начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот emily47 » 17 Окт 2011, 21:02

Здравейте!
Като домоуправител имам проблем с една съседка, която е младо момиче и е внучка на собственичката на апартамента. Това, че отказват да си плащат разноските по апартамента вече го преглътнахме, макар че хората недоволстват. Но това момиче се държи изключително арогантно и нагло - когото и да срещне от входа се кара и се разправя, че са участвали в общото събрание и са взели решение за ремонти, чистачка и др. На касиерката и чистачката непрекъснато вдига скандали, че от нея нямаме право да искаме пари, защото са социално слаби. Имаше и физическо посегателство върху една от съседките, която се опита да й обясни какви са й задълженията. Оформя се мнението да й отправим писмено предупреждение за изгонване от входа по чл. 45 от ЗС. Надяваме се, че това предупреждение ще я стресне и ще престане да се държи арогантно.
Някой има ли идея какво трябва да съдържа това писмено предупреждение и как да го направим, че да хване декиш?
Ще ви бъда много благодарна, ако ми дадете малко инфо по този въпрос, защото положението е нетърпимо - целият вход е пропищял от нея.
emily47
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Окт 2011, 12:30

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот trando58 » 17 Окт 2011, 23:42

Ако имате над 75% съгласие да я изгоните (за 3 години),имайте малко търпение.На 21.09.2011г. в НС бе гласувано и прието на първо четене допълнение към ЗУЕС с което ОС може с решение да изведе обитател от обитание в ЕС за системни нарушения на вътрешният ред. Предполагам,че съвсем скоро ще бъде гласувано и на второ четене и обнародвано в ДВ. Иначе по сега действащият ред,е необходимо заявление по чл.45 от ЗС с мотиви и доказателства и тогава СЪДЪТ СЕ ПРОИЗНАСЯ ДАЛИ ЛИЦЕТО ДА СЕ ИЗВЕДЕ ОТ ОБИТАВАНЕ.Докато с новите промени ОС на ЕС решава и съдът вече няма думата.При едно възражение от страна на потърпевшият,той(съдът)има право само да реши дали взетото решение е законосъобразно,т.е дали са спазени изискванията на закона за свикване на ОС,провеждането му,дали е предупредено лицето да преустанови с нарушенията и т.н.т всичко това трябва да бъде в писмен вид като доказателства за вина и протоколи.Имайте предвид,че само за това ,че не си плаща таксите,не можете да я изгоните,за това си има отделен ред. Но,ако, пак повтарям наистина на повечето от хората им е писнало от нея,най-добре я предупредете чрез нотариална покана да си изпълни задълженията и да прекрати със саморазправите като и дадете някакъв срок. След което си свикайте ОС и вземете решение каквото намерите за добре,но запомнете,че всичко трябва да е изрядно и според изискванията на закона(не е кой знай какво)за да не се получи при едно обжалване от нейна страна,съдът да ви изненада неприятно и да се наложи да повтаряте процедурата и да губите средства.Имайте предвид,че средствата които ще вложите по цялата процедура,ако тя бъде обжалвана и съдът присъди правото на вас,всички средства ще ви се възтановят от противната страна.Разбира се,това трябва да го изисквате.
Така,че сега започнете с предупрежденията(всичко в писмен вид) протоколи,свидетели за произволът и ит.н. В това време се надявайте ,че промените в ЗУЕС ще бъдат приключени. Лично аз смятам,че до месец-два това ще е факт имайки се предвид предстоящите избори.
Дано да съм ви бил полезен и успех! Не е лошо и една допълнителна консултация с адвокат по това което ви писах,защото ако се стигне до съд,така или иначе ще ви трябва.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот emily47 » 18 Окт 2011, 08:54

Много благодаря за отговора. Наистина за сега смятаме да й отправим само писмено предупреждение, като се надяваме това да я стресне и да се спре до тук. Проблемът ни е не толкова парите, колкото държанието й и моралното тероризиране на хората. Повечето живущи са възрастни и пенсионери и не могат да се защитят от нападките й. А по отношение на парите тя твърди, че е социално слаба и никой няма право да й иска каквито и да било пари за нищо. Не зная дали юристите от общината биха ми дали някакво обяснение по този въпрос. Никъде не съм прочела, че социално слабите не са длъжни да си плащат издръжката. Отделен е въпросът как едно момиче на 25 години, здраво, право, облечено по последна мода може да е социално слабо.
emily47
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Окт 2011, 12:30

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот dream1984 » 18 Окт 2011, 09:01

Oтносно таксите не разбирам как може да се примирявате...има си начини по които да си вземете таксите за всичките години.
Ето тука разгледайте как се правят принципно жалбите до общината и повярвайте ми общината ще им налага постоянно глоби докато не си погасят задълженията...
http://borovo230.hit.bg/dulg.html
dream1984
Младши потребител
 
Мнения: 83
Регистриран на: 20 Юли 2011, 14:49

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот whiskey » 18 Окт 2011, 13:23

Извеждане на обитател от сграда изобщо не става толкова лесно и просто, както я смятат много хора. Дори и след промените в закона, които вече са факт, ОС може да вземе само решение и нищо повече. Решението на ЕС не е и не може да бъде годен изпълнителен титул. Т.е. пригответе се за съдебна битка, в която шанса да изгубите клони към 100%. Хубаво е да се види и съдебната практика до момента, защото ако беше толкова простичко, както колегата trando58 обяснява, досега щеше да има стотици изгонени. Фактите обаче не са такива :).
whiskey
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 02 Ное 2009, 14:09

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот trando58 » 18 Окт 2011, 19:44

Не съм съгласен с този песимизъм достигащ до 100% нихилизъм. Вярно е ,че такива дела бяха на времето почти обречени,особено по времето на ПУРНЕС където за изгонването на живущ в ЕС особено собственик нямаше срок за налагане на санкцията,т.е. тя беше безсрочна,завинаги.Естествено това беше много тежка санкция и наистина случаите за такова решение са много малко,аз лично знам само за един такъв случай.Други са вече нещата след влизането на ЗУЕС,тука вече се говори за срок от 3/три/ години и това си е паракселанс пак крайна санкция,но има изключително възпитаващ и възпиращ ефект.Но тя продължаваше да е по реда на чл.45 от ЗС.С новата поправка която се цели в ЗУЕС нещата се променят коренно.С приемането и не съдът ще решава дали един обитател в една ЕС да бъде изведен от обитание,а това ще бъде изключително решение на ОС в ЕС с75% съгласие.Както писах и по-горе,съдът.при евентуално обжалване,ще разлежда само законността на взетото решение.Аз така го разбирам,иначе не виждам защо да се правят тези промени.Всичко това е прието на първо четене в НС на 21.09.2011г.въпреки някои възражения.Предполага се,че ще бъде приет и на второ.Лично за мене,както писах и в една друга тема ,това решение е революционно и ще има голям ефект.Възможността тези които са засегнати, да решават кое как да стане ,а не някой купен и продажен юрист(не ,че всички са такива-напротив) вместо тях,си е наистина революция.Надявам се,че тълкувам правилно новите промени.Колкото до това,че ще има дела и това е почти сигурно,но както казах и по-горе,изначалието вече е по друго.
И пак към задалата въпроса:Много е важно да си подготвите добре мотивите и съответните документи,най-добре с помоща на адвокат.Тука,че не плаща такси не играе.Това може да бъде само допълнение към харастеристиката на лицето.Важното е да има доказателства за нарушения на вътрешният ред и добрите нрави в ЕС.
В заключение:прав сте ,че никой,дори и социално слаб,не е освободен автоматично от задължението да заплаща нужните такси по закон.Дадено лице може да бъде освободено от такива само по решение на ОС на ЕС по негова лична молба,при безработица например или с много деца и ниски доходи.Но всичко това решава ОС на ЕС.Също то може и да опрости стари дългове на длъжник.
Надявам се и подробен,да съм бил ясен:)
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот whiskey » 19 Окт 2011, 20:26

Би ли бил така добър да дадеш някаква връзка към достоверен източник за подобна внесена идея, тъй като в сайта на Народното събрание подобно хрумване отсъства, да не говорим да е гласувано на първо четене. Това едно на ръка. Отделно, Решението на ОС на ЕС може да се разглежда като един вид извънсъдебен способ за защита на произтичащи от ЕС права и задължения. Самото решение не е и не може да бъде акт, който се ползва със сила на пресъдено нещо. По смисъла на закона то е предвидено като основание за издаване на заповед за изпълнение в производство по чл. 410 ГПК. От там насетне нещата са ясни... това, което Трандо се опитва да прокара като идея, че с нещо, което НС приеме ще се узакони саморазправата при лоши междусъседски решения - нещо, което е недопустимо. Крайно време е някои хора да свикнат, че ОС на ЕС не е еквивалентно на Бог :)
whiskey
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 02 Ное 2009, 14:09

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот trando58 » 20 Окт 2011, 01:23

За да бъде честен,какъвто винаги съм се стремил да бъда,ще дам обяснение на нещата и след известното проучване което направих. Излиза,че колкото и да ми се иска не съм прав и то заради подвеждането ми от една електронна медия,на чиято статия се доверих и не можех да си помисля,чe тя може да каже,че черното е бяло.Чувствам се умерзен,но така или иначе не можах да издиря съответната статия.Обикновено чета DNES.BG,NEWS,BG,VESTI,a може да е било линк и към друга медия.За да намеря статията със стара дата в архива ми искат нейното заглавие,а аз не си спомням точно как е,но беше от рода на"Вече Общото събрание на ЕС ще решава кой да бъде изгонен от блока"или нещо такова.В статията се казваше,че на първо четене е било прието проекто решение за изменение в ЗУЕС и че въпреки някои несъгласни депутати чиито мотив ,че по този начин се нарушават човешките права то е било прието.
Какви са фактите които успях да събера.
Предложението за промени е внесено от депутата Лъчезар Тошев на 25.07.2011г.и е за отпадане на чл.45 от ЗС. Разгледано е на 21.09.2011г в НС и на първо четене е ОТХВЪРЛЕНО!Това е хронологията.Искам да се извиня,ако съм подвел някого,но толкова ми се искаше да е вярно,че го приех на Prima Vista.Нека тези некадърни журналисти да горят в пъкъла дано.
Иначе към задалата въпроса:Вярно е ,че трудно ще можете да изгоните както беше вече подчертано тази жена,но имайте предвид,че има достатъчно начин и хватки да и стъжните живота,както тя прави с вас.Говоря за законови мерки.Прочетете задълбочено закона и с помоща на адвокат я сложете на мястото.Важното е да не се отказвате.На първо място започнете с предупреждения и глоби и пуснете и искова молба по чл.410 от ГПК за дължимите суми.
Бог да е с вас.
trando58
Потребител
 
Мнения: 441
Регистриран на: 16 Юли 2009, 15:25

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот whiskey » 20 Окт 2011, 16:24

Разбира се, напълно допустимо е да се случи объркване - хора сме все пак. Проверих за развитието на събитията около внесеното предложение за промяна в Закона за собствеността и съвсем логично отхвърлено. Този текст по никакъв начин не е противоконституционен. Вероятно написан по този начин изглежда прекалено лесно да се изгони някой, но всъщност далеч не е така просто. Обикновено що се касае до законопроекти винаги чета само и единствено сайта на НС, тъй като понякога, а всъщност доста често самите журналисти разбрали-недоразбрали допускат грешки. Но... изяснихме нещата, всичко е наред и вече не съм притеснен за възможността ЕС да има последната дума.
whiskey
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 02 Ное 2009, 14:09

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот emily47 » 20 Окт 2011, 23:17

Много благодаря за отговорите и мненията по моя случай. Вече започнахме подготовка за връчване на предупреждение. За съжаление срещам страх у хората - как така ще й го кажем, кои да отдат да й го връчат. Оформя се мнението да отиде домоуправителя с 3 съседи като свидетели и да й връчи писменото предупреждение. Не знам дали ще е най-правилната стъпка. В закона икъде не е описано точно какво да се направи.
Още веднаж благодаря за написаното.
emily47
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 13 Окт 2011, 12:30

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот toni_sf » 21 Окт 2011, 08:02

Не е задължително да ходят трима при нея ,само домоуправителя може да и го връчи но да е подписано от надлежно избрани контрольори на ОС .Даже няма и да е лошо и да имате протокол от ОС свикано по молба на Управителя на ЕС и там да фигурира като заложено в дневният ред.
Задължение на българският гражданин е да зачита правата и законните интереси на другите
toni_sf
Активен потребител
 
Мнения: 1881
Регистриран на: 04 Юли 2010, 11:38
Местоположение: гр СОФИЯ

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот kirile » 24 Окт 2011, 12:11

Няма нужда от свикване на общо събрание. Съставяте предупреждението , като в него описвате подробно извършеното нарушение. Предупреждението се подписва на "връчил" от Управителя и Контрольора , а на "получил" от нарушителя. Задължително трябва да има дата и час на връчването. Свидетели са Ви необходими , ако нарушителя откаже да подпише Вашия екземпляр от Предупреждението , че го е получил. В този случай добавяте забележка , че е отказал да го получи и отказа удостоверявате с подписи на свидетелите.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: СЪСЕДИ С АРОГАНТНО ДЪРЖАНИЕ

Мнениеот karmen1961 » 09 Ное 2011, 10:34

Чета ви и си представям ситуацията в моя си вход. Проблемите навсякъде са едни и същи. Искам само да напомня, че арогантността не е инкриминирано поведение. ОС наистина може да освободи от такса съоциално слабите, но аз лично не знам за такъв случай. Напротив, обикновено на живот и смърт си търсят парите от хора, които очевидно в момента не могат да плащат. Не искам да звуча контра на всичко казано дотука, в края на краищата никой от нас не знае как точно стоят нещата. Но аз пък лично имам ужасни впечатления от входове, където изкукали пенсии "владеят положението" и "командват парада". Пази, Боже! Дано този случай всъщност няма нищо общо с това, за което говоря. Но си имам едно на ум.
karmen1961
Младши потребител
 
Мнения: 44
Регистриран на: 01 Ное 2011, 12:11


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron