начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в кат.

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в кат.

Мнениеот lazo2223 » 06 Мар 2017, 18:22

Здравейте,
Купих автомобил, който искам да продам. Има регистрация от предишният собственик и в документите на автомобила фигурира неговото име. Имам договор от нотариус за покупката на автомобила. Възможно ли е да го продам, без да ходя в КАТ и да го регистрирам на мое име, а само да представя договора за покупката?
Живея в София, МПС е регистрирано в София. По ЛК съм от Пловдив.

Не ми се занимава с пловдивският КАТ. Ако не мога да го продам само с договор, то мога ли да се регистрирам временно пребиваващ в София, какъвто всъщност съм и да му сменя само талоните в КАТ София?
Благодаря предварително!
lazo2223
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Дек 2016, 21:41

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот ch3oh » 06 Мар 2017, 21:35

Лесно ще си отговорите ако се поставите на мястото на купувача. Ако сте склонен да купите автомобил, в чиито талони е написано друго име, а не на този който продава автомобила...дали нотариусът ще приеме такава сделка е друг въпрос.
ch3oh
Активен потребител
 
Мнения: 1022
Регистриран на: 21 Ное 2007, 12:03

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот bobi9 » 07 Мар 2017, 10:33

Можете да го продадете съвсем спокойно. Регистрацията на автомоибила в КАТ няма отношение към собствеността.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот jhoro » 07 Мар 2017, 16:44

bobi9 написа:Можете да го продадете съвсем спокойно. Регистрацията на автомоибила в КАТ няма отношение към собствеността.

Понеже отговора е даден съвсем лаконично - ще го разширя с малко разсъждения.
Първо - да, можете. Автомобила вие го продавате като вещ. След като имате нотариално заверен договор за покупко-продажба - значе сте законен собственик и имате право да се разпореждате с него.
Регистрацията в КАТ е свързана с използването на този автомобил като МПС, което за да се движи „по пътищата, отворени за обществено ползване“. Алтернативен вариант е въпросния купувач да си го разтлоби за части (например) или да си го кара някъде по нивите!!!

Второ разсъждение е свързано с имуществения данък на този автомобил.
Кой и докога е платил този данък. Това ще ви го напомни нотариуса - при изповядване на новата сделка.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот lazo2223 » 07 Мар 2017, 19:58

За жалост не става по този начин. МПС за да бъде продадено трябва да бъде регистрирано в КАТ и от СВ да стане РВ и чак тогава мога аз да го продам. Данъците са платени, всичко по автомобила е изрядно.
Благодаря за отговорите, ще стане по дългата процедура...
lazo2223
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Дек 2016, 21:41

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот bobi9 » 08 Мар 2017, 12:28

Продайте го в София.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот vili_spasova » 09 Мар 2017, 13:11

Можете да продадете МПС, ако предишният му собственик се съгласи да направи нов договор и го продаде на Вашия купувач. Отивате при същия нотариус /по- бързо и лесно е и пазят документите от предишната продажба/, при който се направили договора, с който Вие сте закупили автомобила и правите нов договор, с нов купувач - Вашият. Има и друг начин. Вашият продавач да Ви завери пълномощно с 2 бр. декларации по 264, ал 2 от ДОПК и по чл. 25, ал .8 от ЗННД. Имайте предвид, че ако Вашият продавач е семеен, ще трябва да води и съпруг/ата си при подписването на новия договор, или пълномощното с декларации. Имайте предвид също, че ако Вие сте закупил автомобила преди повече от няколко месеца най-вероятно ще има проблем със заплащането на данъка, ако Вашият продавач вече е отписал автомобила от данъчната служба и нотариусът може да не се съгласи да завери договора. Ако предишният продавач не се съгласи да Ви съдейства, остава само да си регистрирате МПС в КАТ- Пловдив, или да си смените постоянния адрес и да си регистрирате МПС в София. Относно регистрацията по настоящ адрес не съм сигурна, питайте в КАТ.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот barakuda » 09 Мар 2017, 22:23

А първият валиден договор не е ли прехвърлил собствеността?
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот vili_spasova » 09 Мар 2017, 23:26

Да предположим чисто теоретично, че между продавача и купувача от първия договор има последващо споразумение, с което те считат помежду си, че договорът за продажба на МПС е прекратил действието си няколко дни след сключването му. /иначе срокът за регистрация в КАТ е двуседмичен и е задължение на купувача/. Правила съм споразумение за прекратяване действието на договор за продажба на МПС поради различни причини, неплащане на продажната цена, запор и какво ли не.. Въпрос на конкретен случай. Като се прекрати действието на договора и МПС-то не е регистрирано на името на купувача в КАТ, какво се случва - според мен се връща в патримониума на продавача и той пак може да се разпореди с т.нар. движима вещ. Ма както искате. ОпитАх са да дам маалко акъл.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Продажба на автомобил с договор, но не е регистриран в к

Мнениеот lazo2223 » 11 Мар 2017, 10:44

Благодаря за отговорите, в крайна сметка се наложи да го регистрирам, за да мога да го продам.
lazo2223
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 04 Дек 2016, 21:41


Назад към Покупко-продажба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron