начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

за болен плаща ли се такса

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


за болен плаща ли се такса

Мнениеот malchev68 » 02 Май 2012, 22:57

Здравейте. След като четох и НК и ЗЕС и не можах да открия отговори на въпросите си. Не съм плащал таксите си за входа по няколко причини.
1.След като майка ми беше 6 м. на легло и не е излизала от апартамента ,какви такси трябва да заплатя за този период.
2.Домоуправителя има ли право да извършва ремонтни работи със собствената си фирма без решението на ЕС и без други оферти. След като направи ремонт/боядисване/ за 1680лв. само на първия етаж спрях да плащам .Поисках обяснение но остана без отговор. И понеже изчетох форума но сходна тема не открих, ще питам отново.
3. Има ли право да си определя цените за входа без ОС. Таксата за вход е 7.50 на човек Моля да ми отговорите на тези въпроси защото ми се струва ,че закона е писан против собствениците на имоти.
Последна промяна malchev68 на 03 Май 2012, 16:37, променена общо 2 пъти
malchev68
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Май 2012, 22:12

Re: за болен плаща ли се такса

Мнениеот malchev68 » 03 Май 2012, 16:35

Никой ли не може да ми отговори на вьпросите.
malchev68
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Май 2012, 22:12

Re: за болен плаща ли се такса

Мнениеот TheOldMan » 03 Май 2012, 18:14

1. Мисля че в закона не е разгледан специално случая с лежащо болен. От една страна - живущия си е живял в имота, така че трябва да плаща. От друга - не е ползвал общите части, така че не трябва да плаща. Но пък ако съседите почнат да издребняват толкова... ще трябва живущия на втория етаж да плаща 2 пъти повече, щото ходи по 2 пъти повече стъпала, и съответно мърси 2 пъти повече общи площи... Ил ида се сложи часовник с карти, който да отчита до минутата кой колко време в престоял в имота и да се плаща въз основа на показанията...
2. Не, няма право. Без решение на ОС на ЕС не може да извършва такива разходи, освен ако не се касае за неотложен ремонт - отстраняване на авария или спешна намеса за предотвратяване на такава. Какво сте решавали на ОС, имало ли е изобщо такова - запознайте се с бумагите на ЕС, там трябва да има решение от последното ОС - какво трябва да се прави, какви пари са гласувани, ако изобщо има някакво решение за ремонта...
3. Това също е в правомощията на ОС на ЕС. По принцип се събират средства "на калпак" само за общи текущи разходи - чистачка, ток... Парите за ремонти и други "капиталови", "инвестиционни" раходи се събират на база квадратура на отделните имоти в ЕС, тъй като те не зависят пряко от броя живущи. Не е справедливо 3-ма живущи в един апартамент да плащат 3 пъти повече от самостоятелно живущия в друг еднакъв на този апартамент за ... ремонт на покрива примерно, или за подмяна на водопроводните тръби, или дори за боядиване на входа. Амортизацията на тези елементи на сградата не зависи от боря обитатели и трябва да се "разхвърля" спрямо идеалните части на всеки имот в ЕС.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: за болен плаща ли се такса

Мнениеот malchev68 » 03 Май 2012, 20:39

Благодаря ти за отговорите ,но въпроса наболява напоследък и допълнително ще се допитам и до юрист. Не е редно да плащаш за нещо което не си ползвал.
А ОС не беше правено от 3 години, решенията са си били лично негови за облагородаването /на личната си сметка/.
malchev68
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 02 Май 2012, 22:12

Re: за болен плаща ли се такса

Мнениеот mariqt » 04 Май 2012, 13:54

Здравейте! Това, че майка Ви не е излизала 6 месеца от жилището си, предполага, че някой я е посещавал, което също е използване на общите части, ток и т.н. От друга страна можете с писмена молба да искате от Домоуправителя, да плащате 50%. По принцип решенията по тези въпроси до колкото знам се вземат от ОС.
За извършването на ремонти е необходимо: 1. Да се вземе решение от ОС, за извършването на конкретните ремонтни дейности; 2. Да се съберът оферти; 3. Офертите да се представят на ОС и да се избере изпълнител.
Това че фирмата, която е извършила ремонта е на Домоуправителя не е проблем - така или иначе трябва да се сключи договор. Ако имате някакви съмнения, можете да поискате копия както от протоколите на проведените събрания, така и от договорите, които са сключвани и да видите какво се случва. Ако смятате, че има злоупотреби, можете да поемете инициатива за свикване на ОС и там да се повдигнат тези въпроси-но трябва да сте собственик, или упълномощен представител на собственик. И все пак не забравяйте, че Дом съвета се избира от живущите в сградата в режим на етажна собственост и си има мандат.
Успех!!!
mariqt
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 24 Апр 2012, 19:32


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron