начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения ред

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения ред

Мнениеот vienna_123 » 11 Юли 2013, 09:46

Здравейте!
Семейството ми има проблем със съседите си. От известно време насам не ни се предоставят документи за извършени ремонти, протоколи от събрания, както и каквито и да било други документи. На Общо събрание на етажната собственост, бяхме карани да пишем имена и ЕГН на празен бял лист с обяснението, че е за присъствалите на събранието. Писането на личните данни бе поискано от адвокат на единия от собствениците. При отказ от наша страна да изпълним искането (което е неправомерно според мен), получихме заплахи за изгонване, поради неизпълнение на решенията на управителния съвет.
След този случай не сме присъствали на общи събрания на етажната собственост. Протоколи от общи събрания не получаваме, не получаваме документи за ремонти, получаваме само искания за заплащане на суми (без конкретни доказателства).
С всеки опит за разговор с някой от съкооператорите и по-конкретно с домоуправителя и контролиращия орган, за да получим протокол, документи..., ни бе казано, че упражняваме тормоз върху тях, безпокоим ги и т.н.
Последното, което получаваме е нотариална покана, в която се иска заплащане на ремонт и да се прекрати психическия тормоз, има и поставен срок.
Как следва да се защитим? Има ли Наредба за обществения ред или е отменена? Какво следва да предприемем?
Благодаря предварително за отговора
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 11 Юли 2013, 09:57

Има Закон за управление на етажната собственост, в който е записано какви са правомощията на Управителния съвет, Управителя и Контролния съвет на ЕС.
Като са толкова големи да идват с адвокат, извадете и вие един адвокат и с негово съдействие изискайте да се запознаете с документите на Етажната ви собственост, вкл. сметките и справките за извършени ремонти на ОЧ и направените плащания за това. Имате право да знаете за какво ви търсят плащане. Тормоза и личното отношение ги оставете настрана. Не може да бъде тормоз искането на справка за извършени разходи от общи пари на ЕС.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот vienna_123 » 11 Юли 2013, 10:22

borovinka написа:Има Закон за управление на етажната собственост, в който е записано какви са правомощията на Управителния съвет, Управителя и Контролния съвет на ЕС.
Като са толкова големи да идват с адвокат, извадете и вие един адвокат и с негово съдействие изискайте да се запознаете с документите на Етажната ви собственост, вкл. сметките и справките за извършени ремонти на ОЧ и направените плащания за това. Имате право да знаете за какво ви търсят плащане. Тормоза и личното отношение ги оставете настрана. Не може да бъде тормоз искането на справка за извършени разходи от общи пари на ЕС.


Да, но имам нотариална покана, в която имам срок за прекратяването на психическия тормоз, който всъщност как да докажа, че не упражнявам?
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 11 Юли 2013, 11:19

A нотариалната покана с какво точно ви задължава, че да правите каквото и да било?
Ако имате излишни пари, отговорете и вие с нотариална покана, че не разбирате за какъв тормоз става въпрос и опишете, че искате, както е редно по ЗУЕС, да се запознаете със сметките на ЕС и с всички документи, касаещи ет. собственост, намиращи се във владение на Управителя на ЕС.

Ако не ви се намират излишни 70 лева за нот. покана, можете същото писъмце да го изпратите и препоръчано с обратна разписка (която си пазите) до адреса на управителя на ет. собственост.

Не вие трябва да доказвате, че НЕ упражнявате психически тормоз, а този, който твърди, че му причинявате такъв, трябва ТОЙ да го докаже. (В България доказателствената тежест е за този, който изказва твърдението).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот vienna_123 » 11 Юли 2013, 13:09

Съгласно чл. 11 (1), т. 10 е) Общото събрание приема решения и за: изваждане от сградата на собственик, ползвател или обитател по реда на чл. 45 от Закона за собствеността за определен срок, но не по-дълъг от три години. Тоест ако да кажем, че няколко съседи решат, че не си им симпатичен, могат да кажат "той упражнява психически тормоз над нас" и да се предприемат действия по изгонване. А жертвата на обвиненията дори няма пред кого да се защити. Тук има доста голяма предпоставка за измами според мен и би трябвало да бъдат предложени изменения, за да отпадне тази точка от правата на Общото събрание на етажната собственост.
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Нотариална покана, психически тормоз

Мнениеот eurolinker » 12 Юли 2013, 09:53

Здравейте, фактическата обстановка, която описвате е доста сложна. Скицираното в поста показва, че има налице вече доста правоотношения. Най-добре е да се обърнете към адвокат, т.к. нот. покана подготвя почвата за евентуален иск срещу вас. Можете да изчакате още, но не би било във ваша полза.
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Психически тормоз (съседи)

Мнениеот nmitova » 12 Юли 2013, 10:40

Здравейте,

в срока, който е посочен в нотариалната покана, подайте отговор на същата (също чрез нотариус). В отговора на нотариалната покана посочете срок, в който да Ви представят разходни документи за ремонтите. Отговорът на нотариалната покана е добре да бъде подготвен от адвокат или нотариус.
nmitova
Потребител
 
Мнения: 140
Регистриран на: 22 Апр 2013, 13:05

Re: Психически тормоз (съседи)

Мнениеот borovinka » 12 Юли 2013, 10:44

Темата се дублира и там вече са разписани доста подробно възможностите.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 12 Юли 2013, 10:56

Вижте, това "извеждане на собственик" от сградата по ЗУЕС не си мислете, че става на принципа на Ку-клус-клан - "Този не ни кефи, вадим го и го линчуваме". Решението на ОС си минава през санкцията на съд. ;) Там засегнатият може да се защити, не е беззащитен и разполага с всички средства за доказване и защита на тезата си.

Обърнете внимание кой какво доказва - не човек трябва да докаже, че не е сгрешил, а обвиняващият го трябва да докаже, че именно този, за когото твърди извършване на грешка, е извършил точно тази грешка. Вие в случая няма от какво да се браните толкова. Поздравете комшиите си и си свиркайте.

Засега, въпреки няколкогодишното съществуване на ЗУЕС, ефективно изгонен от ЕС, като решението за това да е било потвърдено от съда, няма.
Имаше един опит в Пловдив да изгонят собственичка, която отглеждаше стотици животни в дома си и беше превърнала жилището в кочина и непрекъснато правеше някакви ремонти, но нищо не стана. Ето и статия по въпроса, ако ви се чете: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1735218 Само да спомена, че на 2-ра инстанция падна решението на районния съд.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот vienna_123 » 15 Юли 2013, 11:40

borovinka написа:Вижте, това "извеждане на собственик" от сградата по ЗУЕС не си мислете, че става на принципа на Ку-клус-клан - "Този не ни кефи, вадим го и го линчуваме". Решението на ОС си минава през санкцията на съд. ;) Там засегнатият може да се защити, не е беззащитен и разполага с всички средства за доказване и защита на тезата си.

Обърнете внимание кой какво доказва - не човек трябва да докаже, че не е сгрешил, а обвиняващият го трябва да докаже, че именно този, за когото твърди извършване на грешка, е извършил точно тази грешка. Вие в случая няма от какво да се браните толкова. Поздравете комшиите си и си свиркайте.

Засега, въпреки няколкогодишното съществуване на ЗУЕС, ефективно изгонен от ЕС, като решението за това да е било потвърдено от съда, няма.
Имаше един опит в Пловдив да изгонят собственичка, която отглеждаше стотици животни в дома си и беше превърнала жилището в кочина и непрекъснато правеше някакви ремонти, но нищо не стана. Ето и статия по въпроса, ако ви се чете: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1735218 Само да спомена, че на 2-ра инстанция падна решението на районния съд.


Добре, но ако 5 собственика кажат: "Те ме обиждат, псуват, тормозят", дори да не е истина, придобива сила, защото са 5, а ние 1. Ако ме разбирате правилно......Затова е малко сложно.
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 15 Юли 2013, 11:59

Убеждавайте се сам(а) в каквото си искате, след като не желаете да се вслушате в съвет, който ви се дава по случая. Ако целта е просто да се жалвате във форума как съседите ви тормозят, обиждат и наричат не знам как си и да го играете жертва на съседски войни, ваша си воля.
Имате средства, с които да се защитите, но явно предпочитате да се чувствате жертвата и да не предприемате нищо насреща.

Хубав ден от мен и успех с комшиите.

П.С. Пред кого "добива сила" това, че Ганка, Минка, Спас и Анастас казали за Вашето семейство, "че ги били тормозили"? Пред Иванка, Станка и Генко от съседния вход или? Нещо не ми е ясно как невярно (според вас) твърдение, ако се твърди от 5-ма, ставало вярно. Ама вие явно си знаете...
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот vienna_123 » 15 Юли 2013, 12:51

borovinka написа:Убеждавайте се сам(а) в каквото си искате, след като не желаете да се вслушате в съвет, който ви се дава по случая. Ако целта е просто да се жалвате във форума как съседите ви тормозят, обиждат и наричат не знам как си и да го играете жертва на съседски войни, ваша си воля.
Имате средства, с които да се защитите, но явно предпочитате да се чувствате жертвата и да не предприемате нищо насреща.

Хубав ден от мен и успех с комшиите.

П.С. Пред кого "добива сила" това, че Ганка, Минка, Спас и Анастас казали за Вашето семейство, "че ги били тормозили"? Пред Иванка, Станка и Генко от съседния вход или? Нещо не ми е ясно как невярно (според вас) твърдение, ако се твърди от 5-ма, ставало вярно. Ама вие явно си знаете...


Благодаря, но не разбрах какво точно ме съветвате да предприема. Единствено разбрах, че е добре да не обръщам внимание. Това ок, но тя нотариалната покана си е в сила, искат ми се пари, документи не ми се дават, а на всичкото отгоре се казва, че оказвам психически тормоз, например за това, че съм попитала кога ще получа протоколи, документи, фактури и т.н.
Съгласно ЗУЕС и "умниците", които са въвели мярката - съседите имат право да те изгонят, решават, че им пречиш и те гонят - толкова. Казва го закона, не аз.
А пък след това АЗ съм тази, която трябва да завежда дело и да се защитава, както и да доказва, че не упражнява тормоз.
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Нотариална покана, психически тормоз

Мнениеот vienna_123 » 15 Юли 2013, 12:54

eurolinker написа:Здравейте, фактическата обстановка, която описвате е доста сложна. Скицираното в поста показва, че има налице вече доста правоотношения. Най-добре е да се обърнете към адвокат, т.к. нот. покана подготвя почвата за евентуален иск срещу вас. Можете да изчакате още, но не би било във ваша полза.


За какъв иск по-точно подготвя почвата нотариалната покана?
За заплащане на оставащата дължима сума за ремонта или за нещо друго?
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 15 Юли 2013, 13:12

vienna_123 написа:
eurolinker написа:Здравейте, фактическата обстановка, която описвате е доста сложна. Скицираното в поста показва, че има налице вече доста правоотношения. Най-добре е да се обърнете към адвокат, т.к. нот. покана подготвя почвата за евентуален иск срещу вас. Можете да изчакате още, но не би било във ваша полза.


За какъв иск по-точно подготвя почвата нотариалната покана?
За заплащане на оставащата дължима сума за ремонта или за нещо друго?


Зависи какво пише в самата покана. Няма как да гадаем, без да сме я видели.
Затова ви се отговори, че и вие трябва да им върнете отговор, точно за да си "подготвите почвата" и вие при евентуален процес от тяхна страна.
Нещата не са толкова крайни, колкото ги възприемате. Напишете им в отговор на нотариалната покана, това, което пишете и на нас тук - че искате да се запознаете официално с документите и сметките, за да разберете за какво ви искат пари. За тормоза и заплахите не споменавайте нищо в нотариалната покана, все пак там си има друг ред за "жалване".
Не могат да ви изгонят току-така от ЕС. Написах ви го, но не четете - "изгонването" минава през съд. Не е като да се съберат комшиите ви и да кажат, "Петрови от първия етаж не са ни никак симпатични, дайте да ги обвиним, че ни тормозят и да ги изгоним".

Ако не можете да се ориентирате сама от написаното във форума, потърсете адвокат за лична среща и му обяснете всичко това, което обяснявате и на нас. Колегата ще може да ви подготви съответните документи (отговор на поканата), ако не можете да се справите сама.
Успех.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот vienna_123 » 15 Юли 2013, 15:04

borovinka написа:
vienna_123 написа:
eurolinker написа:Здравейте, фактическата обстановка, която описвате е доста сложна. Скицираното в поста показва, че има налице вече доста правоотношения. Най-добре е да се обърнете към адвокат, т.к. нот. покана подготвя почвата за евентуален иск срещу вас. Можете да изчакате още, но не би било във ваша полза.


За какъв иск по-точно подготвя почвата нотариалната покана?
За заплащане на оставащата дължима сума за ремонта или за нещо друго?


Зависи какво пише в самата покана. Няма как да гадаем, без да сме я видели.
Затова ви се отговори, че и вие трябва да им върнете отговор, точно за да си "подготвите почвата" и вие при евентуален процес от тяхна страна.
Нещата не са толкова крайни, колкото ги възприемате. Напишете им в отговор на нотариалната покана, това, което пишете и на нас тук - че искате да се запознаете официално с документите и сметките, за да разберете за какво ви искат пари. За тормоза и заплахите не споменавайте нищо в нотариалната покана, все пак там си има друг ред за "жалване".
Не могат да ви изгонят току-така от ЕС. Написах ви го, но не четете - "изгонването" минава през съд. Не е като да се съберат комшиите ви и да кажат, "Петрови от първия етаж не са ни никак симпатични, дайте да ги обвиним, че ни тормозят и да ги изгоним".

Ако не можете да се ориентирате сама от написаното във форума, потърсете адвокат за лична среща и му обяснете всичко това, което обяснявате и на нас. Колегата ще може да ви подготви съответните документи (отговор на поканата), ако не можете да се справите сама.
Успех.


Аз много добре се ориентирам в написаното във форума. Благодаря Ви за съвета за адвоката - съвет ще си потърся от такъв естествено. Реших, че след като съществува подобен вид форум, е добре да се посъветвам в него първо.
В нотариалната покана е посочен 14-дневен срок, в който да се заплати остатъка от сумата за ремонта (без предоставени документи), както и да се прекрати психическия тормоз.
Вие първо ми казвате да не се притеснявам, защото този, който обвинява, той доказва. После ми казвате да не се притеснявам, защото ако се стигне до изгонване - ще се "жали" в съда. Но кой ще жали в съда? Аз. Следователно аз трябва да докажа, че не упражнявам психически тормоз. А това как точно се доказва (при положение, че 4-ма човека твърдят, че упражнявам)?
Благодаря за отговора предварително
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 15 Юли 2013, 15:43

Г-жо Виена,
Право се учи 5 години в университет и после още много по 5 в практиката, за да ви се дадат отговорите на въпросите, които задавате тук.
По това, което сама пишете, че "разбирате от темата" става ясно, че нищо не сте разбрала от написаното.

Не, не вие водите дело за изгонване, а съседите ви трябва да заведат такова, ако решат да ви гонят. Те ще доказват, че упражнявате някакъв тормоз, какъвто и да било той.

За искането за справки и точни сметки по дължимите суми - това е ваше право. Очевидно не разбирате как стоят нещата, щом за 10 път питате едно и също "Какво да правя с тази покана сега" и при условие, че ви се написа - "да дадете отговор".
Ако не можете сама да разберете какво да пише в този отговор, консултирайте се с адвокат. Случаят е елементарен, а го превърнахте в слон и половина.
Разбирам, че получаването на нещо, което носи печат на нотариус отдолу, ви кара да го възприемате като много важен документ, но повярвайте ми, това е само писмо. Ако не сте съгласна с нещо в него, можете да го напишете и да го върнете до подаделя на така плашещата "нотариална покана" - също в нотариален ред (под формата на отговор на нотариална покана) или в малко по-евтиния вариант - "писмо с обратна разписка". Изборът си е ваш.

Най-вероятно съседите ви с тази покана си подготвят писмено доказателство срещу вас, че не сте платили определена сума по ремонт на ОЧ в блока. С връщането на отговор от ваша страна, ще имате писмено доказателство - контрааргумент, което ще подкрепя вашата теза при едно евентуално дело, образувано от съседите ви в търсене на платени суми.

Бога ми, по-сдъвкано като за 1 клас от това не мога да го напиша. Имате късмет, че ме хващате в момент, в който трябва да отивам на зъболекар и съм повече от склонна да отлагам до последно излизане от офиса ;) :mrgreen: Успех със съседите, няма да се плашите и да се поддавате на шантаж от тяхна страна, знайте си правата и си ги преследвайте. И на мен да ми стискате палци да попадна на толкова търпелив и добронамерен зъболекар, колкото търпелив и добронамерен адвокат се явявам аз днес. :) :mrgreen: :mrgreen: Със здраве!
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот vienna_123 » 15 Юли 2013, 15:57

[quote="borovinka"]Г-жо Виена,
Право се учи 5 години в университет и после още много по 5 в практиката, за да ви се дадат отговорите на въпросите, които задавате тук.
По това, което сама пишете, че "разбирате от темата" става ясно, че нищо не сте разбрала от написаното.

Не, не вие водите дело за изгонване, а съседите ви трябва да заведат такова, ако решат да ви гонят. Те ще доказват, че упражнявате някакъв тормоз, какъвто и да било той.

За искането за справки и точни сметки по дължимите суми - това е ваше право. Очевидно не разбирате как стоят нещата, щом за 10 път питате едно и също "Какво да правя с тази покана сега" и при условие, че ви се написа - "да дадете отговор".
Ако не можете сама да разберете какво да пише в този отговор, консултирайте се с адвокат. Случаят е елементарен, а го превърнахте в слон и половина.
Разбирам, че получаването на нещо, което носи печат на нотариус отдолу, ви кара да го възприемате като много важен документ, но повярвайте ми, това е само писмо. Ако не сте съгласна с нещо в него, можете да го напишете и да го върнете до подаделя на така плашещата "нотариална покана" - също в нотариален ред (под формата на отговор на нотариална покана) или в малко по-евтиния вариант - "писмо с обратна разписка". Изборът си е ваш.

Най-вероятно съседите ви с тази покана си подготвят писмено доказателство срещу вас, че не сте платили определена сума по ремонт на ОЧ в блока. С връщането на отговор от ваша страна, ще имате писмено доказателство - контрааргумент, което ще подкрепя вашата теза при едно евентуално дело, образувано от съседите ви в търсене на платени суми.

Бога ми, по-сдъвкано като за 1 клас от това не мога да го напиша. Имате късмет, че ме хващате в момент, в който трябва да отивам на зъболекар и съм повече от склонна да отлагам до последно излизане от офиса ;) :mrgreen: Успех със съседите, няма да се плашите и да се поддавате на шантаж от тяхна страна, знайте си правата и си ги преследвайте. И на мен да ми стискате палци да попадна на толкова търпелив и добронамерен зъболекар, колкото търпелив и добронамерен адвокат се явявам аз днес. :) :mrgreen: :mrgreen: Със здраве![/q

Г-жо Боровинка,
Много Ви благодаря за изчерпателното обяснение (като за 1-ви клас ;) ). Само че бихте ли ми казали къде точно пише, че се завежда дело за изгонване на съсед (в ЗУЕС или другаде)? А не се пристъпва просто към съдия изпълнител, след взето решение на Общото събрание на етажната собственост?
vienna_123
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 09 Юли 2013, 14:33

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот lexy21 » 15 Юли 2013, 18:13

vienna_123 написа:... Само че бихте ли ми казали къде точно пише, че се завежда дело за изгонване на съсед (в ЗУЕС или другаде)? А не се пристъпва просто към съдия изпълнител, след взето решение на Общото събрание на етажната собственост?

Не, че мен питате :lol: , ама аз да си кажа :wink: - Тия работи, дето ги четете в недомислените ни закони, дето се издавала заповед за изпълнение по чл. 38, ал. 2 от ЗУЕС, пък изпълнителен лист по чл. 38, ал. 3 от с.з., хич не стават така :P Ще се получи случка:
Не така стоят нещата с изваждането на собственика от неговото жилище. действително в чл. 46, ал. 2 от ЗС с изменение съгласно пар. 51 от ПЗР на ГПК е предвидено, че въз основа на влязлото в сила решение на ОС на ЕС по чл. 45 управителят на ЕС може да поиска издаване на заповед за изпълнение по чл. 410, ал. 1 от ГПК. Тази разпоредба обаче противоречи на разпоредбата на чл. 410 от ГПК посочваща хипотезите към които е приложимо заповедното производство. Противоречието настъпва с оглед автоматичното заместване от страна на законодателя на израза, че районният съд издава ИЛ по реда на ГПК (отм.) с израза, че районният съд издава заповед за изпълнение, наложено след влизане в сила на ГПК /ДВ 59/2007 г./. С тази разпоредба не може да се приеме, че се разширява приложното поле на заповедното производство и на практика разпоредбата на чл. 46, ал. 2 от ГПК и съответно на чл. 38, ал. 3 от ЗУЕС не намира приложение на практика. Това би противоречало и на горепосочената цел на заповедното производство - а именно да се провери спорността на едно вземане. Отстраняването на собственик от имот не е вземане, поради което защитата му не може да се проведе по реда на заповедното производство. Ако се приеме, че следва да се издаде заповед за изпълнение за изваждане на съсобственик и се депозира възражение, защитата на твърдяните права на молителя не може да се проведе по реда на чл. 422 от ГПК - да се установи съществуването на вземане. Вземането винаги е притезателно право, защитимо в общия случай с осъдителен иск. Съответно наслагването на заповед за изпълнение и установителен иск за вземането има последиците на решение по осъдителния иск. Изваждането на собственик от имот не е притезателно право и не може да получи защита по реда на чл. 422 от ГПК. С оглед изложеното съдът приема, че реда по чл. 410 от ГПК по отношение на взето решение на ОС на ЕС за изваждане на собственик от негов имот. Въпреки, че е предвидено в закон като основание за издаване на заповед за изпълнение липсва процесуална възможност за уважаване на така подаденото заявление. Постановеният отказ от СРС, 79 състав като законосъобразен следва да бъде потвърден, а подадената частна жалба - да бъде оставена без уважение.

Та, дори някой съд да издаде заповед за изпълнение - възражение - и веселба - щото заявителят ще трябва да заведе иск /там ще си видите у ГПК-то що така/, ама какъв и с какви последици и т.н., както каза по-горе боровинката /лек й зъболекар :wink: /
borovinka написа:Право се учи 5 години в университет и после още много по 5 в практиката...


Та - спокойно, Виена, нивото на река Дунав в сантиметри не заплашва с наводнения :wink:
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Психически тормоз, обвинения в неспазване на обществения

Мнениеот borovinka » 16 Юли 2013, 08:29

Здравейте, Виена (Тук Токио, вика Виена, моля обадете се! ;) )

Както Лекси подробно ви е описала, (благодаря й за което),
vienna_123 написа:... Само че бихте ли ми казали къде точно пише, че се завежда дело за изгонване на съсед (в ЗУЕС или другаде)? А не се пристъпва просто към съдия изпълнител, след взето решение на Общото събрание на етажната собственост?

Такова нещо в България като "Директно пристъпване към "Съдия-изпълнител"" няма. (Подчертавам дебело.) Първо, съдия-изпълнители няма от около 100 години (последните май са били по времето на Иванвазовия Андрешко и са ходели да секвестират имуществото на длъжниците, като са имали права на съд.) В момента си имаме съдебни изпълнители (частни и държавни такива), които срещу властнически акт на съд изпълняват делегирана им от държавата функция по събиране на вземания и предаване на вещи (и лица). За последните 2 няма да ви изяснявам - как така вещи и как така лица! (Авъх, последното е голяма драма и не го пожелавам на никого).
Обясних Ви по-нагоре, мисля, що е то съдебен изпълнител и кой го натоварва да действа.
Не се заблуждавайте, че в България ЧСИ/ДСИ действат по собствено усмотрение и по натоварване пряко от гражданите - те винаги изпълняват акт на съд (т.е. не може комшиите ви да заберат един съдебен изпълнител и да наминат към у вас, за да ви изгонят от жилището ви, без съдебният изпълнител да има съдебно решение и изпълнителен лист за това). Последните две мисля, че знаете от къде се получават и кой е гарант за издаването им. Все пак, доколкото помня, по конституция бяхме в правова държава и съда следеше за спазването на правата и законните интереси на гражданите.
И на мен ми се иска да видя сеира - "Дело за изгонване на съсобственик от ЕС", но засега такава (успешна) практика няма. Няма и да има скоро, поради подробно изложените по-горе от Лекси недомислия в законовия ред.
Спете спокойно, Законът за собствеността ви пази и никой не може да ви изгони от собствения ви имот без съдебно решение за това.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron