начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

смяна на щрангове

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


смяна на щрангове

Мнениеот stoyanmihov » 23 Мар 2012, 23:26

В нашия вход решихме да сменим тръбите. Събирахме 6 месеца по определена сума, но някои от съседите отказват да дават пари. около 5-6 семейства са. всеки има претенции за нещо станало пред години при други домоуправител и касиер. има ли законен начин да събера тия пари, аз мога и чрез касата да има платя ремонта, но другите съседи протестират и казват че ти я са тарикати. ако има решение на събрани или на управителния съвет мога ли чрез това да ги задължа
stoyanmihov
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Апр 2011, 18:10

Re: смяна на щрангове

Мнениеот TheOldMan » 24 Мар 2012, 10:43

Явно формулировката "в нашия вход решихме да сменим тръбите" не отговаря съвсем на истината... :) По-точно е "някои от нашия вход решихме...".
Да, има правна възможност да си търсите парите от неплащащите за ремонмта на общите части, но със сигурност ще ви е по-скъпо от 5 щранга. Загубеното време отделно.
Аз като живеещ на партера реших да си сменя тръбите. Намерих фирми, събрах оферти и заявих: "Почвам след седмица да сменям. Цената за етаж е еди-колко си. Първия по щранга, който няма парите в джоба - ремонта приключва дотам. Слага се преход PVC -> метал, майсторите си събират багажа и си тръгват. Като текне - не ме търсете."
Сега от моята страна щранга е сменен изцяло, от другата страна са до 3-я етаж... и нямат циркулация, щото тръбата се спраска преди 2 години. За пореден път съм касиер и домоуправител, но само един съсед се опита да попита "Абе то... тръбите... водата..." Погледнах го с един такъв поглед, че отпраши набързо нанякъде.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: смяна на щрангове

Мнениеот trando58 » 24 Мар 2012, 23:51

В случая има едно не разбиране от страна на
питащият и явно не съблюдаване на законовата
процедура при такива ремонти в ЕС.Предполагам,че
е от непознаване на закона,но това не е
оправдано.Точно от касата се заплаща такъв
ремонт,но преди товa тряба и всеки да е внасял
определена вноска във фонд "Ремонти и
обновление",а при вас един бог знае как стоят
нещата.За да се ползват средства от този
фонд,съответно трябва да има решение на ОС в ЕС с
протокол от него.Решението се приема с мнозинство
от 67% от собствениците на ид.части от ОЧ.Ако
някой не е съгласен,да чете,в закона е казано
ясно какви са правата на всеки собственик.След
като има решение за този ремонт,всеки е длъжен да
внесе полагаемата сума за него(дори някой да не е
съгласен,процедурата не се спира,освен,ако съдия
не постанови нещо друго).
Така,че уважаеми не вършете незаконни
работи.Съберете ОС вземете решение за или против
ремонта.Ако е - "ЗА" открийте си една сметка в
банка на името на Управителят(така е и по закон)и
вески там да внася изчислената за него сума
необходима за ремонта.По този начин ще е видно
кой е внесъл и кой не.Длъжниците са атакуеми по
чл.410 от ГПК.Управителят може да поиска да му
бъде издаден изпълнителен лист,въз основа на
протоколът от общото събрание и счетоводните
документи.С новите поправки в закона това става
за броени дни.Можете да си извършите ремонта само
тези които сте събрали в повече пари и после да
си получите парите от длъжниците парите ,барабар
с лихвите и таксите по делото.Мога да ви уверя,че
ако направите всичко както е по закон,отърване за
тях няма.


Колкото до отговорът на Старият пич,някакси не го
очаквах.Тука все пак се пише и се търси законният
начин за справянето на даден проблем в една
ЕС.Ако тръгнем да пишем кой колко беззакония е
направил,то форумът наистина ще отеснее.Не може
един ДОМОУПРАВИТЕЛ ,че и КАСИЕР в ЕС да прави
своеволия и после да иска другите да спазват
правилата.Не можеш както и когато си поискаш да
ПИПАШ каквото и да е по ОЧ в ЕС без съгласието на
ОС.Не можеш да казваш-"АЗ реших"Можеш да решаваш
в собственият си имот,но не и там където не си
само ти.Това,че се прави със собствени пари,не е
извинение.Има един единствен случай при който
това може да се случи и той е,ако има авария или
нужда от спешен ремонт,собственикът да го направи
със свои средства,а в последствие сумата да му
бъде възстановена или да бъде освободен от такси
до изравняване.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: смяна на щрангове

Мнениеот TheOldMan » 25 Мар 2012, 23:32

Тоест трябва да чакам докато се наводня за да извърша ремонта? Или да подменя теракота и фаянса и чак след 2 години когато като по чудо всички съкооператори се решат да направят ремонта да разбия току-що сменените плочки за да може да подменят тръбите?
Блока е въведен в експлоатация преди 48 години. Значи тръбите са поне на 50. Положението е предаварийно от около 25 години. Кърпи се с парче гума стегната със скоба върху теча. В момента във "ведомостта" се числят 18 живущи, от които 13 пенсионера, 1 безвъзвартен пияница, 1 с изцяло нетрудови доходи и 3 (трима) работещи. Събирането на 1 500 лева може да продължи между 2 и 4 години. Аз чаках дете когато почнах ремонта. Мислите ли че ще седна да правя ремонт с бебе на 1-2 години вкъщи? Начина на финансиране на ремонта изобщо не засягаше етажната собственост, касата и общото събрание. А някой да ми посочи как може да бъда признат за виновен за това, че със собствени средства съм подменил частта от общата инсталация, минаваща през моя имот. При това абсолютно безплатно за другите живеещи, и при създаване на минимални неудобства за тях.
Да, правно издържания вариант е:
1. Решение на ОС за извършване на ремонта - избор на изпълнител, разглеждане на оферти, съгласие за цена;
2. Определяне на срок за започване и събиране на пари.
3. Който не е дал пари - другите поемат неговия дял и после по съдебен ред изискват възстановяването

И подводните камъни (в моя случай, предполагам и в много други):
По т. 1 - 13 пенсионера посмъртно не могат да бъдат убедени че трябва да дават по 10 лева всеки месец отгоре на 10-те, дет ги дават сега
По т. 2 - срока мен не ме устройваше - след 2 години аз трябваше да имам хигиенична баня и тоалетна заради детето, а ремонт по това време не ме устройваше. Ако трябваше да избирам между къпане на бебе в мухлясала баня и наказание (какво и от кого би могло да е то? Вероятно "мъмрене в писмен вид, закачено на таблото за обяви на ЕС"? :) ) познайте какво бих избрал.
По т. 3 - пияницата "виси" на касата на ЕС с вноски за около 6 месеца назад. Няма друго имущество, вътре няма нищо, което да бъде продадено от ЧСИ, така че пари от него няма как да се вземат. Индивида с изцяло нетрудови доходи също не може да бъде задължен да внася каквато и да било сума - той просто няма никакви доходи и никакво имущество... Поне плаща по някой лев от време на време, така че гледам да не питам много-много :) Половината от пенсионерите нямат пари за лекарства, абсурд е да се вземе нещо от тях. А и с тия хора смятам да живея още години напред, намесването на съдия, изпълнителни листове и запори на имущества никак няма да помогне за добрите междусъседски отношения. Много по-страшна заплаха ще е ако заявя, че няма да помогна на екипа на "Бърза помощ" да ги изнесат в одеалото, като дойде и техния ред... (боже, какъв черен хумор ме е налазил днес...) :(
Та така... форума е юридически, но не във всички случаи написаното в дебелите правни книги е правилното решение. Аз си позволявам да давам съвети за това как проблема може да се реши най-безболезнено, независимо дали начина е юридически издържан.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: смяна на щрангове

Мнениеот emilgrigorov » 25 Мар 2012, 23:53

trando58 написа:В случая има едно не разбиране ..... такси
до изравняване.

Сега да ти обясня.
Ако мнозинството реши, че Пенка от втория етаж , в дясно, е бременна, това означава много неща, но не и бременност на Пенка.
Има си начин за установяване на технически проблем, варианти за разрешаването му и възможности за физическото му отстраняване.
А ти последно кога беше с Пенка, щот хората се интересуват?
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: смяна на щрангове

Мнениеот stoyanmihov » 26 Мар 2012, 20:49

Длъжниците са атакуеми по
чл.410 от ГПК.Управителят може да поиска да му
бъде издаден изпълнителен лист,въз основа на
протоколът от общото събрание и счетоводните
документи.С новите поправки в закона това става
за броени дни.


От кого трябва да поиска управителят издаването на изпълнителен лист, от адвокат ли щото за някои може да е ясно ама ми малко "тъмна Индия". то на всички които са си внесли сумите е издадена квитанция така че за това няма проблем
stoyanmihov
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Апр 2011, 18:10

Re: смяна на щрангове

Мнениеот stoyanmihov » 26 Мар 2012, 20:54

така разгледах и ЗАЯВЛЕНИЕ ЗА ИЗДАВАНЕ НА ЗАПОВЕД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ, е там аз как ще му поискам ЕГН и три имена, като даже не ми отварят да попълня Домовата книга а пък там ЕГН не се искат
stoyanmihov
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 02 Апр 2011, 18:10

Re: смяна на щрангове

Мнениеот hakama » 03 Ное 2013, 02:00

Привет,
8-етажен блок, по два апартамента на етаж, тръбите на водопровода са за смяна според мен, техници установиха, че циркулационната тръба е запушена вече и помпата е спряна, топла идва, но след като изхабя 30-50л.

Доколкото разбрах, 2-3ма не са съгласни да участват/сменяват.
Плаща се годишна такса ремонт 20лв.

Има ли някаква вратичка - когато е нарушена нормалната работа на сградните съоръжения и/или създават предпоставка за авария (възможно е да се спука тръба) - при определен % съгласие (67%) от живущите - да се сменят принудително, т.е. няма "не искам или не мога, не съм на кеф..".?!
Този ремонт не е от килешлък, а е жизненонеобходим за нормалния живот, все пак не сме в средата на 20 век.

От другата страна вече ги смениха, те могат ли да участват в едно такова гласуване, след като не ги касае тях (а може и да ги касае, ако циркулационната помпа е една за целия вход).
По-горе видях да се споменава чл.410 от ГПК - евентуалните такси по делото се възстановяват от длъжниците - това звучи респектиращо.
hakama
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 03 Яну 2013, 22:23

Re: смяна на щрангове

Мнениеот georgiev_sfbg » 08 Яну 2014, 22:46

stoyanmihov написа:В нашия вход решихме да сменим тръбите. Събирахме 6 месеца по определена сума, но някои от съседите отказват да дават пари. около 5-6 семейства са. всеки има претенции за нещо станало пред години при други домоуправител и касиер. има ли законен начин да събера тия пари, аз мога и чрез касата да има платя ремонта, но другите съседи протестират и казват че ти я са тарикати. ако има решение на събрани или на управителния съвет мога ли чрез това да ги задължа

:arrow: Може, с Решение на ОС!

:idea: :arrow:
ЗУЕС - Чл. 38. (1) (Изм. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Решенията на общото събрание се изпълняват в определените в тях срокове. Когато срокът не е определен, решенията се изпълняват в 14-дневен срок от оповестяването им по реда на чл. 16, ал. 7.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 57 от 2011 г.) Когато собственик, ползвател или обитател не изпълни решение в определения срок, председателят на управителния съвет (управителят) може да подаде заявление за издаване на заповед за изпълнение по реда на чл. 410, ал. 1, т. 1 от Гражданския процесуален кодекс. Към заявлението се прилага препис от решението на общото събрание.

ГПК - Чл. 410. (1) Заявителят може да поиска издаване на заповед за изпълнение:
1. за вземания за парични суми или за заместими вещи, когато искът е подсъден на районния съд;
(2) Заявлението съдържа искане за издаване на изпълнителен лист и трябва да отговаря на изискванията на чл. 127, ал. 1 и 3 и чл. 128, т. 1 и 2.

ГПК - Чл. 127. (1) Исковата молба трябва да бъде написана на български език и да съдържа:
1. посочване на съда;
2. името и адреса на ищеца и ответника, на техните законни представители или пълномощници, ако имат такива, както и единния граждански номер на ищеца и номера на факса и телекса, ако има такива;
3. цената на иска, когато той е оценяем;
4. изложение на обстоятелствата, на които се основава искът;
5. в какво се състои искането;
6. подпис на лицето, което подава молбата.
(3) Ако подателят на молбата не знае или не може да я подпише, тя се подписва от лицето, на което той е възложил това, като се посочва причината, поради която сам не е подписал.

ГПК - Чл. 128. Към исковата молба се представят:
1. пълномощното, когато молбата се подава от пълномощник;
2. документ за внесените държавни такси и разноски, когато такива се дължат;
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител
 
Мнения: 1147
Регистриран на: 13 Окт 2009, 07:26

Re: смяна на щрангове

Мнениеот borii » 18 Дек 2014, 16:00

Sys sybraneto na parite nqma spor e trudno.Okazva se oba4e 4e trudnostite tepyrva predstoqt.V Sofiq edna firma si e izgradila neshto kato kartel i chrez svyrzani firmi kontrolira cenite i pazara.Firmata se kazva SHALOM.
Na rabota w firmata (razbirase ne oficialno) sa upravitelite na drugi 4 firmi kojto dyrjat pazara i mamqt horata.Tova sa upravitelite a ponqgo i sobstvenici(na dokumenti) na firmite KAPITAL SITY,TEHNOSTROI,INTERMONTAJ ,ELIT INJENERING.Izgradena e shema s koqto na sybraniq na etajnata sobstvenost prisystvat samo tezi firmi i po tozi nachin te dyrvat i nerealno visokite ceni na pazara.Napravih si truda (a i rabotata mi go pozvolqva) za da naucha tezi fakti no naj interestnoto beshe ,che na vseki vtori domoupravitel te predlagat ili pari ili bezplatna smqna na shtranga.Predlojiha i na men i sled kato im otkazah sobstvenika na Shalom mi se izsmq v ochite i mi kaza che ot 15 godini az sym 2 riq takyv.Za jalost razbrah tezi fakti kysno,remonta beshe napraven ot edna ot tezi firmi,a po vsqka veroqtnost drug vze parite predloveni pyrvo na men.Da si gi harchi sys zdrave kakto se kazva.Na drugite meraklii za smqna na shtrangove ....uspeh

_______________________________________________________
Със събрането на парите няма спор е трудно.Оказва се оба4е 4е трудностите тепърва предстоят.В София една фирма си е изградила нещо като картел и чрез свързани фирми контролира цените и пазара.Фирмата се казва СХАЛОМ.
На работа ю фирмата (разбирасе не офицялно) са управителите на други 4 фирми който дърйат пазара и мамят хората.Това са управителите а поняго и собственици(на документи) на фирмите КАПИТАЛ СИТЪ,ТЕХНОСТРОИ,ИНТЕРМОНТАЙ ,ЕЛИТ ИНЙЕНЕРИНГ.Изградена е шема с която на събрания на етайната собственост присъстват само тези фирми и по този начин те дърват и нереално високите цени на пазара.Направих си труда (а и работата ми го позволява) за да науча тези факти но най интерестното беше ,че на всеки втори домоуправител те предлагат или пари или безплатна смяна на щранга.Предлойиха и на мен и след като им отказах собственика на Шалом ми се изсмя в очите и ми каза че от 15 години аз съм 2 рия такъв.За йалост разбрах тези факти късно,ремонта беше направен от една от тези фирми,а по всяка вероятност друг взе парите предловени първо на мен.Да си ги харчи със здраве както се казва.На другите мераклии за смяна на щрангове ....успех
Последна промяна consultant на 19 Дек 2014, 14:21, променена общо 1 път
Причина: Писането на кирилица е задължително!
borii
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Дек 2014, 15:40


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron