начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот ansam » 14 Мар 2014, 13:36

Здравейте, става въпрос за ремонт по подмяната на щранговете за вода и как се взима решение за това.
Преди 2 дни имахме събрание на входа, на което от 54 апартамента присъствахме 15 души. Идваха фирми да ни представят своите оферти, да предлагат материали...
Не останах до края на събранието, но на СЛЕДВАЩИЯ ден вече имаме график за поставяне на новите щрангове (по 600 лв. на апартамент!) и датите за ремонта са за този месец. Попитах как толкова внезапно и спешно се е взело такова решение.
Домоуправителят твърди днес, че е минавал по апартаментите и "всички са се разписали, че са ЗА ремонта" - но на събранието имаше само 15 човека и не знам как те могат да вземат такова решение. Говорих с 5-ма съседи, които не са дали подпис и не им е искан.
Според домоуправителя, всичко с фирмата е уточнено (за 1 нощ!) и ако не осигуря достъп на определената дата, дължа неустойка 10 %...
Неустойка на какво - аз нямам договор?!?!
Има ли сила на взимане на решение от ОС подписването на хора по апартаментите - та те не са били на събранието?
Как да постъпя?
Според мен, това "решение" не може да е легитимно, но как да се аргументирам?
ansam
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Мар 2014, 13:32

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот doc03 » 14 Мар 2014, 21:06

Ака сте с по 2 (два) щранга на апартамент, сумата е двойна на нормалната за този ремонт. Ако сте с по един щранг, е баснословна.
Не плащайте нищо.
Друг е въпросът, че с 15 човека, дори да са собственици на най-големите апартаменти в блока, няма как да имате кворум на събранието. И не сте длъжни да се съобразявате с далаверата на домоуправителя, а и да му плащате подмяната на неговите щрангове.
След като сменят щранговете на блока, пропускайки Вашия апартамент, извикайте майстори, за лично Ваша сметка, и те ще Ви сменят тръбите на щранговете за не повече от 300 лева (това е цената ако имате два щранга). При тези условия, сумата за подмяна на хоризонталните щрангове в мазето на блока, ще е някъде около 60 лева на апартамент. Тях вече можете и да платите, ако Ви хареса как са ги монтирали.

Не давайте да Ви се качват на главата! Все пак има и съд в тази държава!
ПРЕД НАЙ-ВАЖНИТЕ ПЪТИЩА НЯМА УКАЗАТЕЛНИ ТАБЕЛИ ...
http://vbox7.com/play:7d23a9b5&r=emb :D

Простичко е: http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.html
Аватар
doc03
Активен потребител
 
Мнения: 2306
Регистриран на: 16 Апр 2009, 22:24

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот bird_of_paradise » 15 Мар 2014, 00:18

ansam написа:Здравейте, .......Как да постъпя?

Говорете със съседите, като се спогодите да не подписват на крак за нещо, на което не са присъствали, респективно не са дали съгласие( как се създавали документи с невярно съдържание все се пита тук - ми, ето как . Всъщност това е повод да сезирате и прокуратурата, но за там обезателно с адвокат, че тоягата има два края). Отпосле се запознайте с чл. 40, ал.1 ЗУЕС и после ангажирайте колега, или сядайте да пишете сама молбата до съда.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот TheOldMan » 15 Мар 2014, 01:03

Поискайте да видите протокола от събранието, списъка с подписите на "съгласните".
Но дори и в тоя случай... за половината (че и по-малко) от тия пари ще намерите майстор, който да дойде в деня на ремонта и ще смени за ваша сметка тръбите във вашия апартамент без да затормозява работата на другите майстори. Уговаряте се с майстора, в момента в който спрат водата той реже тръбите, слага полипропилена и чака другите майстори да стигнат до неговите тръби и да се залепят за тях. Един ППР кран е 10-15 лева, прехода ППР-стомана е 5 лева, тръбите са почти без пари - левче метъра, колена и тройници са стотинки. 100 лв/етаж за 1 щранг излиза цената с труд и без някаква печалба. 130-150 лева е максимума, който би трябвало да плащате ако имате един щранг, и до 250-300 лева макс за 2. Хоризонталната разводка в мазетата е с малко по-скъпи тръби заради диаметъра, но пък почти няма работа. И там макс 30-40 лева от апартамент да приберат.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот lakavitsa » 15 Мар 2014, 18:54

и какво става, ако поискате протокола от събранието и не ви се даде, Олдман. Щото комшиите от съседния блок го искат, но все едно че си казал на стената или дървото пред блока...
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот elgeor » 15 Мар 2014, 20:38

Управителя на ЕС е длъжен чрез съобщение да извести за изготвянето на протокола от ОС, както и също така да го представи на собственик/ползвател при поискване. Всеки собственик/ползвател може да обжалва решение на ОС на ЕС, когато не е съгласен с него. /Много често при провеждането на тези събрания не се спазват предвидените в закона процедури и срокове, което е достатъчно основание за съда да се произнесе за незаконосъобразност на ОС/. Срокът за обжалване на решението е 30 дневен от поставяне на съобщението за изготвен протокол.
elgeor
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 11 Апр 2012, 11:40

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот ansam » 17 Мар 2014, 15:40

Мдаа, поискахме протокола - отговорът беше - "А кафе искате ли?" - и не го даде. Но на мен и не ми трябваше - аз бях на събранието и знам колко човека бяхме!
Говорих с много съседи - повечето бяха подведени, че "на събранието всички бяха съгласни, сега ти ли ще се цепиш от колектива" и някои от тях са се подписали.
А от някои апартаменти дори е събирана първа вноска! Без договор! Лично от домоуправителя - фирмата каза, че иска първа вноска при монтажа...
Четох Закона, казах всичко за кворум, насрочване на ново събрание ... глас в пустиня. Това не било вярно, онова от закона не съм разбрала, и той го бил чел, нищо такова там не пишело...
Просто му изтича мандатът като домоуправител след 2 месеца и понеже досега не успя да си пробута идеите (той от 2 години говори за тези щрангове) явно сега действа с всички средства.
Сериозно се замислям да се откажем и да си викнем наши майстори... Цената на тази фирма за 2 щранга е 684 лв. на апартамент, с включени общи части - тавани, мазета...
ansam
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Мар 2014, 13:32

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот dikobraz » 18 Мар 2014, 09:49

Ansam - добре дошла в клуба на лошите съседи.
цитат
поискахме протокола - отговорът беше - "А кафе искате ли?" - и не го даде
При тази ситуация не виждам друг вариант освен да ги поискате / протокола и офертата за цената/ с нотариална покана или с препоръчано писмо със заверка на съдържанието.
Не, че ще се стресне, но поне ще има нещо черно на бяло като отказ.

За мен лично - нежеланието и криенето на документи е показател че има нещо нечисто.

Накратко без протокол от ОС и договор с фирма за цена и изпълнение който да е одобрен на ОС,
никакви пари.

Тия приказки като - Всички дадоха, само ти не си дал - останаха в миналото.

Успех
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот lakavitsa » 18 Мар 2014, 10:57

останаха в миналото, но е повсеместна практика в страната на ЗУЕС. Все още поне 90% са на принципа "за по-лесно", "на калпак" или "на апартамент" за ремонти, обикновено на парче ремонти и резултатите се виждат в цялата страна, Дикобраз. Ето сега комшиите през 2 блока на нашия, поискаха числото на дяловото участие на всяка ет. единица в блока по чл. 23. ал. 1, т. 10 на ЗУЕС от Районната администрация и минават няколко месеца, за да разберат че в същата администрация цари абсолютен хаос по отношение на регистрация на отделните имоти, без наказуемост за когото и да било, не могат да се разберат кой да свърши тази работа по гореспоменатия член, гледат с насмешка на такива искови молби до Администрацията и т.н. и т.н.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот dikobraz » 18 Мар 2014, 12:41

до излизане на становище на администрацията, би трябвало до се приложи написаното в ЗУЕС


идеалните части за всеки самостоятелен обект се определят като съотношение между сбора на площта на самостоятелния обект и складовите помещения, придадени към обекта, разделен на сбора от площта на всички самостоятелни обекти и придадените складови помещения, като така полученото число се преобразува в проценти.
Апартаментите и мазетата в най общия случай са еднотипни така че, сметките според мен не са трудни, дори и някой да откаже да даде данни.
Ако го чета правилно, тук не влизат стълбището и коридорите и ПРУ / където ги има / в сумата
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот ansam » 19 Мар 2014, 12:00

TheOldMan написа:...100 лв/етаж за 1 щранг излиза цената с труд и без някаква печалба. 130-150 лева е максимума, който би трябвало да плащате ако имате един щранг, и до 250-300 лева макс за 2. Хоризонталната разводка в мазетата е с малко по-скъпи тръби заради диаметъра, но пък почти няма работа. И там макс 30-40 лева от апартамент да приберат.

А сега да кажа цените при нас - всички апартаменти плащат по равно, без значение колко са големи; всички апратаменти имат по 2 щранга.
Цената на общата част, която "трябва" да платя е 370 лв. (за всеки апартамент), останалото до 684 е цената на двата щранга... Плюс това, естествено, им даваме старите тръби за скрап, "затова цената ни е ниска". :shock:
Ако искате, да ви кажа и коя е фирмата...
ansam
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 14 Мар 2014, 13:32

Re: домоуправителят ни налага решения "взети от всички"

Мнениеот dream1984 » 22 Мар 2014, 12:43

Плаща се на % идеални части. Ние в момента това изчисляваме...Ако идеални части по нотариален акт са 2% на 10000 оферта значи - 200лв.
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron