начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Начини за справяне с нередовните платци

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот dream1984 » 21 Яну 2013, 05:59

Имаме няколко апартамента които изключително трудно си плащат месечните разходи в блока. На едните съм им спрял чиповете за асансьорите и вече няколко месеца ходят пеша или ако някой ги качи в асансьора и въпреки това не плащат, другите пък сана 4-и етаж и не го ползват така или иначе. Някой ми беше споменал, че може да се пусне жалба в общината от където пък налагат глоби на живущите докато не платят.
Някой да е запознат?
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот TheOldMan » 21 Яну 2013, 09:45

Общината няма нищо общо с вашите съседски спорове. Щом някой не иска да плаща пътя е един - съд, изпълнителен лист, принудително събиране на средствата (само дето не съм видял това някъде да е станало...)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот dikobraz » 21 Яну 2013, 23:26

TheOldman само добавете, че преди да тръгнат към съда трябва всички документи за Ет.С. да са изрядни.
Дрийм1984 - асансьора може да им спрете, но остават разходи за стълби, чистачка / Може би / и други, т.е. задълженията не са само за асансьор, та подвъпроса ми е - а за другите разходи плащат ли?
То май и тук се намесва Теорията на счупения прозорец - Другите като видят, че може да не се плаща и те ще спрат.
Моля включете си ЛС или дайте мейл да опиша аз как реших подобен проблем преди години.
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот dream1984 » 22 Яну 2013, 06:51

не ме разбрахте :)
който не плаща му спирам чиповете за асансьора и ще неще плаща всичко иначе ходи пеша, но уви едните са на 9-и етаж и вече няколко месеца ходят пеша или някой ги качва нагоре надолу, а другите плащат по 3лв., а не 5лв. и не ползват асансьор, та мисълта ми е че няма как да ги принудя да си платят. Ако бяха на 17 етаж щеше да е друго, но не са - на 4-и са :)

незнам как да ги активирам ако искаш сподели тук
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот pilmal » 23 Яну 2013, 01:47

Предполагам точно с тази цел сте сложили чип-системата. Който иска да ползва, който не - бяга пеша- за по-добра фигура. Това, че някой ги качва в асансьора Вас какво Ви притеснява. Обяснете им чисто и просто, че по този начин един вид това се пише на сметката на хората, които плащат за асансьора.
Моето мнение за чиповете е, че по скоро пречат отколкото помагат - вашият случай е добър пример. Ако ги нямаше то ОС трябва да реши, дали даден етаж да плаша или не. Това вече зависи от височината разбира се. Няма как всички от 9тия ет. да не искат да използват асансьора.
И аз не мога да Ви разбера искате да довземете на дадените разликата от 2лв (5-3=2), или става въпрос за неплащането на 3-те лева.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот georgiev_sfbg » 15 Мар 2013, 17:31

dream1984 написа:Имаме няколко апартамента които изключително трудно си плащат месечните разходи в блока. На едните съм им спрял чиповете за асансьорите и вече няколко месеца ходят пеша или ако някой ги качи в асансьора и въпреки това не плащат, другите пък сана 4-и етаж и не го ползват така или иначе. Някой ми беше споменал, че може да се пусне жалба в общината от където пък налагат глоби на живущите докато не платят.
Някой да е запознат?

ЗУЕС - Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Решенията на общото събрание се изпълняват в определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен срок от оповестяването им по реда на чл. 16, ал. 7.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато собственик, ползвател или обитател не изпълни решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот dream1984 » 28 Май 2013, 14:55

здравейте
бях намерил бланки за съдебни изпълнения на нередовните платци в интернет един вид за сплашване и сега не мога да ги намеря....можете ли да ми дадете линк към тях
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот lakavitsa » 28 Май 2013, 21:51

Този проблем заслужава повече обсъждане, отколкото само пробване с "плашене на гаргите", както биха ви намекнали като отговор при евентуално реализиране на този ход от ваша страна. Това е повече чакане с въдицата. Повечето собственици/ползватели/обитатели не биха си нарушили рахата, така както общинските/районните администрации по места биха игнорирали/подминали този "берящ цирей". Само така може да се определи повсеместното неплащане на такси за управление и поддържане на общите части, да не говорим за ремонтите, обновяване и реконструкция. И друг път съм споменавал, че нерядко общинарите или подобни, въпреки че законът ги задължава да извършват контрол по ЕС, хич не си мърдат пръста под предлог че нямат ресурс... Ще си позволя да допълня, че това "неплащане" или заобикаляне на плащането на тези вноски се игнорира и от политиците, на които друго им е в главата повече, отколкото "дребнавостта", по на едро се хвърлят, а не в решаването на проблема. Дано не ме обвиняват в политизиране - един ръководител на една немалка партия не беше си плащал "стълбищните" разходи до към 3 хил. лв. В по-"цивилизованите" страни това е криминализирано, въпреки че и там се споменава вече за прибягване до моркова освен до тоягата. Разбира се различно е в различните страни. С уважение към всички участници в дискусията по тази тема, бих завършил, че ако строителното министерство искаше решение на този въпрос, сградите нямаше да се превръщат в тиктакащи бомби със закъснител, както неотдавна един от политиците го определи, и...млъкна.


Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот lakavitsa » 28 Май 2013, 22:12

lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот dream1984 » 29 Май 2013, 14:57

давате ми сайт на някаква адвокатка, а просто ми трябват примерни бланки за това....
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот lakavitsa » 29 Май 2013, 18:06

само с примерна бланка няма да мине номера, попълвате и веднага скачат да плащат...Сън не ги хваща, от угризение на съвестта започват да си гризат ноктите. Не могат да заспят нощем. За утешение могат да ги изберат за спортен министър на мястото на Марияна.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот dream1984 » 13 Авг 2013, 07:49

Да спомена, че от 3 апартамента с разлепени бланки и 1 на който казах, че ще залепя, 2 платиха всичко, третия плати част, а четвъртия не е в България и се опитвам да се свържа с него.
Така че явно има файда, но да видим тези 2 апартамента до къде ще стигнат ;)
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот borovinka » 13 Авг 2013, 08:33

Направете една "Стена на позора" във входа, върху таблото за обяви и всеки месец обявявайте там имената на неплатилите. Уверявам ви, че действа много дисциплиниращо за някои индивиди като си видят името изтипосано, да ги хване срам и да дойдат да си платят.

Не е нужно тонът да е заяждащ се - просто нещо от сорта на:

"Управителят / Касиерът на етажната собственост напомня на съседите, че крайният срок за плащане на режийните разходи за входа изтече на........ год. Към днешна дата не са заплатили задълженията си: 1. ...............; 2. .......................; 3. ......................."
Касиер: .................
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот windlove » 13 Авг 2013, 09:27

TheOldMan написа:Общината няма нищо общо с вашите съседски спорове. Щом някой не иска да плаща пътя е един - съд, изпълнителен лист, принудително събиране на средствата (само дето не съм видял това някъде да е станало...)


Аз съм виждал подобно изпълнително дело и то от тази година дори :) За съжаление събираемостта и там беше нулева.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот lakavitsa » 13 Авг 2013, 09:30

Общината няма нищо общо с вашите съседски спорове. Щом някой не иска да плаща пътя е един - съд, изпълнителен лист, принудително събиране на средствата (само дето не съм видял това някъде да е станало...)


Аз съм виждал подобно изпълнително дело и то от тази година дори За съжаление събираемостта и там беше нулева.

Как няма да е нулева събираемостта, като и съдебната система е на кота "нула", а българинът все още вярва повече в партийното секретарство, във феодалната система където се уважават йерархични модели отпреди няколко века, много уважавани от сестра Галева.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот windlove » 13 Авг 2013, 10:21

lakavitsa написа:Общината няма нищо общо с вашите съседски спорове. Щом някой не иска да плаща пътя е един - съд, изпълнителен лист, принудително събиране на средствата (само дето не съм видял това някъде да е станало...)


Аз съм виждал подобно изпълнително дело и то от тази година дори За съжаление събираемостта и там беше нулева.

Как няма да е нулева събираемостта, като и съдебната система е на кота "нула", а българинът все още вярва повече в партийното секретарство, във феодалната система където се уважават йерархични модели отпреди няколко века, много уважавани от сестра Галева.


Не е това :D - просто длъжника нямаше върху какво да се изпълнява. Без трудови правоотношения, доходи или каквото и да е било. Един несеквестируем апартамент, за който и той не знае от кога не е плащал данъци.
Aliena vitia in oculis habemus, а tergo nostra sunt!!!
windlove
Потребител
 
Мнения: 205
Регистриран на: 15 Юли 2013, 16:38
Местоположение: София

Re: Начини за справяне с нередовните платци

Мнениеот lakavitsa » 13 Авг 2013, 17:23

Не е това - просто длъжника нямаше върху какво да се изпълнява. Без трудови правоотношения, доходи или каквото и да е било. Един несеквестируем апартамент, за който и той не знае от кога не е плащал данъци.

Наскоро показваха подобно нещо в кв. Дружба на СОФИЯ. По нова или битиви. Неуморни са в това отношение - да показват недъзите на зуес. Във видеоматериала показваха апартаменти - 2 на брой - които не са рядка картина за етажно-собствения пейзаж. И в съседните блокове картината била същата, уверяваха. Бл. 6 беше ако не се лъжа. Там длъжниците имаха възможност да доказват че нямат дължимости...Имат си и договорни правоотношения, и доходи и пр. Но...просто не искат да плащат. И...да стопанисват отчайващо това за което имат задължения. И като стопанисване и като данъчни плащания на местно ниво. Т.е. и двете. И това което исках да кажа предния път - безпомощността на зуес и хората които са го създали. Общината обеща, само обеща че ще стартира процедура, с предупредителни писма преди това, за секвестиране или подобно. Комшиите твърдят, че...само са обещали.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 683
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron