начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Неяснота в нотариален акт на апартамент

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот vili_spasova » 19 Авг 2019, 17:07

Купувайте тераси, обаче трябва да бъдете готова за консулско назначение /това в кръга на шегата/. Според мен няма проблем да си купите каквото и да било в какъвто и да е вид, стига да е от собственик. Обаче не заемайте публични длъжности и назначения, разбирайте се със съседите и плащайте за ремонтите на общите части и другите разходи. Не позволявайте на терасата - покрив да наводнява съседите отдолу и проблеми няма да има.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот tsvetkova8776 » 23 Авг 2019, 11:17

ъпдейт по темата:

След направена справка с най-първия по ред нот. акт (от 1975 год) става ясно, че апартаментът е продаден така от Софийски градски народен съвет със същото описание както в нот. акт от 1990. Обясниха ми, че ще бъде преписано по този начин и в бъдещия нот. акт.
tsvetkova8776
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Авг 2019, 23:26

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот teogeo » 23 Авг 2019, 15:24

tsvetkova8776 написа:ъпдейт по темата:

След направена справка с най-първия по ред нот. акт (от 1975 год) става ясно, че апартаментът е продаден така от Софийски градски народен съвет със същото описание както в нот. акт от 1990. Обясниха ми, че ще бъде преписано по този начин и в бъдещия нот. акт.


С което нещата стават бетон и може да спите спокойно :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот tsvetkova8776 » 29 Авг 2019, 15:22

Три броя такива :mrgreen: са си чиста ирония, нали така :roll:
tsvetkova8776
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 15 Авг 2019, 23:26

!

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 09:15

tsvetkova8776 написа:Здравейте, рових се дълго из форума, но не открих подобен случай и затова се престраших да направя нова тема. Та...Имам интерес към закупуването на апартамент със следните характеристики - строеж от 73-74та година, последен етаж, над него е подпокривно пространство. Пред две от стаите (спалня и хол) има голяма тераса (наясно съм, че е прокрив за хората отдолу), пред другите две стаи /противоположното изложение/ също има по-тясна тераса. В нот. акт е описан по следния начин:
-Апартамент №... , на ... етаж, от сграда...с адрес.. състоящ се от две стаи, дневна, кухня и др. сервизни помещения, с обща квадратура 68.79 кв. при съседи по нот. акт. (изброяват се хора, стълбище и улица), заедно с принадлежащото към ап. мазе (описват се съседите на мазето) и изключително право на ползване на 22кв. тераса около апартамента., после следва описание относно разни идеални части от земята и право на строеж и тн.
Въпросите са ми следните:
- защо терасата е описана като тераса около апартамента като тя граничи само с едната му страна
- какво е изключително право на ползване, може ли да се разбере кога и по какъв начин е придобито, дали е в сила още
- защо другата тераса не е описана, при положение, че я има физически както първата, но дори не е посочена като съседен отделен обект, с когото има граница
На въпроса мога ли да правя нещо с тази тераса (остъкляване, усвояване, ремонтиране) брокер и собственик ми казват "каквото искате-имате изключителни права, само вие имате достъп и вижте другия вход" - в действителност положението там е все едно хората са си купили парцел и са почнали "инвестиционно проктиране" - надстройки, пристройки...
Та, моля за пояснение. Благодаря!

ИДЕТЕ С НОТАРИАЛНИЯ АКТ И ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ В КАЧЕСТВОТО СИ НА СОБСТВЕНИК - ПРИ САМИЯ НОТАРИУС, КОЙТО ГО Е ИЗДАЛ.
ТАМ СЕ СЪХРАНЯВАТ ВСИЧКИ КНИЖА/ДОКУМЕНТИ, ВЪЗ ОСНОВА НА КОИТО Е ИЗДАДЕН ВЪПРОСНИЯ НОТАРИАЛЕН АКТ.
ЕЛЕМЕНТАРНО Е!
П.П. ИМА ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР НА НОТАРИУСИТЕ В Р.БЪЛГАРИЯ!
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: !

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 14:51

georgiev_sfbg написа:ИДЕТЕ С НОТАРИАЛНИЯ АКТ И ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ В КАЧЕСТВОТО СИ НА СОБСТВЕНИК - ПРИ САМИЯ НОТАРИУС, КОЙТО ГО Е ИЗДАЛ.
ТАМ СЕ СЪХРАНЯВАТ ВСИЧКИ КНИЖА/ДОКУМЕНТИ, ВЪЗ ОСНОВА НА КОИТО Е ИЗДАДЕН ВЪПРОСНИЯ НОТАРИАЛЕН АКТ.
ЕЛЕМЕНТАРНО Е!
П.П. ИМА ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР НА НОТАРИУСИТЕ В Р.БЪЛГАРИЯ!

Ама разбира се, взема нотариалния акт от 1990 г. и отива при нотариуса, който го е издал (ако е жив). Толкова елементарно! А колко години са длъжни да пазят нотариусите книжата съгласно Наредбата за архивите на нотариусите? Вероятността да направи справката, за която давате съвет, клони към lim->0.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: !

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 15:50

kalahan2008 написа:
georgiev_sfbg написа:ИДЕТЕ С НОТАРИАЛНИЯ АКТ И ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ В КАЧЕСТВОТО СИ НА СОБСТВЕНИК - ПРИ САМИЯ НОТАРИУС, КОЙТО ГО Е ИЗДАЛ.
ТАМ СЕ СЪХРАНЯВАТ ВСИЧКИ КНИЖА/ДОКУМЕНТИ, ВЪЗ ОСНОВА НА КОИТО Е ИЗДАДЕН ВЪПРОСНИЯ НОТАРИАЛЕН АКТ.
ЕЛЕМЕНТАРНО Е!
П.П. ИМА ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР НА НОТАРИУСИТЕ В Р.БЪЛГАРИЯ!

Ама разбира се, взема нотариалния акт от 1990 г. и отива при нотариуса, който го е издал (ако е жив). Толкова елементарно! А колко години са длъжни да пазят нотариусите книжата съгласно Наредбата за архивите на нотариусите? Вероятността да направи справката, за която давате съвет, клони към lim->0.

"ЮРИСТЕ", има Агенция по вписванията, Информационни регистри, Агенция по кадастър и т.н. и т.н.. Няма срок за съхранение на информацията (или казано с по-простички думи, специално за теб - ЗА ВЕЧНИ ВРЕМЕНА!)
...хайде бягай да си играеш някъде... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: !

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 16:35

georgiev_sfbg написа:
kalahan2008 написа:
georgiev_sfbg написа:ИДЕТЕ С НОТАРИАЛНИЯ АКТ И ДОКУМЕНТ ЗА САМОЛИЧНОСТ В КАЧЕСТВОТО СИ НА СОБСТВЕНИК - ПРИ САМИЯ НОТАРИУС, КОЙТО ГО Е ИЗДАЛ.
ТАМ СЕ СЪХРАНЯВАТ ВСИЧКИ КНИЖА/ДОКУМЕНТИ, ВЪЗ ОСНОВА НА КОИТО Е ИЗДАДЕН ВЪПРОСНИЯ НОТАРИАЛЕН АКТ.
ЕЛЕМЕНТАРНО Е!
П.П. ИМА ПУБЛИЧЕН РЕГИСТЪР НА НОТАРИУСИТЕ В Р.БЪЛГАРИЯ!

Ама разбира се, взема нотариалния акт от 1990 г. и отива при нотариуса, който го е издал (ако е жив). Толкова елементарно! А колко години са длъжни да пазят нотариусите книжата съгласно Наредбата за архивите на нотариусите? Вероятността да направи справката, за която давате съвет, клони към lim->0.

"ЮРИСТЕ", има Агенция по вписванията, Информационни регистри, Агенция по кадастър и т.н. и т.н.. Няма срок за съхранение на информацията (или казано с по-простички думи, специално за теб - ЗА ВЕЧНИ ВРЕМЕНА!)
...хайде бягай да си играеш някъде... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Съгласен съм, че може там да си направи справката, но Вие пратихте горкия човечец да ги търси при нотариуса от 1990 г., а не в АВ, АГКК и т.нар. "Информационни регистри" (това ще да е някаква нова държавна институция :D )
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот vili_spasova » 14 Ное 2019, 18:30

За да бъде съвсем точна информацията относно сроковете на съхранение на делата и как и колко време са длъжни да ги пазят нотариусите:

НАРЕДБА № 32 ОТ 29 ЯНУАРИ 1997 Г. ЗА СЛУЖЕБНИТЕ АРХИВИ НА НОТАРИУСИТЕ И НОТАРИАЛНИТЕ КАНТОРИ

Чл. 10.
(5) Нотариалните дела по ал. 1, т. 1 и 3 се пазят пет години, като при изтичане на срока подлежат на унищожаване след съгласуване със съответния държавен архив, а нотариалните дела по ал. 1, т. 2, както и постановленията по обстоятелствени проверки се пазят сто години, като при изтичане на срока подлежат на предаване за постоянно съхранение в съответния държавен архив.

Колегата kalahan2008 има право. Възможно е част от първите документи да се съхраняват по архивите на общинската или районна администрация, може би НАГ /ако е високо строителство/ - за архитектурните проекти иде реч, ако първоначално имотът е придобит с договор от държавата по Наредбата за държавните имоти и то преди 1995-1996г. е много вероятно да не е вписан в СВ - Имотен регистър.....
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: !

Мнениеот georgiev_sfbg » 14 Ное 2019, 19:12

kalahan2008 написа:...
Съгласен съм, че може там да си направи справката, но Вие пратихте горкия човечец да ги търси при нотариуса от 1990 г....

"ЮРИСТЕ", ти да не си 90-ти набор, та реши, че и НА е от 1990 г.? :mrgreen:
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: !

Мнениеот kalahan2008 » 14 Ное 2019, 20:38

georgiev_sfbg написа:"ЮРИСТЕ", ти да не си 90-ти набор, та реши, че и НА е от 1990 г.? :mrgreen:

За съжаление не съм :cry:
tsvetkova8776 написа:Не знам колко би било от полза, но в края на този нот. акт, който е от 09.1990 пише, че за съставянето му са били представени следните документи:
1. нот.акт №/том/дело от 1975та година за собственост върху имот по чл. 55г от ЗПИНМ
2. данъчна оценка
3. декларация от прехвърлителите, че не дължат данъци.

Сложи си пенджерите, дедо, после пиши.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот jhoro » 16 Ное 2019, 18:04

Четейки - оставам с впечатление, че повечето пишещи не правяг разлика между балкон, лоджия и тераса.
Според мен въпросната „22 кв. тераса около апартамента“ е просто лоджия, а това „и изключително право на ползване“ е недоразумение.

Относно общите части ...
Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби, жилището на портиера и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.
Може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.
Общите части не може да се делят.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Ное 2019, 09:20

Може ли някой да ти попречи да усвоиш каквото си искаш.

Мненията на калахан и мелли са коректни.

Капацитетът си е капацитет.
Аз сьм адвокат, но бих се радвал да ме сьветват капацитети.

Усвояването на терасата и лоджията е бавен процес, това е своего кражба, ма на кой му пука.

Трябва да се остави на самотек и лека-полека, говоря професионално -своего рода кражбите са пипкави, но няма друг начин, за да се оправят нещата. В крайна сметка има ли начин да се приключи вьоросът с узаконяването на терасата, лоджията, гондолата или не.

Спокойствие и мьрморене.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот Melly » 17 Ное 2019, 15:19

ivan_lawyer написа:..............................................................................................................................................

Усвояването на терасата и лоджията е бавен процес, това е своего кражба, ма на кой му пука.

Трябва да се остави на самотек и лека-полека, говоря професионално - своего рода кражбите са пипкави, но няма друг начин, за да се оправят нещата. В крайна сметка има ли начин да се приключи вьоросът с узаконяването на терасата, лоджията, гондолата или не.

Спокойствие и мьрморене.

Общите части се делят на такива по естеството си и и такива по предназначение.
Без значение от кой вид са, те не представляват годни обекти на собственост и по разписание на закона не могат да бъдат придобивани по давност - това най вече се отнася до лоджиите. А масовките по усвояването им към СОС (самостоятелния имот от ЕС) след остъкляването им .... по този въпрос е налице МЪЛЧАНИЕ, т.е. няма отговор.

За сега просто си мърмориме.... :wink:

П.П. Обмислям .... последиците от усвояването им. :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот jhoro » 17 Ное 2019, 22:12

Съвсем непрофесионално ...
ivan_lawyer написа:Мненията на калахан и мелли са коректни.

Не оспорвам коректността на никого - просто има различни ... нюанси!
ivan_lawyer написа:Може ли някой да ти попречи да усвоиш каквото си искаш.

Принципно може, но - има едно изискване. Да е заинтересована страна.
Не може някой - „от пътя“ - да дойде, и да каже - „Що пра'иш това така?“
Melly написа:Общите части ... не представляват годни обекти на собственост ...

Именно!
И чак когато някой съсобственик каже - „Ти защо самостоятелно ползваш общите части?“ - чак тогава има казус (проблем)!
Иначе има - мълчаливо съгласие!
Melly написа:П.П. Обмислям .... последиците от усвояването им. :idea:

Без никакви негативни помисли - с добро начинание си се захванала! Дано има успех!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот tochotocho » 21 Ное 2019, 20:18

Що за документ е Нот.акт за собственост. В него е записоно Напр.:апартамент от 80 кв.м. и тераса от изток 30 кв.м. , тераса от запад 40 кв.м., мазе от 12 кв.м. Това нещо го купувам -нот.акт, скица от кадъстъра и дан.оценка! И какво после - терасата не била моя, другата също, а мазето дали е то не е обща приземна обща част. Нотариусът, затова е нотариус проверява документи, прави справки и т.н. и ми издава нот.акт за СОБСТВЕНОСТ. Ако има спор за собственост, той трябва да е съдебен с привличане на нотариуса. При решение ,че терасите, мазето са общи части, то сделката се разваля и съдът следва да определи виновните лица, нанесените щети, обезщетения , връщане на суми с лихви, отнемане на собствеността върху терасите, може и мазето и пр. Има ли такива Решения на районен и следващи инстанции. Практика. Аз не намерих ! Моля посочете. А това са общи приказки- терасата е обща част. Ами погледнете Черномориато, особено Албена- това амфитеатрално /стъпаловидно / строителство. Всяка тераса пред съответния апартамент е помещение за долния. Такива са и нот.актове. Апартамент , плюс тераса. И сега терасата е обща част. Идват от долния, горния етаж, или пък аз искам да слънчасвам на техния етаж ! Нали тези тераси са общи части ! Нарушени права, полиция, прокуратура,общината. Най-добре е да се съборят тези сгради . "Има човек, има проблем " Й.В. Сталин
считам за меродавно Нот.акт. Ако там е записано ТЕРАСА, тя е моя собственост. и може да ми бъде отмета САМО по съдебен ред ! По тази логика-защо да не оспорваме и собствеността върху апартамента и т.н. Милиони съдебни дела! Нови съдебни сгради, състави, администръция. България ще е не Република България , а съдебна система /държава / България. Основно занимание , не икономика,производство, а съсебни дела!А защо да не се търси и отговорност, съдебна и от архитектите, строителите.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот georgiev_sfbg » 22 Ное 2019, 01:02

tochotocho написа:Що за документ е Нот.акт за собственост. В него е записоно Напр.:апартамент от 80 кв.м. и тераса от изток 30 кв.м. , тераса от запад 40 кв.м., мазе от 12 кв.м. Това нещо го купувам -нот.акт, скица от кадъстъра и дан.оценка! И какво после - терасата не била моя, другата също, а мазето дали е то не е обща приземна обща част. Нотариусът, затова е нотариус проверява документи, прави справки и т.н. и ми издава нот.акт за СОБСТВЕНОСТ. Ако има спор за собственост, той трябва да е съдебен с привличане на нотариуса. При решение ,че терасите, мазето са общи части, то сделката се разваля и съдът следва да определи виновните лица, нанесените щети, обезщетения , връщане на суми с лихви, отнемане на собствеността върху терасите, може и мазето и пр. Има ли такива Решения на районен и следващи инстанции. Практика. Аз не намерих ! Моля посочете. А това са общи приказки- терасата е обща част. Ами погледнете Черномориато, особено Албена- това амфитеатрално /стъпаловидно / строителство. Всяка тераса пред съответния апартамент е помещение за долния. Такива са и нот.актове. Апартамент , плюс тераса. И сега терасата е обща част. Идват от долния, горния етаж, или пък аз искам да слънчасвам на техния етаж ! Нали тези тераси са общи части ! Нарушени права, полиция, прокуратура,общината. Най-добре е да се съборят тези сгради . "Има човек, има проблем " Й.В. Сталин
считам за меродавно Нот.акт. Ако там е записано ТЕРАСА, тя е моя собственост. и може да ми бъде отмета САМО по съдебен ред ! По тази логика-защо да не оспорваме и собствеността върху апартамента и т.н. Милиони съдебни дела! Нови съдебни сгради, състави, администръция. България ще е не Република България , а съдебна система /държава / България. Основно занимание , не икономика,производство, а съсебни дела!А защо да не се търси и отговорност, съдебна и от архитектите, строителите.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:arrow: ...ти правиш ли някаква разлика между право на ползване и право на собственост? :mrgreen:
:idea: :arrow: https://www.google.bg/search?source=hp& ... CAU&uact=5
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот tochotocho » 22 Ное 2019, 21:13

MELLI , като си седя и т.н. Зящо не се кандитира за парламента. Там си седят и т.н. И аз да споделя , като си лежа , сънувам,. Пробвай го ! Релакс !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот tochotocho » 26 Ное 2019, 19:52

Пешо, интересувам се предимно от ПРАВОТО на СОБСТВЕНОСТ, Ако купя Нещо , сделка през Нотариус, считам ,че покупката ми е перфектна. зад нея стой НОТАРИУС. А идва НЯКОЙ и иска автомобила, апартамента, терасата- що за дивотия. Къде е Нотариуса. Тогава да променим Законите и да си правим дву странни частни сделки.
според мен, ако съм закупил апартамент със тераси и това е описано в нот.акт по сделката. трябва да има съдебно производство с участието на нотариуса по сделката. Нотариусите вече имат нещо като граж.отговорност. Отнемат ми терасата от 30 кв м. за която съм платил 30 000 лв. следва съдът в Решението да посочи и кой ще възстанови тази сума. Така е в ПРАВОВАТА държава, а не в БАНАНОВАТА. Виж днес кг. БАНАНИ са 1 , 70 лв. ! Митите картофи дори 1,80 лв. И няма ОПАШКИ, празнуваме 30 г. покупка на банани БЕЗ ОПАШКА пред "ПЛОД ЗЕЛЕНЧУК " Честито БЪЛГАРИ!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Неяснота в нотариален акт на апартамент

Мнениеот vili_spasova » 27 Ное 2019, 11:24

Здравейте. отговорността на нотариуса, застраховането и тнт е уредена в ЗННД /има дисциплинарна комисия, която следи за действията им/:

https://www.lex.bg/laws/ldoc/2133897733

ЗАКОН ЗА НОТАРИУСИТЕ И НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ

Застраховане

Чл. 30. (1) (Предишен текст на чл. 30, изм. - ДВ, бр. 18 от 2003 г.) Нотариусът се застрахова за времето на своята професионална дейност за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на неговите задължения, както и на задълженията на помощник-нотариуса и служителите в нотариалната кантора. Минималният и максималният размер на застрахователната сума се определят от Нотариалната камара.
(2) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2003 г.) Нотариусът е длъжен в 7-дневен срок от сключването на договора по ал. 1 да представи в Нотариалната камара копие от застрахователната полица.


Чл. 73. (1) (Доп. - ДВ, бр. 123 от 1997 г.) Нотариусът носи имуществена отговорност за вредите, причинени от виновно неизпълнение на неговите задължения, съгласно Закона за задълженията и договорите, но не повече от удостоверения материален интерес.
(2) Държавата не отговаря за действията на нотариуса.

Чл. 74. (1) За виновно неизпълнение на задълженията по закона и устава на Нотариалната камара нотариусът и помощник-нотариусът носят дисциплинарна отговорност.
(2) (Отм. - ДВ, бр. 18 от 2003 г.)

Чл. 75. (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2003 г.) (1) Дисциплинарните наказания са:
1. порицание;
2. (изм. - ДВ, бр. 95 от 2012 г.) глоба от 1000 до 5000 лв.;
3. предупреждение за лишаване от правоспособност;
4. лишаване от правоспособност за срок от 3 месеца до 5 години.
(2) Глобата по ал. 1, т. 2 се събира в полза на Нотариалната камара.

Чл. 76. (1) (Предишен текст на чл. 76, изм. - ДВ, бр. 18 от 2003 г.) Дисциплинарната отговорност се погасява с 6-месечна давност от откриване на нарушението и не по-късно от две години от извършването му.
(2) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2003 г.) Дисциплинарното нарушение са смята за открито от момента, в който органът по чл. 77, ал. 1 е узнал за нарушението. В случай, че узнаването е станало по повод на подадена жалба или сигнал, органът по чл. 77, ал. 1 е длъжен в тримесечен срок да образува дисциплинарно производство, ако прецени, че е налице дисциплинарно нарушение.


Вижте сроковете, доста удобни са :D
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

ПредишнаСледваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron