начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот venomsap90 » 09 Май 2021, 17:01

Здравейте!

Нов съм и е възможно да допускам грешки, не ми се сърдете.

Имам следния вероятно бъдещ казус и информативен въпрос: Ако физическо лице(аз, купувача) желае да закупи недвижим имот (къща на "груб строеж" построен 80те или 90те години на миналия век върху урегулиран поземлен имот с или без акт 14, но заедно с УПИ-то) на определена цена в сайт или друг вид бюлетин от друго физическо лице(продавача), то въпроса ми е купувача ще дължи ли ДДС за самата сделка на държавата или ДДС дължи винаги продавача, независимо дали продавача е физическо лице или юридическо лице? Ако да, то продавача задължен ли е да спомене това ДДС на купувача като компонент в цената или да го е вече добавил към крайната/обявена цена на имота в дадения сайт или бюлетин?

Бих бил, изключително благодарен на точен и ясен отговор!

Желая здраве и успех в живота на всички и благодаря предварително!

Александър С.
venomsap90
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Май 2021, 16:50

Re: Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот miko_pk » 10 Май 2021, 21:45

Чл. 45. ЗДДС
(3) Освободена доставка е и доставката на сгради или на части от тях, които не са нови, доставката на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях.
ДР:
§ 1. За целите на този закон:
5. (изм. - ДВ, бр. 96 от 2019 г., в сила от 01.01.2020 г.) "Нови сгради" са сградите:
б) за които към датата, на която данъкът за доставката им е станал изискуем, не са изтекли 60 месеца, считано от датата, на която е издадено разрешение за ползване или удостоверение за въвеждане в експлоатация по реда на Закона за устройство на територията.
Т.е., ако са изтекли 5 години от въвеждане в експлоатация на сградата не се дължи ДДС при покупка.
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 21:57

venomsap90 написа:Здравейте!

Здравейте Александър.
Във въпроса ви виждам две странни неща!
1. Без „акт 14 - Конструктивно становище “ това не е сграда, а една камара тухли, бетон и други. Просто купувате земята - УПИ-то и искате отстъпка - заради „нещото вътре“!
2. Казвате - строен 80-те или 90-те. ДДС се внася от лица, регистрирани по ЗДДС. Едва ли има такова лице, което е държало строеж 30-40 години, без развитие. ИПК Родина го събориха!
Вероятно ще купувате от физическо лице. А то - няма да е регистрирано и тогава, няма как - да начисли и внесе ДДС.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот kalahan2008 » 11 Май 2021, 01:13

Условие за начисляване на ДДС е продавачът да е регистрирано по ЗДДС лице. Ако е физическо лице, е твърде малко вероятно (макар и не невъзможно) да е регистрирано по ЗДДС. Ако е търговец, има вероятност да е регистриран по ЗДДС, но пък 80-те години на миналия век изобщо нямаше търговци, още по-малко пък регистрирани по ЗДДС. Мисля, че ДДС е въведен в България през 1994 г., ако не се лъжа.
Отделно от това е много малко вероятно (макар и да не е невъзможно) сградата да не е въведена в експлоатация толкова много години и да си стои на "груб строеж". Принципно 60-месечният срок (т.е. 5 години) по § 1, т. 5 от ЗДДС, цитиран от miko_pk, тече от датата на въвеждане в експлоатация, т.е. ако и до ден днешен сградата си е на етап "груб строеж" (т.е. без да е въведена в експлоатация), този срок не тече.
Следователно за да се дължи ДДС, трябва да са изпълнени следните изисквания на закона:
1. Сградата да не е въведена в експлоатация или да е въведена, но да не са изтекли 5 години (60 месеца) от въвеждане в експлоатация;
2. Продавачът да е регистрирано по ЗДДС лице - значи да се е регистрирал след 1994 г.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот venomsap90 » 14 Май 2021, 09:14

Здравейте от мен отново!

Искрено ви благодаря за изчерпателните и кадърно и културно написани обяснения!

Да, надявам се живот и здраве в близкото бъдеще да стана купувач и собственик на подобен имот като в казуса, къща на груб строеж с прилежащо УПИ, най-вероятно от физическо лице нерегистрирано по ЗДДС.
Колкото до очудването ви, да има такива груби строежи със и без акт 14.....само един съм видял до момента без акт 14, от края на 90те или началото на новия век и честно казано ми изглежда съмнителен, просто реших да се позаинтересовам. Но действително има много къщи на груб строеж СЪС акт 14 построени през 80те и стоят така до ден днешен....България е пъстра!
Е, има и такива от 90те и от 2000те и на горе, но разбира се всичко е въпрос на цена и финансови възможности. Разбира се, като всеки нормален трудещ се човек в България, моите са ограничени и за къщи след 2012та да кажем въобще не си и помислям....а и както ви казах, наистина има не малко, все още останали незавършени къщи, в които човек вижда не просто добра инвестиция, но и един прекрасен бъдещ завършен личен дом. Това е.

Благодаря ви много отново, изглежда в този форум на този сайт, хората са културни и изчерпателни. :)

Като заключения, можем ли да приемем, че ВСЯКО НЕрегистрирано физическо лице по ЗДДС, продаващо свой имот на "груб строеж", който дефакто се води "нов строеж" юридически погледнато, на друго НЕрегистрирано физическо лице по ЗДДС, съответно и двете лица в тази доставка не дължат ДДС?

И също така, по тази логика излиза ли, че ако ти решиш с приятели да строиш къща (колкото и странно да звучи, казуси има всякакви), реално ще заплатиш ДДС, на фирмите, които ще ти извършат услугите, които ти сам не можеш да си извършиш като физическо лице, както и ДДС-то върху материалите, които ти си решил да закупиш и да използваш, както и ДДС върху разрешителните документи, които ще ти бъдат издадени от държавата...?

Този втория въпрос, ако смятате, че ставам прекалено нахален и глупав, може и да не ми отговаряте.


Желая здраве и много успехи!

Александър
venomsap90
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Май 2021, 16:50

Re: Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот guest1 » 14 Май 2021, 12:28

venomsap90 написа:Колкото до очудването ви, да има такива груби строежи със и без акт 14.....

Благодаря ви много отново, изглежда в този форум на този сайт, хората са културни и изчерпателни. :)

Като заключения, можем ли да приемем, че ВСЯКО НЕрегистрирано физическо лице по ЗДДС, продаващо свой имот на "груб строеж", който дефакто се води "нов строеж" юридически погледнато, на друго НЕрегистрирано физическо лице по ЗДДС, съответно и двете лица в тази доставка не дължат ДДС?
И също така, по тази логика излиза ли, че ако ти решиш с приятели да строиш къща (колкото и странно да звучи, казуси има всякакви), реално ще заплатиш ДДС, на фирмите, които ще ти извършат услугите, които ти сам не можеш да си извършиш като физическо лице, както и ДДС-то върху материалите, които ти си решил да закупиш и да използваш, както и ДДС върху разрешителните документи, които ще ти бъдат издадени от държавата...?

Здравейте.
Първо - изобщо не ме Учудва наличието на подобни строежи. С едно уточнение, че актове се издават както за целия обект, така и за отделни етапи.
Второ - ДДС се начислява и внася само от регистрирани лица. Но както сам казвате в последния абзац (въпроса е по-скоро наивен, а не глупав) - за "външните" стоки и услуги ДДС ще е платено. Няма да има ДДС само за личния труд и евентуалната печалба .
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Купувач на къща "груб строеж", дължи ли ДДС?

Мнениеот venomsap90 » 14 Май 2021, 12:55

Ахаа...ясно. Много ви благодаря. А да разбирам, че данък доход (10% мисля че е) се начислява винаги само върху печалбата на продавача, а не върху сумата, която ще плати купувача на недвижимия имот, независимо какъв е той...това май е счетоводен въпрос...просто се досетих да питам, ако някой знае.

Много благодаря на всички, повярвайте ми много хора четат законите и пак ни е трудно да тълкуваме. Да живеят адвокатите! :D

Успех и здраве!
venomsap90
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Май 2021, 16:50


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron