начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 17 Дек 2012, 03:26

В етажната собственост разполагаме с два асансьора, товарен и пътнически. Товарният е проблемен, и е за ремонт.
Предстои смяна на ръководството на етажната собственост/управител и управителен съвет и надзорник/. Доколкото съм информиран, няма приемо-предавателен протокол за техническото състояние на товарния асансьор, а според запознати, същият е повреден още преди встъпване "на власт" на сегашното ръководство на етажната собственост.
Според мен разходите за ремонта на товарния асансьор трябва да бъдат заплатени от сегашния управителен съвет и надзорника, тъй като не са приели техническото състояние на асансьора.

Кой трябва заплати разходите за ремонт на товарния асансьор?
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 17 Дек 2012, 12:38

todorb2000 написа:...Кой трябва заплати разходите за ремонт на товарния асансьор?


Ремонта трябва да се плати от собственика на съоръжението. А тъй като асансьорите са общи части за цялата ЕС... мисля се сещате.
Аз лично не виждам никаква логика домоуправителя (или колективния орган изпълняващ неговите функции) да поема "от джоба си" ремонта на общи части. Ами ако догодина протече покрива?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 17 Дек 2012, 15:49

TheOldMan написа:
todorb2000 написа:...Кой трябва заплати разходите за ремонт на товарния асансьор?


Ремонта трябва да се плати от собственика на съоръжението. А тъй като асансьорите са общи части за цялата ЕС... мисля се сещате.
Аз лично не виждам никаква логика домоуправителя (или колективния орган изпълняващ неговите функции) да поема "от джоба си" ремонта на общи части. Ами ако догодина протече покрива?

Който управлява, той отговаря, а и той трябва да плаща. При смяна на управителния съвет, кой приема съоръженията на асансьора, но собственика приема съоръженията чрез управителя или управителния съвет.
А, как според вас ще се следи за отговорност от общото събрание?
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот stoianovs » 17 Дек 2012, 16:46

TheOldMan написа:
todorb2000 написа:...Кой трябва заплати разходите за ремонт на товарния асансьор?


Ремонта трябва да се плати от собственика на съоръжението. А тъй като асансьорите са общи части за цялата ЕС... мисля се сещате.
Аз лично не виждам никаква логика домоуправителя (или колективния орган изпълняващ неговите функции) да поема "от джоба си" ремонта на общи части. Ами ако догодина протече покрива?

Малко от
"Закон за управление на етажната собственост
Задължения на собствениците, ползвателите и обитателите
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
9. (изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) заплащат разходите за ремонт, реконструкция, преустройство и обновяване на общите части на сградата, подмяна на общи инсталации или оборудване и вноските, определени за фонд "Ремонт и обновяване", съразмерно с притежаваните идеални части;" - край на цитата.
Да домоуправителя може да заплати разходите за ремонта на товарният асансьор, НО със средства събрани от всички собственици.
Да не би да предстои да бъдете избран за домоуправител и затова да има притеснения? :)
stoianovs
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Мар 2008, 11:29

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот pilmal » 17 Дек 2012, 20:04

Сега... тука ми стана много интересно.
Разбирам логиката на todorb2000. Темата не е зададена коректно.
Правилната тема трябваше да бъде : "КАК МОГА ДА СЕ ИЗМЪКНА ОТ ВНОСКАТА ЗА РЕМОНТ НА АСАНСЬОРА".
ОТГОВОРЪТ: Не можеш, ако евентуално не знаете кой е причинил повредата. Стига разбира се тя да не е в резултат на амортизация и / или от обичайната употреба на горе написаната техника.
Повредата Ви се е случила така или иначе, това че не сте отпуснали средства да се поправи асансьора в мандата на сегашния Ви упр.съвет, не Ви дава никакво основание да искате същият да покрие ремонта на ОЧ-ти в ЕС.
Колегата stoianovs си е направил труда да Ви цитира закона.
Точно, кратко и ясно.
Вноската на всеки е според ОЧ.

P.S. Ако искате да се возите ..... "кихайте", ако ли не - дишай , издишай по стълбите нагоре.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Дек 2012, 20:32

Винаги съм считал, че 100 % събираемост на таксите е илюзия.

От друга страна, ако няма кой да рекламира върху блока, както и ако не са налице приходи от допълнителни дейности - няма как трябва да се плаща.

Отделен е въпросът, че има бясна инфлация, а никаква конкуренция в частност при асансьорните техници.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 17 Дек 2012, 22:25

todorb2000 написа:
TheOldMan написа:
todorb2000 написа:Който управлява, той отговаря, а и той трябва да плаща. При смяна на управителния съвет, кой приема съоръженията на асансьора, но собственика приема съоръженията чрез управителя или управителния съвет.
А, как според вас ще се следи за отговорност от общото събрание?

Ами ако УС на ЕС реши, че трябва да събира по ... 100 лева на месец за да ползвате асансьора? Щото нали ... той е собственик, така че може да определя таксата по свое усмотрение :)
Става готино - 1 година си в УС, ако асансьора не се счупи в твоя мандат, ти си с някоя и друга хилядарка напред. Ако се счупи... лошо, с хилядарки назад оставаш.
Интересно ми е просто... как "приемате" канализационната инсталация при смяна на УС във вашата кооперация? :) Нахлузвате ботушите, взимате каските с прожекторите и се гмурвате ли?
Или пък водопроводната инсталация - на всеки 2 години разглобявате тръбите, проверявате за скрити шупли и сглобявате отново?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот pilmal » 17 Дек 2012, 23:39

Ами ако УС на ЕС реши, че трябва да събира по ... 100 лева на месец за да ползвате асансьора? Щото нали ... той е собственик, така че може да определя таксата по свое усмотрение :)
Става готино - 1 година си в УС, ако асансьора не се счупи в твоя мандат, ти си с някоя и друга хилядарка напред. Ако се счупи... лошо, с хилядарки назад оставаш.
Интересно ми е просто... как "приемате" канализационната инсталация при смяна на УС във вашата кооперация? :) Нахлузвате ботушите, взимате каските с прожекторите и се гмурвате ли?
Или пък водопроводната инсталация - на всеки 2 години разглобявате тръбите, проверявате за скрити шупли и сглобявате отново?

Ще да е много интересно. :D :D :D :D :D :D
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 18 Дек 2012, 01:08

Добре де, съгласен съм с вас!
Спор няма, но какво бихте сторили, ако публична тайна е, че асансьорът е разграбен?
Законът ми е ясен, но как общото събрание би могло да търси отговорност на управителния съвет в този случай?
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 18 Дек 2012, 01:51

А какво е виновен УС за това, че асансьора е разграбен? Не е назначил охрана? Не е изпълнил решение на ОС за поставяне на заключваща се врата и домофони? Или членовете на УС собственоръчно са разчастили и изнесли асансьора (и вие имате доказателства за това)?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот pilmal » 18 Дек 2012, 02:06

А публична тайна ли е кой е причинил това. И в какво се изразява разграбването на ас. уредба.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 18 Дек 2012, 03:11

pilmal написа:А публична тайна ли е кой е причинил това. И в какво се изразява разграбването на ас. уредба.

Да, публична тайна е, без майтап! И, сегашният УС е "приел" кражбата на асансьора, и сега се мъчи да предаде тази кражба на друг.. Съществуват липси на кабел, спирачки и други елементи от конструкцията на асансьора.
Затова постнах темата!
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот pilmal » 18 Дек 2012, 15:01

Да, публична тайна е, без майтап!

А имате ли доказателства? И как чак сега се сещате да поставите въпроса? Проблема Ви е сигурно от повече от година, нали? За това време на ОС не сте ли поставяли въпроса за ас. уредба? Щом ситуацията е толкова компрометирана ще Ви трябва четири цифрена сума. Вината не е на сегашният Ви УС,а на предния при когото е станала кражбата. Те повикаха ли полиция? Сигнализираха ли на някого? Какви мерки предприеха. Май никакви, щом повече от 1 година нищо не правите и всеки гледа как да не изкара кинти щот видиш ли Пенчо е взел кабелите и спирачките, пък ся аз да плащам да оправям щетите.
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 18 Дек 2012, 16:04

Ами, няма какво да добавя, но може ли да ме посъветвате?
Предстои отчет на домоуправителя, а в този отчет трябва да се посочи състоянието на общите части, предполагам, щом подлежат на управление.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 18 Дек 2012, 19:22

Пак да ви кажа - управителния съвет не е материално отговорно лице. Той няма какво да приема и предава. Отчета включва плануваните мероприятия при избирането му, извършеното през мандата му, неизвършеното което "завещава" на следващия УС, и евентуален финансов отчет, ако той не се извърши от касиера.
Примерно - преди 2 години на общото отчетно изборно събрание са взети решения за ремонт на покрива, възстановяване на асансьора и подмяна на хоризонталните водопроводни шрангове. От УС е направена организация - тръбите са подменени, покрива е ремонтиран, за асансьора не стигнаха парите или не стигна времето. На сегашното събрание се поставя отново проблема с асансьора, новия УС поема задължението да извърши приоритетен ремонт (или поне проучване кой и за колко пари ще го направи), определят се какви вноски ще трябва да се съберат допълнително от всички живущи така, че да има необходимите пари за извършване на ремонта. Толкоз. ОС на ЕС може да гласува таван на финансите за договора, може да се насрочи ново събрание след като се съберат достатъчно оферти за да се приеме решение за харченето на дадената сума. Задълженията на УС са да събере парите от живущите, да намери фирмата, да подпише от името на ЕС договора за ремонта, да приеме извършената работа и да плати на работниците.
Абсурдно е да се вменява задъ;жение УС на ЕС да заплаща от джоба си ремонти. Ми тогава кой луд ще се съгласи да е в тоя УС. Ами ако злобен съсед има зъб - той може умишлено да потроши нещо за да "вкара в разходи" членовете на УС...
Ако аз съм член на настоящия УС и ми искате пари за възстановяване на щетите... просто няма да платя нищо. Да видим по кой закон ще ме задължите да го направя.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 18 Дек 2012, 21:39

TheOldMan написа:Пак да ви кажа - управителния съвет не е материално отговорно лице. Той няма какво да приема и предава. Отчета включва плануваните мероприятия при избирането му, извършеното през мандата му, неизвършеното което "завещава" на следващия УС, и евентуален финансов отчет, ако той не се извърши от касиера.
Примерно - преди 2 години на общото отчетно изборно събрание са взети решения за ремонт на покрива, възстановяване на асансьора и подмяна на хоризонталните водопроводни шрангове. От УС е направена организация - тръбите са подменени, покрива е ремонтиран, за асансьора не стигнаха парите или не стигна времето. На сегашното събрание се поставя отново проблема с асансьора, новия УС поема задължението да извърши приоритетен ремонт (или поне проучване кой и за колко пари ще го направи), определят се какви вноски ще трябва да се съберат допълнително от всички живущи така, че да има необходимите пари за извършване на ремонта. Толкоз. ОС на ЕС може да гласува таван на финансите за договора, може да се насрочи ново събрание след като се съберат достатъчно оферти за да се приеме решение за харченето на дадената сума. Задълженията на УС са да събере парите от живущите, да намери фирмата, да подпише от името на ЕС договора за ремонта, да приеме извършената работа и да плати на работниците.
Абсурдно е да се вменява задъ;жение УС на ЕС да заплаща от джоба си ремонти. Ми тогава кой луд ще се съгласи да е в тоя УС. Ами ако злобен съсед има зъб - той може умишлено да потроши нещо за да "вкара в разходи" членовете на УС...
Ако аз съм член на настоящия УС и ми искате пари за възстановяване на щетите... просто няма да платя нищо. Да видим по кой закон ще ме задължите да го направя.


Вижте, ние сме партньори тук, а не съперници,TheOldMan
Уважавам мнението ви, но тогава, какъв е смисълът, да избираме УС?
Кой управлява общите части, реда в тях? ОС или УС?
Тогава, кой управлява асансьорните уредби в етажната собственост?
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот pilmal » 19 Дек 2012, 00:43

ОС управлява ОЧ ЧРЕЗ УС.
Пример: Правилник за вътрешния ред.
пушенето забранено в асансьора. ОК ама кой каза. УС? Че кои са те да ми казват. Затова ОС(което са всички собственици) приема точка в ПВР пушенето в ОЧ на ЕС е забранено.

ОС решава как да се плаща; кой, как и колко да дава за разходи; дали ще направят полезни разходи; разходи за ремонт и обновяване. УС са хората които прилагат на практика решенията на ОС.
Тогава, кой управлява асансьорните уредби в етажната собственост?

ами... Вие всички собственици, както сте и направили. Не искате да давате парички-нямате асансьор. Вие сте взели това решение, не УС. За един УС е мн по-добре всичко да работи според предназначението си, и да е чисто лъскаво и стълбите да не са на мозайка, а с гранит ама... каквото кажат другите, ония същите дето са ни избрали да си поопънем нервичките...
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот todorb2000 » 19 Дек 2012, 01:56

pilmal написа:ОС управлява ОЧ ЧРЕЗ УС.
Пример: Правилник за вътрешния ред.
пушенето забранено в асансьора. ОК ама кой каза. УС? Че кои са те да ми казват. Затова ОС(което са всички собственици) приема точка в ПВР пушенето в ОЧ на ЕС е забранено.

ОС решава как да се плаща; кой, как и колко да дава за разходи; дали ще направят полезни разходи; разходи за ремонт и обновяване. УС са хората които прилагат на практика решенията на ОС.
Тогава, кой управлява асансьорните уредби в етажната собственост?

ами... Вие всички собственици, както сте и направили. Не искате да давате парички-нямате асансьор. Вие сте взели това решение, не УС. За един УС е мн по-добре всичко да работи според предназначението си, и да е чисто лъскаво и стълбите да не са на мозайка, а с гранит ама... каквото кажат другите, ония същите дето са ни избрали да си поопънем нервичките...


Разбирам мотивите ви, но аз мога ли да искам да се плати ремонта на асансьора от УС, след като е публична тайна, че е виновно лицето Х.
В доклада на домоуправителя следва да бъде записано, какво е състоянието на асансьорните уредби, или да се поиска, да се въведе в експлоатация въпросния товарен асансьор.
Може ли прокуратурата да бъде задействана, ако се откаже възстановяване на неизправния асансьор? Естествено, че управителя е виновен, а не ОС.
Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите/чл.58 от Конституцията/
http://www.youtube.com/watch?v=BP7WGKWPZKg
Емил Димитров-Ако си дал…не си живял на празно!
todorb2000
Потребител
 
Мнения: 636
Регистриран на: 09 Яну 2009, 13:46
Местоположение: гр.Хасково

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот pilmal » 19 Дек 2012, 02:36

:idea: :idea: :idea: Естествено, че управителя е виновен, а не ОС. :idea: :idea: :idea:

Щом той е виновен... А дали случайно не е той въпросния грабител?
pilmal
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 15 Мар 2012, 10:33

Re: Кой трябва заплати разходите за ремонт на асансьор?

Мнениеот TheOldMan » 19 Дек 2012, 02:50

todorb2000 написа:Разбирам мотивите ви, но аз мога ли да искам да се плати ремонта на асансьора от УС, след като е публична тайна, че е виновно лицето Х.
В доклада на домоуправителя следва да бъде записано, какво е състоянието на асансьорните уредби, или да се поиска, да се въведе в експлоатация въпросния товарен асансьор.
Може ли прокуратурата да бъде задействана, ако се откаже възстановяване на неизправния асансьор? Естествено, че управителя е виновен, а не ОС.

Лицето "Х" член ли е на УС?
Аи ... защо тогава не насочите претенциите си лично към него? Свиквате ОС, излагате аргументите, ОС упълномощава председателя на УС на ЕС да представлява ЕС в евентуален съдебен спор срещу лицето "Х". Ако "Х" е член или дори председател на на УС - свиквате събрание което да "детронира тиранина", и вече новия председател (след упълномощаване от ОС) предявява по съдебен (или какъвто решите път) иск към "Х".
Разбирате ли... вие лично не сте страна в спора, тъй като въпросната вещ (асансьора) не е лично ваша. Аз мога ли да повдигна съдебен иск срещу фен на някой футболен отбор, щото е счупил седалката в автобус на гр. транспорт? Той... автобуса е отчасти и мой (от моите данъци е платен)... а в момента аз няма къде да седна що седалката е счупена... нали така?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Следваща

Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron