начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Ремонт на покрив разпределение на сумата

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот lakavitsa » 22 Ное 2014, 20:50

"но не им се занимава от общината да глобяват - за съжаление." Не им се занимава, Дарина, да глобяват, защото как ще ги срещната по улицата, с ахрхаичните принципи, според които трябва да се уважават...пък и избори наближават, ще трябва гласове..."Как да глобяват или накажат И.Искров за КТБ, я по-добре в Черноморската Б.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот steff1 » 22 Ное 2014, 21:24

lakavitsa написа:за да е фирма трябва да ви представи документи, удост за вписване в агенция по вписванията, без възлагателен договор а само устно обещание как ще издържи в съда, ако имате претенции в случай, че пак протече, без взети решение оформени с протокол съгласно зуес, а преди това със законно свикано събрание съгл. зуес. Тия 150 души собственици ли са, ползватели или ведно с ония с верижките на врата.


Повечето са собственици, други са ползватели. 150 души в 73 апартамента. Някои от собствениците са неоткриваеми, по- точно никой не ги търси и съответно ще натоварят нас да плащаме и техните задължения. Натискът се упражнява върху нас.
Въпросът ми беше- трябва ли да има писмен договор от типа възложител- изпълнител или според закона е допустимо физическо лице да извърши тази немалка ремонтна дейност? Става въпрос за сума около 22 хил. лв. Засега. Утре може да реши да поиска повече, че материалите поскъпват. :lol:
steff1
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 22 Ное 2014, 16:08

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот lakavitsa » 23 Ное 2014, 09:39

Започвам изрично с условието, че не съм юрист. Повечето от строителните дейности в бг включително ремонт на покрива се извършват от физически лица, или от псевдофирми, каквото и да означава това. Позволявам си да твърдя, че физическото лице извършило този ремонт е с определена недостатъчност на компетентност, професионализъм и от това може да име последствия, при които има вероятност да потърсите отговорност от изпълнителя на ремонта. Например теч преди изтичането на 10-те години. 73-те собственици следва да създадат структура с управителене съвет /управител/ с контролен съвет, които следва да бъдат регистрирани в общинска/районна администрация съгласно ЗУЕС. Разбира се, че трябва да има възлагателен договор с 2 страни, и в този договор да бъде записано че фирмата изпълнител освен качественото изпълнение, като предмет на договора, да гарантира и срок на годност, използвани материали, вид изпълнение, записано черно на бяло. 22 хил. не са малко пари и може да се получи така, че може да последва теч и изпълнителите да са изчезнали.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот jhoro » 27 Ное 2014, 15:29

lakavitsa написа:Започвам изрично с условието, че не съм юрист. Повечето от строителните дейности в бг включително ремонт на покрива се извършват от физически лица, или от псевдофирми, каквото и да означава това. Позволявам си да твърдя, че физическото лице извършило този ремонт е с определена недостатъчност на компетентност, професионализъм и от това може да име последствия, при които има вероятност да потърсите отговорност от изпълнителя на ремонта. Например теч преди изтичането на 10-те години. 73-те собственици следва да създадат структура с управителене съвет /управител/ с контролен съвет, които следва да бъдат регистрирани в общинска/районна администрация съгласно ЗУЕС. Разбира се, че трябва да има възлагателен договор с 2 страни, и в този договор да бъде записано че фирмата изпълнител освен качественото изпълнение, като предмет на договора, да гарантира и срок на годност, използвани материали, вид изпълнение, записано черно на бяло. 22 хил. не са малко пари и може да се получи така, че може да последва теч и изпълнителите да са изчезнали.


Само едно уточнение - "в този договор да бъде записано че фирмата изпълнител" - записва се само "изпълнителя", без да се уточнява статута. ЗЗД

steff1 написа:Повечето са собственици, други са ползватели. 150 души в 73 апартамента. Някои от собствениците са неоткриваеми, по- точно никой не ги търси и съответно ще натоварят нас да плащаме и техните задължения. Натискът се упражнява върху нас.
Въпросът ми беше- трябва ли да има писмен договор от типа възложител- изпълнител или според закона е допустимо физическо лице да извърши тази немалка ремонтна дейност? Става въпрос за сума около 22 хил. лв. Засега. Утре може да реши да поиска повече, че материалите поскъпват. :lol:


Всеки може да е неоткриваем, ако никой не го търси. Тези ползватели - нали не са се самонастанили - би трябвало да знаят нещо за координатите на собствениците.
Плащането - по реда на ЗУЕС. Насрочвате си общо събрание - дата, час - ако няма кворум +1 час и колкото-толкова. Прави се протокол, взима се решение и се ремонтира. Който не е платил - може да си търсите парите от него И по съдебен път. С граждански иск.
За да се договори ремонта като вид и размер трябва да се направи проект с количественно-стойностна сметка. За да не се отрази поскъпването - купуват се всички материали наведнъж. Дали изпълнителя е физическо или юридическо лице няма никакво значение. Важното е дали има квалификация за конкретната работа.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот lakavitsa » 27 Ное 2014, 16:58

И интересно, кой ще ги търси, кой ще търси Пижето или Б.Сали от Самоков, кой търси Мето Илиенски и много други появили се физически лица във/без юридически форми на фирми, па било то и строителни. Трябва да го изживееш, преживееш, да ти потече, па да го търсиш, ако си нямаш работа. А и като разбереш какво представлява съдебната система, която ще Ви поразмотае няколко години, без да им пука въобще.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот lakavitsa » 27 Ное 2014, 19:44

Все още няма схема за търсене за такива собственици, които са в чужбина и са се насочили към другия край на света или съседна държава. Просто няма механизъм за това. Ако са се скрили, и близките ако знаят за какво ги търсят, няма да получите нищо от това което може да Ви доведе до инфо за тяхното местонахождение, и ако ги откриете като адрес не може да последва кой знае какво. Просто някои хора - собственици например - ще Ви е много трудно да ги принудите да си плащат вноски за ремонти и обновяване на ЕС, или всякакви дължимости по ЕС; обществото просто не е подготвено за това. Те ако са тук в Бг ще Ви е трудно, пък камо ли в Сиера Леоне или Коми, например.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот koko29 » 04 Мар 2015, 19:39

Здравейте. Бих искал да попитам юристи или някой вече спечелил дело срещу етажна собственост, дали съсобствениците са солидарно задължени лица? Т.е. ако заведа дело с/у собствениците след едноличен ремонт на покрив, мога ли да отправя иск за цялата сума към определени лица както е записано в чл.127 от ЗЗД, или здължително иска трябва да е събразно притежаваните общи части от различните собственици? Въпроса ми е породен понеже жилищният блок е много голям и средно се припадат по 0.6 - 0.7% на имот и нямам възможност да издиря всички понеже не ги познавам.
Благодаря предварително.
koko29
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Мар 2015, 12:15

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот lakavitsa » 05 Мар 2015, 17:22

Това е било грешката Ви, и не е безпочвено, необосновано любопитство да ги търсите, да ги "опознавате". Въпреки неудобството. Първо това би трябвало да стане чрез Книгата на собствениците, която би трябвало да се съхранява, съгласно ЗУЕС, в Предс. на УС / Управителя на сградата ЕС, и от която може, донякъде, да разберете къде са въпросните господа. Опитвам се да бъда "ментор" и да соча пътищата за "издирването". Друг метод, чрез Предс./Управителя ЕС, да поискате инфо от лицето натоварено с ЕС в Районна / Общинска администрация. За голяма съжаление никой не контролира тия книги, в тая държава, за разлика от другаде по други геоширини. При всички положения законосъобразно е според дела на ид.части от общите части на всеки собственик да бъдат поделени разходите по ремонта на този най-голям дял от общите части - покрива на Вашата сграда ЕС. Що отлагате кандидатстване за безплатно...? Или се боите от Мая че ще Ви нахока, че сте наивен. Това е най-новото, след заплахи за отнемане, плащане "до живот" и пр. и пр.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот koko29 » 06 Мар 2015, 18:17

В случая Управителя е един от потърпевшите дето ще плаща и усилено не иска да ми даде домовата книга. А аз не живея там и няма как да ги познавам.
Въпроса ми беше дали след като вече ремонта е извършен и ще се води дело трябва да се поделят съобразно общите части или не. Аз поне си го тълкувам така: Пари за ремонт и обновяване се събират съобразно притежаваните общи части, но когато ремонта вече е платен еднолично аз се явявам кредитор и тогава според мен другите стават солидарни длъжници на цялата сума. По ЗЗД мога да изискам сумата за тяхното обгатяване дори само от един от тях, а той после да предяви регрес към останилите, до сумата дължима от него съобразно общите части. Не знам на прав път ли съм, за това попитах за мнение......
А за санирането, това е чудесно, но целта ми е да си взема парите, а не някой да ремонтира покрива, той вече е ремонтиран.
koko29
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Мар 2015, 12:15

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот lakavitsa » 06 Мар 2015, 23:17

ще започна от последното. Той вече е ремонтиран. Но имам подозрения за липса на гаранция за свършеното. Може и да греша. Ако търсите парите си за свършеното, би трябвало да се обърнете към представляващия структурата на ЕС, в случая предс. на УС или самия управител, не познавам структурата Ви на управление и контрол във входа. Вие отправяте исково заявление, ако следваме предпочитанията на 111888 или подобно, до представляващия управата, а не срещу всеки поотделно. Така е и при исково заявление за отмяна на решение на ОС или Сдружение ЕС. Изхождам от мое дело. Което спечелих. Не съм юрист, ползвате съветите ми като дългогодишен управител ЕС.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Ремонт на покрив разпределение на сумата

Мнениеот koko29 » 08 Мар 2015, 16:30

lakavitsa написа:ще започна от последното. Той вече е ремонтиран. Но имам подозрения за липса на гаранция за свършеното. Може и да греша. Ако търсите парите си за свършеното, би трябвало да се обърнете към представляващия структурата на ЕС, в случая предс. на УС или самия управител, не познавам структурата Ви на управление и контрол във входа. Вие отправяте исково заявление, ако следваме предпочитанията на 111888 или подобно, до представляващия управата, а не срещу всеки поотделно. Така е и при исково заявление за отмяна на решение на ОС или Сдружение ЕС. Изхождам от мое дело. Което спечелих. Не съм юрист, ползвате съветите ми като дългогодишен управител ЕС.


Нещата нямат общо, но благодаря. Покрива наистина е ремонтиран, има няколко оферти, предварителен договор, Приемо-предавателен протокол, фактура, гаранция и всичко. Свиках Общо събрание с подписан протокол от свидетели. На общото събрание за възстановяване на разходите присъствах само аз, като на на 3-то заседание (както е по закон) приех еднолично да ми се възстанови на сумата. Залепих копие от протокола на таблото, но никой от ЕС не възрази. Сега остава да си потърся парите по съдебен ред.
Т.е. да разбирам, че мога да отправя иск за цялата сума само към Управителя, а ако Съда отсъди в моя полза, той ще си търси парите от останалите?
koko29
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 04 Мар 2015, 12:15

Предишна

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron