начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Изтекло Разрешително за Строеж

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 05 Дек 2022, 22:34

Здравейте,
Преди 15 години баща ми купи на мое име парцел в регулация в едно село близо до Пловдив и 2 години по-късно започна да строи къща. Построи я и заживяха с майка ми там, но баща ми почина миналата година и ние с жена ми решихме да продадем двора с къщата. Нали парцела е на мое име. Оказа се,обаче, след като разгледах документите, че разполагаме с нотариален акт за двора, Разрешително за строеж от 2006 г., Скица-виза, Инвестиционен проект и един кашон с фактури. А къщата е напълно завършена и обзаведена.
Нито знам кой му е бил технически ръководител нито намирам някакъв протокол за предаване на груб строеж.
Обаче къщата е нанесена в Кадастъра.
Моля за компетентен съвет какво да правя.
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот guest1 » 05 Дек 2022, 23:02

gilosh написа:Обаче къщата е нанесена в Кадастъра.
Моля за компетентен съвет какво да правя.

Не претендирам за компетентност, но щом постройката фигурира в Кадастъра и вероятно плащате „Данък сгради и такса смет“ (по ЗМДТ) - направо сте за обстоятелствена проверка и КНА от нотариус.
Не е проблем, че не разполагате с всички строителни книжа.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот sunrise » 05 Дек 2022, 23:20

guest1 написа:
gilosh написа:Обаче къщата е нанесена в Кадастъра.
Моля за компетентен съвет какво да правя.

Не претендирам за компетентност, но щом постройката фигурира в Кадастъра и вероятно плащате „Данък сгради и такса смет“ (по ЗМДТ) - направо сте за обстоятелствена проверка и КНА от нотариус.
Не е проблем, че не разполагате с всички строителни книжа.

Обстоятелствената проверка служи за снабдяване с документ за собственост, не узаконява строежа. Като гледам периода, в който е построена, по-скоро да се направи възстановяване на строителните книжа, щом има все някакви.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 05 Дек 2022, 23:35

sunrise написа:
guest1 написа:
gilosh написа:Обаче къщата е нанесена в Кадастъра.
Моля за компетентен съвет какво да правя.

Не претендирам за компетентност, но щом постройката фигурира в Кадастъра и вероятно плащате „Данък сгради и такса смет“ (по ЗМДТ) - направо сте за обстоятелствена проверка и КНА от нотариус.
Не е проблем, че не разполагате с всички строителни книжа.

Обстоятелствената проверка служи за снабдяване с документ за собственост, не узаконява строежа. Като гледам периода, в който е построена, по-скоро да се направи възстановяване на строителните книжа, щом има все някакви.


Aз съм пълен лаик, колкото и да ми е неудобно от това. Извинете ме за глупавите въпроси , но как да се направи това възстановяване и на какви книжа? Не разбирам.
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот guest1 » 06 Дек 2022, 10:26

gilosh написа:Aз съм пълен лаик, колкото и да ми е неудобно от това. Извинете ме за глупавите въпроси , но как да се направи това възстановяване и на какви книжа? Не разбирам.

Не се притеснявайте - всеки има познания в една или няколко области, и е лаик - във всички останали.
Съгласно ЗУТ
Допълнителни разпоредби
§ 5.
По смисъла на този закон:
36. "Строителни книжа" са всички необходими одобрени инвестиционни проекти за извършване или за узаконяване на строежа, разрешението за строеж или актът за узаконяване, както и протоколите за определяне на строителна линия и ниво.


sunrise написа:Обстоятелствената проверка служи за снабдяване с документ за собственост, не узаконява строежа. Като гледам периода, в който е построена, по-скоро да се направи възстановяване на строителните книжа, щом има все някакви.

И какъв е смисъла, освен "за спорта"?
Въпросните документи са зависими един от друг. ПУП няма виза;
    Без виза - няма проект;
    Без проект - няма РС;
    Без РС - няма строителство и протоколи/актове от 1 до 16;
    Без всичко до тук - няма акт за узаконяване;
    Без акт за узаконяване - няма вписване в АГКК, нанасяне на Кадастралната карта и регистрация в ДМТ на Общината
.
Мислите ли, че всеки собственик на постройка - си пази целия архив?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 09 Дек 2022, 21:35

Благодаря за отговора.
Да, логично е , след като е обозначена в одобрената кадастрална карта, сградата да е узаконена. Обаче ме тревожи обстоятелството, че в нотариалния акт, с който разполагам е описан само Урегулирания терен без сграда. Както вече споменах, баща ми плати цената, но по нотариален акт собственик съм аз. Разрешителното за Строеж също е на мое име както и всички части на нвестиционния проект. Освен това по моята партида за Местни Данъци, за този имот излизат само данъци смет и парцел.
Това означава, че не е подадена декларация за данък върху къщата. А може ли на базата на скица от кадастъра да подам декларация и да си платя данъците?
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот guest1 » 09 Дек 2022, 21:57

gilosh написа:Обаче ме тревожи обстоятелството, че в нотариалния акт, с който разполагам е описан само Урегулирания терен без сграда.

Не забравяйте, че всеки документ - НА или друг, на хартия - има дата на издаване и показва ситуцията към оня момент. Даже сайта на АГКК не е 100% актуален - някой неща не са добавени.

gilosh написа:Освен това по моята партида за Местни Данъци, за този имот излизат само данъци смет и парцел.
Това означава, че не е подадена декларация за данък върху къщата. А може ли на базата на скица от кадастъра да подам декларация и да си платя данъците?

Да, може!
Естествено - ще има санкция за забавата (а уж електронното правителство работи и всичко се случва онлайн) - но това е „бял кахър“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот ivanov_p » 09 Дек 2022, 23:58

Да, логично е , след като е обозначена в одобрената кадастрална карта, сградата да е узаконена.


Може да е логично, но не е вярно. Отидете в общината, обяснете какъв е случая и може да получите нужните отговори.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот guest1 » 15 Дек 2022, 09:46

ivanov_p написа:Може да е логично, но не е вярно. Отидете в общината, обяснете какъв е случая и може да получите нужните отговори.

Като се има предвид територията, на която се намираме - всеки вариант е възможен.
Едно, ме информацията е на две места - в АГКК и в съответната Община.
Второ - не винаги информацията е актуална. Примери бол. На Кадастралната карта е нанесен обект "ПЖ 8 кв.м" (паянтова жилищна), а на място се издига масивна сграда на 2-3 етажа.
Мундари Сър!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1792
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот wladi » 18 Дек 2022, 03:58

За продажбата са необходими:
- Удостоверение от АГКК (имате го) щом е нанесена сградата;
- НА (нямате го), следва да се снабдите, направете обст.проверка
- Данъчна оценка от МДТ (нямате го), следва да го декларирате, започнете с това;
В случай, че нотариуса Ви откаже издаването на констативен НА, поради липсата на надлежни стр.книжа (Акт-16 и въвеждане в експлоатация) ще възстановявате "стр.книжа".
ПП. Редът за вписване на сградите в АГКК е различен при първоначалното създаване на регистъра и текущото вписване на нови сгради. При първоначалното е заснето всичко, така както е било - затова Вашата сграда фигурира. Днес за вписване се изисква най-малко Акт-14 и констативен протокол от общината + геодезическо заснемане.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 21 Дек 2022, 19:51

wladi написа:За продажбата са необходими:
- Удостоверение от АГКК (имате го) щом е нанесена сградата;
- НА (нямате го), следва да се снабдите, направете обст.проверка
- Данъчна оценка от МДТ (нямате го), следва да го декларирате, започнете с това;
В случай, че нотариуса Ви откаже издаването на констативен НА, поради липсата на надлежни стр.книжа (Акт-16 и въвеждане в експлоатация) ще възстановявате "стр.книжа".
ПП. Редът за вписване на сградите в АГКК е различен при първоначалното създаване на регистъра и текущото вписване на нови сгради. При първоначалното е заснето всичко, така както е било - затова Вашата сграда фигурира. Днес за вписване се изисква най-малко Акт-14 и констативен протокол от общината + геодезическо заснемане.

Благодаря Ви за информацията.
Къщата ни е 5-та категория и доколкото разбирам от това, което изчетох до сега, не е необходим Акт 16, а с Акт 14 можем да поискаме Удостоверение за въвеждане в Експлоатация и на тази база да я декларираме в МДТ на съответната община. На баз на тези документи, ако не се лъжа, можем да извадим и нотариален Акт за сградата.
Към момента разполагаме с НА за парцела и разрешително за строеж , но срокът на разрешителното е изтекъл. Това , доколкото разбирам е голям проблем.
В тази връзка не ми е ясно дали възстановяването на строителни книжа е приложима процедура и ако "да" към кого да се отнеса, за да започне такава процедура?
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 21 Дек 2022, 19:59

ivanov_p написа:
Да, логично е , след като е обозначена в одобрената кадастрална карта, сградата да е узаконена.


Може да е логично, но не е вярно. Отидете в общината, обяснете какъв е случая и може да получите нужните отговори.

Благодаря за съвета Ви.
Опасявам се да не попадна на някой некомпетентен и алчен служител, който да започне да ми извива ръцете и да ме подхвърли в някаква верига от "взятчици" , които да ми вгорчат окончателно живота. По тази причина се опитвам да се образовам в аванс, за да не ме мотаят и изнудват.
Скоро се върнахме от гурбет с жена ми и нямам представа дори към кого в една община би следвало човек да се обърне по подобен въпрос.
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот probcho » 21 Дек 2022, 22:16

gilosh написа:Къщата ни е 5-та категория и доколкото разбирам от това, което изчетох до сега, не е необходим Акт 16, а с Акт 14 можем да поискаме Удостоверение за въвеждане в Експлоатация (само с акт 14 няма да стане, трябва акт 15) и на тази база да я декларираме в МДТ на съответната община ( декларирането става след наличието на удостоверение за въвеждане в експлоатация). На баз на тези документи, ако не се лъжа, можем да извадим и нотариален Акт за сградата.
Към момента разполагаме с НА за парцела и разрешително за строеж , но срокът на разрешителното е изтекъл. Това , доколкото разбирам е голям проблем. Не е проблем изтичането на разрешението за строеж при наличието на акт 14....
В тази връзка не ми е ясно дали възстановяването на строителни книжа(възстановяването на книжа представлява възстановяване на инвестиционни проекти, но не и необходимите актове, протоколи и декларации за вложените материали по време на строителния процес) е приложима процедура и ако "да" към кого да се отнеса, за да започне такава процедура?

За продажбата отговор получихте от
wladi написа:За продажбата са необходими:
- Удостоверение от АГКК (имате го) щом е нанесена сградата;
- НА (нямате го), следва да се снабдите, направете обст.проверка
- Данъчна оценка от МДТ (нямате го), следва да го декларирате, започнете с това;
В случай, че нотариуса Ви откаже издаването на констативен НА, поради липсата на надлежни стр.книжа (Акт-16 и въвеждане в експлоатация) ще възстановявате "стр.книжа".
ПП. Редът за вписване на сградите в АГКК е различен при първоначалното създаване на регистъра и текущото вписване на нови сгради. При първоначалното е заснето всичко, така както е било - затова Вашата сграда фигурира. Днес за вписване се изисква най-малко Акт-14 и констативен протокол от общината + геодезическо заснемане.

...
Но ако това е подставено "лице" с цел да "облажи" ivanov_p, то същото представлява "много груба селска проява"! :lol:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 23 Дек 2022, 14:56

[quote="probcho"][quote="gilosh"]
Къщата ни е 5-та категория и доколкото разбирам от това, което изчетох до сега, не е необходим Акт 16, а с Акт 14 можем да поискаме Удостоверение за въвеждане в Експлоатация (само с акт 14 няма да стане, трябва акт 15) и на тази база да я декларираме в МДТ на съответната община ( декларирането става след наличието на удостоверение за въвеждане в експлоатация). На баз на тези документи, ако не се лъжа, можем да извадим и нотариален Акт за сградата.
Към момента разполагаме с НА за парцела и разрешително за строеж , но срокът на разрешителното е изтекъл. Това , доколкото разбирам е голям проблем. Не е проблем изтичането на разрешението за строеж при наличието на акт 14....

Благодаря сърдечно, за Вашия коментар.
Май основния ми проблем е, че не го намирам този Акт 14 в документацията оставена от татко. А и не съм сигурен дали го има. Дали е възможно да проверя в някакъв регистър или в някоя общинска слуба дали има такъв и ако има да изискам копие или препис?
Извинявам се за некомпетентните въпроси, но ако имах някаква компетентност нямаше да се допитвам до специалисти в този форум.
И съм благодарен на отзовалите се!
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот bozyo » 23 Дек 2022, 16:53

gilosh написа:Дали е възможно да проверя в някакъв регистър или в някоя общинска слуба дали има такъв и ако има да изискам копие или препис?

първата спирка биха били или техническата служба към общината, или главния архитект на същата. зависи от големината и затихващите функции на общината (в София, например, има цяло "Управление по архитектура и градоустройство"). ако не е при тях, те ще могат да ви насочат към архива и ще ви подскажат как да получите копия от всички строителни книжа. това ще помогне да научите колко е това "всички".
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот stozashto » 05 Яну 2023, 04:08

При цялото ми искрено уважение към участниците в този форум и въпреки правилността на някои от изразените мнения, смятам за ПО-ПОЛЗОТВОРНО за Вас да не питате повече тук, а да се обърнете за съдействие към консултантска фирма, занимаваща се със строителен надзор, която:
- да прегледа ПЪЛНИЯ набор от документи, с който разполагате;
- да направи оглед на място;
- да определи статута на строежа Ви;
- да изрази КОМПЛЕКСНО компетентно мнение какво и как да бъде предприето от Ваша страна;
- да Ви съдейства за оформяне на необходимата строителна документация и да изготви окончателен доклад за въвеждане в експлоатация ИЛИ да оформи документация за издаване на Удостоверение за търпимост, в случай че строежът е изпълнен в отклонение от одобрените проекти.
Успех!
stozashto
Младши потребител
 
Мнения: 45
Регистриран на: 21 Юни 2013, 16:32

Re: Изтекло Разрешително за Строеж

Мнениеот gilosh » 10 Яну 2023, 23:44

stozashto написа:При цялото ми искрено уважение към участниците в този форум и въпреки правилността на някои от изразените мнения, смятам за ПО-ПОЛЗОТВОРНО за Вас да не питате повече тук, а да се обърнете за съдействие към консултантска фирма, занимаваща се със строителен надзор, която:
- да прегледа ПЪЛНИЯ набор от документи, с който разполагате;
- да направи оглед на място;
- да определи статута на строежа Ви;
- да изрази КОМПЛЕКСНО компетентно мнение какво и как да бъде предприето от Ваша страна;
- да Ви съдейства за оформяне на необходимата строителна документация и да изготви окончателен доклад за въвеждане в експлоатация ИЛИ да оформи документация за издаване на Удостоверение за търпимост, в случай че строежът е изпълнен в отклонение от одобрените проекти.
Успех!

Благодаря Ви.
Ще потърся такава фирма в района.
gilosh
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 02 Дек 2022, 10:08


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron