начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

етажна собственост в комплекс затворен тип

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот simonetka » 18 Дек 2011, 11:09

Здравейте,
искам да попитам дали закона за ЕС се прилага по различен начин в зависимост от сградата. Също така искам да получа консултация относно този закон за комплекс затворен тип и как се прилага, когато има сключен договор с инвеститора за подръжка на общите части. Договора е сключен преди да влезе закона за ЕС и не е нотариално заверен. Имали някаква възможност този договор да бъде прекъснат или предоговорен.
Благодаря предварително!
simonetka
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 18 Дек 2011, 10:45

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 21 Дек 2011, 08:26

simonetka написа:Здравейте,
искам да попитам дали закона за ЕС се прилага по различен начин в зависимост от сградата. Също така искам да получа консултация относно този закон за комплекс затворен тип и как се прилага, когато има сключен договор с инвеститора за подръжка на общите части. Договора е сключен преди да влезе закона за ЕС и не е нотариално заверен. Имали някаква възможност този договор да бъде прекъснат или предоговорен.
Благодаря предварително!

Няма значение кога е подписан договора ЗУЕС си влиза в сила от момента в които е публикуван в Държавен вестник.В закона е посочено начина при които можете да прекратите договора с инвеститора или да го предоговорите.Няма значение кога е подписан договора в закона е посочено ,че мандата дали на Управител на ЕС или на инвеститор обслужващ комплекса е 2г
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот todorst » 07 Яну 2012, 21:26

Тони, Тони, що е то вокруг до около. Печен си , а отговорът ти е суров.
Да ви информирам- за "затворен тип " се изисква да има писмен договор за управление, нотариално заверен и ВПИСАН. Всичко което макар и частично не отговаря не прави "затворен тип" напр. договорът е нотариално заверен, но не е ВПИСАН. и тогава карате по чл. 1 . т.е управлението е ОБЩО събрание. много нежелателно е да попаднеш в групата "затворен тип ". такива са хватките на новите строежи, особено по черноморието.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот nikiboy » 08 Яну 2012, 00:20

И аз плащам.
Няма как, "затвореният тип" е една "отворена набутвация". Всеки месец към 50-так за поддръжка, портиер, ток и чистачка.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот todorst » 09 Яну 2012, 20:45

за да си в "затворен тип " си подписал ДОГОВОР. Всеки договор е в прерогативите на ЗЗД. И там четеш как да
направиш мотивирано предложение за отказ от услугата. Доста проблемно. наистина за да е качествено ще трябва ОПИТИТЕН правист.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 11 Яну 2012, 01:10

todorst написа:за да си в "затворен тип " си подписал ДОГОВОР. Всеки договор е в прерогативите на ЗЗД. И там четеш как да
направиш мотивирано предложение за отказ от услугата. Доста проблемно. наистина за да е качествено ще трябва ОПИТИТЕН правист.

:)))Ти нещо поиска и се покри , дали знаеш как се прави това аааа с приказки наизуст всеки може. Така че дискусия с теб не правя повече.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот todorst » 11 Яну 2012, 20:49

тони, честита нова година, да си жив , здрав, все така напорист и с добри идей във форума. в случая не споря с теб. само информация. ако има нещо невярно , обади се , конкретно.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 12 Яну 2012, 11:43

И на теб честита Нова година и да си жив и здрав и ти.Вече имам офис по черноморието в Бургас и говоря за конктретни неща , и само да кажа и договора да е вписан пак отпада при определени обстоятелства ,а писна ми да уча правистите как се прави :D това е в кръга на шегата ,но истината е такава ако решат собствениците го правят ,макар,че е трудно да ги убедиш ,че може .Казах ти да ми пишеш на имейла ,но не го напрви, не мога да огрея навсякъде :)))А и Никибой се дръпна обаче обича да пищи , макар,че е готин пич. Знае как го излових на едно място.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот todorst » 15 Яну 2012, 21:50

до ТОНИ,
благодаря за добрите пожелания!. Искам да бъдеш наясно, ние с теб не сме в конфликт или на противоположни мнения. САМО допълваме картинката. Нямам аспираций да КРАДА твой потенционални клиенти.
Дай да открием професионално обучение на кадри за ПРОФЕСИОНАЛЕН домоуправител. Дано си слушал НОВИЯ
ПРЕЗИДЕНТ. Точно в този дух беше интервюто. На запад отдавна има СИНДИК. без него не можеш да купиш/продадеш апартамента си. И те смуче като дойна крава. събира невероятна такса от всеки апартамент и търси къде се е пропукал асфалта, за да дойде ............ фирма да ремонтира 500 кв.м. асфалт. то дали и у нас тази практика е приложима. но това бе в ......... шега. Премам сериозни бизнес/работни/ предложения.
Малко шега : по турско му казваха ДАЛАВЕРА, дойдоха германците и стана ГЕШЕФТ, сега е БИЗНЕС , скоро и БИЗНЕС ще стане мръсна дума. Затова дай да се заловим за РАБОТА.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот trando58 » 16 Яну 2012, 14:38

Леле,леле :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Защо не направите и СИНДИКат?
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 16 Яну 2012, 15:05

todorst написа:до ТОНИ,
благодаря за добрите пожелания!. Искам да бъдеш наясно, ние с теб не сме в конфликт или на противоположни мнения. САМО допълваме картинката. Нямам аспираций да КРАДА твой потенционални клиенти.
Дай да открием професионално обучение на кадри за ПРОФЕСИОНАЛЕН домоуправител. Дано си слушал НОВИЯ
ПРЕЗИДЕНТ. Точно в този дух беше интервюто. На запад отдавна има СИНДИК. без него не можеш да купиш/продадеш апартамента си. И те смуче като дойна крава. събира невероятна такса от всеки апартамент и търси къде се е пропукал асфалта, за да дойде ............ фирма да ремонтира 500 кв.м. асфалт. то дали и у нас тази практика е приложима. но това бе в ......... шега. Премам сериозни бизнес/работни/ предложения.
Малко шега : по турско му казваха ДАЛАВЕРА, дойдоха германците и стана ГЕШЕФТ, сега е БИЗНЕС , скоро и БИЗНЕС ще стане мръсна дума. Затова дай да се заловим за РАБОТА.

:D Давай ги по морето такива комплекси където ги дерат яко и по закона си ги почваме със съгласието на собственице естествено ,да видиш как реват инвеститори кат требе да плащат.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот tsvety_ » 18 Яну 2012, 19:57

Здравейте,
Дали бихте помогнали относно следния казус: Ние сме си купили апартамент от физическо лице. Апартаментът е част от т.нар. затворен тип комплекс и продавачът е имал договор с фирма за управление на прилежащите площи. Би следвало този договор автоматично да се прехвърли и към нас, нали така? Т.е. не е необходимо ние изрично да сме го подписали.
Но не това е моето основно питане:) Оказва се, че комплексът не е регистриран (вписан) като затворен комплекс. Това означава, че трябва да се прилага ЗУЕС по смисъла на (да ги наречем) стандартен тип етажна собственост. Може ли да ми помогнете дали може да се тълкуват "общи части" и "прилежащи части" по един и същ начин? В целия закон се говори за принципи на плащане на такса за обслужване на общите части, без да се дава ясна и точна дефиниция - това включва ли такса за озеленяване, охрана, снегопочистване в нашия случай? Досега по договор таксата се прилагаще на кв. м., но по смисъла на новия закон тази такса може ли да се събира по друг начин (например на брой живущи)?
Впрочем договорът на фирмата изтече и тъй като хората не бяха доволни, той не беше подновен. Проблемът е, че има и друг блок в комплекса, които са доволни и са си подновили договора. Как е редно да се процедира в такава ситуация - прилежащите части са общи за двата блока, не само за единия. Не може да се охранява единият блок от една фирма, другият блок от друга фирма, защото има една бутка за портиер(охрана) + бариера... Да не говорим за озаленяването - градинката няма как да се раздели:)
Ще съм благодарна за мнение по въпросите:)
tsvety_
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Яну 2012, 19:25

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот nikiboy » 22 Яну 2012, 20:16

И в тази част искам и аз да запитам.
В затворения комплекс, в който имам закупено жилище и не живее никой, се е приела някаква месечна сума според квадратурата. Обаче никой по никакъв начин не дава отчет за изразходвани средства през изминалата календарна година. В края на краищата, не може всеки да казва "плащай", а насреща освен една ръкописна бележка друго да няма.
Отделно, се заплаща в две посоки - жилищна площ и двор и подземни паркоместа.
Редно ли е, от месечната такса на тези които нямат паркоместа, да се пренасочват пари за ремонт на подземния паркинг, до който реално нямат достъп и право на ползване.
Не че нещо, ама мразя тарикатите на дребно.
Това горното накланя ли везната към икономическо престъпление, защото аз заплащам такса за едно, а насреща ревизия и т.н. няма. Сто процента през изминалата година фактури за няколко хиляди лева не излизат. Годишните такси за комплекса възлизат на минимум 90 000 лв. Като нищо има двойно счетоводство за заплати/осигуровки на персонала, както и на закупените консумативи, договори с асансьорни фирми, ел. и т.н. Тези дни като ида да плащам просто ще им намекна как до 31.01.2012 искам отчета залепен на входа, или ги мятам по всички институции. Но, прав ли съм, не морално, а законово?
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 23 Яну 2012, 17:37

tsvety_ написа:Здравейте,
Дали бихте помогнали относно следния казус: Ние сме си купили апартамент от физическо лице. Апартаментът е част от т.нар. затворен тип комплекс и продавачът е имал договор с фирма за управление на прилежащите площи. Би следвало този договор автоматично да се прехвърли и към нас, нали така? Т.е. не е необходимо ние изрично да сме го подписали.
Но не това е моето основно питане:) Оказва се, че комплексът не е регистриран (вписан) като затворен комплекс. Това означава, че трябва да се прилага ЗУЕС по смисъла на (да ги наречем) стандартен тип етажна собственост. Може ли да ми помогнете дали може да се тълкуват "общи части" и "прилежащи части" по един и същ начин? В целия закон се говори за принципи на плащане на такса за обслужване на общите части, без да се дава ясна и точна дефиниция - това включва ли такса за озеленяване, охрана, снегопочистване в нашия случай? Досега по договор таксата се прилагаще на кв. м., но по смисъла на новия закон тази такса може ли да се събира по друг начин (например на брой живущи)?
Впрочем договорът на фирмата изтече и тъй като хората не бяха доволни, той не беше подновен. Проблемът е, че има и друг блок в комплекса, които са доволни и са си подновили договора. Как е редно да се процедира в такава ситуация - прилежащите части са общи за двата блока, не само за единия. Не може да се охранява единият блок от една фирма, другият блок от друга фирма, защото има една бутка за портиер(охрана) + бариера... Да не говорим за озаленяването - градинката няма как да се раздели:)
Ще съм благодарна за мнение по въпросите:)

Цвети опитай от контролният панел да си включиш личните съобщения и ще ти обясня подробно
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 23 Яну 2012, 17:48

nikiboy написа:И в тази част искам и аз да запитам.
В затворения комплекс, в който имам закупено жилище и не живее никой, се е приела някаква месечна сума според квадратурата. Обаче никой по никакъв начин не дава отчет за изразходвани средства през изминалата календарна година. В края на краищата, не може всеки да казва "плащай", а насреща освен една ръкописна бележка друго да няма.
Отделно, се заплаща в две посоки - жилищна площ и двор и подземни паркоместа.
Редно ли е, от месечната такса на тези които нямат паркоместа, да се пренасочват пари за ремонт на подземния паркинг, до който реално нямат достъп и право на ползване.
Не че нещо, ама мразя тарикатите на дребно.
Това горното накланя ли везната към икономическо престъпление, защото аз заплащам такса за едно, а насреща ревизия и т.н. няма. Сто процента през изминалата година фактури за няколко хиляди лева не излизат. Годишните такси за комплекса възлизат на минимум 90 000 лв. Като нищо има двойно счетоводство за заплати/осигуровки на персонала, както и на закупените консумативи, договори с асансьорни фирми, ел. и т.н. Тези дни като ида да плащам просто ще им намекна как до 31.01.2012 искам отчета залепен на входа, или ги мятам по всички институции. Но, прав ли съм, не морално, а законово?

:)))Първо си огледай какво пише в договора за какво плащаш и тогава можеш да искаш отчет ма няма кой да ти го даде защото не е вписано ,че са длъжни.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот todorst » 25 Яну 2012, 22:26

Тони, толкова много се изписа по "затворен" и " отворен "тип. насочвай ги да четат. Като някой е подписал договор за управление, значи е приел задължения по договора и ще си плаща. както е и договора за кредит с банка и високи и променливи лихви на банката. Ти си частно лице/гражданин/, а срещу теб е институция : фирма , банка и т.н. "борбата е безмилостно жестока!искам да победим народе мой, защото се обичаме" - перефраза,
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 26 Яну 2012, 11:15

todorst написа:Тони, толкова много се изписа по "затворен" и " отворен "тип. насочвай ги да четат. Като някой е подписал договор за управление, значи е приел задължения по договора и ще си плаща. както е и договора за кредит с банка и високи и променливи лихви на банката. Ти си частно лице/гражданин/, а срещу теб е институция : фирма , банка и т.н. "борбата е безмилостно жестока!искам да победим народе мой, защото се обичаме" - перефраза,

Точно тук е разликата този договор може да бъде развален ,докато договорите с банки и т.н. са с определени срокове.Но и там имаш определени права за предсрочно прекратяване .
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот nikiboy » 31 Яну 2012, 06:59

Тони - щял си да черпиш бира :lol:
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот toni_sf » 01 Фев 2012, 09:25

nikiboy написа:Тони - щял си да черпиш бира :lol:

:D Никакъв проблем , ти гледай кога минават 2г откак си подписал с тия договора и много ще говориме.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: етажна собственост в комплекс затворен тип

Мнениеот nikiboy » 02 Мар 2012, 00:26

toni_sf написа:
nikiboy написа:Тони - щял си да черпиш бира :lol:

:D Никакъв проблем , ти гледай кога минават 2г откак си подписал с тия договора и много ще говориме.

Абе плащам си, като имам време и път натам. В края на краищата, като не живея там и не ползвам и 2% от услугите им, ще ме чакат когато имам път да си плащам месечния рекет :mrgreen:
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron