начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот hobit » 18 Окт 2017, 19:05

Какви нотариални такси се събират от нотариус при покупко-продажба на имот? Таксата по т.8 от тарифата за нотариусите включва ли изготвянето на нотариалния акт? Защото се сваля още една кожа от клиента с таксуване по т.20а от същата тарифа за изготвяне на проект за нотариален акт? Нотариалният акт така или иначе трябва да се изготви от нотариуса, за какво ми е този проект, освен нотариуса да се облагодетелства финансово 2 пъти за една и съща работа?
Преди години при покупка на МПС по същия начин нотариус ми взе две такси. Същия ден посетих друг нотариус и стана въпрос за извършената сделка. Този втори нотариус каза, че много от колегите му подхождат неморално, като събират две такси за едно и също нещоq и ако съм бил заверил сделката при него, таксата е щяла да бъде само една.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот Melly » 18 Окт 2017, 20:25

hobit написа:Какви нотариални такси се събират от нотариус при покупко-продажба на имот? Таксата по т.8 от тарифата за нотариусите включва ли изготвянето на нотариалния акт? Защото се сваля още една кожа от клиента с таксуване по т.20а от същата тарифа за изготвяне на проект за нотариален акт? Нотариалният акт така или иначе трябва да се изготви от нотариуса, за какво ми е този проект, освен нотариуса да се облагодетелства финансово 2 пъти за една и съща работа?
Преди години при покупка на МПС по същия начин нотариус ми взе две такси. Същия ден посетих друг нотариус и стана въпрос за извършената сделка. Този втори нотариус каза, че много от колегите му подхождат неморално, като събират две такси за едно и също нещоq и ако съм бил заверил сделката при него, таксата е щяла да бъде само една.


Изобщо не държа да харесате отговора ми, но едно ще ви кажа - дали вашият адвокат ще изготви проекта за нотариален или нотариусът - трябва да эаплатите услугата съгласно нормативната уредба действаща към момента на сключване на сделката.Това е положението, Минке!
Хай със здраве!
Да не продължавам, че и на мен ми е твърде тягостна тази тема. :cry:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот 111888 » 18 Окт 2017, 21:18

Двойните такси са абсолютна двойна измекярщина. При положение,че за дейност с ниска правна сложност, и без отговорност(при нищожност страните се съдят помежду си, а нотарито пари не връща) се събират абсурдни такси, да се събира такава в двоен размер - и "за проект" -който е разпечатка от правно-информационни системи е безобразие.
Още по-голямо безобразие, достигащо до свинщина е двойната такса при покупко-продажбата на кола. Никъде по света кола не се купува пред нотариус, а по нашите ширини освен такса за печата, се иска(не от всички нотарита) и такса за разпечатването на проектодоговора. Преди 3-4 години имаще обещание да се премахне участието на нотариуси при продажби на коли. http://www.mediapool.bg/otpada-notarial ... 11277.html

Протестирайте! Свържете се с вашия народен представител, и поискайте промяна. Бъдете проактивни.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот hobit » 18 Окт 2017, 21:46

Melly написа:
hobit написа:Какви нотариални такси се събират от нотариус при покупко-продажба на имот? Таксата по т.8 от тарифата за нотариусите включва ли изготвянето на нотариалния акт? Защото се сваля още една кожа от клиента с таксуване по т.20а от същата тарифа за изготвяне на проект за нотариален акт? Нотариалният акт така или иначе трябва да се изготви от нотариуса, за какво ми е този проект, освен нотариуса да се облагодетелства финансово 2 пъти за една и съща работа?
Преди години при покупка на МПС по същия начин нотариус ми взе две такси. Същия ден посетих друг нотариус и стана въпрос за извършената сделка. Този втори нотариус каза, че много от колегите му подхождат неморално, като събират две такси за едно и също нещоq и ако съм бил заверил сделката при него, таксата е щяла да бъде само една.


Изобщо не държа да харесате отговора ми, но едно ще ви кажа - дали вашият адвокат ще изготви проекта за нотариален или нотариусът - трябва да эаплатите услугата съгласно нормативната уредба действаща към момента на сключване на сделката.Това е положението, Минке!
Хай със здраве!
Да не продължавам, че и на мен ми е твърде тягостна тази тема. :cry:


Не смятам да платя такса нито на адвокат, нито на нотариус - имам типовата бланка за покупка-продажба на имот и ще си изготвя сам проекта за нот.акт. Тук обаче възниква следващия въпрос - за проверка на изготвения от мен проект, представен като изготвен от адвокат, ще дължа ли отново такса пред господин нотариуса за това, че ще измори очите си, движейки ги по редовете на проекта?
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот hobit » 18 Окт 2017, 21:59

111888 написа:Двойните такси са абсолютна двойна измекярщина. При положение,че за дейност с ниска правна сложност, и без отговорност(при нищожност страните се съдят помежду си, а нотарито пари не връща) се събират абсурдни такси, да се събира такава в двоен размер - и "за проект" -който е разпечатка от правно-информационни системи е безобразие.
Още по-голямо безобразие, достигащо до свинщина е двойната такса при покупко-продажбата на кола. Никъде по света кола не се купува пред нотариус, а по нашите ширини освен такса за печата, се иска(не от всички нотарита) и такса за разпечатването на проектодоговора. Преди 3-4 години имаще обещание да се премахне участието на нотариуси при продажби на коли. http://www.mediapool.bg/otpada-notarial ... 11277.html

Протестирайте! Свържете се с вашия народен представител, и поискайте промяна. Бъдете проактивни.


Ей това е мнение на наистина разумен човек. Дайте идея как да се организираме ние, нормалните хора, за да бъдат премахнати абсурдните такси, вземани от нотариусите. Визирам тези, свързани с материалния интерес - какъв е този % от матер.интерес, с какво този нотариус е допринесъл за размера на моя материален интерес? Какво дначение има дали сделката е за 100 лв или за 100 000лв - работата по оформянето на сделката и отговорността за итинноста на обстоятелствата, вписани от нотариуса са едни и същи. Ясно е, че тези привилегии за нотариусите са чисто лобистки и са прокарани от депутати и лобисти, стимулирани по походящия начин. По същество, това си е чисто облагодетелстване на определана клика, овластена с огромни привилегии. Всичко това естествено за сметка и във вреда на нормалните хора.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Окт 2017, 00:08

Е нали трябва да ти провери сделката, това са глупости.
Има толкова недомислици по нотариалните сделки, но нотариуса е важен.

Сега за таксите - има увеличение - но гарантират сигурност, все пак.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот hobit » 19 Окт 2017, 21:22

Оказа се, че има и честни нотариуси. Таксата, която ще платя за нотариуса е само по т.8, като изготвянето на проект на нотариален акт ще влезе в тази цена и няма да плащам още веднъж същата сума, прикрита под такса по т.20а.
Така,че при покупко-продажба на МПС или недвижим имот, поискат ли ви две еднакви такси, втората от които е за нищоправене - това не е вашия нотариус. Търсете си друг, нормален.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот gridiron » 20 Окт 2017, 10:30

hobit написа :
Не смятам да платя такса нито на адвокат, нито на нотариус - имам типовата бланка за покупка-продажба на имот и ще си изготвя сам проекта за нот.акт.

Пробвайте нотариуса дали ще бъде честен .като искате да изповяда сделката от Вас изготвен Нот.акт.После кажете какво е станало
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот hobit » 21 Окт 2017, 20:52

gridiron написа:hobit написа :
Не смятам да платя такса нито на адвокат, нито на нотариус - имам типовата бланка за покупка-продажба на имот и ще си изготвя сам проекта за нот.акт.

Пробвайте нотариуса дали ще бъде честен .като искате да изповяда сделката от Вас изготвен Нот.акт.После кажете какво е станало

Първо - писах, че нотариусът сам ще изготви проекта за н.акт, за което няма да ми вземе такса по т.20а.
Втора - да, щях да го изготвя сам, но естествено пред нотариуса щеше да бъде представен като изготвен от адвокат. Имам право да избера кой да ми изготви акта - адвокат или нотариус.
hobit
Младши потребител
 
Мнения: 53
Регистриран на: 29 Ное 2006, 17:02

Re: Нотариални такси при покупко-продажба на имот

Мнениеот joyce51 » 23 Фев 2019, 14:23

Оказа се, че има и честни нотариуси. Таксата, която ще платя за нотариуса е само по т.8, като изготвянето на проект на нотариален акт ще влезе в тази цена и няма да плащам още веднъж същата сума, прикрита под такса по т.20а.
Така,че при покупко-продажба на МПС или недвижим имот, поискат ли ви две еднакви такси, втората от които е за нищоправене - това не е вашия нотариус. Търсете си друг, нормален.
joyce51
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 23 Фев 2019, 14:21


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron