начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

"Тя не живее тук" - отказ да се впишат ползватели

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


"Тя не живее тук" - отказ да се впишат ползватели

Мнениеот guesswho » 25 Мар 2021, 05:17

Здравейте,

Как може да се подходи в следният, предполагам сравнително разпространен казус на любимата ни входна ЕС - съсед, който от години живее с приятелката си, имат и детенце, упорито твърди, че "тя не живее тук" и той "живее сам" и "когато реша, ще ги впиша"? Как управителния съвет/събранието доказва/излиза със становище, че в еди кой си апартамент живеят еди колко си човека? Оттам следва и въпросът - ако човек откаже да бъде вписан в домовата книга, може ли да му се начисляват съответните разходи за входа и тези разходи еднолични ли са или са реално "на сметката" на собственика на апартамента? Т.е., ако отказва да плаща 1-2-3 години когато се натрупа значителна сума, може ли да бъде принуден по съдебен съд да ги плати?
guesswho
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010, 13:44

Re: "Тя не живее тук" - отказ да се впишат ползватели

Мнениеот lakavitsa » 29 Мар 2021, 11:26

Тук нещата опират до свикване на Общо събрание на собствениците, ако не е свикано такова, трябва да бъде свикано от Общинска администрация или Районна администрация, Книга на собствениците, събиране на информация за собственици, ползватели. Казусът е интересен и е свързан със събиране на такси за осветление, чистачка, вода, асансьор - текущи нужди от една страна и от друга страна формиране на бюджет за "Ремонт и обновление на общите части". Има ли регистрация на Структура Етажна собственост в сградата или входа?
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: "Тя не живее тук" - отказ да се впишат ползватели

Мнениеот guesswho » 31 Мар 2021, 18:42

Благодаря за включването.

Към момента в нашия вход работата е несериозна, аз съм склонен до известна степен да се захвана, защото в момента нямаме домоуправител и всичко е тотален хаос, но въпроса е и да стана, дали имам реална възможност да направя нещо проактивно - ако ролята ми е само да се мрънка и да не мога да подредя нещата, то няма смисъл...

"събиране на информация за собственици" - то това е целия проблем - казвам - "пиша 2ма човека в книгата", комшията казва "тя не живее тука, аз съм сам, пиши един" :) Въпросът е какво правим тогава? Може ли примерно на общо събрание да се реши, че в Апартамент Х живеят 3ма човека?

"Има ли регистрация на Структура Етажна собственост" - това не го разбирам - блокът е стар, другите входове си имат домоуправител, не съм сигурен какво означава регистрация на тази структура :)
guesswho
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Май 2010, 13:44

Re: "Тя не живее тук" - отказ да се впишат ползватели

Мнениеот lakavitsa » 01 Апр 2021, 11:52

Нещата в сградите в режим на етажна собственост, в което има няма около половината население на България или повечето живеят в сгради от подобен тип. И всички се оплакват от ЗУЕС, Закон за управление на ЕС, че е несъвършен, че е неприложим и т.н. Споменавано е много пъти, не законът е крив, или виновен, а в действиетелност е неприложимата и бавна, тромава правосъдната система. Изпитал съм го, безрезултатно. Спечелвал съм дела прилагайки ЗУЕС, но след като има "криещи се", нежелаещи да се регистрират, да бъдат реални ползватели на общи части, на етажни единици /апартаменти/в същите многофамилни; (повече от 3 апартамента) сгради. Регистрация в общинака или районна администрация, но от това не следва кой знае какво. Контрол почти никакъв. Дали се спазват взети решения на общо събрания и ако не се спазват...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: "Тя не живее тук" - отказ да се впишат ползватели

Мнениеот lakavitsa » 05 Апр 2021, 11:56

[i][i]"събиране на информация за собственици" - то това е целия проблем - казвам - "пиша 2ма човека в книгата", комшията казва "тя не живее тука, аз съм сам, пиши един" :) Въпросът е какво правим тогава? Може ли примерно на общо събрание да се реши, че в Апартамент Х живеят 3ма човека?

"Има ли регистрация на Структура Етажна собственост" - това не го разбирам - блокът е стар, другите входове си имат домоуправител, не съм сигурен какво означава регистрация на тази структура
[/i][/i]
-------------------------------------
Не е това проблема "събиране на инфо от собственици". Защото има и "ползвателиЧ, освен собственици. Тя не живее тук, аз съм сам. Има неразбории по така наречената "регистрация". Щом си пребивавал повече от 30 дни през дадена година в етажната единица, независимо от желанието да бъде скрит за останалите в сградата ЕС, същият наемател или собственик плаща такса за 1 пребиваващ за цялата година според ЗУЕС. Регистрация на структурата Сдружение на собственците или другата (стракутра) Общо събрание на собственците е желателно да бъде в Районна или Общинска администрация на населеното място. Според мен, големият проблем е набирането на фонд "Ремонт и обновление" за сградата, при който се събират средства за същата с цел продължаването на живота й, енергийна ефективност и по-добър външен и вътрешен вид. Проблемът за тия сгради е, че трудно се мотивират собствениците за събиране на парични средства, с които да се осъществяват строително-монтажните работи /СМР/ Все още не е намерен метод за облекчаване на горепосочените проблеми, отлагателни обещания от МРРБ за промяна на ЗУЕС така, че да се назначат управители или управителни съвети, Професионални или непрофесионални...И тн тн.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron