начало

Прокурорската колегия ще подбира европейските делегирани прокурори, а те ще са независими от обвинител №1 Прокурорската колегия ще подбира европейските делегирани прокурори, а те ще са независими от обвинител №1

Договор за издръжка и гледане

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 05 Ное 2008, 10:53

Колеги, имам един въпрос, чиито отговор не открих в практиката?! Има ли законово изискване или практика при упълномощаване с право да се сключи договор за издръжка и гледане в пълномощното изрично да е необходимо да се посочи конкретно името на бъдещия приобретател по договора? И възможно ли е според вас непосочването му да се счита за нарушение на чл.39 ал.1 ЗЗД и да влече недействителност на сключения възоснова на него договор?
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот nevin_alibriam » 05 Ное 2008, 16:54

Считам, че това е един от договорите, които се сключват с оглед личността. На прехвърлителя не му е все е едно кой ще е задължен с грижата за гледането и издръжката му. В този смисъл мисля, че не следва да се изповяда сделка с пълномощно, в което приобретателя не е посочен. При положение, че сделката вече е факт, в случай че се стигне до съдебен спор - какво да кажа - разни състави, разни решения.
nevin_alibriam
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 01 Ное 2008, 14:37
Местоположение: Силистра

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 05 Ное 2008, 18:45

Това за договора с оглед личността съм съгласен, но това че в пълномощното задължително трябва да се посочи приобретателя не мисля, че съществува като законово изискване! Можете ли да ми посочите някакъв текст или съдебна практика?!
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот nevin_alibriam » 05 Ное 2008, 18:53

Не. Изказах лично мнение. Потърсих някакви решения, които биха ви свършили работа, но няма изрични в този смисъл. Повечето са - ако не се е отклонил от обема права, които са му дадени с пълномощното ...
nevin_alibriam
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 01 Ное 2008, 14:37
Местоположение: Силистра

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот centara » 05 Ное 2008, 19:01

Прощавайте за глупавия, въпрос но не разбрах къде виждате порок в сделката?
centara
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 21 Фев 2008, 13:23

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 05 Ное 2008, 19:03

Да във връзка с отклоненията има доста практика, но не става въпрос за тази хипотеза! Договорът за издръжка и гледане действително е „договор с оглед личността”! Причисляването му към подобна класификация обаче означава според мен единствено, че задълженията които произтичат от договора следва да бъдат поети само и единствено от приобредателя по договора, и че те са непрехвърлими. В практика има много договори, които се сключват с оглед личността – например договор за изработка, трудов договор и т.н. Подобна хипотеза за задължително посочване на страната (в нашия случай приобретателя) би ограничила възможността примерно прокуриста, или друг пълномощник да сключва трудови договори от името на собственика (без изрично да е посочено името на работника), или подизпълнител по договор за строителство да сключва договор за изработка, сизвършители на отделна строителна услуга и т.н. Въвеждането на подобно изискване би затруднило значително гражданския оборот и не считам!
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 05 Ное 2008, 19:14

Порокът на сделка според "многоуважаван" първоинстанционен съд е - противоречие със закона (в пълномощното не е изрично посочен приобретателя и така пълномощника е излязъл извън пределите на дадената му представителна власт) чл.26 във връзка с чл.38, изр.1 - Цитирам мотивите!
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот nevin_alibriam » 05 Ное 2008, 19:19

В такъв случай, желая ви успех колега и лично за мен ще е интересно движението и приключването на делото, за което ако сте така любезен да ме информирате на лични. Благодаря.
nevin_alibriam
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 01 Ное 2008, 14:37
Местоположение: Силистра

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 05 Ное 2008, 19:22

Да, разбира се! Ще се радвам и на други мнения!!!
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот centara » 06 Ное 2008, 14:45

Това решение на първоинстанционния съд е такъв бисер, сякаш е писано от адвокат Николов :shock:
centara
Младши потребител
 
Мнения: 57
Регистриран на: 21 Фев 2008, 13:23

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот Melly » 07 Ное 2008, 04:21

Луда работа :roll:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ами поразмърдайте си мозците!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 7801
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот andreas » 07 Ное 2008, 17:23

Добре де , аз ако искам да си продам апартамента , срещу насрещна престация " доживотна пълна издръжка и цялостно обгрижване ,с оглед личността ми и условията ми на живот " , примерно , на мене не ми е все едно , дали ще го прави Х или У , защото Х е беден и мърляч и не може да го стори ! |Затова трябва да посоча, че този договор искам да се сключи с "У"!...
Ако , обаче, се доверя на упълномощения той да прецени на кого да прехвърли апартамента ми, то няма да е нужно точното посочване на У като купувач в пълномощното , но би следвало да се посочи , че тези права му се дават за сключване на договор с контрахент по негова преценка ...
Следователно поне един от елементите следва да е налице в пълномощното!
А в случая пълномощното съдържа ли поне един от тези два елемента ?
andreas
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Ное 2008, 12:24

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот dimist » 07 Ное 2008, 17:33

Така и не разбрах какъв е проблема в пълномощното да се запише името на приобретателя? И не излизайте с номера, че пълномощника може да подбере човекът, който да се грижи за отчуждителя! След като договора е с оглед на личноста, то отчуждителя трябва да заяви-лично или чрез изрично упълномощено лице - своята воля да прехвърли имота на индивидуално определено лице. Та питам- ако приобретателя не е посочен в пълномощното, как нотариуса да е сигурен в пълнотата на представителната власт и и чия воля всъщност ще удостовери - опосредената чрез представител на отчуждителя или личната воля на пълномощника? Просто питам.
dimist
Потребител
 
Мнения: 410
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот ch3oh » 07 Ное 2008, 18:05

Упълномощаване за сключване на ДИГ, без конкретизация на приобретателя противоречи на характера на този вид договори. В случая съдът е прав.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1021
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 07 Ное 2008, 18:24

В пълномощното е записано "да извършвана всякакви правни действия с цел сключване на договор за издръжка и гледане срещу прехвърляне на собственото ми жилище ... да ме представлява пред всички държавни институции с цел набавяне на съответните документи ... скица, данъчна оценка и т.н."
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот fitomen » 08 Ное 2008, 09:28

Ако само това пише , мисля, че съдът е прав ! Да вади документи ,да извърши правни действия , но с КОГО ? Волеизявлението,считам, че е непълно , а то е предпоставка за валидна правна сделка...
fitomen
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Ное 2008, 08:50

Re: Договор за издръжка и гледане

Мнениеот krassi_petrov » 08 Ное 2008, 10:58

Колега, мотивирайте се, ако можете! Няма нужда от мнения "според мен еди какво си ...". Ако може представете правно основание, теоретична база или съдебна практика, подкрепящо тезата ви.
krassi_petrov
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 23 Авг 2001, 19:26


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron