начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Проблем с домоуправителя? Как да процедирам?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем с домоуправителя? Как да процедирам?

Мнениеот InaVulk » 15 Окт 2007, 13:48

Имам следния проблем - в общото помещение/мазе/ на входа домоуправителя настани човек, който системно злоупотребява с алкохола и дори има подадена жалба от съседи, затова че размахва нож на детската площадка пред блока. За това не е проведена общо събрание и няма съгласие на живущите във входа. Даже аз лично бих искала да наема въпросното помещение, но дори не ми е оказан доскъп да го разгледам. Интересува ме какви права имам като собственик на апартамент във входа, трябва да подам жалба да общината или какво? Не желая този човек дори да се доближава до детето ми, а има и други съседи, които са на това мнение. Незнам дали е от значение, но живея на 2-ия етаж над въпросното помещение.
Моля ви за отговор.
InaVulk
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Окт 2007, 13:42

Мнениеот renka_82 » 15 Окт 2007, 14:09

Мога да Ви посъветвам да проведете едно общо събрание на живеещите във входа, на което да решите да изгоните настанения, т.к по думите Ви разбирам, че е там без да е искано съгласието на останалите съсобственици и става въпрос за общо помещение.Как Ви е отказан достъп?След като става въпрос за общо помещение не може да Ви се отказва да го разглеждате, използвате и т.н, след необходимото съгласие на останалите съсобсвеници естествено.А по въпроса за размахването на нож на детска площадка, можете да си пуснете една жалба до РПУ-то и те да звемат мерки.
Дано да съм Ви помогнала
renka_82
Потребител
 
Мнения: 109
Регистриран на: 02 Авг 2006, 12:26

Мнениеот InaVulk » 15 Окт 2007, 14:14

Много благодаря. Проблема е, че домоуправителя не иска да насрочи общо събрание, а достъп не получавам, защото вече било дадено под наем. Как, при положение че живущите във входа имат предимство при отдаването на общите помещения под наем. За размахването на ножа имаме подадено жалба да 9то РПУ, но за конкретния случай бихте ли ме посъветвали да подам жалба до общината. Аз притежавам апартамента от 1 година и не познавам всички съседи, но си мисля че имам право да подам такава жалба. Така ли е и до деловодството на общината ли се подава?
InaVulk
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Окт 2007, 13:42

Мнениеот prof_prof » 15 Окт 2007, 14:51

Из Правилник за управлението, реда и надзора в етажната собственост


Чл. 6. (1) (Изм. и доп. - Изв., бр. 16 от 1952 г., изм., бр. 14 от 1957 г., ДВ, бр. 76 от 1978 г.) Общото събрание се свиква от управителя или управителния съвет.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 73 от 1979 г., бр. 87 от 2002 г.) Общото събрание може да се свиква и по искане на една пета от собствениците (чл. 4) или от собствениците и другите обитатели (чл. 5). Ако управителят или управителният съвет не свика общото събрание в седемдневен срок от поискването, то се свиква от лицата, поискали свикването му.
Чл. 7. (1) (Изм. - Изв., бр. 14 от 1957 г., ДВ, бр. 76 от 1978 г.) Общото събрание се свиква чрез лични покани, които трябва да се връчат най-малко три дни преди събранието, а в бързи случаи - най-малко 24 часа преди това.
(2) На отсъствуващите поканата се счита връчена, когато се залепи на външната врата на жилището, ателието, гаража и др. в сроковете по предходната алинея. Лицата, които живеят в друго населено място, се призовават чрез посоченото от тях лице, което живее в сградата, а ако не е посочено такова, призовават се както отсъствуващите.
(3) Съсобствениците се призовават чрез връчване поканата на един от тях, който се задължава да уведоми останалите. Когато никой от съсобствениците не живее в сградата, те са длъжни да посочат лице, живеещо в нея, чрез което да се връчват поканите и съобщенията. Ако не сторят това, те се призовават по посочения в предходната алинея начин.
(4) В поканата трябва да се посочи дневният ред. В него се вписва всеки въпрос, чието разглеждане някой собственик или друг обитател е поискал писмено от управителя или управителния съвет преди издаването на поканата.
Чл. 7а. (Нов - ДВ, бр. 76 от 1978 г.) (1) В общото събрание собственикът на един или повече самостоятелни обекти (жилище, ателие, гараж и др.) има един глас. Съсобствениците имат заедно един глас. При съпружеска имуществена общност съпрузите заедно имат един глас. Правото на глас се упражнява от съсобственика, съпруга или техен представител, който присъствува на събранието.
(2) Другите обитатели в едно жилище, ателие, гараж и др. имат един глас.


Повече информация тук:
http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=-25376254
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот renka_82 » 16 Окт 2007, 09:13

Колегата Ви е пуснал да прочетете част от Правилника за реда и надзора на етажната собственост, където много добре е обяснено за свикването на общо събрание от съсобствениците.Вие можете и да пуснете жалба до Общината (да завежда се в деловодството и е адресирано до Кмета на Общната), но от там няма да направят кой знае какво,ще дойдат на проверка, може би ще съставят протокол и след това ще Ви отговорят, че не могат да Ви помогнат т.к. тези въпроси се решават от съсобствениците.Прочетете добре правилника и си свикайте общото събрание по указания ред, след като домоуправителя отказва да свика такова.
Успех!
renka_82
Потребител
 
Мнения: 109
Регистриран на: 02 Авг 2006, 12:26

Мнениеот stoiant » 16 Окт 2007, 20:22

Ооооо драги мои, ако сте юристи много добре знаете че този правилник е ала бала. Явно не живеете в етажна собственост. То ако този правилник е цвете няма да готвят Закон за етажната собственост. И какво ще направи някаква си личност тук, ще се жалва на кого ? На общината, на полицията ? Ще заведе иск в съда ? Божеее.
Пратете едно две яки момченца да го предупредят този дето се е нанесъл там, ако не ще со кротце и со благо, со кютек ще се изнесе бързо.
Това е "правовата ни държава" - за жалост.
stoiant
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 15 Окт 2007, 17:34

Мнениеот prof_prof » 16 Окт 2007, 21:09

stoiant написа:Ооооо драги мои, ако сте юристи много добре знаете че този правилник е ала бала. Явно не живеете в етажна собственост. То ако този правилник е цвете няма да готвят Закон за етажната собственост. И какво ще направи някаква си личност тук, ще се жалва на кого ? На общината, на полицията ? Ще заведе иск в съда ? Божеее.
Пратете едно две яки момченца да го предупредят този дето се е нанесъл там, ако не ще со кротце и со благо, со кютек ще се изнесе бързо.
Това е "правовата ни държава" - за жалост.


Вие очебийно НЕ сте юрист, или ако греша, то това е поради факта, че поведението Ви съвсем не отговаря на поведението на човек с каквато и да е правна култура :shock:
Питащият сам ще прецени как да постъпи, но наставления като Вашите са меко казано неприемливи Изображение
Изображение
QUOD TIBI FIERI NON VIS, ALTERI NE FACERIS
prof_prof
Потребител
 
Мнения: 515
Регистриран на: 02 Май 2007, 23:32
Местоположение: София

Мнениеот renka_82 » 17 Окт 2007, 09:25

"Разни хора, разни идеали" Е бива ли такива изказвания във форум за юристи?Ако всеки започне да дава такива "добронамерени" съвети до къде ще стигне?Трябва ли в държавата ни всики да си мислят, че с кютек и пердах всичко се постига?
Уважаема InaVulk обърнете внимание на това, което колегата prof_prof и аз Ви казахме, на Правилника и за възможността да пуснете жалба в Общината.Можете да се защитите :)
Успешен ден на всички!!!
renka_82
Потребител
 
Мнения: 109
Регистриран на: 02 Авг 2006, 12:26


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron