начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Такси за входа

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Такси за входа

Мнениеот marin345 » 21 Фев 2013, 18:32

Здравейте , интересува ме следния казус:
В гр. Пловдив там където живеят родителите ми дължа ли такса за разходи на входа, при положение, че пребивавах 2 седмици в месеца там, за 3-4 месеца общо време, при положение , че съм вписан в домовата книга като обитател (на квартира ) в град Айтос, където си живея по принцип, и стоя месеци наред, и си плащам пълния размер такса, а реално при родителите ми в Пловдив няма и домова книга? Ако покажа копие от домовата книга където си живея и си плащам на касиерката в гр.Айтос, в Пловдив при родителите ми, няма ли да отпадне исканата от касиерката в Пловдив такса 50% от стойността на човек във входа?
marin345
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 21 Фев 2013, 18:24

Re: Такси за входа

Мнениеот TheOldMan » 22 Фев 2013, 00:17

Помислете за какво се събира "такса вход". Това е за да може евентуално да се плати на чистачка, да се държи асансьора в изправност, да се оправи покрива, домофона....
Много ли ще ви е приятно като минете да нагледате имота да осъзнаете че е надраскан с графити, асансьора не работи, боята се е свлякла ...
Това че не живеете в апартамента, не означава че сте освободен от грижи по него. Както си плащате данъка, така ще трябва да поемете и някаква част от поддръжката на общите части.
С'я ... какъв процент вече е решение на общото събрание. Като собственик на имот вие можете да гласувате на такова събрание...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Такси за входа

Мнениеот pilmal » 22 Фев 2013, 01:18

По това, което аз разбрах - Вие един вид ходите на гости, така да се каже при родителите си в Пловдив. Законодателят Ви освобождава от разходите по поддръжка и управление на етажната собственост когато :!: пребивавате по-малко от 30 дни в рамките на една календарна година :!:
Предполагам, че на Вас Ви се събират повече дни за година, затова трябва да заплащате пълна такса.
На ОС собствениците могат да Ви разрешат да заплащате 50% такса, но :!: само за периода на отсъствието Ви :!: . Когато сте там заплащате пълния размер на таксата. Уведомяването за периода на отсъствие става писмено до председателя на УС.
Това, че заплащате в Айтос такса не означава, че сте освободен да плащате където и да било другаде с оглед броя на дните на присъствие описани по-горе.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Такси за входа

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 10:36

pilmal написа:Уведомяването за периода на отсъствие става писмено до председателя на УС.


http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

:idea: :arrow: Тази императивна норма, е отменена с влезли в сила изменения и допълнения на ЗУЕС!
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Такси за входа

Мнениеот pilmal » 15 Мар 2013, 14:44

georgiev_sfbg написа:
pilmal написа:Уведомяването за периода на отсъствие става писмено до председателя на УС.


http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

:idea: :arrow: Тази императивна норма, е отменена с влезли в сила изменения и допълнения на ЗУЕС!

Не съм запознат да е отменено след последните промени в ЗУЕС от 10.2012г.
Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател по ал. 5 заплаща разходите за управление и поддържане на общите части на сградата в размера по ал. 1, когато за самостоятелните им обекти е предвиден отделен вход.
(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Такси за входа

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 14:51

pilmal написа:
georgiev_sfbg написа:
pilmal написа:Уведомяването за периода на отсъствие става писмено до председателя на УС.


http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135614516

:idea: :arrow: Тази императивна норма, е отменена с влезли в сила изменения и допълнения на ЗУЕС!

Не съм запознат да е отменено след последните промени в ЗУЕС от 10.2012г.
Чл. 51. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Разходите за управление и поддържане на общите части на етажната собственост се разпределят поравно според броя на собствениците, ползвателите и обитателите.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Не се заплащат разходите по ал. 1 за деца, ненавършили 6-годишна възраст, както и от собственик, ползвател и обитател, който пребивава в етажната собственост не повече от 30 дни в рамките на една календарна година.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Общото събрание с мнозинство повече от 50 на сто от идеалните части от общите части може да реши собственик, ползвател или обитател, който отсъства повече от 30 дни в рамките на една календарна година да заплаща за времето на отсъствие 50 на сто от разходите за управление и поддържане по ал. 1. За отсъствието се уведомява писмено председателят на управителния съвет (управителят).
(4) Когато по решение на общото събрание на собствениците или на сдружението в сградата има портиер, разходите за него се разпределят при условията и по реда на ал. 1 и 3.
(5) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател, който упражнява професия или извършва дейност в самостоятелен обект на етажната собственост, свързана с достъп на външни лица, заплаща разходите за управление и поддържане на общите части в размер от трикратния до петкратния размер, определен с решение на общото събрание.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик, ползвател или обитател по ал. 5 заплаща разходите за управление и поддържане на общите части на сградата в размера по ал. 1, когато за самостоятелните им обекти е предвиден отделен вход.
(7) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственици, ползватели и обитатели, които отглеждат в етажната собственост животни, подлежащи на извеждане, заплащат разходи за електрическа енергия, вода, отопление, почистване на общите части и абонаментно обслужване на асансьора за всяко животно в размер като за един обитател.


Така е, но само в случаите - визирани при хипотезата на Чл.51, ал.(3), изр.1-во от ЗУЕС (но не и в останалите случай - преди измененията на ЗУЕС).
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron