начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Поделена на етажи къща

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Поделена на етажи къща

Мнениеот optimist7 » 28 Май 2022, 17:44

Здравейте, попаднах на тъжния случай на мой приятел и искам да знам да му препоръчам ли адвокат или да се примири. Той е в поделена на етажи къща на втория етаж. Новите собственици на първия етаж искат да му вземат дворната врата и стълбище, по което се влиза на втория етаж, и част от тавана. Всеки етаж си има дворна врата, дворно стълбище и мазе. Единствено, първия етаж по разбираеми причини нямат таван. Все пак това не е блок за да се стига по общи части до таваните. Всеки етаж има предимства и недостатъци и не мисля че единия може да взима насилствено от другия. Това поне е моята логика, дайте и вие мнение
optimist7
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 20 Юли 2018, 11:40

Re: Поделена на етажи къща

Мнениеот ivanov_p » 28 Май 2022, 22:15

Нещата обикновено не стават по логика, а по закон и документи, а относно тавана най-вероятно закона противоречи на вашата логика, освен ако по проект и по нотариален е предвидено друго.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4332
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Поделена на етажи къща

Мнениеот guest1 » 29 Май 2022, 08:45

optimist7 написа:Здравейте, попаднах на тъжния случай на мой приятел и искам да знам да му препоръчам ли адвокат или да се примири.

Здравейте. Няма нищо тъжно, просто Вашият приятел не в попаднал на съседи.
В случая, адвокатът ще играе ролята на аксесоар в облеклото. Няма голяма нужда от него, но придава завършен вид.
optimist7 написа:Той е в поделена на етажи къща на втория етаж. Новите собственици на първия етаж искат да му вземат дворната врата и стълбище, по което се влиза на втория етаж, и част от тавана.

Всеки има право „да иска” каквото му хрумне, но не и- да го получи.
Щом в сградата има няколко обособени СОС-а (Самостоятелни Обекти в Сградата) - промяната в собсвеността може да,стане само по установеният ред.

Пп. Правете разлика, между „подпокривно пространство” - което е общо за цялата сграда, и тавански/мансарден етаж - който може да е отделен СОС.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Поделена на етажи къща

Мнениеот berto » 29 Май 2022, 16:26

Здравейте, optimist7,

нямат право да му ги вземат, защото това са общи части. Вижте какво пише в нотариалния му акт за собственост, а ако няма нотариален акт, в документа, който се приравнява на нотариален акт. Всичко зависи от нотариалния акт, но тук дори да не съм го чел този акт, има 3 варианта, за които се сещам:

1. стълбите към втория етаж са общи части;
2. стълбите към втория етаж са негови;
3. стълбите към втория етаж са техни.

В първия вариант няма какво да говорим - там собствеността върху общите части се разпределя така както е собствеността върху самостоятелните обекти в сградата.
Във втория случай - няма как да му ги вземат, защото той не може да стигне до имота си, ако му ги вземат (ако го направят, то тогава ще има лишаване от възможност да упражнява право на собственост и ще може да води иск по чл. 109 /ЗС (т.нар. негаторен иск).
В последния вариант няма какво да вземат, защото то вече е тяхно и няма как да вземеш нещо, което вече е твое.

Относно тавана - ако искат достъп до там - трябва да се види чий е тоя таван, независимо какъв е - някакъв апартамент или просто стая или нещо такова, въпреки че по закон "стая" не е легален термин. Аз си го представям този таван или като мансарда, от типа, в който го показваха по новините с небезизвестния Пацо Терасата (консула във Валенсия), то това си е цял мезонет, или като таванско помещение, тип малка стая 5 на 5 метра. Но дори да поискат достъп до въпросния таван, то това ще е безмислено, защото таванът не е техен (пак казвам, проверете нотариалния акт). Ако пък някак си успеят да вдигнат стълбище до тавана (не знам конструктивно дали е възможно това, защото нямам снимки и скици), то пак може да се води иск по чл. 109 /ЗС.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Поделена на етажи къща

Мнениеот nikodim77 » 29 Май 2022, 19:00

Тук мисля, че вече админите следва да се намесят!?
Така или иначе се игнорира обстоятелството, че юзърът guest1, който няма и грам възпитание, култура, и събразителност се изказва за неща, които не знае и не познава, давайки мнения с вид на дадени от компетентен, правно-грамотен форумен участник, което - айде, нали все пак е публичен форум… Но днес, чрез следното:
„В случая, адвокатът ще играе ролята на аксесоар в облеклото. Няма голяма нужда от него, но придава завършен вид.”
намирам, че прекали!
Това е тясно специализирана платформа с правна насоченост, в която се предполага, че отговори дават предимно юристи, по голяма част от които са именно адвокати. Нещо повече!: Питащият поставя въпрос дали да препоръча адвокат, като първият отговор му е даден именно от такъв - ivanov_p. А guest1, има наглостта и арогантността да определя положението на адвоката в казуса, обект на дискусията, с квалификация, която бих определил като обидна за адвокатската професия. Адвокатът не е аксесоар, а професия, търпяща уважение, и която е необходима и значима - все още...!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Поделена на етажи къща

Мнениеот Melly » 29 Май 2022, 22:43

nikodim77 написа:Тук мисля, че вече админите следва да се намесят!?
Така или иначе се игнорира обстоятелството, че юзърът guest1, който няма и грам възпитание, култура, и събразителност се изказва за неща, които не знае и не познава, давайки мнения с вид на дадени от компетентен, правно-грамотен форумен участник, което - айде, нали все пак е публичен форум… Но днес, чрез следното:
„В случая, адвокатът ще играе ролята на аксесоар в облеклото. Няма голяма нужда от него, но придава завършен вид.”
намирам, че прекали!
Това е тясно специализирана платформа с правна насоченост, в която се предполага, че отговори дават предимно юристи, по голяма част от които са именно адвокати. Нещо повече!: Питащият поставя въпрос дали да препоръча адвокат, като първият отговор му е даден именно от такъв - ivanov_p. А guest1, има наглостта и арогантността да определя положението на адвоката в казуса, обект на дискусията, с квалификация, която бих определил като обидна за адвокатската професия. Адвокатът не е аксесоар, а професия, търпяща уважение, и която е необходима и значима - все още...!!!


Здравей, Никодим,
Наистина ли смяташ, че някой от админите ще санкционира "Гошко-кухата лейка", каквато характеристика му даде един друг наш колега.
Ще си позволя един приятелски съвет към теб и не само: НАДЕЖДА ВСЯКА ОСТАВЕТЕ, мили ми колеги!

Собствениците на сайта са търговци по определение на закона - чл.1 ТЗ.
Каква е целта на този вид субекти? - Ами ПЕЧАЛБА, разбира се.
Как се постига този резултат? - Ами с увеличаване на ОБОРОТА!
По какъв начин? - Ами с "наемен труд", положен от труженици, какъвто е "Гошко", който по цял ден безмилостно чеше клавиатурата... (справка за повсеместното му участие с ръсене на тъпотии по всяка тема).

Та, Никодим, мислиш ли че СОБСТВЕНИЦИТЕ на Lex.bg ще "уволнят" Гошко, който осигурява печалбата на търговското дружество?
Аз съм убедена, че няма да предприемат такова действие не за друго, а защото моралът им е в дефицит до степен пълна липса в деградиралата им ценностна система.

УВАЖАЕМИ, АДМИНИСТРАТОРИ и МОДЕРАТОРИ на този сайт,
С годините след 2008, българският ПРАВЕН форум Lex.bg постоянно губеше авторитет, загуби ценен капитал от компетентни юзъри-юристи, които все по-рядко се включват в публикуваните теми с даване на насоки към питащите потребители. И резултатът е катастрофален.

Дръжте си Гошко, изборът е ваш.
Но поне проявете доблест и погледнете истината в очите.. Дължите го на потребителите, които посещават все още този форум.

П.П. Казвам го с разочарование и известна болка...

Лека вечер,
Melly
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Поделена на етажи къща

Мнениеот propensity » 31 Май 2022, 06:37

Здравейте Melly и Nikodim.

Давам си сметка, че директно или индиректно все по-рядко - не просто не пиша, но и не следя форума - именно заради Гошко и близки до него елементи.

От една среда, привидно създадена от и за хора с определени нива на интелект (и образование), която да облагородява умовете и знанията ни, бе превърната в еквивалента на квартална, долнопробна кръчма.

Администраторите със сигурност са разглеждали случая "Гошко", след толкова многобройни оплаквания и вероятно са преценили, че неговото паразитно-форумно съществувание не пречи на тяхната бизнес концепция. И тук грешат, фундаментално. Един продукт се гради на базата на качеството. Кухолейков обаче го скапва и деградира систематично и праволинейно. Може да има 'шорт-търм' някой друг клик сега, но в дългосрочен план този продукт ще погине. По дефиниция това е и работата на един паразит, да убие или разболее здравия организъм. В този аспект Кухолейков има безапелационен успех.

Ако не друго, Гошко поне успява да ни 'събере' и да си кажем едно 'здрасти', че видя ли коментар на Никодим или Мели, има поне 90% вероятност същият да представлява поредната порция бой по кухата градинска лейка, а тези коментари са винаги забавни и колоритни. :D
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron