начало

Съдът отказа да регистрира партията „Няма такава държава“ Съдът отказа да регистрира партията „Няма такава държава“

Ползвател или обитател?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Ползвател или обитател?

Мнениеот petia_vj » 29 Яну 2013, 22:25

Здравейте, въпросът ми е съвсем конкретен - живея със съпруга си в апартамент собственост на майка ми.
Каква се явявам - ползвател, обитател? Интересува ме, тъй като и в двата варианта явно съм с ограничени права за гласуване при конкретни казуси на общото събрание на собствениците на входа. Мога ли да поискам от майка ми пълномощно, че я представлявам като собственик?
Благодаря предварително!
petia_vj
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 04 Ное 2011, 11:32

Re: Ползвател или обитател?

Мнениеот bird_of_paradise » 29 Яну 2013, 22:50

Обитател сте по см. на § 1 т.5 от ДР на ЗУЕС.
Нужно ви е изрично пълномощно от собственика на имота, за да гласувате на ОС.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Ползвател или обитател?

Мнениеот petia_vj » 29 Яну 2013, 22:55

Благодаря!
А пълномощното трябва ли да е нотариално заверено?
petia_vj
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 04 Ное 2011, 11:32

Re: Ползвател или обитател?

Мнениеот bird_of_paradise » 29 Яну 2013, 23:01

С нотариална заверка- чл. 14, ал.3 ЗУЕС.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Ползвател или обитател?

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 11:10

petia_vj написа:Благодаря!
А пълномощното трябва ли да е нотариално заверено?


Вие, сте обитател.
Ако сте член от домакинството на майка си и сте вписани в книгата на ЕС - НЕ Е НЕОБХОДИМА нотариална заверка на пълномощното.

ЗУЕС - Чл. 14. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Собственик или ползвател, който не може да участва в общото събрание, може да упълномощи пълнолетен член на домакинството си, който е вписан в книгата на етажната собственост, или друг собственик, който да го представлява. Упълномощаването може да бъде направено устно на същото или на предходно заседание на общото събрание, което се отразява в протокола на събранието, или в писмена форма.

ЗУЕС - § 1. По смисъла на този закон:
4. "Домакинство" са две или повече лица, които живеят заедно в един самостоятелен обект или в част от него, в който са регистрирани по постоянен или настоящ адрес, и имат общ бюджет, без оглед на родствената връзка помежду им.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1148
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Ползвател или обитател?

Мнениеот fastesttri » 20 Мар 2013, 23:16

а какво става в обратния случай, когато този, който живее в апартамента е майка на собственичката.

тази жена - ползвател ли е, обитател ли е? има ли право да гласува на ОС, да става член на УС? трябва ли сама да си представи пълномощното,ако има такова, или трябва някой специално да я покани?
fastesttri
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Мар 2013, 23:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron