начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Собственост при наследство

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Собственост върху наследен имот

Мнениеот fragend » 04 Сеп 2012, 11:05

Здравейте,
не съм наясно по въпроса, при наследяване на имот, при положение, че съм вече женен, придобива ли съпругата ми право на съсобственост вурху наследения имот? И още - притежаваните от мен имоти преди брака остават моя собственост и след брака или със сключването на брак съпругата ми придобива равни с мен права на собственост върху тези имоти? Има ли законна дефиниции на тези положения и в кой Закон да ги търся?

За ясен и компетентен отговор благодаря предварително!
fragend
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 21 Апр 2012, 13:55

Re: Собственост върху наследен имот

Мнениеот Гост. » 04 Сеп 2012, 11:36

fragend написа:Здравейте,
не съм наясно по въпроса, при наследяване на имот, при положение, че съм вече женен, придобива ли съпругата ми право на съсобственост върху наследения имот? - не
И още - притежаваните от мен имоти преди брака остават моя собственост и след брака или със сключването на брак съпругата ми придобива равни с мен права на собственост върху тези имоти? - не, това което сте придобил преди брака е лично ваше имущество и съпругата ви никога няма да стане собственик, освен ако не и прехвърлите част от собствеността, или не сключите брачен договор, в който да договорите, че след сключване на брака нещата ще стоят по различен начин.
Има ли законна дефиниции на тези положения и в кой Закон да ги търся?- да, чл. 22 и 23 СК

За ясен и компетентен отговор благодаря предварително!


Чл. 22. (1) Вещните права, придобити преди брака, както и придобитите по време на брака по наследство и по дарение, принадлежат на съпруга, който ги е придобил. Лични са и вещните права, придобити от единия съпруг, когато кредитор е насочил изпълнение за личен дълг на другия съпруг по реда на глава четиридесет и четвърта от Гражданския процесуален кодекс върху вещни права, които са съпружеска имуществена общност.
(2) Лични са движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които му служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или на занаят.
(3) Лични са вещните права, придобити от съпруг - едноличен търговец, по време на брака за упражняване на търговската му дейност и включени в неговото предприятие.
Чл. 23. (1) Лични са вещните права, придобити по време на брака изцяло с лично имущество.
(2) Когато вещните права са придобити отчасти с лично имущество по ал. 1, лично притежание на съпруга е съответна част от придобитото, освен ако тази част е незначителна.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Собственост при наследство

Мнениеот fragend » 04 Сеп 2012, 13:11

Здравейте,
моля за компетентен отговор на следните въпроси:
1. При наследяване на имот след брака, имотът остава собственост на наследника или и съпруга/съпругата (според случая) придобива право на собственост върху имота?
2. При сключване на брак придобива ли съпругът/съпругата автоматично право на собственост върху имота на партньорката/партньора съответно?
3. В кой закон е регулиран този въпрос?

За помощта с отговор/коментар по темата, благодаря предварително!
fragend
Младши потребител
 
Мнения: 52
Регистриран на: 21 Апр 2012, 13:55

Re: Собственост при наследство

Мнениеот portokal » 04 Сеп 2012, 13:26

Вгледай се по-внимателно в горното мнение. :lol:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Собственост при наследство

Мнениеот n_ikito » 04 Сеп 2012, 13:27

Колегата, Ви е отговорил, в цитираното Ви първо питане. Отговорите са със син цвят. Успех..
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

имот придобит чрез дарение

Мнениеот mam4eto » 18 Сеп 2012, 10:59

[quote="fragend"]Здравейте,
Много Ви моля да ми помогнете по един такъв въпрос..бабата и дядото на съпругът ми бяха собственици на първия етаж от къщата, който преписаха на сестра му чрез дарение , а свекър ми е собственик на втория етаж, който преписа на съпругът ми чрез дарение с право на ползване до неговата смърт. Въпросът ми е следният : има ли право да оспорва дарението сестрата на съпругът ми след смъртта на неговите родители ?
Благодаря Ви предварително!
mam4eto
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 18 Сеп 2012, 10:32

Re: Собственост при наследство

Мнениеот zafirov79 » 14 Фев 2019, 16:24

Имотите които са придобити преди брака, след смъртта , наследяват ли се от съпругата,или остават на децата?
А ако има придобита част от имот чрез дарение, жената има ли права върху него?
zafirov79
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Апр 2017, 10:59

Re: Собственост при наследство

Мнениеот miko_pk » 14 Фев 2019, 16:34

Не, да!
Свекъра, свекървата, бабата, дядото, кучето, котето, мишката и ряпата нямат права над наследството.
Яжте, пийте, обичайте се и се плодете. За летален изход не мислете.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Собственост при наследство

Мнениеот zlato » 26 Ное 2020, 12:36

Здравейте!
А сключва брак с Б.
От предходни бракове има всеки деца( общи деца нямат).
А и Б имат собственост, всеки поотделно, преди брака.
Въпрос: При смърт на А, получава ли Б права, като наследник, върху собствеността на Б(или само децата му са негови наследници)?
Поздрави!
zlato
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 16 Апр 2009, 16:20

Re: Собственост при наследство

Мнениеот ykovachev » 26 Ное 2020, 12:52

zlato написа:Здравейте!
...
Въпрос: При смърт на А, получава ли Б права, като наследник, върху собствеността на Б(или само децата му са негови наследници)

Така, както чета въпроса, разбирам, че имате предвид Б да получи права върху нещо, което е било на А, а не на Б.
Съпругът е наследник по закон. Тоест, наследява заедно с децата на наследодателя.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Собственост при наследство

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 19:15

zlato написа:Здравейте!
А сключва брак с Б.
От предходни бракове има всеки деца( общи деца нямат).
А и Б имат собственост, всеки поотделно, преди брака.
Въпрос: При смърт на А, получава ли Б права (като наследник) върху собствеността на Б А (починалото лице) или само децата на А са негови наследници?
Поздрави!

Здравейте!
Виждам, че ykovachev вече е отговорил на зададения въпрос и съм съгласен с казаното.

Но виждам и един незададен въпрос:
Какви са правата, на родените деца на Б (преживелия съпруг), по отношение на наследствената масата на наследодателя А?

И тук има поне два варианта:
1. Всеки от съпрузите, е осиновил децата на другия съпруг. Тогава - родените деца на Б ще имат същите права, както и родените деца на А.
2. Децата не са осиновявани.Тогава- родените деца на Б не са наследници на А. Наследници на А ще са само Б (преживелия съпруг) и родените деца на А!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Собственост при наследство

Мнениеот zlato » 03 Авг 2021, 15:23

Благодаря!
zlato
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 16 Апр 2009, 16:20

Re: Собственост при наследство

Мнениеот gergana12 » 05 Авг 2021, 06:58

Но ако преживелият съпруг не се разпореди с наследеното имущество от А, когато един ден дойде и неговото време, децата му(и) си поделят неговия дял. Редно е да се помисли и за това.
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: Собственост при наследство

Мнениеот guest1 » 05 Авг 2021, 15:41

„Но” и „ако” … това са хипотези. Въздушни кули.
В настоящето има факти. За да може някой, да наследи нещо, трябва наследодателя да е починал и наследника да е жив. Също така - наследодателя приживе да е бил собственик на „нещото”!
След като е собственик, всеки има право да се разпорежда със собствеността си. Какво ще делят неговите наследници - се разбира чак при откриване на наследството.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron