начало

Как липсващ правен интерес остави на камарите на нотариусите и ЧСИ контрола за конфликт на интереси Как липсващ правен интерес остави на камарите на нотариусите и ЧСИ контрола за конфликт на интереси

Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот albena94 » 23 Ное 2019, 16:53

Привет,
Искам да попитам дали е задължително управителя на ЕС да бъде собственик по документ на апартамент от сградата? Казуса ни е следния: искаме да направим управител бащата на един от собствениците, но не сме сигурни, че това ще бъде легитимно.
Благодаря предварително за вашите отговори!
albena94
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Окт 2019, 11:08

Re: Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот bvoykov » 23 Ное 2019, 17:08

Не съм имал много вземане-даване със Закона за управление на етажната собственост (ЗУЕС), но на първо място има значение дали бащата на въпросния собственик живее в същата етажна собственост. Съгласно чл. 19, ал. 5, изр. 2 от ЗУЕС за управител може да бъде избрано и посочено от собственик лице, което живее в сградата и е вписано в книгата на етажната собственост. Така че няма пречка управител да бъде и несобственик. Малко по-сложно е обаче, ако това е външно за етажната собственост лице - тоест не живее в сградата и не е вписано в "домовата книга" (както ѝ казват по народному). Според чл. 19, ал. 8 правомощията на управителя могат да бъдат възлагани и на външни лица, когато се приеме решение с мнозинство повече от 67% от идеални части от общите части на сградата, като за тази цел, поне по закон, следва да се сключи договор.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 239
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот sunrise » 23 Ное 2019, 19:47

albena94 написа:Привет,
Искам да попитам дали е задължително управителя на ЕС да бъде собственик по документ на апартамент от сградата? Казуса ни е следния: искаме да направим управител бащата на един от собствениците, но не сме сигурни, че това ще бъде легитимно.
Благодаря предварително за вашите отговори!

Какво е отношението на бащата към Вашата етажна собственост? Живее ли там в някакво качество:ползвател, обитател, член на домакинството? Упълномощен ли е от собственика да участва в общото събрание, да бъде избиран в управителните и контролните органи?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3582
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот albena94 » 24 Ное 2019, 01:06

Здравейте,
Бащата на собственика не живее в сградата и не е вписан в домовата книга.
Ако сключим договор с него да упражнява дейността на управител трябва ли той да има някакъв лиценз за това или няма ограничения? Няма ли закон за частните домоуправителите да имат някакъв лиценз?
Благодаря предварително!
albena94
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 17 Окт 2019, 11:08

Re: Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот ivan_lawyer » 24 Ное 2019, 05:00

Според мен питането е донякъде излишно - няма проблем да е всякакъв - стига да го одобрите - има ли противници - то така или иначе няма да стане.

Не е лоша идеята - хем е на роднински начала - така е все пак по-стабилна отчетността - хем човека се предполага да няма много ангажименти, но трябва да е одобрен от хората във входа.

Лично аз като юрист не виждам пречка - единствената функция на домоуправителя с общината е евентуално да занесе домовата книга на общината и на кварталния и това е. Тоест - едва ли трябва да е член на кооперацията под някаква форма - един вид - не трябва да е изрично частен домоуправител.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4754
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот sunrise » 25 Ное 2019, 20:27

albena94 написа:Здравейте,
Бащата на собственика не живее в сградата и не е вписан в домовата книга.
Ако сключим договор с него да упражнява дейността на управител трябва ли той да има някакъв лиценз за това или няма ограничения? Няма ли закон за частните домоуправителите да имат някакъв лиценз?
Благодаря предварително!

Не, лиценз не е нужен, но е друг реда, по който се избира външно лице. Обикновено това е дружество или ЕТ. Той ще получава ли възнаграждение за това?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3582
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Кой има право да бъде Управител на ЕС?

Мнениеот georgiev_sfbg » 05 Дек 2019, 06:48

albena94 написа:Привет,
Искам да попитам дали е задължително управителя на ЕС да бъде собственик по документ на апартамент от сградата? Казуса ни е следния: искаме да направим управител бащата на един от собствениците, но не сме сигурни, че това ще бъде легитимно.
Благодаря предварително за вашите отговори!

:idea: Националното бюро за правна помощ (НБПП)
:arrow:
гр. София 1421, ул. "Развигор" № 1
nbpp@nbpp.government.bg
00359 2 8193200
00359 2 8654812
http://www.nbpp.government.bg/

Правната помощ се организира от Националното бюро за правна помощ (НБПП) и адвокатските съвети.
НБПП е независим държавен орган – юридическо лице на бюджетна издръжка – второстепенен разпоредител с бюджетни кредити към министъра на правосъдието, със седалище в София.
НБПП има самостоятелен бюджет, който се съставя, изпълнява, приключва и отчита от него. Приходната и разходната част на бюджета на НБПП се съставят по класификацията на приходите и разходите на държавния бюджет.
НБПП се подпомага от администрация.

Национален телефон за правна помощ 0700 18 250

Национален телефон за първична правна помощ
Как да получа правен съвет?

Националният телефон за правна помощ представлява гореща телефонна линия, на която всеки гражданин може да получи безплатен правен съвет. Националният телефон се администрира от Националното бюро за правна помощ. Правните съвети се предоставят безплатно по телефон от опитни адвокати. Гражданите заплащат само стойността на телефонната услуга.

За да получите безплатна правна помощ, обадете се на тел. 0700 18 250 всеки делничен ден от 9:00 ч. до 17:00 ч.

Регионални центрове за консултиране
Адреси на Регионалните центрове за консултиране


Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Благоевград

Адрес: ул."Полковник Димов" № 1, партер

2700 гр. Благоевград

Телефон: 073884494; 0877874494



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Варна

Адрес: ул.“Пирот“№ 8А

9000 гр. Варна

Телефон: 0879838917



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Велико Търново

Адрес: ул. "Цанко Церковски" № 39, офис 106

5000 гр. Велико Търново

Телефон: 062/ 60 30 64



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Видин

Адрес: ул.“Цар Александър II“№ 19

3700 гр. Видин

Телефон: 0877088522



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Габрово

Адрес: ул. Априловска 9; ет. 2

5300 гр. Габрово

Телефон: 066807327



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Кърджали

Адрес: ул.“Отец Паисий“№ 12, ет. 2

6600 гр. Кърджали



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет-Плевен

Адрес: ул."Димитър Константинов"№25,етаж 3, Адвокатска стая

5800 гр. Плевен

Телефон: 064 803 321



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Сливен

Адрес: пл. "Хаджи Димитър" № 11

8800 гр. Сливен

Телефон: 0877622665



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Стара Загора

Адрес: ул. "Кольо Ганчев" № 64

6000 гр. Стара Загора

Телефон: 0878546980



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Хасково

Адрес: ул. Хан Кубрат 8

6300 гр. Хасково



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Пазарджик


Адрес: ул. Цар Самуил 28

4400 гр. Пазарджик



Регионален център за консултиране към Адвокатски съвет - Перник

Адрес: ул. Търговска 46, ет. 3

2300 гр. Перник

Телефон: 076 602791; 076 611001
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron