начало

КАК е поискала данни за делата на Иван Гешев в спецпрокуратурата, за да отговори на Лозан Панов КАК е поискала данни за делата на Иван Гешев в спецпрокуратурата, за да отговори на Лозан Панов

Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот rezuz » 16 Ное 2015, 08:24

Ръководство от касиер и домоуправител, избрано през 2008 година - има ли право да свиква събрания и да взима решения ?
Благодаря
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот lakavitsa » 16 Ное 2015, 12:19

Би следвало, след като учредителното събрание /по презумция по ПУРНЕС/ е проведено преди 2009, годината на влизане на ЗУЕС в сила, след като няма надлежната регистрация в Общинска или Районна Администрация, вече при новите условия, когато се е изисквало това, споменатите управителни и контролни органи да не са легитимни. Последното, тяхната нелегитимност, би следвало да отпадне с регистрирането им, по надлежния ред по ЗУЕС. Оттам нататък, ако е бира извършена такава регистрация, до днес след изтичане на 2-годишен предвиден по ЗУЕС мандат, след регистрацията до избора на нови такива органи по чл. 21 на ЗУЕС те са "управляващите" и "контролиращите"...Право да свиква събрание, предполага се имате предвид Общо събрание, има право всеки един от ползвателите и собствениците на ЕС в сградата в режим на ЕС. А дали тези решения са легитимни, има ред други изисквания по ЗУЕС, за които следва да прочетете споменатия закон.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот rezuz » 16 Ное 2015, 13:51

Разбрах ви въпреки прекалено дългите изречения :D
Но:
1. Регистрация по ЗУЕС не е правена, но какво общо има това - тя еднократна ли е и дава ли им специални права да продължат с управлението при изтекъл мандат ?
2. Мандата им е изтекъл 2010 г
3. Ок, събрания могат да правят, но ... имат ли право да взимат еднолични решения, напр. как да се разходват парите през годината и само да ни уведомят за това ?

Благодаря
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот lakavitsa » 16 Ное 2015, 15:13

Еднолични решения не могат да вземат. Дълги са изреченията, тъй като зуес на повечето звучи като езотерични приказки за немските групи или групировки...Доскоро, съгласно ЗУЕС, Решения се вземаха с 67% от гласовете на представените идеални части на това същото събрание, което следва да вземе решение /за ремонт например на покрива/ спрямо сумата от процентите на общите части, т.е. 100, на сградата. Предстои, ако вече не е станало, промяна на ЗУЕС, съгласно което 67 се заменя с гласовете на повече от 50% плюс 1. Имате право да обжалвате това решение, ако не сте изпуснали срока...По еднократността на регистрацията - по ЗУЕС отговорът е положителен, освен ако не е избрано ново ръководство през този 2-годишен мандат. За предишния закон - ПУРНЕС /преди 2009 г./ нека други да се произнасят. Не съм юрист, само съм бил много години управител и по ЗУЕС и по ПУРНЕС. "Само да ни уведомят за това", т.е. без Общо събрание?" - отговорът е категорично "не".
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот rezuz » 16 Ное 2015, 20:13

Благодаря ви много.
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот rezuz » 18 Ное 2015, 10:54

В тази връзка - при изтекъл мандат 2010 г. на домоуправител и касиер:

1. Има ли право съпругата на т.н. Домоуправител да извършва ревизия на касата ? Свидетели - само мъжът й и т.н. Касиер.
2. Може ли да поискам само аз като собственик спешно събрание за избор на ръководство - без да са нужни съгласие на 20% от ид.части за покана за провеждането ?
3. Кой изобщо има право да извършва самата ревизия на касата на ЕС ?

Благодаря
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот rezuz » 18 Ное 2015, 18:23

Никой ли не може да ми отговори? И прибавям още 1 въпрос:
Кого контролира упр съвет и кого контролира контр съвет?
Моля ви, много ни е важно, защото бакиите са големи...
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот lakavitsa » 18 Ное 2015, 18:37

Бакиите са големи, за сградите ЕС, в цялата страна. Касата се контролира от Контрольора или Контролния съвет, който ако не е избран на Учредителното събрание, е още по-лошо. Контролният съвет контролира изпълнението на взетите решения на провежданите ОС и разбира се, касата. Контролира и друго, вж ЗУЕС. Управителният съвет го контролира всеки собств. и ползвател на ЕС, зависи какво разбирате под контрол. Ако става дума за губещи си "съмнително" 1.04 лв. По повод предния Ви пост, като собственик не само Вие, но и всички ползватели и собственици имат това право, стига да има основание...Най-добре да прочетете Закона за Управление на Етажна Собственост и там могат да се видят синтезирано правата и задълженията и на Управителния и на Контролния Съвет.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 667
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ръководство на ЕС с отдавна изтекъл мандат

Мнениеот rezuz » 18 Ное 2015, 18:43

Много ви благодаря, имате ценен опит. Но ако може да ми отговорите съвсем точно на поста с 3те въпроса?
rezuz
Младши потребител
 
Мнения: 95
Регистриран на: 10 Окт 2006, 18:09


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron