начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Мнениеот questo » 26 Сеп 2018, 12:51

Здравейте.
Изчетох различни теми от форума и се извинявам,ако съществува в този казус някъде из форума.
В жилищен блок е направена надстойка на таванско помещение и е с променено предназначение на ателие. Изграждането на надстойката е минало по всички легални процедури и има необходимите документи.
Въпросът ми е следния. Покривът на това помещение остава ли като част от етажната собственост (а именно част е от целия покрив на сградата и участва в събиране на пари за поддръжката и ремонт на покрива) или се поема изцяло от собственика на помещението.
questo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Сеп 2018, 12:35

Re: Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Мнениеот borovinka » 26 Сеп 2018, 14:32

Общите части биват два вида (разграничителният критерии е техният характер):

Общи части в сграда по естеството си – те са от такова съществено значение за сградата, че без тях тя обективно не може да съществува. Това са: земята, върху която е построена сградата, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби и др.
Общи части по предназначение – те са създадени и предназначени да предоставят допълнителни удобства на собствениците, ползвателите и обитателите на блока. Това могат да бъдат: жилище на портиера, склад, партерен етаж, дворно място около сградата и др.

Какви права и задължения имам по отношение на общите части?

Общите части ползваме всички ние, които живеем под един покрив – затова както мога да се ползвам от тях, така и трябва да се съобразявам какво правя и как го правя. Законът изрично посочва какви права и задължения имам по отношение на общите части.

Права

да използвам общите части съобразно тяхното предназначение;
да участвам в управлението на общите части;

Задължения

да използвам общите части по реда, предвиден в правилника за вътрешния ред;
да не преча на другите да използват общите части на сградата;
да не причинявам вреди на общите части (напр. счупване на прозорец на стълбите);
да не завземам общите части;
да заплащам разходите за управление и поддържане на общите части, както и за ремонт и обновяване съразмерно на притежаваните от мен идеални части;
да поддържам общите части на сградата и своя самостоятелен обект в техническо състояние, отговарящо на законовите изисквания (това задължение трудно мога да изпълнявам сам, но ако например забележа, че фасадата на сградата се руши и това застрашава преминаващите отдолу граждани, добре е веднага да поискам свикване на общото събрание и вземане на решение за ремонт).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Собственост на покрив на надстройка в жилищен блок

Мнениеот questo » 26 Сеп 2018, 16:55

borovinka написа:Общите части биват два вида (разграничителният критерии е техният характер):

Общи части в сграда по естеството си – те са от такова съществено значение за сградата, че без тях тя обективно не може да съществува. Това са: земята, върху която е построена сградата, основите, външните стени, вътрешните разделителни стени между отделните части, вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, гредоредите, стълбите, площадките, покривите, стените между таванските и избените помещения на отделните собственици, комините, външните входни врати на сградата и вратите към общи тавански и избени помещения, главните линии на всички видове инсталации и централните им уредби, асансьорите, водосточните тръби и др.
Общи части по предназначение – те са създадени и предназначени да предоставят допълнителни удобства на собствениците, ползвателите и обитателите на блока. Това могат да бъдат: жилище на портиера, склад, партерен етаж, дворно място около сградата и др.

Какви права и задължения имам по отношение на общите части?

Общите части ползваме всички ние, които живеем под един покрив – затова както мога да се ползвам от тях, така и трябва да се съобразявам какво правя и как го правя. Законът изрично посочва какви права и задължения имам по отношение на общите части.

Права

да използвам общите части съобразно тяхното предназначение;
да участвам в управлението на общите части;

Задължения

да използвам общите части по реда, предвиден в правилника за вътрешния ред;
да не преча на другите да използват общите части на сградата;
да не причинявам вреди на общите части (напр. счупване на прозорец на стълбите);
да не завземам общите части;
да заплащам разходите за управление и поддържане на общите части, както и за ремонт и обновяване съразмерно на притежаваните от мен идеални части;
да поддържам общите части на сградата и своя самостоятелен обект в техническо състояние, отговарящо на законовите изисквания (това задължение трудно мога да изпълнявам сам, но ако например забележа, че фасадата на сградата се руши и това застрашава преминаващите отдолу граждани, добре е веднага да поискам свикване на общото събрание и вземане на решение за ремонт).



Благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
questo
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Сеп 2018, 12:35


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron