начало

Как да се „пипне“ заповедното производство и помирителни комисии за спорове между застрахователи Как да се „пипне“ заповедното производство и помирителни комисии за спорове между застрахователи

Избор на Професионален домоуправител с 67% или 33% от ИЧ ?!

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Избор на Професионален домоуправител с 67% или 33% от ИЧ ?!

Мнениеот steffyy » 03 Апр 2019, 10:36

Здравейте нова съм във форума,така че ми е драго да се запознаем!
Имам следния казус, на който ще съм много благодарна да ми отговори някой ...
Аз съм управител на етажната собственост в нашия вход, но искам да се откажа ...
Харесах фирма професионален управител, тъй като никой от входа не желае да стане, а и малко ли са ни неуредиците...,но няма да имаме нужния кворум за да стане тя...
И сега тук се появява моят въпрос в закона пише много противоречиви неща, но ще конкретизирам само едно.
I-во :
Кворум за провеждане на общото събрание
Чл. 15. (1) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) Общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представители собственици на най-малко 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, с изключение на случаите по чл. 17, ал. 2, т. 1 - 4 и 7.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Ако събранието не може да се проведе в посочения в поканата час поради липса на кворум по ал. 1, събранието се отлага с един час, провежда се по предварително обявения дневен ред и се смята за законно, ако на него са представени не по-малко от 33 на сто идеални части от общите части на етажната собственост.
(3) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато в случаите по ал. 2 липсва изискуемият кворум, събранието се провежда на следващия ден, а ако той е почивен или официален празник, в следващия работен ден, в часа и на мястото, посочени в поканата по чл. 13, ал. 1 за свикване на общото събрание. Ако липсва необходимият кворум по ал. 1, събранието се провежда по предварително обявения дневен ред и се смята за законно, колкото и идеални части от общите части на етажната собственост да са представени.



Това е ясно, до тук всичко е наред, но според мен това правило е само,когато е управител от етажната собственост,защото


II-ро:

(8) (Нова - ДВ, бр. 57 от 2011 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 26 от 2016 г.) По решение на общото събрание, взето с мнозинството повече от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, правомощията или част от тях на управителния съвет (управителя) могат да бъдат възлагани на физически лица или на юридически лица, които не са собственици. Договорът за възлагане се одобрява с решение на общото събрание, взето с мнозинство повече от 67 на сто идеални части от общите части на етажната собственост, и се сключва от упълномощено от общото събрание лице за срок до две години. Договор, сключен за по-дълъг срок, се смята за сключен за две години, а клауза, предвиждаща автоматично подновяване на договора или превръщането му в безсрочен, се смята за недействителна. В срока на договора избраното физическо или юридическо лице има правата, задълженията и отговорността на управителния съвет (управителя) по този закон.

И сега идва моят въпрос...Пише, че договор и съответно професионален домоуправител може се избере само с кворум от 67%от ИЧ, а по нагоре пише, че ако няма нужния кворум се отлага и тнт...и с 33% може да се гласува ...
Кое е вярно?! Моля помагайте :)
Благодаря още веднъж !
steffyy
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 03 Апр 2019, 10:28

Re: Избор на Професионален домоуправител с 67% или 33% от ИЧ

Мнениеот trando58 » 10 Апр 2019, 23:27

Важи това което е написано в първият цитат с червено. Това е законният начин за вземане на всякакви решения на ОС в ЕС и изборът за Управител ,или Управителен съвет с председател, не правят изключение. Много е важно в случая , да се спази точно процедурата за свикване на ОС в ЕС и ,ако това е сторено, в крайна сметка и двама души може да изберат кой да изпълнява длъжността.Разбира се, се изготвя в последствие и изряден протокол от ОС от настоящият домоуправител (или председателстващият ОС) и протоколчика на ОС
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron