начало

Президентът наложи вето на промените в данъка на колите Президентът наложи вето на промените в данъка на колите

ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот ady2009 » 18 Фев 2018, 15:47

Здравейте, Моля за мнение, как ще се проведе Съдебна делба
на жилищен имот с двама съсобственици, / с дял от по 1/2 всеки /
ако единия съсобственик не се явява на делата ?

То е ясно, ще ползвам услугите на Адвокат, но за сега нямам отговор,
какво става, ако другия съсобственик не се явява на делата и това ще
удължи ли времето на делото, да не стане - 10 години дело за делба?

Другия съсобствник живее в имота и не желае доброволна делба,
ще протака, колкото може. / неявяване по болест например/

Моля, ако някой знае как се процедира ,
при неявяване на другия съсобственик на Съдебна делба ?
Благодаря
ady2009
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2012, 15:06

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2018, 00:15

Неявяването на ответника не е основание за отлагане на делото, ако е надлежно призован - чл. 142, ал. 1 ГПК.
Съдът отлага делото, само ако страната или пълномощникът не могат да се явят поради препятствие, което страната не може да отстрани - чл. 142, ал. 2 ГПК.
При болест трябва да се представи медицинско, което да отговаря на изискванията на чл. 18, ал. 2 от Наредбата за медицинската експертиза, по образец, утвърден от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, в което е отбелязано, че заболяването на лицето не позволява явяването му пред органите на съдебната власт.
За реда за оспорване на такова медицинско се обърнете към своя адвокат.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3148
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот ady2009 » 19 Фев 2018, 00:59

Благодаря за отговора.
Варианти за неявяване - много.
/ особено, когато живее без да си плаща сметките
за консумативи по жилището и аз трябва да
плащам половината, без да живея в него/

Например - " Заминал извън страната" - и други варианти ще намери....
Заплахи и агресия съпътстват такова дело, когато съсобственика хем иска
целия имот за себе си , хем не може да плаща консумативите по жилището.

Благодаря за помощта.
ady2009
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2012, 15:06

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Фев 2018, 02:52

Случаят Ви е много обширен.

Колегата е подсказал вариант, но е нужно едно изследване на ситуацията - за да се прегради още повече съсобственика.
Съсобственика трябва да се излекува от мерака си.
Това става чрез отблъскване на претенции.

А делбата завършва на публична продан.
ivan_lawyer
Активен потребител
 
Мнения: 4570
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот ady2009 » 19 Фев 2018, 12:22

Да ,би трябвало да завърши с публична продан.
Но може да завърши и както тази история в Съдебен спор:

Лицето е пребито и изчезнало, след завеждане на съдебна делба...

" Дъщеря ми не плаща сметки "

https://www.youtube.com/watch?v=PRNy8KL-4gk
ady2009
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2012, 15:06

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2018, 14:23

Ако страната замине в чужбина, се прилага чл. 41 ГПК:
Чл. 41. (1) Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж и е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната.
(2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици страната трябва да бъде предупредена от съда при връчване на първото съобщение.

За Вас е най-важно първото уведомяване, оттам насетне е лесно. Ако още при първото уведомяване ответникът не може да бъде намерен, става по-сложно, възможно е да се наложи да платите за особен представител (нещо като служебен адвокат) на ответника.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3148
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот ady2009 » 19 Фев 2018, 14:57

kalahan2008 - Много Ви Благодаря !
ady2009
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2012, 15:06

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот kalahan2008 » 19 Фев 2018, 16:00

Всъщност съм Ви подвел. При заминаване в чужбина се прилага чл. 40, а не чл. 41 ГПК (имат идентична конструкция):

Чл. 40. (1) Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната.
(2) Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици те трябва да бъдат предупредени от съда при връчване на първото съобщение.
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 3148
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ПРИ СЪДЕБНА ДЕЛБА НА СЪСОБСТВЕН НЕДВИЖИМ ИМОТ

Мнениеот ady2009 » 19 Фев 2018, 16:54

kalahan2008 - Дано Бог да ви възнагради за добрината и съпричастността !
Вашите отговори, ще послужат и на други, които имат подобен проблем.

Желая Ви дълъг живот и хармония !
ady2009
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 14 Ное 2012, 15:06


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron