начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот bgself » 17 Ное 2020, 13:26

Здравейте,
Въпросът е следният: стената на жилището включваща входната врата, етажна или лична собственост е?!
Тя е непосредствено до стълбището, но все пак жилището има 4 стени!
Казусът е следният: извършен е ремонт(освежаване с нова боя) за собствена сметка от собственика на жилището.
Домоуправителя обаче твърди, че тази стена не е на собственика, а е етажна собственост...!?
bgself
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Ное 2020, 13:02

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот jhoro » 17 Ное 2020, 16:46

Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.
Закон за собствеността
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот bgself » 17 Ное 2020, 18:03

По тази логика, човек не купува жилище, а право на ползване.
Ако стените на собственото му жилище не са негови, то на какво точно е собственик?!
bgself
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Ное 2020, 13:02

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот jhoro » 17 Ное 2020, 18:22

bgself написа:По тази логика, човек не купува жилище, а право на ползване.
Ако стените на собственото му жилище не са негови, то на какво точно е собственик?!

Здравейте!
Първо - този въпрос не към мен, а към „Законодателя“!
Второ - „външните стени и вътрешните разделителни стени“ не точно „не негови“! Те се явяват „общи части“! Всеки СЪсобственик в ЕС притежава идеална част от тези общи части! Тоест - той е „толкова собственик на всеки атом от тези стени, колкото и останалите съсобственици“. Съобразено с процентите собственост на общи части!
Лична собственост е това, което е „между стените“!
Пп. В нашето жилище преминава „противоземетръсна шайба“, която е обща част за цялата сграда!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот bgself » 17 Ное 2020, 18:35

Защо тогава някои хора отказват да им се санират жилищата, след като външните стени се явяват общи части и ОС е взело решение по въпроса?!
Има и случаи, доста често при това - собственик да премахва вътрешни стени на жилището без да иска позволение за това...
bgself
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Ное 2020, 13:02

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот jhoro » 17 Ное 2020, 18:50

bgself написа:Защо тогава някои хора отказват да им се санират жилищата, след като външните стени се явяват общи части и ОС е взело решение по въпроса?!

За да се вземе решение от ОС на ЕС - необходимо е определено мнозинство. При взето решение - по законовия ред - не може да се получи отказ/саботиране.
Друг въпрос е, че досега се правеше „опаковане“ - термоизолиране на сградите! Термина „саниране“ е нещо много по-различно!
bgself написа:Има и случаи, доста често при това - собственик да премахва вътрешни стени на жилището без да иска позволение за това...

Ако стените са между негови помещение и не са носещи, а само преградни - позволение не е необходимо!

Но - не се разбра, какъв е проблема? Написали сте...
bgself написа:... извършен е ремонт (освежаване с нова боя) за собствена сметка от собственика на жилището.
Домоуправителя обаче твърди, че тази стена не е на собственика, а е етажна собственост...!?

Да, стената на жилището-апартамента към стълбищната площадка е част от общите части - „етажна собственост“! В резултат - ЕС трябва да възстанови разходите за ремонта (боядисването“!
Дали сега домоуправителя ще е толкова ... ербап?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот bgself » 18 Ное 2020, 12:33

В конкретната ситуация предходните въпроси бяха нещо като предистория.
В настоящия момент какво се случва:
Преди около два месеца се прави ОС в състав под 50 % (във неделен ден!- което е в разрез със ЗУЕС)
Избира се домоуправител и ДС, естествено това какво са решили не се обявява.
Първото, което прави новият домоуправител е да реши да се извърши ремонт за около 5000 лв. На конкретното събрание присъстват по-малко от 50% от собствениците. (12 от 24, един против- на останалите се казва, че Домсъвета е решил и те си траят).
Домоуправителя фалшифицира протокола като вписва допълнително 4 човека, които уж били дошли след приключване на събранието. Въпреки, че пак не са събрани 75%, решението е взето. Парите не са събрани, но се викат майстори и ремонта започва!
На отделните хора се казва, че това е решено от ОС, парите са "събрани" и едва ли не само те не са дали, и да ги дават по- бързо, защото майсторите вече работят! Всички безропотно се съгласяват, без човека, който е гласувал против и хората, които са в чужбина или не ползват апартамента си.
Човека, който е против не оспорва официално решението... след като другите са "съгласни". Той само не е съгласен да се пипа стената на неговото жилище, която е ремонтирал със КАЧЕСТВЕНИ материали за своя сметка!
bgself
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Ное 2020, 13:02

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот bgself » 18 Ное 2020, 12:53

Казва му се, че тази стена не е негова , за да казва.
Въпреки, че не е съгласен, тя ще бъде ремонтирана ( посредствено и с некачествени материали , каквито са купили).
Паралелно с това срещу него е подадена лъжовна жалба в полицията, че уж бил заплашвал многократно майстора със саморазправа, още че бил конфликтна и опасна личност и нееднократно е влизал в конфликти с хората...!?!
Приложен е фалшифицирания и непълен протокол от събранието и са посочени 3-ма свидетели, от които единият дори не е присъствал.
Какви нелепици!
Та този човек също беше предложен за Домоуправител и многократно бе увещава да приеме
Самият майстор беше силно изненадан като чу за тези твърдения!
Срещу останалите собственици, които не са платили не е подадена жалба.
bgself
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 17 Ное 2020, 13:02

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот alexandar » 29 Ное 2020, 14:13

jhoro написа:
Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са... външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени....
Закон за собствеността


Аз това го тълкувам така: не мога да си налепя тапети на стените в моето жилище, които са всъщност общи части! Звучи ми абсурдно! Правилно ли го тълкувам? Винаги съм си мислел, че стената между мен и комшията е наполовина моя от към мойта страна и наполовина негова от към неговата страна. Сега този текст ме шокира :shock:
alexandar
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Май 2011, 12:39

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Ное 2020, 16:11

Темата ще се измести рязко - но - до категорична концепция за Етажната собственост не се стигна дори 100 години след въвеждането - исторически - в градовете в Западна Европа, специално германското право почва да умуват юристите за възникналите проблеми - накачулват се един върху друг, един до друг съсобственици, при това става което става вече в огромни мащаби - в началото на миналия 20 век се касае за 3-5 етажа, при това идват от еднофамилни къщи - предимството на кооперациите или панелките е - спестява пространство, но това е за урбанисти тема.

Половината от (вътрешната обаче) част - си е губерния на собственика - за никакви разрушения не може да става въпрос, обаче самото боядисване е неправилно - цвета на стените е общо решение на живущите и не може да се прави различни цветове, впрочем това няма да стане никога - да има единно оцветяване, формално обаче - не може.

Тоест - отвътре може да боядисва - отвън - не може, но на практика е така - че може.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот alexandar » 29 Ное 2020, 16:38

ivan_lawyer написа:Половината от (вътрешната обаче) част - си е губерния на собственика .....

Тоест - отвътре може да боядисва - отвън - не може, но на практика е така - че може.


И аз винаги така съм си мислил, но от текста по-горе не излиза така?! В средата на апартамента имам носеща стена. Тя се води обща собственост. Мога ли да си я боядисвам без разрешение на ос?
Винаги съм си мислел, че стените ми с комшиите и стените ми с общите части половината са мои, а от този закон не излиза така?
alexandar
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 11 Май 2011, 12:39

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот jhoro » 29 Ное 2020, 18:41

alexandar написа:И аз винаги така съм си мислил, но от текста по-горе не излиза така?! В средата на апартамента имам носеща стена. Тя се води обща собственост. Мога ли да си я боядисвам без разрешение на ОС?
Винаги съм си мислел, че стените ми с комшиите и стените ми с общите части половината са мои, а от този закон не излиза така?

Да я боядисате - може, да я съборите - не може!
Ето Ви още един цитат:
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
5. не извършват ремонтни дейности в своя самостоятелен обект или част от него, които да водят до влошаване на проектните показатели на характеристиките на строителни продукти, променени/заменени и/или първоначално вложени, както и/или дейности, с които да изменят помещения, пространства или части от тях, предназначени за общо ползване, да не нарушават архитектурния вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;
12. осигуряват достъп в своя самостоятелен обект или в част от него за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни, строителни и монтажни работи, свързани с поддържане, ремонт, реконструкция, преустройство, основен ремонт или основно обновяване на общи части или на други помещения и за проверка на състоянието на инсталациите и на конструктивните елементи на сградата;
17. поддържат общите части на сградата и своя самостоятелен обект в техническо състояние, отговарящо на основните изисквания на чл. 169, ал. 1 от Закона за устройство на територията;
18. се грижат за безопасната експлоатация на всички съоръжения и инсталации в сградата;
19. не извършват дейности в общите части на сградата, включително и по фасадата, които нарушават тяхната цялост и архитектурен вид, носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, пожарната безопасност или безопасното ползване на сградата;
ЗУЕС

Боядисването не води „до влошаване на проектните показатели на характеристиките на ...“.

А това, че някои текстове в законите не Ви харесват ... „Dura lex sed lex!|
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Етажна собственост ли е стената на жилището?!

Мнениеот todorst » 12 Дек 2020, 22:22

много се кефя на латинския / умрял език/ не като македонскиот на Филипиот и Александъриот македонски.
Македонци, а са говорели и писали на елински -гръцки. Може ли македонци и то знатни, учени , владетели да не знаят собствения си , майчин език. И да не оставят някакви писмени на македонски език паметници! Цар Самуил /македонски / според Скопие, също не е знаел и писал на Македонски, а на български и е оставил писмени на български език паметници! Препоръчай им Екатерино, да отидот до Александрия ,града на Александър Македонски и да донесат свитъци, плочи и т.н написани на чист МАКЕДОНСКИ език. Демек - дайте ДОКАЗАТЕЛСТВА, че ви е имало по време на Кубрат, Аспарух, Тервел, Крум, Омуртаг, Симеон ,Калоян и т.н.
А като сте МАКЕДОНЦИ, защо оставихте братята си в Южна Македония. Щом е Македония макар и южна , там са македонци. Както у нас и в Северна България и в Южна България сме БЪЛГАРИ ! Вие от Скопие изоставихте братята си от Южна Македония, търсите под вола теле за македонци , не в Македония, а в България
Знаете ли за държава МОЛДОВА, население мешано, език РУМЪНСКИ, а държава МОЛДОВА . държавата ви при вас е Северна Македония, но северно македонски език не съществува , както и южно македонски. говоримите и писмени са български гръцки. Като провинция на Югославия пишехте и говорехте на смесица от сръбски и български. македонски НЕ СЪЩЕСТВУВА.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron