начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 19 Дек 2012, 11:08

TheOldMan написа:
todorb2000 написа:Разбирам мотивите ви, но аз мога ли да искам да се плати ремонта на асансьора от УС, след като е публична тайна, че е виновно лицето Х.
В доклада на домоуправителя следва да бъде записано, какво е състоянието на асансьорните уредби, или да се поиска, да се въведе в експлоатация въпросния товарен асансьор.
Може ли прокуратурата да бъде задействана, ако се откаже възстановяване на неизправния асансьор? Естествено, че управителя е виновен, а не ОС.

Лицето "Х" член ли е на УС?
Аи ... защо тогава не насочите претенциите си лично към него? Свиквате ОС, излагате аргументите, ОС упълномощава председателя на УС на ЕС да представлява ЕС в евентуален съдебен спор срещу лицето "Х". Ако "Х" е член или дори председател на на УС - свиквате събрание което да "детронира тиранина", и вече новия председател (след упълномощаване от ОС) предявява по съдебен (или какъвто решите път) иск към "Х".
Разбирате ли... вие лично не сте страна в спора, тъй като въпросната вещ (асансьора) не е лично ваша. Аз мога ли да повдигна съдебен иск срещу фен на някой футболен отбор, щото е счупил седалката в автобус на гр. транспорт? Той... автобуса е отчасти и мой (от моите данъци е платен)... а в момента аз няма къде да седна що седалката е счупена... нали така?


Смятате ли за разумно, ако се оспорва отчета на управителя, където не са записани например, че асансьора е повреден. Споменавам това, за да се отчете, кога и как е станало самата повреда или кражба. Правя го добронамерено, за да фиксирам самия проблем, за да могат отделни собственици да се обединят по този проблем. Нищо повече. Аз споделям вашите мнения.
А, мога да насоча претенциите си и към управителя, тъй като не е уведомил общото събрание за кражбата или повредата.
Посъветвайте ме, кое е рационалното в случая?
Хубав ден! :D
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 19 Дек 2012, 16:54

Чл. 23. (1) от ЗУЕС: "Управителният съвет (управителят):
......................................................................................
2. следи за спазването на вътрешния ред в етажната собственост;
........................................................................................."
Ето, това изчерпва отговорността на управителя пред общото събрание, като законът го задължава да следи за реда, а в това се включва и общите части на етажната собственост като асансьорни уредби и други агрегати, и тяхната изправност.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 19 Дек 2012, 20:26

Какво му разбира на управителя главата от асансьорни уредби?
Пример с мен - аз живея на партера. Докато бях домупоправител бабите се бяха научили да ми звънят на мен и да ми се карат че асансьора пак се е повредил. Добре де... аз как да разбера че се е повредил, като изобщо не го ползвам? И кво да направя като се е повредил? Да го ремонтирам ли? Съласно наредбите в кабината и на всяка врата трябва да им залепена табелка с телефона на облсужващата фирма. Който види че асансьора е повреден, или ако чуе или усетиу нещо нередно при движението с него - да звъни на фирмата да идва да си оправя механизма - нали затова им се плаща абонаментна такса? А и това е задължение на всеки съкооператор - да полага грижи за опазване на общите части.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 20 Дек 2012, 01:16

TheOldMan написа:Какво му разбира на управителя главата от асансьорни уредби?
Пример с мен - аз живея на партера. Докато бях домупоправител бабите се бяха научили да ми звънят на мен и да ми се карат че асансьора пак се е повредил. Добре де... аз как да разбера че се е повредил, като изобщо не го ползвам? И кво да направя като се е повредил? Да го ремонтирам ли? Съласно наредбите в кабината и на всяка врата трябва да им залепена табелка с телефона на облсужващата фирма. Който види че асансьора е повреден, или ако чуе или усетиу нещо нередно при движението с него - да звъни на фирмата да идва да си оправя механизма - нали затова им се плаща абонаментна такса? А и това е задължение на всеки съкооператор - да полага грижи за опазване на общите части.


TheOldMan, опонирам ви в рамките на добрия тон, и не се заяждам. Така мисля, че съблюдаването на реда на общите части включва и изправността на същите.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 20 Дек 2012, 01:46

Съжалявам, ако сте се обидили от моя тон, наистина нямам нищо лично към вас или към някой от тук пишещите, но аз предпочитам да ползвам език разбираем за всеки, а не да се налага да ползвам тълковен речник и българо-латински такъв за да разбера какво са искали да кажат светилата в тоя форум.
Ще ви дам още един пример - да се опитвате да осъдите кмета и/или общинския съвет (не общината като такава, а индивидите в управителното й тяло) за дупките по улиците. Просто... няма как да стане. Можете да заведете иск към общината, ако МПС-то ви е пострадало, но праите които ще вземете ще са от вашите данъци. По аналогия трябва да сезирате прокуратурата за това, че ЕС не е опазила общите части. Защото именно Етажната Собственост (съвкупността от живущите) е собственик на общите части. Управителня съвет ... малко груба аналогия ще направя, но той е като Президента на РБ. Има представителни функции, подписва готови и вече съгласувани решения и договори, но няма почти никакви правомощия. Съответно няма и никакви отговорности, и не може да му се "търси сметка" за почти нищо.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 20 Дек 2012, 04:18

TheOldMan написа:Съжалявам, ако сте се обидили от моя тон, наистина нямам нищо лично към вас или към някой от тук пишещите, но аз предпочитам да ползвам език разбираем за всеки, а не да се налага да ползвам тълковен речник и българо-латински такъв за да разбера какво са искали да кажат светилата в тоя форум.
Ще ви дам още един пример - да се опитвате да осъдите кмета и/или общинския съвет (не общината като такава, а индивидите в управителното й тяло) за дупките по улиците. Просто... няма как да стане. Можете да заведете иск към общината, ако МПС-то ви е пострадало, но праите които ще вземете ще са от вашите данъци. По аналогия трябва да сезирате прокуратурата за това, че ЕС не е опазила общите части. Защото именно Етажната Собственост (съвкупността от живущите) е собственик на общите части. Управителня съвет ... малко груба аналогия ще направя, но той е като Президента на РБ. Има представителни функции, подписва готови и вече съгласувани решения и договори, но няма почти никакви правомощия. Съответно няма и никакви отговорности, и не може да му се "търси сметка" за почти нищо.


Ни най-малко ви се сърдя, а уважавам мнението ви! Благодаря!
УС управлява съгласно ЗУЕС, и се отчита на ОС. Няма как ОС да отговаря за реда, щото ОС не е постоянен орган, а УС. Управителят е натоварен по закон да следи за реда в етажната собственост т.е. от от отчета до изправността на асансьорите...
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 06 Яну 2013, 19:43

И, какво правим сега? Избраният домоуправител на 22 декември ще подава оставка? Дефектиралият асансьор е минал между капките!?...
Ситуацията е патова, но ако мен изберат за домоуправител ще искам одит на етажната собственост, както и възстановяване на товарния асансьор в изправно състояние.
Е, това са повечето българи като собственици, все гледат да краднат или да минат метър.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 07 Яну 2013, 00:47

Май не ви стана ясно, че всички ще трябва да се бръкнете ако искате асансьора да бачка...
Докато бях домоуправител слизам в мазето и заварвам следната картинка: пияницата от последния етаж е сложил 2 стола и 1 кашон в коридора на мазето и "закусват" с негов "приятел" с медицински спирт, а вратите на всички мазета - разбити. А познай дали мога да направя нещо.... освен да го изгоня от мазето. А това че изчезнаха 3 комплекта лети джанти с гумите от мазетата, и една глава от BMW 6-так (на цена над 500 евро) е отишла на вторични за жълти стотинки... кой ще ги възстанови? Ми баламите, дет са си държали нещата в мазето...
Дори и трябва да му дам ключ от мазето след като сменя ключалката - той е собственик и има пълното право да си ползва мазето. Ако не го направя - ще ме осъди, и то с право. Ма че някой ден ще ни подпали, както си хвърля цигарите където свари ... няма нищо писано в закона за този случай.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 07 Яну 2013, 03:30

TheOldMan написа:Май не ви стана ясно, че всички ще трябва да се бръкнете ако искате асансьора да бачка...
Докато бях домоуправител слизам в мазето и заварвам следната картинка: пияницата от последния етаж е сложил 2 стола и 1 кашон в коридора на мазето и "закусват" с негов "приятел" с медицински спирт, а вратите на всички мазета - разбити. А познай дали мога да направя нещо.... освен да го изгоня от мазето. А това че изчезнаха 3 комплекта лети джанти с гумите от мазетата, и една глава от BMW 6-так (на цена над 500 евро) е отишла на вторични за жълти стотинки... кой ще ги възстанови? Ми баламите, дет са си държали нещата в мазето...
Дори и трябва да му дам ключ от мазето след като сменя ключалката - той е собственик и има пълното право да си ползва мазето. Ако не го направя - ще ме осъди, и то с право. Ма че някой ден ще ни подпали, както си хвърля цигарите където свари ... няма нищо писано в закона за този случай.


Съгласен съм с вас, но тук има персонална отговорност на управителя и контрольора или на членове от УС, но не и на всички собственици, ами то за какво се избират управителен съвет и контролен съвет. Управителят има правомощие да следи реда в етажната собственост към което спада и изправността на асансьорите и други общи части на етажната собственост.
В моя случай не може да се предава неизправни части от ЕС безотговорно и безотчетно. Солидарно отговарят всички от УС и контролния съвет.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот raina_43 » 03 Апр 2013, 15:47

В
ВЪПРОСА МИ КЪМ ТАЗИ ТЕМА Е СЛЕДНИЯ
;ТРЯБВА ЛИ ДА ПЛАЩАТ ЗА РЕМОНТ НА АСАНСЬОРА
ЛИЦАТА КОИТО ПРИТЕЖАВАТ МАГАЗИНИ И ГАРАЖИ
ЖИВЕЯТ В ТОЗИ БЛОК. ТОЗИ ВХОД ИМАТ ИДЕАЛНИ ЧАСТИ
НО НЕ ПОЛЗУВАТ АСАНСЬОРА СЪЩО ТАКА И ТЕЗИ КОИТО
ИМАТ ГАРАЖИ НО НЕ ЖИВЕЯТ НА ТОЗИ АДРЕС
КОГАТО РЕМОНТА НА АСАНСЬОРА Е ОСНОВЕН
raina_43
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 21 Яну 2011, 15:32

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот rts » 03 Апр 2013, 16:35

Асансьорът е обща част за обектите, които обслужва, т.е. ако асансьорът не обслужва например апартаментите от 1-ви и 2-ри етажи, защото собствениците на 1-вия етаж стигат до обектите си преди да са стигнали до асансьора и той не може и теоретично да ги ползва, а собствениците на 2-рия етаж са лишени от възможността да го ползват поради запечтване на вратата на техния етаж, ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ собственици на обекти ще трябва да си поделят разходите за основен ремонт, съответно на притежаваните от тях общи части. Фактът, че някои от тях не живеят или не желаят да ползват асансьора за да стигнат до собствените си обекти, но имат тази възможност, не ги освобождава от задължението им да участват в разходите за ремонта.
Ако асансьорът има отваряща се врата в подземните етажи, където се намират изби, гаражи или други обекти- собствениците на гаражите, другите обекти в подземните етажи и на обектите, към които се числят избите, също са задължени за такъв ремонт.

Относно предишния въпрос за отговорността на управителния съвет за разходи за ремонт на асансьора: няма такава отговорност. Ако е доказано, че някой е повредил асансьора, етажните собственици могат да търсят от това лице възстановяване на вече направените разходи за ремонт, но това е съвсем друга отговорност: изисква се вина на съответното лице.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 03 Апр 2013, 17:49

По тая логика и стълбите са общи части само за тия дет ги ползват? А покрива - той покрива само последния етаж, мен на партера кво ме греее че тече? Фасадата да я мислят тия с крайните апартаменти - аз съм вътрешен, пари за ремонта й няма да давам!

Асансьора е точно толкова обща част колкото покрива, канализацията водопровода и парното. Човека дет е купил апартамента притежава идеална част от неговата площ и от неговите механизми и като добър стопанин е длъжен да се грижи за тях, а при нужда да сподели разходите за ремонтите му до % ид.ч. които притежава, независимо дали го ползва или не.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот rts » 19 Апр 2013, 12:18

Съобразно чл.38 от ЗС са общи части тези, които по естеството си или по предназначение служи за общо ползване като може да се уговори частите на сградата, които обслужват само някои от отделно притежаваните етажи или части от етажи, да бъдат общи само на лицата, чиито помещения обслужват.
Отделно уговорката, която могат да си направят собствениците, не може да се счита, че асансор, чиято първа входна врата е на 1-вия етаж е предназначен да обслужва и апартаментите на първия етаж, т.к. техните собственици или обитатели стигат до домовете си без да влязат в асансора.
Трябва да се научите да тълкувате законите според смисъла, който е вложил законодателят в тях, а не да ги четете както дявола - евангелието, защото в чл.38 от ЗС по принцип пише, че обща е и земята, върху която е построена сградата в ЕС, но познайте дали това е така винаги.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02

Предишна

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron