начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Паркиране в двор на кооперация

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот kalina_g » 20 Сеп 2012, 17:52

Здравейте,
моля за съвет - живея в кооперация в София, в зелена зона. Имаме вътрешен двор - доста голям. Собственик съм на апартамент в кооперацията. С още няколко собственика искаме да използваме част от двора за да си паркираме колите. Естествено, има няколко други собственика, които не са съгласни ( съответно нямат и коли ). Има и друг проблем - доколкото ми е известно, земята под кооперацията е общинска собственост, а ние имаме право на строеж и съответно идеални части. Моля да ми кажете, какъв е редът, за да можем законно да паркираме в двора?
Предварително Ви благодаря!
kalina_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2012, 17:45

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот emilgrigorov » 20 Сеп 2012, 22:54

Законно можете да паркирате както на преден, така и на заден ход.
Защо не си закупите идеална част от земята , щом е общинска? И готово.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот kalina_g » 21 Сеп 2012, 01:02

Благодаря за отговора. Искате да кажете, че ако си купя идеалните части от общината, ще мога да паркирам без да искам съгласието на останалите собственици на сградата или без някакво специално разрешение от общината?! А също така, не би ли трябвало ( при положение, че закупя земята ) да се определи точно коя част от целия двор е моя и в такъв случай, ако се преминава през останалата част, която съответно не е моя, няма ли пак да се изисква съгласие от съседите?
kalina_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2012, 17:45

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот Melly » 21 Сеп 2012, 01:10

emilgrigorov написа:Законно можете да паркирате както на преден, така и на заден ход.
Защо не си закупите идеална част от земята , щом е общинска? И готово.
Григоров, по-полекичка, ако може. :D
Жокер :arrow: Обща част без съгласие на етажните собственици? :roll:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот emilgrigorov » 21 Сеп 2012, 08:40

Melly написа:
emilgrigorov написа:Законно можете да паркирате както на преден, така и на заден ход.
Защо не си закупите идеална част от земята , щом е общинска? И готово.
Григоров, по-полекичка, ако може. :D
Жокер :arrow: Обща част без съгласие на етажните собственици? :roll:

Възможно е, Мели. Но останалите не са собственици на терена :arrow: не са страна. Зависи как стои сградата в двора, конкретика.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот Melly » 21 Сеп 2012, 10:21

emilgrigorov написа:
Melly написа:
emilgrigorov написа:Законно можете да паркирате както на преден, така и на заден ход.
Защо не си закупите идеална част от земята , щом е общинска? И готово.
Григоров, по-полекичка, ако може. :D
Жокер :arrow: Обща част без съгласие на етажните собственици? :roll:

Възможно е, Мели. Но останалите не са собственици на терена :arrow: не са страна. Зависи как стои сградата в двора, конкретика.

Това (подчертаното по-горе) няма никакво значение за ползването на двора. Аре още един жокер. От мен да мине. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот kalina_g » 21 Сеп 2012, 16:29

Благодаря и на Вас за мнението, но ако може да ми кажете има ли някакъв вариант да се случи това и ако да, то какъв е той?
kalina_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2012, 17:45

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот kirile » 29 Сеп 2012, 13:04

Аз съм в същата ситуация едно към едно. Консултирал съм се с адвокати по въпроса и от позицията на препатил давам съвета си - правото на строеж , което притежавате , включва в себе си и правото на ползване на дворното място , до толкова да удовлетворява нуждите Ви и без да пречите на ползването от другите етажни собственици. Никой не може да Ви лиши от това право и всичко е празни приказки. Паркирайте си свободно , но с единственото условие да не пречите и на останалите да ползват. Успех !
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот n_ikito » 29 Сеп 2012, 13:17

kirile написа:правото на строеж , което притежавате , включва в себе си и правото на ползване на дворното място , до толкова да удовлетворява нуждите Ви и без да пречите на ползването от другите етажни собственици.

Това е вярно само толкова, доколкото да можете да ползвате имота си по предназначение. В този ред, не влиза паркирането в двора, нали.

kirile написа: Никой не може да Ви лиши от това право и всичко е празни приказки.


Ако се появи собственика на земята, не се знае, знае ли се???
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот kalina_g » 11 Окт 2012, 00:59

Благодаря на всички за отговорите! Ще пробвам да се разбера с комшиите ( което в нашата държава е мисия невъзможна :( ), пък ако не стане....... Не знам! Ще плащаме пари за да паркираме, а дворът ще си буренясва....
kalina_g
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 20 Сеп 2012, 17:45

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот vdggbg » 14 Окт 2012, 22:02

Не виждам абсолютно никакъв проблем да паркирате коли, самолети, танкове и бронетранспортьори в задния двор на кооперацията, стига това да е осъществимо без преустройства, "по-големи от обичайните", каквото и да значи това. Също, не ми е много ясно защо изобщо трябва да искате съгласие от когото и да било за това. Но на мен много неща не са ми ясни, по принцип.
Аватар
vdggbg
Активен потребител
 
Мнения: 1056
Регистриран на: 24 Авг 2010, 17:11

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот ogo1234 » 12 Фев 2014, 13:22

Здравейте,
Домоуправител съм и в нашия блок има подобен казус, но със своята особеност.
Под блока има гаражи, с изход към задния двор. Дворът де факто представлява алея, на която, ако се паркира, срещу гараж, се възпрепятства достъпа до него.
Срещу задния вход обаче, и на още едно място (да не навлизам в геометрични подробности) има възможност за паркиране на автомобили без да се възпрепятства достъпа до гаражите.
В момента се вихри някакъв скандал кой има (и дали изобщо има) право да паркира на тези места.
Тезите са няколко:
1. Само собствениците на гаражи имат право да влизат съответно да паркират в двора.
(една подтеза, за която съм убеден, че не правилна, е че наемателите на гаражи, нямат същите права, като собствениците.)
2. Всеки, който си поиска може да паркира, на принципа: "Кой превари, той завари", стига да не пречи на собствениците/наемателите да си влизат в гаражите.
3. И моята теза, че ОС на собствениците, трябва да назначи комисия, която да очертае т.н. "свободни паркоместа" и да ги обяви на търг между собственици/наемателите в сградата.

Бихте ли дали мнение, коя теза според Вас е законосъобразна?

П.С.
Според моя нот. акт, както и според другите, предполагам, всички притежаваме идеални части върху дворното място.


Предварително благодаря!
ogo1234
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 27 Яну 2014, 22:25

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот ogo1234 » 18 Фев 2014, 18:05

Ето мнение на юрист по случая:
Трябва да се извърши разпределение на ползването на основание чл. 32 ал.2 от Закона за собствеността. Съответно, получилите ползване следва да заплащат обезщетение на онези съсобственици, които са лишени от ползването на съсобствената вещ. По принцип такова обезщетение се дължи едва след покана, но като правите нещо, най-добре уредете въпроса. (Технически е трудна работа- съсобствениците не са с равни идеални части, а със съответстващи на апартаментите им. Не ми е известно едно паркомясто на каква ид. част съответства, но и не е задължително разпределението да е справедливо, стига да има съгласие на всички собственици не наематели.) Така че идеята за търг е добра и законосъобразна- кой ще предложи най-високо обезщетение за ползването на определено паркомясто. Правите протокол, после въз основа на него и на основание чл. 32 ал.2 от ЗС изготвяте се обикновен писмен договор без нот. заверка на подписите.
ogo1234
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 27 Яну 2014, 22:25

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот dikobraz » 18 Фев 2014, 22:24

Допускам че терена е ваш - на кооперацията най обща казано и сте с идеални части от терена.
1 - За мен наемателите са с равни права със собствениците.
2 - Това ще доведе до конфликти гарантирано
3 - Ако терена е собственост на ЕС допускам че е възможно обявяване на търг.
Въпросът е кой би искал да плати и ако е спечелил и платил и му заемат местото / примерно в 23.00 часа / кой ще търси да възстанови статуквото. Още повече че българина не би се съгласил да плаща за нещо, което смята че му се полага.
Горе долу се отива на Т. 2


Предлагам теза 4
- Озеленяване на терена /Вие ще прецените как и с какво на място / и осигуряване на невъзможност за нагазване на изграденото.
Така след като няма за всички, няма да има за никой.
Предимствата са
Зеленина
Успокояване на страстите и особено в стремежа си кой ще превари да спре там.
Малко повече чистота определено ще има.

Успех
dikobraz
Потребител
 
Мнения: 170
Регистриран на: 14 Ное 2005, 20:33

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот ogo1234 » 19 Фев 2014, 10:22

Благодаря! Напълно сте прав за всичко. За съжаление зелени площи не могат да се направят.
А някои "самонастанили се" смятат, че имат доживотно право да си паркират на мястото, което са си заплюли.
Просто искам по някакъв начин да се урегулират законно нещата, защото станаха много самодейците в ЕС.
ogo1234
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 27 Яну 2014, 22:25

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот klawyer » 09 Юни 2014, 11:59

В момента цената за паркомясто в ид. център е 200-220 лв./месец, а политиката на ръководството на СО и мнозинството в СОС не е насочена към изграждане и осигуряване на паркоместа в подземни или надземни гаражи в тези зони, а само към увеличаване на приходите от рестрикции към паркиращите там граждани. Според тях така щели да намалят натоварването в ид. център без да се интересуват, че по тяхната логика живущите в тези зони ще трябва да си държат незнайно къде колите извън тях или да плащат много по-скъпо винетки, които в Берлин са само по 30 евро/месец, а за СЗ в София са за първа кола от адреса: 150лв., а за втора 450 лв.
Във вр. с гореизложеното изкупуването на ид. ч. от земята в такива големи дворове ще е полезна инвенстиция заедно с решение на общо събрание /ОС/ на етажната собственост /ЕС , с което да се приеме, че двора ще се ползва за паркиране на МПС-та на собствениците и обитателите, а при повече желаещи и регламент (правилник) за това. Защитата и санкциите при нарушаване на регламента (правилника) е като за всяко неспазване на решение на ОС на ЕС.
klawyer
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Яну 2013, 18:52

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот kirile » 10 Авг 2014, 17:46

Ако земята е общинска собственост , а не на етажните собственици , приложима е точка 2 - който свари , но без да пречи на достъпа до гаражите.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот adrifoxbg » 03 Авг 2020, 16:22

Моля за изтриване на мнението.
След толкова обидни изрази по-долу, нямам желание да питам каквото и да е.
Последна промяна adrifoxbg на 04 Авг 2020, 11:51, променена общо 1 път
adrifoxbg
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Авг 2020, 19:18

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот jhoro » 03 Авг 2020, 19:55

adrifoxbg написа:Ти да видиш, този проблем бил доста актуален от години.

Нормално! И ще бъде актуален, докато има подобни ситуации!

Няма да цитирам всичко - само най-интересното!
adrifoxbg написа:Притежавам си нотариален акт, както за общи, така и за идеални части от парцела.

А на бас, че парцела не е включен в НА!
Виж сам, какво цитираш!
adrifoxbg написа:Закон за собствеността
Чл. 38. (1) При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са земята, върху която е построена сградата, дворът ...

Защо казвам това? Защото - ако парцела е 2 дка, а сградата - заема само 400-500 кв.м. - другото ... двор ли е!
Отделно, че „обслужващи съоръжения“ може да се изграждат и върху чисто общинска собственост.

Иначе сте прав - общата собственост се ползва от всеки нуждаещ се (и ... сколасал)!
Въпросния комшия не е прав. Това, че собственика на гаража е дал съгласие, автомобила да паркира отпред - нищо не значи. Няма как да прехвърлиш право, което не притежаваш! Тоест - собственика на гаража, не може да претендира за изключителни права върху подхода.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Паркиране в двор на кооперация

Мнениеот propensity » 03 Авг 2020, 21:46

Гочо-лейката, из*ра поредната огромна тъпотия. Няма да ти обяснявам защо и как, че си празноглав дeбил, пък и не заслужаваш.

jhoro написа:
А на бас, че парцелЪТ не е включен в НА!
Виж сам, какво цитираш!

Защо казвам това? Защото - ако парцелЪТ е 2 дка, а сградата - заема само 400-500 кв.м. - другото ... двор ли е!
Отделно, че „обслужващи съоръжения“ може да се изграждат и върху чисто общинска собственост.

Иначе сте прав - общата собственост се ползва от всеки нуждаещ се (и ... сколасал)!
ВъпроснияТ комшия не е прав. Това, че собственикЪТ на гаража е дал съгласие, автомобилЪТ да паркира отпред - нищо не значи. Няма как да прехвърлиш право, което не притежаваш! Тоест - собственикЪТ на гаража, не може да претендира за изключителни права върху подхода.


Тук пък съм ти подчертал пълния член. Една кофи с грешки в три изречения на кръст (и пълни с глупости). Всички да видят, че си неграмотен, кух трол.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 11 госта


cron