начало

Ще обсъждат публично професионалните и етични качества на Иван Гешев Ще обсъждат публично професионалните и етични качества на Иван Гешев

строеж в съсобствен имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


строеж в съсобствен имот

Мнениеот wisebear2007 » 28 Яну 2008, 17:09

Имаме казус със съсобствен имот: двор с един вход и две къщи. След делбено дело едната къща е постановена в собственост на на едната страна, а другата на другата страна, двора е неподеляем тъй като възможния вход е само един и всяка от страните е въведена във владение на своята част от двора.
Бихте ли ми помогнали да изясня дали е необходимо писмено, нотариално съгласие от другия съсобственик, ако единия желае да дострои къщата намираща се в неговата част на двора и без това да пречи или да опира по някакъв начин на другата част на двора и на другата къща? Моля за някакъв съвет...
wisebear2007
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Яну 2008, 16:55

Re: строеж в съсобствен имот

Мнениеот nemilostiv » 29 Яну 2008, 09:57

wisebear2007 написа: Бихте ли ми помогнали да изясня дали е необходимо писмено, нотариално съгласие от другия съсобственик, ако единия желае да дострои къщата намираща се в неговата част на двора и без това да пречи или да опира по някакъв начин на другата част на двора и на другата къща? Моля за някакъв съвет...

Да!
nemilostiv
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Яну 2008, 09:44

Мнениеот oho_boho » 30 Яну 2008, 12:13

Чл. 183. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) В съсобствен урегулиран поземлен имот може да се извърши нов строеж, надстрояване или пристрояване от един или повече съсобственици въз основа на договор в нотариална форма с останалите собственици.

(2) Надстрояване или пристрояване на сграда - етажна собственост, се разрешава въз основа на договор за учредяване на право на надстрояване или пристрояване със собственика на урегулирания поземлен имот в нотариална форма и декларация-съгласие с нотариална заверка на подписите от всички собственици в етажната собственост.


(3) Когато държавата или общината е съсобственик на урегулиран поземлен имот, договорите по ал. 1 и 2 се сключват в писмена форма. Когато държавата или общината е собственик на имот в сграда - етажна собственост, съгласието по ал. 2 е в писмена форма. Условията и редът за сключване на договорите от държавата и общините по ал. 1 и 2, както и за даване на съгласие по ал. 2, се определят съответно с правилника за прилагане на Закона за държавната собственост и с наредбата по чл. 8, ал. 2 от Закона за общинската собственост .


Ако строите в съсобствен УПИ, но без да Ви е учредено право на строеж от другите съсобственици, те ще придобият съответна идеална част от сградата, съотвестваща на квотата им от правото на собственост върху земята, а възникналите облигационни отношения ще се уредят на плоскостта на неоснователното обогатяване - има три способа за уреждането им, в зависимост какво е било вашето и тяхното поведение.
Но без да Ви е било учредено право на строеж не вярвам съответния главен архитект да издаде РС!
Додея ми от "лютивия" досадник, а на теб?:)
oho_boho
Потребител
 
Мнения: 477
Регистриран на: 31 Дек 2005, 01:00


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron