начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК

Мнениеот muncho » 14 Юли 2013, 14:14

Здравейте, имам проблем, и реших да ви пиша.

Проблемът е, че получих Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от ГПК.

Домоуправителят на блок, в който имам два напълно необитаеми апартамента от 10-ет години и в които никой никога не е живял (с показатели на водомерите в апартаментите 0000,00 кб.мерта, и платени суми за ток за този период около 2лв., това лесно мога да докажа) ме съди за неплатени месечни такси за портиер и консумативи, за период от последните три години.

Искът е за около 2500 лева.. Въпросният боклук се позовава на вътрешният правилник на кооперацията, в който е гласувано, че собственик който не живее в апартамента си плаща по 30лв.на месец. на апартамент , а който живее по 50лв. Излишно е да споменавам, че съм пропуснал срока за обжалване на това решение преди години.

Пропуснах да отбележа, че е гласувано в правилника плащанията за разходи за управление и поддържане на общите части на етажната собственост да стават на апартамент, а не както е според Чл. 51. (1) от закона.

Запознат съм с:

Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
***
Допълнителни разпоредби
§ 1. По смисъла на този закон:
11. (предишна т. 9, изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) "Разходи за управление и поддържане" са разходите за консумативни материали, свързани с управлението, за възнаграждения на членовете на управителните и контролните органи и за касиера, както и за електрическа енергия, вода, отопление, почистване, абонаментно обслужване на асансьор и други разноски, необходими за управлението и поддържането на общите части на сградата.

***
Моля ако някой може да отговори, имам ли шансове в съда, т.к. не съм обжалвал в скок решението на ОС преди години?

Знам, че закона е на моя страна, но...?
muncho
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Окт 2012, 20:19

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от

Мнениеот dikobraz » 14 Юли 2013, 17:52

Като начало поискайте от домоуправителя копие от протокола на ОС, дори и да сте изпуснали срока за обжалване това не отменя правото Ви да имате копие от протокола.
Разгледайте го, най добре с адвокат ако има възможност и преценете по нататъшни действия.
Естствено и копие от правилника изискайте.

Че трябва да се дават пари за поддръжка от всеки собственик спор няма, но много ми се виждат 30 лв срещу 50 лв.
По скоро трябва да се приведат таксите съгласно ЗУЕС / Как ще го направи управителя е негов проблем / и тогава да предяви иск.
И хипотетично се питам - ами ако в правилника е прието за необитаем апартамент да се плаща 300 лв примерно? Дали ще е правилно ?

А и нещо 2500 лв ми се виждат много - 3г х12м са 36 вноски по 30 лв са 1080 лв. а до 2500 лв откъде идва разликата
И още един въпрос - а пари за "фонд ремонт " иска ли, или е забравил?

Това е само мнение и не е препоръка...
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от

Мнениеот muncho » 14 Юли 2013, 19:24

2 апартамента по 1080лв. = 2160 :cry: плюс лихви.

П.с. Не е нормално решения в правилника за вътрешен ред да стоят над закона.
Как така по закон след като не обитавам имота си Чл. 51. (2) съм освободен от месечни такси за разходи за управление и поддържане на общите части на етажната собственост, а ще се вземе под внимание решение от правилника от страна на съдията.

А ако съседите ми определят (без да знам докато съм в чужбина), лично и само за мен такса от 1 милион на месец и я впишат в правилника за вътр. ред, и аз не обжалвам решението в срок?


Те след време могат да си искат милионите с лихвите.
muncho
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Окт 2012, 20:19

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от

Мнениеот toni_sf » 15 Юли 2013, 14:35

muncho написа:2 апартамента по 1080лв. = 2160 :cry: плюс лихви.

П.с. Не е нормално решения в правилника за вътрешен ред да стоят над закона.
Как така по закон след като не обитавам имота си Чл. 51. (2) съм освободен от месечни такси за разходи за управление и поддържане на общите части на етажната собственост, а ще се вземе под внимание решение от правилника от страна на съдията.

А ако съседите ми определят (без да знам докато съм в чужбина), лично и само за мен такса от 1 милион на месец и я впишат в правилника за вътр. ред, и аз не обжалвам решението в срок?


Те след време могат да си искат милионите с лихвите.

Щот си Мунчо затова ,ти можеш ли да докажеш ,че си уведомил Управителя на ЕС ,че няма да обитаваш жилището повече повече от 30 дни в рамките на 1 календарна година . Или само гледаш кой член е в твоя полза .Та щом ОС е решило да плащаш ще плащаш , член 51 т3 и член 51 т4. И много грешно тълкуваш член 51 т 2 :D
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: Заповед за изпълнение на парично задължение по чл.410 от

Мнениеот muncho » 15 Юли 2013, 19:37

Сериозно, ако някой може да помогне ...
muncho
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Окт 2012, 20:19


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron