зависи по какъв начин да си уредите проблема.
vili
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Окт 2001, 21:15
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sunrise » 15 Сеп 2008, 10:02

vili написа:Трябва да проверите дали това, което е построено извън арх. проект е нанесено в кадастралния план като съществуваща постройка. От този факт ще зависи по какъв начин да си уредите проблема.

Не мисля, че фактът ,че е нанесено в кадастъра го прави законно.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот vili » 16 Сеп 2008, 18:05

Действително нанасянето на имота в кадастралния план само по себе си не води до "узаконяване", както сте го възприели от моя отговор. Но в ПР на ЗУТ, & 16 дава възможност ако строежъ е осъществен до 1987 год. и е в режим на търпимост, да бъде издадено удостоверение в този смисъл и имотите, за които има такъв документ, съгл. цитирания параграф могат да бъдат предмет на прехвърляне. Ако имотът не е нанесен в кадастралния план, тогава издаването на това удостоверение е абсолютно невъзможно, т.е. няма какво да се направи по въпроса.
vili
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Окт 2001, 21:15
Местоположение: Пловдив

Мнениеот sunrise » 17 Сеп 2008, 11:40

vili написа:Действително нанасянето на имота в кадастралния план само по себе си не води до "узаконяване", както сте го възприели от моя отговор. Но в ПР на ЗУТ, & 16 дава възможност ако строежъ е осъществен
до 1987 год.
и е в режим на търпимост, да бъде издадено удостоверение в този смисъл и имотите, за които има такъв документ, съгл. цитирания параграф могат да бъдат предмет на прехвърляне. Ако имотът не е нанесен в кадастралния план, тогава издаването на това удостоверение е абсолютно невъзможно, т.е. няма какво да се направи по въпроса.

Това е ясно, но човекът си сочи ,че инвестиционния проект е от 1997г., така че при всички случаине "го топли". При нас поне искат декларация за времето за извършване на строежа, някакви документи, ако има-още по-добре.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот vili » 17 Сеп 2008, 14:17

Доколкото се разбира от зададения въпрос, проектът от 1997 год. е за вътрешна реконструкци, т.е. нещо е съществувало като сграда и преди това. Какъв е проблемът тази проблемна пристройка ако я има по плана и е в режим на търпимост да е построена до 1987 г. ? Това обстоятелство се установява пред общинската администрация с нотариално заверена декларация.
vili
Потребител
 
Мнения: 108
Регистриран на: 04 Окт 2001, 21:15
Местоположение: Пловдив


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron