начало
Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право Отборът на СУ „Св. Климент Охридски“ стигна до полуфинал в най-голямото състезание по космическо право

право на строеж на границата на два съседни имота

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


право на строеж на границата на два съседни имота

Мнениеот suvankova » 10 Юни 2008, 11:01

здравейте моля за помощ и съвет от хора компетентни в това отношение ,които не се съмнявам че има доста тук.Става въпрос за следното: Леля ми е собственик на къща и от години живее във чужбина/повече от 10/ завръщайки се последния път в България видя че съседите от двете страни на къщата са направили постройки на самата граница на нейния имот без нейното съгласие.Въпроса ми е възможно ли е да строят на самата граница с нейния имот без нейното съгласие това първо? След това реши да попита съседите до колко законна им е постройката но те отказаха да се срещнат с нея и да и отговорят.Пусна молба и в общината да и засекат границите поради предстоящ ремонт на тази къща или евентуалната и продажба.разбра също че от общената главния архитект е разрешил строежа на едното място което е на самата граница на имота /даже ни се струва че е наврязъл този строеж на съседа в част от нейното дворно място/.Учудването ни беше огромно защото във разрешителното и визата за строеж на съседа пише че е ремонт на лятна кухня и пристройка към нея.и всичко това на самата граница на нейния двор.учудващо е и друго,че всъщност реално това съвсем не е ремонт а направо нови стаи със височина на зида около5-6 метра.питам се аз възможно ли е това.не са ли нарушили разпоредбите на ЗУТ височината да не е повече от 3.6 метра и най малко на 3 метра от съседния имот.все още не знам много подробности около плана на съседите но това е което се вижда на пръв поглед.дори и да се води тази стена ограда тя е много плътна и висока.а съседите от другата страна даже са си отворили прозорец към нейното дворно място и също на самата граница на нейното владение.Бихте ли ми дали съвет законно ли е всичко това и как следва да процедира тя в бъдеще?
suvankova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Юни 2008, 10:48

Re: право на строеж на границата на два съседни имота

Мнениеот zelen » 10 Юни 2008, 11:41

suvankova написа:...Бихте ли ми дали съвет законно ли е всичко това и как следва да процедира тя в бъдеще?


Така, както описвате ситуацията, постройките са незаконни.
Казусът ви не е лесен и следва да се обърнете към адвокат, който да защити правата и интересите ви.
zelen
Потребител
 
Мнения: 479
Регистриран на: 30 Апр 2006, 14:29
Местоположение: София област

Мнениеот stas7 » 10 Юни 2008, 11:53

Здравейте. Така както описвате случая, строежите са незаконни. Независимо, че имат разрешение за строеж и виза за проектиране при един съдебен спор същите ще паднат, тъй като са издадени в противоречие със закона, без да са спазени изискванията му. Моят съвет също е да се обърнете към адвокат ако не можете да се разберете с добро, както и по думите ви разбирам, другите вариянти са да водите дело за да бъдат премахнати или да ги търпите.
stas7
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 26 Мар 2008, 11:19

Мнениеот monteskio » 10 Юни 2008, 12:26

Здравейте,

Колегите преди мен са Ви насочили правилно - от описаните от вас факти следва, че строителството е извършено в нарушение на закона. В тази връзка роднината Ви ще следва да защити правата си по установения ред. В случай, че посочите от кой град сте можем да ви насочим към колега практикуващ в тази област.

УСПЕХ !
"Divide еt impera" !
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

допълнение

Мнениеот suvankova » 11 Юни 2008, 11:49

аз забравих да напиша и нещо доста важно за цялата ситуация.когато отидохме в общината за да подадем документи да измерят границите на иота попитахме и служителка доколко законен е строежа на съседите при все че собственичката не им е давала съгласието си да строят на границата.тази служителка отговори че те пращали писмо и ако никой не отговори на писмото в 14 дневен срок считат че са съгласни.Много ми е странно как първо това писмо може да получи човек,който не е в България и как да даде съгласие или отказ в този 14- дневен срок.да не говорим и за следното.молбата на едната съседка която е строила на границата е подадена на 9-ти а на 16-ти тя вече има разрешение от общината за строеж.Не знам дали така е правилото със тези 14 дни ,но ми е странно ако си затворим очите че собственичката не знае за това кога пък изтекоха тези 14 дни за да им разрешат строежа.по моя груба сметка разликата от подаването на молбата до разрешението е само 7 дни.вече се чуди жената кой да съди.общината или нарушителя??някой би ли ми дал съвет.честно казано не вярвам на адвокатите в този град и затова търся съвет тук.защото града е малък и всички са навързани като свински черва.не искам да ме разбирате погрешно.като си дойде леля ми сигурно ще наеме адвокат не може да се размине без него,но искам да имам някой елементарни познания защото ми предстои среща с главния архитект на града,а не мога да се доверя на нито един адвокат от града за момента
suvankova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Юни 2008, 10:48

Мнениеот sunrise » 11 Юни 2008, 12:01

Пре всички положения Ви трябва адвокат. Може и от съседния град.
Първото, което може да направи леля Ви е да пусне жалба до РДНСК. И колкото и да е неприятно, пак от адвокат,защото няма да се справите сами.
Що се отнася до това, че леля Ви живее в чужбина, има една мисъл:"Правото защитава бдящите, а не спящите!"Никой не е длъжен да се грижи за имот за който собственика нехае.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

благодаря за отговорите

Мнениеот suvankova » 11 Юни 2008, 13:21

благодаря за отговорите .това беше малкото което ми е нужно за да знам че все пак нарушение съществува.ясно е че сами е невъзможно да се справим и че ще намемем адвокат при всички случаи.както и знам че бездействието не оправдава никого.но не може леля ми да знае в кой момент нейните съседи ще решат да строят за да си напусне работата и да се върне за да им забрани това.пределно ясно ви е на всички че те са използвали за своя угода точно този факт.а и не разбирам защо някой хора недоволстват че ние без юредическо образование търсим съвети.мисля че никой от четящите и пишещи тук не е длъжен да го прави т.е. със моя въпрос аз не задължавам никого,а просто ако някой иска да помогне го прави.така че подобни нападки май само служат за запълване на времето на спамер 13.пиши си ги човече.те интелигентните и разумни хора в този форум си проличаха.
благодаря още веднъж на тези които се отзоваха и ми дадоха съвет.
suvankova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 10 Юни 2008, 10:48

Мнениеот ciara » 22 Юни 2008, 13:31

suvankova,писах ви на ,,лични"
ciara
Младши потребител
 
Мнения: 85
Регистриран на: 20 Апр 2006, 14:51


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron