начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Фирма домоуправител отказва събиране на средства за ремонт

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Фирма домоуправител отказва събиране на средства за ремонт

Мнениеот sophiaan » 28 Сеп 2020, 14:58

Здравейте,

Обръщам се към този форум, тъй като не знам какви мерки биха могли да бъдат взети по следния казус:

Жевея в сегашното си жилище от 4 години, през по-голямата част от които имахме домоуправители от входа. Както в повечете сгради ново строителство и тази има проблеми с покрива. Домоуправителите дълго време се опитваха да съберат пари за ремонт, но не стигаха до никъде, тъй като покрива явно е проблем само на последните етажи. На края домоуправителите вдигнаха ръце и всички от блока се съгласиха да се сключи договт с фирма.
Новата фирма направи общо събрание и въпреки недоволството на някои от живущите, че ще трябва да дават пари, се стигна до решение да се събере известна сума (разпределан спрямо общите части) от всеки апартамент. Беше предоставена оферта,с която по-голямата част бяха съгласни. Постави се срок за сбирането на парите както и евентуална начална дата за ремонта.
След 2 месеца затишие се свързах с фирмата, тъй като не получихме никаква информация каква сума е събрана и след като началната дата за ремонта вече беше минала исках да разбера какъв е статуса.
От фирмата ми казаха, че им се е обадил човек от входа, който твърди, че е намерил по-добра оферта и че ремонта ще се прави от него, а не от фирмата домоуправител, и че той ще събере остатъка от сумата. Очаква се фирмата домоуправител да преведе сумата на това лице за ремонта.
Комуникация за всичко това, общо събрание за новото решение, нова оферта от лицето от входа липсват.
Въпросът ми е, след като един път фирмата домоуправител се е съгласила да менажира и да направи ремонт на покрива, какво право имат да превеждат парите на някой от входа? Може ли фирмата домоуправител да подлежи на санкции за това и да бъде принудена да свърши работата си до край?
След като разбрах за случая, си поисках обратно парите, които вече съм превела за ремонта, тъй като не желая трето лице да разполага с тях без мое разрешение. Очаквам парите ми да бъдат преведени обратно от фирмата домоуправител надявам се в най-кратки срокове.

Благодаря за съдействието!
sophiaan
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Сеп 2020, 14:39

Re: Фирма домоуправител отказва събиране на средства за ремо

Мнениеот jhoro » 28 Сеп 2020, 16:29

Здравейте!
Нищо ново не казвате. Хубава работа, ама … българска.
За да Ви отговоря изчерпателно - трябва да цитирам половината ЗУЕС, но не виждам смисъл.
Само ще почертая (за живущите на последните етажи):
Чл. 48. (6) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.


Колкото до фирмата „Домоуправител” - нали затова имате договор?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фирма домоуправител отказва събиране на средства за ремо

Мнениеот sophiaan » 28 Сеп 2020, 17:14

jhoro написа:Здравейте!
Нищо ново не казвате. Хубава работа, ама … българска.
За да Ви отговоря изчерпателно - трябва да цитирам половината ЗУЕС, но не виждам смисъл.
Само ще почертая (за живущите на последните етажи):
Чл. 48. (6) Всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията.


Колкото до фирмата „Домоуправител” - нали затова имате договор?


Благодаря много за отговора. Въпросът е, че покривът е толкова зле, че частичен ремонт няма да свърши работа. Проблеми има в целия вход, но някои хора са слепи за тях.
Дори и да направя ремонт на моята част и да искам да ми се прихванат, проблема ще го има.

Въпростът ми е, може ли фирмата домоуправител просто да се откаже след като е поела ангажиметна и то поради натиск само на определена група от хора от блока? Тяхната версия е, че те нямало какво повече да направят и ще преведат събраните пари на 1 човек от блока, който се е обаждал да ги заплашва.
Какво бих могла да направя в случая?
sophiaan
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Сеп 2020, 14:39

Re: Фирма домоуправител отказва събиране на средства за ремо

Мнениеот jhoro » 28 Сеп 2020, 18:27

sophiaan написа:Въпросът е, че покривът е толкова зле, че частичен ремонт няма да свърши работа. Проблеми има в целия вход, но някои хора са слепи за тях.
Дори и да направя ремонт на моята част и да искам да ми се прихванат, проблема ще го има.

Значи - няма да се прави частичен, а цялостен ремонт на покрива. Дали сама ще осигурите средствата или заедно с другите заинтересовани. После ще си ги искате от незаинтересованите.
sophiaan написа:Въпростът ми е, може ли фирмата домоуправител просто да се откаже след като е поела ангажиметна и то поради натиск само на определена група от хора от блока? Тяхната версия е, че те нямало какво повече да направят и ще преведат събраните пари на 1 човек от блока, който се е обаждал да ги заплашва.
Какво бих могла да направя в случая?

Дали може - да, принципно всичко може. Дали има право - ще пише в договора.
Взимате този договор и решението на ОС и отивате при адвокат.
Явно с добро - няма да стане.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Фирма домоуправител отказва събиране на средства за ремо

Мнениеот todorst » 18 Фев 2021, 22:37

Елементарно Уатсън! Искът ви е недопустим, неоснователен , и недоказан. Това е общата пле... на защитата. Иска се качествен договор с фирмата, решение на ОС, квитанция за внесената сума, покана до фирмата за доброволно изпълнение /ако на фирмата сте внесли вашата част/ и т.н. Иначе поне недоказан!
Има и други способи, зависи от адвоката ,нали Жоро !
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron